مکمل سوخت به شما این امکان را می‌دهد تا خواص سوختی را که هر روز به ماشین خود می‌زنید، افزایش دهید. درواقع، آن‌ها می‌توانند به‌ویژه برای خودروهای قدیمی، خودروهای دیزلی و رانندگی در محیط‌های خاص مفید باشند. با این حال، با توجه به انواع مختلف آن‌ها، تعیین اینکه چه چیزی به موتور خودرو کمک می‌کند و چه چیزی به آن آسیب می‌رساند، دشوار است.

معرفی مکمل سوخت

مکمل سوخت همراه با سوخت در مخزن خودرو قرار می‌گیرد. همانطور که از نام آن پیدا است، با افزودن موادی مانند پاک‌کننده سیستم، روان‌کننده و تقویت‌کننده، نوید مصرف سوخت بهتر، عملکرد بهتر، آلاینده کمتر و عمر طولانی‌تر موتور را می‌دهد.

[switch_forms_buy]

بدیهی است که تعمیر کل موتور بسیار گران‌تر است. مکمل‌ها می‌توانند با رفع مشکلی خاص یا کمک به اصلاح و نگهداری پیشگیرانه، مانع از خراب شدن خودرو ‌شوند. در واقع استفاده از یک مکمل سوخت مناسب می‌تواند مشکلات موتور را بدون صرف هزینه زیاد حل کند. عملکرد مکمل‌ها مربوط به حرکت بنزین یا مسیری که در آن جریان دارد، هست.

به عنوان مثال، مکمل‌های پاک کننده را می‌توان با سوخت مخلوط کرد. این کار باعث می‌شود رسوبات سنگین را حذف کنند، اصطکاک را کاهش داده و جریان را بهبود بخشند. اجزاء جداگانه مانند انژکتورها و سوپاپ‌ها باید بدون هیچ گونه تجمعی از آلاینده‌ها باشند تا در بهترین حالت کار کنند. تمیز کردن سیستم سوخت‌رسانی در کنار سایر مسائل، باعث می‌گردد واکنش‌های آهسته و سخت استارت خوردن خودرو، متوقف شود.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

روان‌کننده‌ها به‌طور مشابه عمل می‌نمایند و به حرکت بهتر و کارآمد قطعات کمک می‌کنند. سایر وظایفی که یک مکمل سوخت می‌تواند انجام دهد شامل جلوگیری از یخ زدن گاز، افزودن اکتان برای عملکرد بهتر و جلوگیری از خرابی سوخت در طول زمان است.

مکمل سوخت

انواع مکمل سوخت

هیچ مکمل همه کاره‌ای وجود ندارد که بتواند تمام مشکلات خودرو را به‌تنهایی برطرف کند. بنابراین اگر به دنبال رفع مشکلی خاص در خودروی خود هستید باید به دنبال یک مکمل مناسب باشید. مکمل سوخت می‌تواند تقویت‌کننده عملکرد یا تثبیت‌کننده سوخت باشد. تقویت‌کننده‌های عملکرد سوخت، با تمیز کردن سیستم و جلوگیری از تجمع آلاینده عملکرد سوخت خودرو را بهبود می‌بخشند. تثبیت‌کننده‌های سوخت، سوخت را دست‌نخورده نگه می دارند و از اثرات نامطلوب درازمدت مانند انجماد و خوردگی جلوگیری می‌کنند. در ادامه به معرفی هریک از مکمل‌های سوخت به صورت مفصل‌تر می‌پردازیم.

تثبیت‌کننده‌های سوخت

همانطور که قبلاً ذکر شد، تثبیت‌کننده سوخت به شما کمک می‌کند تا سوخت خود را در طول زمان دست‌نخورده نگه‌دارید. بیشتر تثبیت‌کننده‌ها برای وسایل نقلیه و تجهیزاتی در نظر گرفته‌شده‌اند که به ندرت از آن‌ها استفاده می‌شود یا زمانی طولانی بلا استفاده باقی می‌مانند. وسایل نقلیه فصلی مانند قایق، تجهیزات چمن‌زنی و ژنراتورها چند نمونه از این ماشین‌ها هستند.

این مکمل سوخت با جلوگیری از جداسازی گاز و آب، کارایی سوخت را افزایش می‌دهد. هنگامی‌که اجزاء سوخت، پس از مدتی کار‌نکردن خودرو از هم جدا می‌شود، می‌تواند باعث سخت استارت‌خوردن و خوردگی موتور شود. یک تثبیت‌کننده این روند را مسدود می‌کند و به اجزاء سوخت کمک می‌نماید تا کاملاً باهم مخلوط شوند. اگر سوخت شما بیش از یک ماه یا بیشتر بماند، احتمالاً ایده خوبی است که کمی تثبیت‌کننده اضافه کنید. به‌ویژه اگر هوا سرد باشد ضرورت بیشتری پیدا می‌کند.

