در این مقاله به مقایسه آریزو 5 و بسترن B30 خواهیم پرداخت. این دو سدان از محصولات کشور چین می‌باشند. در سال‌های اخیر با توجه به تولید گسترده کلاس، کراس اوور خودروهای سدان محبوبیت خود را نسبت به قبل از دست داده‌اند اما هم‌چنان جز محصولات پرمخاطب بازار به شمار می‌آیند. به همین علت در تیم سوئیچ تصمیم گرفتیم این مقاله را در اختیار شما قرار دهیم تا این دو سدان چینی را معرفی و مقایسه کنیم.

[switch_forms_sell]

معرفی آریزو 5 و بسترن B30

در ابتدای مقاله مقایسه آریزو 5 و بسترن B30 به معرفی این دو سدان چینی خواهیم پرداخت.

آریزو 5 یکی از محصولات شرکت خودروسازی چری، چین می‌باشد. این خودرو نخستین بار در سال 2015 رونمایی و در سال 2016 عرضه آن به بازار خودرو آغاز شد. آریزو 5 نیز مانند سایر محصولات کمپانی چری توسط شرکت مدیران خودرو در بازار ایران مورد عرضه قرار گرفت.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

بسترن B30 نیز مانند رقیب خود اصالت چینی دارد و توسط شرکت خودروسازی بهمن در بازار ایران مورد عرضه قرار گرفته است. کمپانی سازنده این خودرو فاو نام دارد که نخستین بار محصول خود را در سال 2016 معرفی کرده است.

مقایسه آریزو 5 و بسترن B30 از نظر طراحی

طراحی داخلی

طراحی داخلی آریزو 5 دقیقاً مطابق با طراحی بیرونی آن و دارای سبک مدرن است. کیفیت متریال به کار برده شده در داخل کابین این خودرو بالا بوده و طراحی کنسول این خودرو بی‌نقص می‌باشد. از غربیلک فرمان با طراحی خوب در این خودرو بهره گرفته شده است.

اما در مقابل داخل کابین بسترن B30 مدرن نمی‌باشد. چراغ‌های پشت آمپر این خودرو به صورت کلاسیک طراحی شده است که نشانی از خودروی مدرن در آن دیده نمی‌شود؛ بنابراین می‌توان گفت بسترن B30 در مقابل رقیب خود مغلوب می‌شود.

طراحی بیرونی

طراحی خودرو آریزو 5 بر پایه حرکت‌های آب انجام شده است. این خودرو دارای طراحی آیرودینامیک می‌باشد. انتخاب طرح چراغ‌ها و جلو پنجره چند ضلعی در این خودرو بسیار هوشمندانه می‌باشد. خطوط موجود بر روی کاپوت آریزو 5 توانسته نمایی از خودروی مدرن و اسپرت را در این خودرو به نمایش بگذارد. قسمت عقب این خودرو شباهت زیادی به الانترا کمپانی هیوندا دارد.

در مورد طراحی بیرونی خودرو بسترن B30 می‌توان به حالت اسپرت این خودرو اشاره کرد که طراحان آن با استفاده از خطوط کناری به آن طراحی اسپرتی بخشیده‌اند. این خودرو در قسمت عقب خود دارای طراحی ساده‌ای است که موجب جلب توجه مخاطبان نمی‌شود.

با بررسی این دو بخش از طراحی آریزو 5 و بسترن B30، مشخص می‌شود آریزو 5 قادر است امتیاز بالایی را کسب کند.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

مقایسه آریزو 5 و بسترن B30 از نظر فنی

پیشرانه توربو شارژ آریزو 5 مجهز به حجم 1.5 لیتری و 4 سیلندر توربوشارژ می‌باشد که قادر است توانی معادل با 147 اسب بخار و گشتاوری برابر با 210 نیوتن‌متر را تولید کند. نیروی تولید شده در این خودرو به کمک گیربکس CVT مجهز به 7 دنده به چرخ‌ها وارد می‌شود.

