در این مقاله قصد داریم به بررسی جامع آپشن های بسترن B30 بپردازیم. خودروسازان چینی در دهه 1390 حضور پررنگی در بازار خودرو ایران داشتند. محصولات چینی متعددی در طول یک دهه اخیر با همکاری خودروسازان داخلی در بازار ایران عرضه شده است. برخی از این خودروها با استقبال مواجه شدند و برخی دیگر نیز در جلب توجه مخاطب ناکام ماندند.

بسترن B30 به عنوان یکی از محصولات کمپانی چینی فاو (FAW) به شمار می‌رود که در تابستان سال 1396 در ایران عرضه شد. این محصول با توجه به رده قیمتی، آپشن‌های بسیار خوبی دارد. همین موضوع موجب شده است که توجهات زیادی را در بازار ایران به خود جلب کند.  در ادامه با ما همراه باشید.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

معرفی و بررسی جامع آپشن های بسترن B30

نخستین محصول کمپانی فاو در بازار ایران، بسترن B50 بود. بعد از استقبال نسبتا خوبی که از این محصول به عمل آمد، گروه بهمن در تابستان سال 1396 با همکاری کمپانی فاو، بسترن B30 را در بازار ایران عرضه کرد. لازم به ذکر است که این خودرو روی پلتفرم فولکس واگن جتا (Jetta) ساخته شده است. توان فنی بسترن B30 تقریبا در مقایسه با سایر خودروهای هم رده خود در بازار تفاوت چندانی ندارد. آنچه این خودرو را بر سر زبان‌ها انداخته، آپشن‌های بسیار خوب آن در مقایسه با قیمتش است. در این قسمت به بررسی جامع آپشن های بسترن B30 می‌پردازیم.

آپشن های بسترن B30

1. سانروف

خیلی از خودروهای ایرانی مانند دنا پلاس در زمان عرضه قابلیت سانروف را دارا هستند. اما بعد از مدتی به دلایل نه چندان مشخص، خودروسازان اعلام می‌کنند که این آپشن را از خودروشان حذف کرده‌اند. اما در خصوص خودروهای چینی از این بابت می‌توانید کاملا آسوده خاطر باشید. پشتیبانی قوی خودروسازان چینی باعث می‌شود که در گذر زمان تغییری در آپشن‌های خودروها ایجاد نشود. به هر ترتیب سقف سانروف یکی از آپشن‌های بسترن B30 است که می‌توانید از آن لذت ببرید.

2. کروز کنترل

اگر تجربه رانندگی در اتوبان تهران – قم یا تهران به سمت زنجان را داشته باشید، قطعا از فشردن مداوم پا روی پدال گاز به مدت طولانی احساس خستگی کرده‌اید. قابلیت کروز کنترل به راننده این امکان را می‌دهد که در مواقعی که مسیر هموار و کم ترافیک است، خودرو را روی سرعت خاصی تنظیم کند. به این ترتیب بدون نیاز به فشردن پدال گاز، خودرو با همان سرعت به حرکت خود ادامه خواهد دارد. در ادامه بررسی جامع آپشن های بسترن B30 باید اشاره کنیم که این خودرو دارای آپشن کروز کنترل است.

3. سیستم حفظ پایداری خودرو در سربالایی

Hill Start Assist Control System یا سیستم حفظ پایداری خودرو در سربالایی یکی دیگر از آپشن‌های بسترن B30 است. اگر می‌خواهید بدانید که این سیستم چیست باید به یاد یکی از شرایط دشوار در رانندگی بیفتید. تاکنون تجربه قرار گرفتن در ترافیک در سربالایی را داشته‌اید؟ در این زمان چالشی برای کنترل سه پدالی وجود دارد که در زیر پای شما هستند. برای حرکت دادن خودرو باید پای راست را از روی ترمز بردارید و پدال گاز را فشار دهید.

همزمان هم باید کلاچ را روی حالت نیم کلاچ قرار دهید. تنظیم این شرایط کار آسانی نیست. در چنین شرایطی خودرو شما مقداری به سمت عقب حرکت می‌کند. این مسئله ممکن است باعث برخورد به خودروهای پشت سر شود. سیستم HAC کار راننده را راحت می‌کند. به این ترتیب که در سربالایی فعالی می‌شود و به طور خودکار چند ثانیه ترمز را به جای شما نگه می‌دارد. به این ترتیب خودرو دیگر به سمت عقب حرکت نخواهد کرد.

