آیا سراتو جدید آپشن‌های کم‌تری در مقایسه با مدل قبلی دارد؟

بازار خودروی ایران به زودی قرار است میزبان خودروی کیا سراتو ۲۰۲۳، البته در تعداد محدود باشد. همان طور که احتمالاً مطلع هستید، به دلیل محدودیت‌های قیمتی خودرو‌های وارداتی، سراتو جدید ویژه بازار ایران بسیاری از آپشن‌های پایه عرضه شده روی مدل‌های سایر بازار‌ها را نخواهد داشت. جالب است بدانید سراتو ۲۰۲۳ در مقایسه با نسل قبلی خود که با مدل ۲۰۱۸ در بازار کشورمان موجود است، آپشن‌های کمتری دارد. با بررسی دقیق تجهیزات هر دو مدل، بهتر می‌توانیم متوجه شویم که کدام خودرو از جهات مختلف ارزش خرید بیشتری برای مشتریان ایرانی دارد.

کیا سراتو ۲۰۱۸ آخرین مدل از نسل قبلی سراتو بود که قبل از ممنوعیت واردات خودرو در بازار کشورمان حضور پیدا کرد. در آن زمان، این خودرو در تریم‌های مختلف با سطح آپشن‌های متفاوت قابل سفارش بود. در این مطلب از مجله خودروی سوییچ نگاهی دقیق‌تر به این موضوع انداخته و آپشن‌های مدل ۲۰۲۳ و ۲۰۱۸ را با یکدیگر مقایسه خواهیم کرد. در ادامه همچنین به این سؤال پاسخ خواهیم داد که سراتو مدل ۲۰۲۳ با آپشن‌های اندک خود آیا حرفی برای گفتن در برابر مدل مجهزتر ۲۰۱۸ دارد یا نه.

نگاهی به آپشن‌ها و تجهیزات کیا سراتو ۲۰۲۳ بازار ایران

نسخه جدید کیا سراتو وارداتی بازار ایران را می‌توان یک نمونه بسیار خوب از خودرویی که محدودیت واردات تأثیر منفی زیادی روی آن گذاشته به حساب آورد. با توجه به محدودیت‌های قیمتی، این خودرو در تریم ساده با تجهیزات و آپشن‌های حداقلی وارد کشورمان خواهد شد. مدل‌های عرضه شده فقط با یک گزینه پیشرانه در کنار برخی آپشن‌ها قابل سفارش هستند. نکته دیگر این که برخلاف رقبای چینی، امکان سفارش آپشن‌های اضافی نیز روی این خودرو به دلیل واردات محدود وجود ندارد.

عکس نمای عقب کیا سراتو ۲۰۲۳
نمای عقب کیا سراتو ۲۰۲۳

سراتو ۲۰۲۳ با یک موتور 1.6 لیتری تنفس طبیعی با ۱۲۳ اسب بخار قدرت و ۱۵۴ نیوتن متر گشتاور وارد ایران خواهد شد که واقعاً حرفی برای گفتن در برابر برخی رقبای چینی خود ندارد. جالب است بدانید این موتور روی کراس اوور کیا سلتوس هم استفاده خواهد شد. این خودرو به یک گیربکس شش دنده اتوماتیک ساده مجهز شده و خبری از گیربکس اتومات دو کلاچه روی این خودرو نیست. با این پیشرانه شاید برای رانندگی روزانه شهری خودروی مناسبی باشد، ولی برای ماشین باز‌ها و علاقه‌مندان سرعت و شتاب قطعاً خودروی جذابی نخواهد بود.