 

بسترن B30 نیز مجهز به پیشرانه‌ای با حجم 1.5 لیتری و 4 سیلندر می‌باشد که قادر است توانی معادل با 107 اسب بخار و گشتاوری برابر با 155 نیوتن‌متر را تولید کند. نیروی تولید شده در این خودرو به کمک گیربکس اتومات مجهز به 6 دنده به چرخ‌ها وارد می‌شود.

در جدول زیر اطلاعات لازم جهت مقایسه آریزو 5 و بسترن B30 از نظر فنی موجود می‌باشد.

مدل خودرو آریزو 5 بسترن B30
پیشرانه 4‌ سیلندر توربوشارژ 4‌ سیلندر
حجم موتور 1.5 لیتر 1.6 لیتر
حداکثر قدرت 147 اسب ‌بخار 107 اسب ‌بخار
حداکثر گشتاور 210 نیوتن‌متر 155 نیوتن‌متر
گیربکس CVT  با 7 دنده 6  دنده اتومات با حالت اسپرت
مصرف سوخت (ترکیبی) 6.9 لیتر در صد کیلومتر 6.8 لیتر در صد کیلومتر
شتاب صفر تا 100 9.8 ثانیه 12.6 ثانیه
حداکثر سرعت 190 کیلومتر در ساعت 170 کیلومتر در ساعت

مقایسه آریزو 5 و بسترن B30 از نظر آپشن و امکانات رفاهی

آریزو 5 دارای دو نسخه لاکچری و اکسلنت می‌باشد. با توجه به این دو نسخه آریزو دارای امکانات متفاوتی در هریک می‌باشد. در این مقاله قصد داریم آپشن و امکانات رفاهی، آریزو 5 نسخه اکسلنت را مورد بررسی قرار دهیم. خودروهای چینی دارای آپشن و امکانات رفاهی خوبی در میان هم‌رده‌های خود هستند. امکانات این دو خودرو شباهت زیادی به همدیگر دارند که اطلاعات مربوط به هریک در جدول زیر آورده شده است.

تجهیزات آریزو 5 بسترن B30
چراغ دی‌لایت/ چراغ مه‌شکن عقب/ چراغ بدرقه دی‌لایت/ اتولایت/ مه‌شکن جلو/ مه‌شکن عقب
سیستمهای مولتی مدیا اسپیکرهای جلو و عقب- قابلیت پشتیبانیUSB – MP3 – iPod  Mirror Link – SD card- نمایشگر صفحه کیلومتر- نمایش خطوط کمکی پارک با حرکت فرمان 4 اسپیکر- هندزفری قابلیت پشتیبانیBluetooth – USB  MP3/MP4 – SD card – AUX-نویگیشن- نمایش‌گر صفحه کیلومتر- نمایش خطوط کمکی پارک با حرکت فرمان
صفحه نمایش 7‌ اینچی لمسی 7‌ اینچی لمسی
آینه آینه جانبی با تنظیم برقی و گرم‌کن آینه جانبی با تنظیم برقی و گرم‌کن
تهویه مطبوع اتومات دیجیتال
صندلی صندلی‌ راننده 6‌ حالته دستی- صندلی سرنشین جلو 4‌ حالته دستی- ایزوفیکس صندلی- صندلی عقب تاشو یک‌تکه صندلی‌ راننده تنظیم دستی- صندلی عقب تاشو- روکش چرم و پارچه مشکی یا کرم- ایزوفیکس صندلی
شیشه شیشه بالابر آنتی‌ترپ شیشه بالابر آنتی‌ترپ
سیستم های هشدار دهنده سنسور عقب- سنسور فشار باد تایر سنسور عقب
سایر امکانات سانروف- سیستم روشن‌شدن بدون کلید- کروز‌کنترل کروز‌کنترل- سانروف

مقایسه آریزو 5 و بسترن B30 از نظر ایمنی

در این بخش قصد داریم به مقایسه آریزو 5 و بسترن B30 از نظر ایمنی بپردازیم. بدنه آریزو 5 از جنس فولاد بوده و ورق‌های ضدضربه در طراحی و ساخت این خودرو مورد استفاده قرار گرفته شده است به همین علت می‌توان گفت آریزو 5 دارای بدنه مقاومی از نظر تصادفات می‌باشد. هم‌چنین آریزو 5 توانسته در تست‌های مربوط به یورو انکپ 5 ستاره ایمنی را دریافت و خیال سرنشینان خود را از این لحاظ راحت کند. و هم‌چنین این خودرو به واسطه تعداد کیسه هوای بیشتر خیال آسوده‌ای را در سرنشینان به ارمغان می‌آورد.

