برند چینی برلیانس، یک خودروی اقتصادی به حساب می‌آید. این برند پس از ورود به کشورمان، همکاری خود را با شرکت پارس خودرو و زیر نظر سایپا آغاز کرد. اما در دو سال اخیر به دلیل وجود تحریم‌ها، فعالیت این شرکت خارجی با مشکلاتی روبه‌رو شده است.

در این شرایط بهتر است خریداران ابتدا شناخت خود را نسبت به این خودرو و مدل‌های آن بیشتر کنند و پس از اطمینان از وجود قطعات این خودرو در بازار داخلی، نسبت به خرید این خودرو اقدام کنند. این مدل از برند برلیانس، به دلیل چینی بودنش عموماً در معرض قضاوت منفی خریداران قرار دارد. اما حقایق درباره کیفیت این خودرو چیز دیگری است. در این مقاله تلاش می‌کنیم شما را با مزایا برلیانس H230 آشنا کنیم تا ضمن یک قضاوت صحیح بتوانید انتخابی آگاهانه داشته باشید.

مزایا برلیانس h230

قیمت برلیانس H230

باید در نظر داشته باشید که قیمت این خودرو تحت تأثیر نوسان ارزی قرار گرفته است، به ویژه در دو سال اخیر. به طوری که تا پیش از تورم و افزایش قیمت ارز در کشور، این خودرو در مدل اتومات و دستی، چیزی در حدود 44 میلیون معامله می‌شد.

[switch_forms_buy]

اما در حال حاضر، برلیانس H230 با کارکرد 22 هزار کیلومتر، در حدود 240 میلیون تومان معامله می‌شود. افزایش قیمت این خودرو طی دو سال اخیر، همان‌طور که گفته شد تابعی از تورم و گرانی ارز بوده؛ بنابراین می‌توان این انتظار را داشت که با کاهش قیمت ارز، مدل‌های این خودرو را با قیمت مناسب‌تری از بازار خریداری کنید.

فضای داخلی برلیانس اچ 230

شروع بررسی مزایا برلیانس H230

می‌توان گفت که این خودرو، نسخه سدان برلیانس مدل H220 است. زیرا دقیقاً با همان پلتفرم و پیشرانه، در قالب سدان تولید شده است. با توجه به مشخصه‌هایی که از این خودرو در دست داریم و در ادامه بیشتر درباره آن صحبت می‌کنیم، می‌توان گفت برلیانس مدل H230 یک رقیب جدی برای خودروهای داخلی نظیر پرو 405، سمند، پارس، پرو 206 و تندر 90 به حساب می‌آید.

اما در حال حاضر همان‌طور که گفته شده همکاری شرکت تولیدکننده این خودرو با کشورمان به حالت تعلیق در آمده است. این وضعیت قدری آینده حضور این برند در ایران را با ابهام مواجه می‌کند. اما مجموع این شرایط چیزی از اهمیت این خودرو، به عنوان یک محصول اقتصادی کم نخواهد کرد. در این بخش برای شناخت بیشتر برلیانس H230 به بررسی مزیت‌های آن می‌پردازیم.

طراحی ظاهری

طراحی ظاهری این خودرو را می‌توان از دو جنبه بررسی کرد و به عنوان اولین مزایا برلیانس H230 دانست. نخست طراحی بیرونی آن و استایل بدنه. دوم، طراحی داخلی خودرو و فضای کابین. ابتدا به بررسی طراحی بیرونی آن می‌پردازیم. واقعیت آن است که طراحی نمای جلوی خودرو، نسبت به نمای عقب جذاب‌تر است. به بیان دیگر، تولیدکننده سلیقه چندانی را برای طراحی عقب خود به کار نبسته است.

اما در جلوی خودرو شاهد چراغ‌های کشیده‌ای هستیم که در کنار سپر پهن، رینگ اسپرت آلومینیومی و آینه‌های ذوزنقه‌ای قرار گرفته و در مجموع جلوه‌ای تقریباً خشن و اسپرت را به اتومبیل بخشیده است. به گونه‌ای که می‌توان گفت تا حدی یادآور اتومبیل BMW خواهد بود. البته جالب است بدانید که این الگوبرداری هرگز تصادفی نیست، بلکه ناشی از همکاری‌های دو شرکت برلیانس و BMW از سال 2003 است.