از جمله مهم‌ترین تجهیزات و آپشن‌های عرضه شده روی کیا سراتو مدل ۲۰۲۳ بازار ایران می‌توانیم به کروز کنترل، فرمان برقی، دکمه‌های کنترلی روی فرمان، تهویه مطبوع دستی، صفحه نمایش لمسی 10.25 اینچی با ناوبری، کیا کانکت و رادیو ماهواره‌ای SiriusXM و روکش پارچه‌ای صندلی‌ها اشاره کنیم. تجهیزات ایمنی عرضه شده روی آن نیز شامل سیستم کنترل پایداری، سنسور فشار باد تایر و چند کیسه هوا هستند. سراتو ۲۰۲۳ به عنوان یک سدان مدرن قطعاً جذابیت‌های خاص خود را برای علاقه‌مندان در بازار ایران خواهد داشت.

مدل‌های بالاتر این خودرو احتمالاً مواردی مانند سانروف برقی، روکش چرم، گرم کن صندلی‌های جلو و صفحه نمایش بزرگ‌تر را خواهند داشت، ولی حداقل تا زمان نگارش این مطلب خبری از ورود احتمالی نسخه‌های پرآپشن‌تر سراتو ۲۰۲۳ به بازار ایران در دست نیست. همچنین سیستم‌های کمکی رانندگی مانند رادار نقطه کور، هشدار ترافیک عقب و تصادف شاخ به شاخ نیز ممکن است روی مدل ۲۰۲۳ ارائه شود. البته به طور دقیق هنوز لیست آپشن‌های این خودرو مشخص نشده و ممکن است شاهد کاهش یا افزایش آن‌ها در آینده باشیم.

به طور کلی، کیا سراتو مدل ۲۰۲۳ به عنوان یک سدان با طراحی به روز و مدرن آن گونه که باید آپشن‌ها و تجهیزات خوبی را به خصوص در مقایسه با رقبای چینی در اختیار شما نخواهد گذاشت. همانطور که گفته شد شرکت کوشا خودرو با حذف بسیاری از آپشن‌ها از روی کیا سراتو ۲۰۲۳ این خودرو را وارد کرده و به همین دلیل نباید انتظار یک خودروی کاملاً مدرن با تجهیزات و امکانات رفاهی روز را از آن داشته باشید.

آپشن‌ها و تجهیزات کیا سراتو مدل ۲۰۱۸

برخلاف مدل ۲۰۲۳ که به زودی وارد بازار ایران خواهد شد، نسل قبلی سراتو با مدل ۲۰۱۸ در تریم‌های مختلفی در ایران عرضه شده و تجهیزات و آپشن‌های مختلفی ارائه می‌کند. سراتو ۲۰۱۸ یک موتور قوی در مقایسه با پیشرانه نسبتاً ضعیف کیا سراتو مدل ۲۰۲۳ دارد و با مجموعه‌ای از آپشن‌ها، همه نیاز‌های مشتریان خود را به خوبی پاسخ می‌دهد.

عکس موتور کیا سراتو ۲۰۲۳
موتور کیا سراتو ۲۰۲۳

کیا سراتو ۲۰۱۸ بازار ایران به یک موتور ۲ لیتری چهار سیلندر با ۱۵۹ اسب بخار قدرت و ۱۹۴ نیوتن متر گشتاور مجهز شده است. گرچه موتور سراتو ۲۰۱۸ در مقایسه با مدل ۲۰۲۳ قوی‌تر است، ولی از نظر گیربکس دو خودرو تفاوتی با هم نداشته و هر دو به جعبه دنده شش سرعته اتوماتیک مجهز هستند.

مدل پایه کیا سراتو ۲۰۱۸ به مواردی مانند صندلی‌های پارچه‌ای، سیستم اطلاعات سرگرمی، تهویه مطبوع دستی، سیستم ورود بدون کلید و دوربین دید عقب مجهز شده است. در مدل‌های بالاتر این خودرو شاهد اضافه شدن مواردی مانند تیونینگ اسپرت سیستم تعلیق، رینگ‌های آلیاژی، استارت دکمه‌ای و ‌مانیتور بزرگ‌تر هستیم.