4. سنسور پارک

در ادامه بررسی جامع آپشن های بسترن B30 نوبت به معرفی سنسور پارک می‌رسد. این آپشن به راننده کمک می‌کند که در مواقع دنده عقب گرفتن به خصوص پارک کردن، بتواند نسبت به نقاط کور خود آگاهی محیطی پیدا کند. در حال حاضر بسیاری از خودروها دارای سنسور پارک عقب هستند؛ اما بسیاری از آن‌ها دقت عملکرد مناسبی ندارند. اما سنسور پارک بسترن B30 عملکرد دقیق و صحیحی دارد.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

5. سیستم کنترل کشش

امروزه بخش قابل توجهی از آپشن‌های خودروها در راستای افزایش ایمنی آن‌ها طراحی و تعبیه می‌شوند. یکی از این آپشن‌ها مربوط به ترمز ABS است که از چندین سال قبل روی خودروها تعبیه می‌شود. این ترمز باعث می‌شود که در زمان ترمز گرفتن به خصوص ترمزهای ناگهانی و شدید، خودرو روی سطح معبر نلغزد. سیستم کنترل کشش یا Traction Control System یک آپشن ایمنی خودرو به شمار می‌رود که برای جلوگیری از لغزیدن خودرو در زمان شتاب گرفتن استفاده می‌شود. این سیستم روی بسترن B30 نیز وجود دارد و کمک می‌کند که راننده حتی در معابر لغزنده نیز کنترل خوبی روی خودرو داشته باشد.

6. سیستم الکترونیکی توزیع نیروی ترمز

در ادامه بررسی جامع آپشن های بسترن B30 نوبت به معرفی سیستم EBD می‌رسد. Electronic Brake Force Distribution یا سیستم الکترونیکی توزیع نیروی ترمز به عنوان یک آپشن در جهت افزایش ایمنی خودرو در زمان ترمز گرفتن است. عملکرد سیستم ترمز باید به‌گونه‌ای باشد که تعادل خودرو برهم نخورد. در مواقعی مانند پیچ‌های تند، اگر مجبور به ترمز شوید، نیروی ترمز کمتری به چرخ‌های بیرونی منتقل می‌شود. این مسئله باعث می‌شود که تعادل خودرو بر هم بخورد. سیستم EBD تضمین می‌کند که تحت هر شرایطی نیروی ترمز به طور مساوی بین چهار چرخ خودرو توزیع شود. بسترن B30 از این مزیت برخوردار است.

7. سیستم ناوبری

بسترن B30 دارای یک نمایشگر لمسی 7 اینچی است. همچنین سیستم ناوبری یا نویگیشن نیز روی آن تعبیه شده است. به این ترتیب راننده عملا برای مسیریابی می‌توانید خیلی راحت از این سیستم استفاده کند و با استفاده از نمایشگر خودرو مسیر را شناسایی و به سمت آن حرکت کند. البته کارکرد نمایشگر خودرو به همین جا محدود نمی‌شود و بسیاری از قابلیت‌های چندرسانه‌ای دیگر در آن گنجانده شده است.

8. سیستم الکترونیکی کنترل پایداری

بررسی جامع آپشن های بسترن B30 را با معرفی سیستم الکترونیک کنترل پایداری یا Electronic Stability Control پی می‌گیریم. اگر تجربه رانندگی در معابر خیس و لغزنده را داشته باشید، کاملا متوجه هستید که کنترل پایداری خودرو در این شرایط تا حدودی دشوارتر است. این شرایط باعث می‌شود که گاهی اوقات حتی تنظیم زاویه فرمان برای هدایت خودرو نیز سخت باشد. سیستم ESC برای این منظور طراحی شده است که پایداری خودرو را در معابر لغزنده حفظ کند. سیستم ESC این وظیفه را از طریق کنترل تعداد دور لاستیک‌ها و تنظیم زاویه فرمان انجام می‌دهد.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

کلام پایانی

در این مقاله به بررسی جامع آپشن های بسترن B30 پرداختیم. البته آپشن‌های معمولی دیگری مانند آینه بغل‌های برقی، چراغ‌های مه شکن جلو و عقب، فرمان برقی و سیستم تهویه دیجیتال نیز در ردیف آپشن‌های پرتعداد بسترن B30 قرار دارند که از ذکر توضیحات در خصوص آن‌ها برای جلوگیری از اطاله کلام اجتناب کردیم. خودروهای چینی موجود در بازار ایران همواره به تعداد آپشن‌های زیادشان مشهور هستند. بسترن B30 با توجه به رده قیمتی در نوع خود از نظر تعداد و کیفیت آپشن تقریبا بی‌بدیل است. اگر شما نیز علاقه‌مند به آپشن‌های پرتعداد در خودرو هستید، حتما به خرید بسترن B30 فکر کنید.

بیشتر بخوانید

مقایسه بسترن B30 با سراتو سایپا

مقایسه آریزو 5 و بسترن B30

مقایسه لیفان 820 و بسترن B30

مزایا بسترن b30

معایب بسترن b30 

سانروف چیست