در مقابل  بسترن B30 نیز توانسته 5 ستاره ایمنی را از موسسه یورو انکپ چین دریافت کند. در ادامه با توجه به جدول مشخصات ایمنی این خودرو می‌توانیم اطلاعاتی را کسب کنیم.

تجهیزات آریزو 5 بسترن B30
تجهیزات ایمنی و حفاظتی قفل مرکزی همراه با ریموت- سیستم کمکی شروع حرکت در سربالایی- ورود و استارت بدون کلید کمربند ایمنی پیش‌کشنده

 

کیسه هوا 6 عدد کیسه ‌هوا (راننده، سرنشین جلو، جانبی، پرده‌ای) 2 عدد کیسه ‌هوا (راننده، سرنشین جلو)
سیستم ترمز ترمز جلو و عقب دیسکی- سیستم ترمز کمکیEBA- سیستم کنترل پایداری  ESP- سیستم ضد لغزشTCS- ترمز ضد قفل ABS +EBD ترمزهای ABS+ EBD+EBA- سیستم کنترل پایداریESP- سیستم ضد لغزش

 

 مقایسه آریزو 5 و بسترن B30 از نظر تجربه رانندگی

طراحی ارگونومیک صندلی‌های آریزو 5 این امکان را به شما می‌دهد تا در صورت مسافرت حس راحتی مناسبی را تجربه کنید. عایق‌بندی مناسب در این خودرو به شما کمک می‌کند تا هیچ صدایی داخل کابین موجب آزار سرنشینان نشود. اما این خودرو عملکرد مناسبی در سیستم ترمزها و گیربکس ندارد.

 مقایسه آریزو 5 و بسترن B30

در مقابل بسترن B30 به علت سیستم تعلیق قدیمی نمی‌تواند سواری نرمی را برای سرنشینان خود فراهم آورد. برعکس آریزو 5 این خودرو دارای سیستم عایق‌بندی مناسبی نمی‌باشد و گاهی سروصدایی که به کابین وارد می‌شود موجب ایجاد ناراحتی در سرنشینان می‌شود.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

 مقایسه آریزو 5 و بسترن B30 از نظر شرایط بازار

بازار دست دوم خودرو آریزو 5 اخیراً دچار کاهش قیمت شدیدی شده است. با توجه به خدمات ضعیف ارائه شده از طرف شرکت چری این خودرو گزینه مناسبی جهت خرید نمی‌باشد. در مقابل هم بسترن B30 دارای بازار دست دوم ضعیفی است و مالکان خود را در مورد تهیه قطعات یدکی به دردسر دچار می‌کند.

جمع‌بندی  مقایسه آریزو 5 و بسترن B30

به پایان مقاله مقایسه آریزو 5 و بسترن B30 رسیدیم. با توجه به اطلاعات بررسی شده در این مقاله می‌توان نتیجه گرفت بسترن B30 در مقابل حریف خود شتاب ضعیفی دارد اما فرمان این خودرو نرم‌تر می‌باشد. هر دو خودرو دارای سیستم ترمز و گیربکس تقریباً یکسانی هستند و نوع فرمان هر دو خودرو برقی می‌باشد. در حالت کلی این دو خودرو دارای خصوصیات بسیار مشابهی می‌باشند.

بیشتر بخوانید

مقایسه سانتافه و راو 4

مقایسه راو۴ و اسپورتیج 

مقایسه بسترن B30 با سراتو سایپا

دلیل آسیب دیدن جلوبندی خودرو

دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو

معایب جک j5