مدل‌های فول آپشن این خودرو مواردی مانند روکش چرم مصنوعی، رینگ‌های ۱۷ اینچی، گرم کن صندلی‌های جلو، تهویه مطبوع اتومات دوگانه و چندین سیستم ایمنی فعال را ارائه می‌کنند. در برخی مدل‌های این خودرو همچنین آپشن‌هایی مانند نورپردازی داخلی LED، سیستم صوتی هارمن کاردون، پشت آمپر دیجیتال و بعضی موارد دیگر را می‌توان یافت. به طور کلی، کیا سراتو مدل ۲۰۱۸ از نظر تجهیزات و آپشن‌ها در مقایسه با رقبای مستقیم خود اوضاع خوبی داشته و با توجه به قیمتی که دارد، یکی از گزینه‌های بسیار خوب در بازار ایران برای کسانی که به دنبال خرید یک سدان لوکس هستند، محسوب می‌شود.

برای آشنایی کامل با کیا سراتو ۲۰۱۸ کلیک کنید.

مقایسه تجهیزات و آپشن‌های کیا سراتو مدل ۲۰۲۳ و ۲۰۱۸

وقتی کیا سراتو ۲۰۲۳ و ۲۰۱۸ را کنار هم قرار می‌دهیم، تفاوت‌های آن‌ها را بهتر می‌توان درک کرد. شاید طراحی ظاهری و کابین مدرن سراتو ۲۰۲۳ برگ برنده این خودرو محسوب شود، ولی موتور ضعیف و آپشن‌های نه چندان خوب آن کار این خودرو را بدون شک سخت خواهد کرد. کیا سراتو مدل ۲۰۱۸ به لطف پیشرانه قوی‌تر و همچنین برخی آپشن‌های رفاهی و تکنولوژی بیشتر قطعاً حرف‌های زیادی برای گفتن در برابر مدل جدید خود دارد.

عکس نمای جانبی کیا سراتو ۲۰۲۳
نمای جانبی کیا سراتو ۲۰۲۳

همان طور که اشاره شد، سراتو ۲۰۲۳ تنها با موتور 1.6 لیتری ۱۲۳ اسب بخاری و یک گیربکس اتوماتیک شش دنده عرضه خواهد شد. ولی سراتو ۲۰۱۸ به یک موتور قوی‌تر با ۱۵۹ اسب بخار قدرت و ۱۹۴ نیوتن متر گشتاور و یک گیربکس شش دنده اتومات مجهز شده است. به همین دلیل کسانی که به دنبال یک سواری جذاب و هیجانی هستند، قطعاً پشت فرمان کیا سراتو مدل ۲۰۱۸ لذت بیشتری از شتاب و قدرت بالای آن در مقایسه با مدل ۲۰۲۳ خواهند برد.

از نظر تکنولوژی، سراتو ۲۰۲۳ با توجه به محدودیت قیمت خیلی اوضاع خوبی نداشته و شاهد ارائه حداقلی سیستم‌های کمکی رانندگی روی این خودرو هستیم. این در حالی است که نسل قبلی خود که این روز‌ها حتی مدل‌های صفر کیلومتر آن هم در بازار ایران یافت می‌شود، تجهیزات بیشتری مانند مانیتور بزرگ با پشتیبانی از اپل کارپلی و اندروید اتو، سیستم صوتی هارمن کاردون و بسیاری موارد دیگر را ارائه می‌کنند. مدل ۲۰۱۸ همچنین فناوری‌های ایمنی فعال پیشرو دوران خود مانند رادار نقطه کور را نیز در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد.

از نظر تجهیزات رفاهی نیز سراتو ۲۰۲۳ حرف زیادی برای گفتن ندارد. با توجه به محدودیت قیمتی این خودرو نباید انتظار مواردی مانند روکش صندلی چرم، گرم کن صندلی، تهویه مطبوع اتومات دوگانه و سانروف برقی و همچنین سیستم‌های کمکی رانندگی پیشرفته مانند رادار حفظ مسیر، رادار تصادف جلو، رادار تابلوخوان و کروز کنترل هوشمند از این خودرو داشته باشید. این در حالی است که در مدل‌های بالاتر کیا سراتو مدل ۲۰۱۸ تقریباً همه این آپشن‌های رفاهی را می‌توانید پیدا کنید.

