برلیانس h330 به عنوان یک خودرو نام آشنا در میان افراد شناخته می‌شود. این خودرو در نتیجه همکاری مشترک بین شرکت پارس خودرو و برلیانس در بازار ایران موجود شد. شرکت برلیانس یکی از شرکت‌های مطرح چینی در زمینه ساخت خودرو است. شرکت پارس خودرو از قیمت مناسب خودروهای چینی در بازار ایران استقبال کرد و در نتیجه مذاکره با شرکت برلیانس چین، تصمیم گرفت تا خودرو برلیانس h330 را روانه بازار ایران کند.از بدو ورود برلیانس به ایران، این خودرو طرفداران زیادی پیدا کرد.

هر چند عده ای به علت وجود معایبی ترجیح دادند تا این خودرو را خریداری نکنند. این خودرو نیز مانند تمامی خودروها دارای مزایا و معایبی است که در این مطلب قصد داریم به معایب برلیانس h330 اشاره کنیم. با دانستن معایب این خودرو و ارزیابی معیارهایی که برای انتخاب خودرو دارید، می‌توانید به این سوال پاسخ دهید که آیا انتخاب برلیانس h330 برای شما مفید خواهد بود یا خیر؟

کمبود امکانات رفاهی و ایمنی از جمله معایب برلیانس h330

برلیانس 330 h به دو شکل اتوماتیک و دنده ای در بازار موجود است. تیپ‌های گسترده ای از این خودرو در بازار وجود دارد اما نقطه ضعف تمامی تیپ‌ها این است که هیچکدام از تیپ‌ها از امکانات رفاهی و هم چنین تجهیزات ایمنی کافی برخوردار نیستند. در مقایسه بین برلیانس و سایر سدان‌های چینی می‌توان متوجه ضعف شدید برلیانس از این جهت شد.

برای مثال دوربین عقب، سیستم مولتی مدیا، سیستم ورود و روشن شدن بدون کلید، ترمزهای دیسکی عقب و هم چنین سانروف از جمله امکاناتی است که برلیانس 330 h تیپ دنده ای از آن بهره ای نبرده است. با این وجود نسخه 1،65 اتوماتیک از امکانات رفاهی بیشتری برخوردار است. بنابراین اگر به دنبال امکانات رفاهی بیشتری در خودرو هستید، به هیچ وجه سراغ تیپ دنده ای برلیانس 330 h نروید.

نداشتن کیفیت کافی در ساخت خودرو

کاهش کیفیت خودرو از جمله معایبی است که به هیچ وجه نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد. یکی از معایب برلیانس h330 این است که برلیانس در مقایسه با دیگر خودروهای چینی کیفیت بسیار پایین‌تری دارد. از این رو بسیاری از کارشناسان خودرو برلیانس 330 h را از نظر کیفیت همرده خودروهای ایرانی می‌دانند. از جمله دلایلی که باعث شده خودرو برلیانس 330 h از کیفیت مطلوبی برخوردار نباشد، این است که در ساخت کابین خودرو از پلاستیک‌های به شدت خشک و بی‌کیفیت ساخته شده است.

علاوه بر آن قالب‌گیری قطعات داخلی و خارجی خودرو به بدترین شکل ممکن و با دقتی پایین انجام شده است. این امر سبب شده تا بین کابین و قطعات مختلف بدنه خودرو فاصله بیفتد. عدم داشتن استحکام کافی در قطعات خودرو نیز در برلیانس به چشم می‌خورد که این خود باعث شده تا قطعات خودرو در گذر زمان کارایی لازم را نداشته باشند.

البته بحث کیفیت نامطلوب خودرو برلیانس 330 h تنها به موارد گفته شده خلاصه نمی‌شود. زیرا مشکلات سیستم برق خودرو نیز در بی‌کیفیت شدن آن نقش دارند. مشکلات برقی خودرو بیشتر مربوط به سیم کشی نامناسب و بی‌کیفیت و ادوات نامرغوب الکتریکی می‌باشد که در سیستم برقی خودرو به کار رفته است. البته مشکل سیستم برق در خودروهای سدان چینی بسیار مشهود است. اما همانطور که در قسمت بالا راجع به معایب برلیانس h330 اشاره کردیم، برلیانس اچ 330 از نظر مشکلات سیستم برق نیز شبیه خودروهای ایرانی است و کیفیت کمتری نسبت به سایر سدان‌های چینی دارد.

معایب برلیانس h330

ضعف در پاسخگویی به مشتری و خدمات پس از فروش

هنگامی که یک محصول جدید وارد بازار می‌شود، تمامی نیازها و مشکلات خریداران آن محصول می‌بایست با خدمات پس از فروش رفع شود. نبود خدمات پس از فروش قوی و ضعف در پاسخگویی به مخاطبین، از جمله ایراداتی است که متوجه برلیانس اچ 330 می‌باشد. منشا این مشکل بیشتر شرکت پارس خودرو است که خدمات و پاسخگویی خیلی قوی برای خریداران برلیانس ارائه نمی‌دهد. از این رو خریداران این خودرو در صورت بروز مشکل برای خودرو، ناچارند برای سرویس خودرو و تعمیرات مربوط به آن به تعمیرگاه‌های مختلف و متفرقه مراجعه کنند.