تقویت‌کننده اکتان

قبل از دهه 70، سرب تترا اتیل، با اکتان بالا، به عنوان مکمل بنزین استفاده می‌شد. البته زمانی که خطرات سلامتی سرب آشکار گردید، این عمل به پایان رسید. بنزین با اکتان بالا اغلب با قدرت بالا همراه است، زیرا می‌تواند نسبت تراکم را افزایش دهد. هنگامی که نسبت تراکم بیشتر است، هوای بیشتری در سیلندرهای موتور وجود دارد.

این امر هنگام احتراق، یک انفجار قوی‌تر ایجاد می‌کند. سطوح پایین اکتان می‌تواند باعث سوختن سوخت تحت‌فشار و منجر به ایجاد صدای کوبیدن شود، درنتیجه عملکرد موتور را کاهش دهد. در چنین مواردی مکمل سوخت برای تقویت، اکتان لازم است. تقویت‌کننده‌های اکتان همچنین می‌توانند باعث روان شدن جایگاه‌های سوپاپ چدنی در خودروهای قدیمی شوند. در نتیجه به کاهش سایش این قطعات موتور کمک کنند و به طور موثر آن را خنک نمایند.

تقویت‌کننده دیزل سِتان

در موتورهای دیزلی، سطح بالای ستان، باعث احتراق سریع‌تر و مصرف سوخت بهتر می‌شود. تأخیر کوتاه بین تزریق سوخت و احتراق، نشانه سطح بالای ستان است. تأخیر طولانی، نشانه ای از سطوح پایین ستان هست که می‌تواند منجر به احتراق ناقص، سروصدای قابل توجه و انتشار بیشتر گازهای گلخانه‌ای شود. انواع مختلف وسایل نقلیه دارای سطوح بهینه متفاوتی از ستان هستند. بنابراین یک مکمل سوخت ممکن است سطح ستان موردنیاز برای اکثر وسایل نقلیه را به سطح یکسانی برساند و کارایی موتور را افزایش دهد.

اهمیت مکمل سوخت

ضد یخ

مخصوصاً در هوای سرد، عجیب نیست که غلظت سوخت در مخازن زیاد و منجمد شود. استفاده از این مکمل بر پایه الکل می‌تواند از یخ زدن سوخت جلوگیری کند. برخی از مکمل‌های سوخت با پراکنده کردن آب، مانع از انجماد سوخت می‌شوند. همچنین اتانول، برخی از اهداف ضد یخ خط سوخت را برآورده می‌کند. به همین دلیل این مکمل سوخت برای خودروهایی که از بنزین بدون اتانول یا گازوئیل استفاده می‌کنند، مفید است.

تمیز کننده انژکتور سوخت

انژکتور سوخت در اتومبیل از کنترل‌های الکترونیکی برای پاشیدن سوخت به موتور استفاده می‌کند و مخلوط مناسب هوا و سوخت را برای احتراق مطلوب ایجاد می‌نماید. سوخت تحت‌فشار از طریق نازل رانده و از انتهای دیگر انژکتور به صورت مه پاشیده می‌شود، بنابراین راحت‌تر می‌سوزد. هنگامی که این انژکتور مسدود می‌شود، می‌تواند برای کل فرآیند احتراق سوخت مشکل ایجاد کند و عملکرد کلی خودرو نیز آسیب ببیند.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

یک مکمل سوخت مناسب به جلوگیری از گرفتگی انژکتور سوخت کمک می‌کند. برخی از مکمل‌های کمی قوی می‌توانند رسوبات کربن حاصل از فرآیند احتراق را حذف کنند. به طور کلی، مکمل‌ها می‌توانند رسوب شیرهای ورودی را در انواع مختلف سوخت کاهش دهند. آن‌ها همچنین می توانند انتشار هیدروکربن، مونوکسید‌کربن و اکسید نیتروژن را کاهش دهند.

ضد ژل

هوای سرد ممکن است باعث شود ذرات موم پارافین در سوخت در موتور دیزل متبلور شده و مسیر جریان و فیلترها را مسدود کند. هوای سرد می تواند مانع عملکرد موتور شود، حتی ممکن است مانع از استارت خوردن موتور خودرو گردد. این امر در صورت عدم رسیدگی می‌تواند نیاز به تعمیرات اساسی داشته باشد. برای جلوگیری از ژله شدن، این نوع مکمل سوخت به پایین آوردن نقطه انجماد سوخت کمک می‌کند. آن‌ها بهتر است قبل از شروع دمای سرد استفاده شوند.

مکمل سوخت چیست؟

اهمیت مکمل سوخت

اگر از مکمل باکیفیت برای مقصود موردنظر خود استفاده می‌کنید، معمولاً می‌توانید انتظار داشته باشید که نتایجی را که سازنده وعده داده، مشاهده کنید. مکمل‌ها همه کاره نیستند و شما باید برای رفع مشکلی خاص، از یک مکمل سوخت مناسب استفاده کنید. به‌عنوان مثال، استفاده از تقویت‌کننده اکتان در یک ماشین مدرن، ممکن است سطح اکتان را بیشتر از حد لازم برای موتور افزایش دهد.