در بحث فنی نیز علاوه بر موتور ضعیف‌تر، مورد عجیب دیگر این که طبق اعلام کوشا خودرو در صفحه رسمی کیا سراتو مدل ۲۰۲۳ در وب سایت این شرکت، این خودرو به ترمز‌های دیسکی در جلو و کاسه‌ای در عقب مجهز شده که این موضوع نیز به نوبه خود بسیار عجیب به نظر می‌رسد.

به طور کلی، کیا سراتو مدل ۲۰۲۳ را به هیچ وجه نمی‌توان یک سدان لوکس به حساب آورد. شاید این خودرو از نظر طراحی و ظاهری بسیار مدرن شده و از نظر ایمنی به لطف پیشرفت‌های طراحی بدنه اوضاع بهتری نسبت به کیا سراتو مدل ۲۰۱۸ دارد، ولی از نظر میزان و تنوع آپشن‌ها و همچنین در بحث فنی حرفی برای گفتن در برابر آن نخواهد داشت. مطمئناً مدل ۲۰۲۳ کار سخت‌تری برای رقابت در بازار خودروی ایران خواهد داشت.

عکس نمای روبرو کیا سراتو ۲۰۲۳
نمای روبرو کیا سراتو ۲۰۲۳

اگر به دنبال یک خودرو با طراحی مدرن و به روز هستید و مشکلی با محدودیت آپشن‌ها ندارید، سراتو ۲۰۲۳ می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. در سوی دیگر، اگر به دنبال لذت رانندگی بیشتری هستید و امکانات و تجهیزات بیشتری نیاز دارید، در عین حال بحث قیمت نیز برایتان مهم است، خرید نسل قبلی کیا سراتو را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

سخن پایانی

بعد از ممنوعیت چندین ساله واردات خودرو به ایران، بازار کشورمان این روز‌ها تشنه خودرو‌های جدید و به روز جهانی است. در این بین خبر ورود هرچند محدود برخی مدل‌ها به بازار خودروی ایران با استقبال گسترده‌ای در بین مردم مواجه شده و مشتریان بی‌صبرانه منتظر ورود این خودرو‌ها هستند. البته به علت محدودیت‌های تعیین شده از سوی دولت در مورد قیمت خودرو‌های وارداتی، بسیاری از این خودرو‌ها از جمله کیا سراتو مدل ۲۰۲۳ با آپشن‌های خیلی زیادی وارد بازار کشورمان نخواهند شد.

علاوه بر موضوع کاهش تعداد و تنوع آپشن‌ها، کیا سراتو ۲۰۲۳ با موتور ضعیف‌تری نیز قرار است وارد ایران شود و هیچ گزینه پیشرانه دیگری پیش روی خریداران وجود ندارد. در سوی دیگر بازار نسل قبلی کیا سراتو را داریم که در قالب مدل ۲۰۱۸، نسخه‌های صفر کیلومتر آن را نیز می‌توان پیدا کرد. این خودرو شاید از نظر طراحی ظاهر قدیمی‌تری نسبت به سراتو ۲۰۲۳ و سایر رقبا داشته باشد، ولی از نظر فنی و آپشن‌ها قطعاً انتخاب بهتری در مقایسه با سراتو جدید محسوب شده و ارزش خرید بالاتری دارد.

به نظر شما بین کیا سراتو مدل ۲۰۲۳ و ۲۰۱۸ کدام یک ارزش خرید بیشتری در بازار امروز خودروی ایران دارد؟ لطفاً نظرات خود را با ما و دیگر مخاطبان مجله خودروی سوییچ در میان بگذارید.