سواری خشک، رانندگی طولانی مدت با برلیانس را طاقت‌فرسا می‌کند

مشکل کمبود کیفیت در ساخت برلیانس اچ 330 به خوبی خود را در رانندگی و سواری خشک خودرو نشان می‌دهد. این مشکل عمده به خصوص در رانندگی‌های با مسافت طولانی بیشتر حس می‌شود. بنابراین با توجه به این عیب خودرو برلیانس اچ 330، توصیه می‌شود افراد میانسال از خرید این خودرو پرهیز کنند.

گیربکس قدیمی و ضعیف عامل افت توان در برلیانس اچ 330

یکی دیگر از معایب برلیانس h330 این است که گیربکس باکیفیتی روی خودرو تعبیه نشده است. گیربکس 4 سرعته اتوماتیک این خودرو به شدت ضعیف بوده و عامل مهمی برای افت توان خودرو در مسافت‌های طولانی مدت است. بعد از مدتی با افت توان خودرو، صدای موتور برلیانس داخل کابین شنیده می‌شود. کارشناسان معتقدند اگر به جای گیربکس 4 سرعته اتوماتیک از نمونه پنج دنده اتوماتیک استفاده می‌کردند، این خودرو طرفداران بیشتری داشت. در واقع با نصب گیربکس 5 دنده اتوماتیک در مسافت‌های طولانی رضایت سرنشینان از سواری این خودرو بهتر خواهد بود.

معایب برلیانس h330

قیمت برلیانس با کیفیت آن همخوانی ندارد

به طور کلی قیمت بالای اکثر خودروهای چینی نقدی است که خریداران بر این محصولات دارند. این مساله راجع به برلیانس نیز صادق است. کارشناسان عقیده دارند با توجه به نقاط ضعف این خودرو، قیمتی که برای آن در نظر گرفته شده بیشتر از ارزش واقعی آن است.

خودرو برلیانس اچ 330 پیشرانه قوی ندارد

برلیانس از نظر قدرت تولیدی موتور و میزان پیشرانه خودرو یکی از خودروهای ضعیف به حساب می‌آید. از نظر رانندگان و افرادی که از این خودرو استفاده کرده اند، برلیانس در پیمایش سربالایی سرعت پایینی دارد. این مساله به خوبی بیانگر پیشرانه کم و ضعیف این خودرو است. پیشرانه خودرو برلیانس حجمی برابر 1498 دارد و توان تولیدی پیشرانه خودرو برلیانس حدودا 103 اسب بخار در 5800 دور در دقیقه است.

این عدد و توان متناسب با ابعاد و وزن خودرو برلیانس 330 h نبوده و به همین دلیل به نظر می‌رسد برلیانس از این نظر دارای ضعف است. در بهترین شرایط و از صفر مطلق برای رسیدن به سرعت 100 کیلومتر در ساعت، شتاب این خودرو در مدل‌های اتوماتیک برابر با 13.5 ثانیه است. با مقایسه شتاب این خودرو با خودروهای رقیب متوجه ضعف شدید خودرو خواهید شد.

قیمت سرسام آور قطعات یدکی برلیانس اچ 330

از جمله معایب برلیانس h330 که باعث شده خرید این خودرو به‌صرفه نباشد، قیمت بالای لوازم یدکی برلیانس است. بدیهی است که نیاز به تعویض قطعات یدکی خودرو در هنگامی تصادفات و یا خرابی خودرو، نیازی ضروری است. اما از سویی دیگر قطعات گران قیمت برلیانس 330 h خریداران این خودرو را کلافه کرده است.

برلیانس دیگر تولید نمی‌شود

تحریم‌‌هایی که در سال‌های اخیر بر علیه بسیاری از صنایع ایران به خصوص صنعت خودروسازی اعمال شده است، ادامه تولید کلیه محصولات برلیانس در ایران را ناتمام گذاشت. این عیب نیز یکی دیگر از بزرگترین معایب برلیانس h330 است. به طور کلی خرید تمامی خودروهایی که تولید آن‌ها متوقف شده است، به نوعی ریسک به حساب می‌آید. زیرا دسترسی به قطعات یدکی خودروها به راحتی امکان‌پذیر نبوده و در صورتی که قطعات آن‌ها پیدا شود، قیمت خیلی بالایی خواهند داشت. از سویی دیگر توقف تولید یک محصول باعث کاهش ارزش آن در بازار می‌شود.

کلام آخر بررسی معایب برلیانس h330

در مقاله معایب برلیانس h330 راجع به یک خودرو چینی مشهور بحث شد. در صورتی که قصد خرید این محصول را دارید، پیشنهاد می‌شود در کنار مطالعه راجع به مزایای این خودرو، درباره معایب اچ 330 که در این مقاله بحث شد نیز مطالعه کنید. دانستن معایب و مزایای یک محصول تصمیم راجع به خرید آن را منطقی‌تر خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

مزایا برلیانس H230

معایب بسترن b30

علت گاز نخوردن ماشین

معایب جک S5

ستپر موتور چیست

اتو هلد چیست