درنتیجه هیچ سودی نخواهد داشت. به طور مشابه، استفاده از یک تثبیت‌کننده برای خودرویی که هر روز از آن استفاده می‌شود، تاثیر زیادی ندارد. زیرا یک تثبیت‌کننده مشکلاتی را برطرف می‌کند که به خاطر کارنکردن خودرو برای طولانی مدت، ایجادشده باشند.

به طور کلی اصلاح و نگهداری پیشگیرانه اصلی‌ترین عملکرد مکمل سوخت است. دور نگه‌داشتن رسوبات در موتور تنها یکی از راه‌هایی هست که یک مکمل می‌تواند انجام دهد و به واسطه‌ی آن عملکرد خودرو را بهبود بخشد. همچنین ممکن است مانع از تعمیر پرهزینه موتور شود.

مکمل‌ها ممکن است با هر بار خالی شدن مخزن، لازم باشد مجدداً اضافه شوند. اگرچه برخی از آن‌ها می‌توانند طولانی‌تر استفاده شوند. برخی پیشنهاد می‌کنند که در هر تعویض روغن آن را اضافه کنید. برخی دیگر می گویند که آن را بعد از طی یک مسافت مشخص اضافه کنید. به طور معمول، قبل از پر کردن مخزن، باید مکمل سوخت را بریزید.

انجام این کار باعث می‌شود که سوخت و مکمل به‌طور مناسب مخلوط شوند. خبر خوب این است که حتی اگر از مکمل اشتباه استفاده کنید، به موتور خودرو آسیب نخواهد رساند. این مکمل‌ها برای حل مشکلات خاص و بدون ایجاد مشکلات دیگر طراحی‌شده‌اند. این طراحی بدون ضرر، بدین معنا است که به طور کلی، شما می توانید با خیال راحت از یک مکمل بدون نگرانی در مورد آسیب به موتور یا سوخت خود استفاده کنید.

بنابراین اگر می‌خواهید موتور خودرو و مسیر جریان سوخت را بدون مشکل در سال‌های آینده حفظ کنید، اهمیت مکمل سوخت را نمی‌توان نادیده گرفت. مکمل‌ها ممکن است برای خودروهای قدیمی مفیدتر باشد. زیرا آن‌ها برای انواع مختلف سوخت ایجادشده‌اند و نیازهای متفاوتی نسبت به خودروهای مدرن دارند.

در خودروهای قدیمی، جایگاه سوپاپها و سایر قطعات موتور برای تحرک روان ممکن است به مکمل نیاز داشته باشند. اگر در ماه‌های سرد زمستان از خودرو استفاده نشود، مکمل می‌تواند سوخت آن را تازه نگه دارد. خودروهای دیزلی به دلیل تفاوت در ساختار موتور و ترکیب سوخت، نسبت به دیگر خودروها کاملاً متفاوت است. مکمل‌های سوخت می‌توانند یک مزیت بزرگ برای خودروهای دیزلی باشند. زیرا ممکن است تعمیر کامیونی که استارت نمی‌زند بسیار گران باشد. رانندگان می‌توانند به‌خوبی از مکمل‌ها استفاده کنند و از این مشکلات جلوگیری نمایند.

Fuel supplement

نحوه استفاده از مکمل سوخت

اکثر مکمل‌های سوخت با همان دستورالعملی کار می‌کنند که مقدار مناسب را برای وسیله نقلیه در نظر گرفته است. فقط کافیست شما مکمل را داخل مخزن سوخت بریزید و با شروع به کار موتور، مکمل از طریق سیستم سوخت به حرکت درمی‌آید. مکمل‌ها اگر لازم شود کاربراتور و انژکتورها را تمیز می‌کنند و بقیه کارهایی که برای آن‌ها طراحی شده اند را انجام می‌دهند.

 

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

جمع‌بندی بررسی مکمل سوخت

مکمل سوخت برای انواع موتورهای بنزینی و دیزلی استفاده می‌شود. این مکمل‌ها پس از پر شدن مخزن سوخت خودرو به‌سادگی با سوخت مخلوط می‌گردند. مکمل‌ها انواع مختلفی دارند که شامل تثبیت‌کننده سوخت، تقویت‌کننده اکتان، تقویت‌کننده دیزل سِتان، ضد یخ، تمیزکننده انژکتور سوخت و ضد ژل می‌شوند. مکمل‌ها مزایا و اهمیت زیادی دارند. از آن‌ها به دلایل مختلف ازجمله تمیز کردن کاربراتورها، انژکتورها و دریچه‌های ورودی گرفته تا بهبود سیستم سوخت‌رسانی و بهبود عملکرد خودرو استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید:

کارت طلایی ایران خودرو چیست؟

سنسور ضربه چیست؟

دیسک و صفحه چیست؟

مزایای کوییک

خرابی سنسور اکسیژن

علت گاز نخوردن ماشین