همان‌طور که گفته شد در نمای عقب اتومبیل جذابیت چندانی وجود ندارد. زمانی که آن را با نمای جلوی اتومبیل مقایسه کنید، متوجه می‌شوید که جسارت کمتری برای طراحی آن به کار رفته است. این به نوعی تضاد در طراحی بدنه را نشان می‌دهد. زیرا نمای جلوی خودرو با نمای عقب آن خطوط شکسته کمتری دارد. به خصوص چراغ‌های عقب که بیشتر طراحی مربعی شکل دارند.

اما داخل خودرو، به ویژه در قسمت داشبورد شاهد زرق‌وبرق بیشتری خواهید بود. رنگ نقره‌ای داشبورد و تجمع کلیدهای کنترلی تهویه و سیستم صورت اتومبیل بر روی پنلی در کنار فرمان، حس کنترل خوبی را به سرنشین جلو و راننده انتقال می‌دهد.

نکته دیگر آپشن‌های اندک این خودرو در فضای کابین است، به طوری که هر بیننده‌ای بعد از یک بررسی ساده و کوتاه به اندک بودن آپشن‌ها و محدود بودن آن به کنترل تهویه، سیستم صوت، چراغ و المان‌های کنترل سرعت پی‌می‌برد. به طور کلی، با در نظر گرفتن طراحی بیرون خودرو، به همراه فضای کابین که برحسب ظرفیت می‌توان گفت برای یک خانواده چهار نفره طراحی شده است، این اتومبیل با استانداردهای یک خودروی اقتصادی هم‌خوانی دارد.

ایمنی خودرو؛ یکی از مهم‌ترین مزایا برلیانس H230

در هر خودرویی، سیستم ایمنی، نوع ترمزها و وجود امکاناتی برای حفاظت از سلامت سرنشینان حائز اهمیت است. از جمله مزایا برلیانس H230 این است که این موضوع در مورد خودروی برلیانس H230 نیز به نحو رضایت‌بخشی رعایت شده است. به طور مثال سیستم ترمز این اتومبیل در قسمت جلو از نوع دیسکی و خنک‌کننده است. این نوع ترمز، با توجه به طراحی خاص خود، حرارت ناشی از اصطکاک لنت ترمز و دیسک را تخلیه کرده و با خنک نگه داشتن دیسک، کیفیت عملکرد ترمز را در سطح مطلوبی نگه می‌دارد.

اما در چرخ‌های عقب این خودرو از سیستم ترمز کاسه‌ای استفاده شده است. شاید برخی از خوانندگان این نکته را نوعی ضعف تلقی کنند، اما باید در نظر داشته باشید که شما در حال بررسی یک سدان اقتصادی هستید؛ لذا وجود پاره از نقطه ضعف‌ها کاملاً معمول است. از طرفی این خودرو، از سوی مؤسسه دولتی تشخیص ایمنی خودرو واقع در چین، حائز اخذ امتیاز 5 ستاره شده است. به بیان دیگر از نظر سنجش‌های داخلی چین، این خودرو از ایمنی بالایی برخوردار است.

برلیانس h230

در کنار این موضوع، دارا بودن سیستم ABS، EBD، نمایشگر تشخیص فاصله با اجسام، مه شکن، کیسه‌ هوا برای راننده و سرنشین جلو، سیستم Trip Computer، قفل ضد سرقت Immobilizer، تنظیمات صندلی جلو و تنظیم برقی آیینه‌های کنار خودرو، از دیگر مزایا برلیانس H230 است که به ایمنی این اتومبیل افزوده است. نکته دیگر درباره ایمنی برلیانس H230 سقف جمع شونده یا اصطلاحاً SunRoof آن است.

