مزایا و معایب بسترن b30 را باید قبل از خرید این خودرو با دقت بررسی کنید. واقعیت این است که با خروج شرکت‌های خودروسازی غربی از بازار ایران به بهانه تحریم‌های آمریکا، شرکت‌های چینی وارد فاز همکاری با خودروساز‌های داخلی شده‌اند. به موجب این همکاری نیز خودروهایی تولید و روانه بازار مصرف ایران شده است که هر چند در مقایسه با خودروهای شاخص بین‌المللی هنوز فاصله زیادی دارند اما در مقایسه با با خودروهای داخلی موجود در بازار از کیفیت مطلوب‌تری برخوردار هستند.

یکی از این همکاری‌ها که نتایج خوبی را در سال‌های اخیر به دنبال داشته است بین بهمن موتور و کمپانی فاو چین شکل گرفته است. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی مهم‌ترین معایب بسترن بین بهمن موتور و کمپانی فاو چین شکل گرفته است. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی مهم‌ترین معایب بسترن b30 بپردازیم تا برای خرید این خودرو با دید بازتری اقدام کنید.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

مقدمه‌ای درباره بسترن b30

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید فاو بزرگ‌ترین خودروساز دولتی در کشور چین است. فارغ از اینکه همکاری بین خودروساز داخلی با کدامیک از شرکت‌های خارجی شکل می‌گیرد، با توجه به فاصله نسبتا زیادی که بین خودروهای ایرانی و خارجی وجود دارد، انتقال هرگونه تکنولوژی به ایران را در قالب این همکاری‌ها باید به فال نیک بگیریم که در نهایت منجر به رشد و توسعه صنعت خودروسازی در ایران خواهد شد.

بسترن b30 پس از انتقاداتی که به سری b50 این گروه از خودروها وارد شد، در یک همکاری مشترک بین بهمن خودرو و شرکت چینی فاو وارد بازار ایرن شد. در این خودرو سعی شد تا برخی از مهم‌ترین ایراداتی که در بسترن b50 f وجود داشت، برطرف شود علی‌رغم موفقیت‌های نسبی خوبی که در این زمینه حاصل شد، هنوز برخی از ایرادات پابرجا هستند که در ادامه قصد داریم تا برخی از مهم‌ترین معایب بسترن b30 را مرور کنیم.

1. متریال با کیفیت پایین در طراحی داخلی

یکی از موضوعاتی که سال‌ها است در صنعت خودروسازی روز دنیا مورد توجه قرار گرفته است، استفاده از متریال پلیمری باکیفیت است. خودروسازهای برتر جهانی موفق شده‌اند به فرمول‌هایی در تولید مواد پلیمری دست پیدا کنند که امکان دستیابی به ظاهری متفاوت و در عین حال انعطاف‌پذیر را در بخش‌های مختلف کابین فراهم می‌کند.

فضای داخلی بسترن

یکی از مهم‌ترین معایب بسترن b30 را می‌توان غفلت از این مسئله مهم دانست. متریال پلیمری که درون این خودرو استفاده شده است، چندان کیفیت مطلوبی ندارد. این مسئله در دو مورد بیش از پیش خود را نمایان ساخته است:

  • ظاهر سفت و سخت متریال پلیمری
  • باقی ماندن خط و خش با کمترین تماس روی سطح پلیمر

2. قابل مقایسه نبودن طراحی داخلی و خارجی بسترن b30

وقتی برای اولین بار ظاهر بی‌نظیر خودرو بسترن b30 را مشاهده می‌کنید، کاملا تحت تأثیر قرار می‌گیرید. این خودرو با ظاهر فوق‌العاده زیبایی که دارد در مقایسه با سایر خودروهای هم سطح موجود در بازار ایران یک گزینه فوق‌العاده است. اما داستان از جایی تلخ می‌شود که درب‌های ماشین را باز می‌کنید و روی صندلی آن می‌نشینید. با دیدن طراحی خارجی جذاب حتما خود را برای طراحی داخلی منحصربه‌فرد نیز آماده می‌کنید.

اما به محض نشستن در خودرو انگار همه چیز به هم می‌ریزد. طراحی داخلی خودرو در نهایت سادگی است و اصطلاحا نمی‌توان چیز دندان‌گیری در کابین داخل ماشین پیدا کرد. طراحی داخلی خالی از نوآوری و خلاقیت  را می‌توان به‌عنوان یکی از کلیدی‌ترین معایب بسترن b30 برشمرد.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

3. گزینه نه چندان مناسب برای جاده

برای رانندگی در شهر، بسترن b30 یک گزینه فوق‌العاده عالی است که می‌توانید به راحتی درون معابر با آن تردد کنید. اما داستان از جایی شروع می‌شود که قرار باشد با آن به دل جاده بزنید به خصوص اگر مقصد شما جاده‌های کوهستانی باشد. از جمله معایب بسترن b30 که از سوی رانندگان حرفه‌ای اشاره شده است، عملکرد نسبتا ضعیف خودرو در دنده سنگین است. با وجود اینکه گیربکس این خودرو از برند آیسن است، اما به نظر می‌رسد با محصولات با کیفیت این برند تا حدودی فاصله دارد. با این وجود خیلی جای نگرانی شدیدی وجود ندارد. بلکه باید تا حدودی با دقت بیشتر پشت فرمان این خودرو در جاده بنشینید.