در حالی که بسیاری سقف جمع شونده را نوعی آپشن لوکس معرفی می‌کنند، اما واقعیت آن است که این آپشن بیشتر جنبه ایمنی دارد، زیرا در مواقعی که سانحه‌ای منجر به گیر کردن درب‌های خودرو شده است، سرنشینان می‌توانند از این آپشن برای خروج اضطراری استفاده کنند.

مزایا برلیانس H230 از نظر فنی

این خود در دو مدل اتومات و دستی به بازار عرضه شده است. دارای چهار سیلندر بوده و به لحاظ توانمندی فنی به خودروهای تولید داخل نظیر 405، سمند، پژو 206 و تندر 90 شباهت دارد. وزن خالص این خودرو 1200 کیلوگرم است. یکی نکاتی که به لحاظ فنی شاید نوعی ضعف برای این محصول در نظر گرفته شود، ظرفیت مخزن سوخت آن است. زیرا این خودرو به میزان 44 لیتر امکان ذخیره سوخت دارد؛ لذا در حالی که هر 100 کیلومتر تا 6.5 لیتر سوخت صرف می‌کند، پس می‌توان گفت به لحاظ مصرف انرژی باید به طور مرتب شارژ شود. از طرفی با توجه مجموع شرایط فنی که ذکر شد، می‌تواند قدرتی به میزان 103 اسب بخار تولید کند.

 از طرفی با توجه به برقی بودن فرمان خودرو، می‌توانید رانندگی لذت بخشی را با آن تجربه کنید. زیرا فرمان‌پذیری نرم و منعطفی دارد. همچنین، در حین رانندگی سکوت مطلوبی بر کابین حاکم می‌شود. این نکته سبب تمرکز بیشتر راننده شده و در نهایت ایمنی رانندگی را بهینه‌تر می‌کند. برلیانس H230 دارای سیستم تعلیق خودرو نیز است، این مشخصه فنی باعث می‌شود تا ضربات ایجاد شده در حین رانندگی بر بسترهای ناهموار، به کابین منتقل نشده و یک سواری نرم را برای راننده و سرنشینان فراهم کند.

بر اساس نکات فنی ذکر شده و نیز گیربکس 5 دنده‌ای این خودرو، می‌توان زمان لازم برای شتاب اولیه آن را در حدود 11 ثانیه برآورد کرد. سقف سرعت این اتومبیل نیز 180 کیلومتر بر ساعت است. درباره عملکرد سیستم گیربکس این خودرو جالب است بدانید که در مدل‌های اتومات آن، کلاج حذف شده و عملیات گشتاور نیز بر اساس یک سیستم هوشمند انجام می‌شود. این گونه از جعبه دنده‌ها از سال 1996 توسط شرکت BMW طراحی شده و امروزه برلیانس نیز از این تکنولوژی در مدل H230 بهره می‌گیرد که این مورد نیز مزایا برلیانس H230 به شمار می‌رود.

مزایا برلیانس h230

سخن آخر بررسی مزایا برلیانس h230

به انتهای بررسی مزایا برلیانس H230 رسیدیم؛ در مجموع خودروی برلیانس H230 یک اتومبیل خانواده است. برای مسافرت‌های درون شهری طراحی شده و با توجه نکاتی که درباره سیستم ایمنی آن گفته شد، انتظارات افراد را در حد و اندازه یک خودروی اقتصادی برآورده می‌کند. در کنار این موضوع، گفتنی است که برلیانس H230 از سوی شرکت سایپا، گارانتی مطلوبی دارد.

چنانچه که سرویس‌های دوره‌ای، سرویس اولیه و ثانویه را به طور منظم انجام دهید، می‌توانید به مدت 2 سال یا به میزان 40 هزار کیلومتر از خدمات رایگان آن برخوردار شوید. این خدمات، در کنار نکته‌های مثبتی که از برلیانس H230 ذکر شد، آن را به یک اتومبیل محبوب در بین خریداران تبدیل کرده است.

بیشتر بخوانید:

معنی چراغ‌های پشت آمپر خودرو

سنسور ضربه

دیسک و صفحه

مکمل سوخت

سند خودرو چیست؟