4. توان موتور معمولی در ردیف مهم‌ترین معایب بسترن b30

از دیگر معایب بسترن b30 می‌توان به توان معمولی موتور آن اشاره کرد. پیشرانه این خودرو توانی برابر 107 اسب بخار تولید می‌کند. با نگاهی بر برخی از خودروهای معمولی داخلی نیز می‌توانید متوجه شوید که توان این خودرو تفاوت چندانی با آن‌ها ندارد. البته پیچیدگی اصلی مربوط به گیربکس اتوماتیک بسترن b30 است. طبیعی است که شتاب خودرو با گیربکس دستی می‌توانست به مراتب بیشتر از گیربکس اتوماتیک باشد.

موتور یکی از معایب بسترن b30 است

5. فرمان‌پذیری نسبتا دشوار

یکی از نکاتی که هر راننده‌ای روی آن حساس است، توانایی کنترل خودرو با استفاده از فرمان است. اگر فرمان یک خودرو بیش از حد سفت و سخت باشد، موجب دردسر و زحمت زیاد برای راننده می‌شود. همچنین در صورتی که فرمان بیش از حد نرم باشد نیز کار کردن با آن گرفتاری‌های زیادی را به همراه خواهد داشت. از جمله معایب بسترن b30 می‌توان به نرم بودن بیش از حد فرمان این خودرو اشاره کرد. همین مسئله باعث می‌شود که کنترل کردن خودرو برای راننده تا حدودی چالش برانگیز باشد.

6. عملکرد نسبتا ضعیف سیستم تعلیق در برابر ضربه

یکی دیگر از معایب بسترن b30 از نظر کارشناسان عملکرد نسبتا ضعیف سیستم تعلیق آن در محور عقب برابر ضربه است. برای فهمیدن این مسئله کافی است که خودتان روی صندلی عقب بنشینید و شخص دیگری را پشت فرمان بنشانید. در چنین شرایطی با عبور از روی دست‌انداز می‌توانید متوجه شوید که ضربه‌های ناشی از عبور خودرو از روی دست‌انداز تا حدود زیادی به شما منتقل می‌شود. مسئله بعدی مربوط به سر و صدایی است که در عبور از دست‌اندازها یا چاله‌های موجود در معابر در ماشین به گوش می‌رسد. باید توجه داشته باشید که این مشکلات کاملا ساختاری هستند و نمی‌توان کار خاصی برای برطرف کردن آن انجام داد.

معایب بسترن b30

کلام پایانی بررسی معایب بسترن b30

در این مقاله به بررسی 6 مورد از مهم‌ترین معایب بسترن b30 پرداختیم. اما بی‌انصافی است که در پایان به چند نکته کلیدی اشاره نکنیم. آنچه در این مقاله به‌عنوان نقاط ضعف این خودرو برشمردیم، کاملا سخت‌گیرانه و از منظر کارشناسی و فنی است. ما که در کشور سابقه نشستن پشت فرمان خودرهای نه‌چندان سر حال داخلی را داریم، خوب می‌دانیم که یک ماشین در حد و اندازه بسترن b30 نعمت بزرگی به شمار می‌رود.

پس بی‌راه نیست اگر بگوییم که معایب بسترن b30 در برابر خودروهای داخلی تا حدودی مزیت به حساب می‌آید. بنابراین بعد از مطالعه معایب این خودرو نباید از دایره انصاف خارج شوید و مزایای بسیار زیادی که درباره این خودرو وجود دارد را نادیده بگیرید.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

به‌طور کلی اگر از خرید و رانندگی با خودروهای داخلی خسته هستید و به دنبال یک گزینه جدید برای رانندگی هستید، بسترن b30 یک انتخاب نسبتا مناسب در ردیف قیمتی خودروهای اتوماتیک اقتصادی است و خیلی از نمونه‌های مشابه داخلی مانند دنا پلاس و نمونه‌های خارجی جک J5 قابلیت‌های بیشتری دارد. دانستن معایب بسترن b30 نیز به شما کمک می‌کند که با آگاهی و دید قبلی نسبت به خرید آن اقدام کنید. با این وجود اگر محدودیت بودجه برای خرید خودرو ندارید، قطعا گزینه‌های بهتر و با نواقص کمتری در بازار وجود دارد که می‌توانید از رانندگی آن‌ها نهایت لذت را ببرید.

بیشتر بخوانید:

کارت طلایی ایران خودرو چیست؟

آنچه باید درباره محاسبه عوارض سالیانه خودرو بدانید

سنسور ضربه چیست؟

دیسک و صفحه چیست؟

آشنایی با معنی چراغ‌های پشت آمپر خودرو