سند خودرو چیست؟ | از سیر تا پیاز سند زدن ماشین

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin

فهرست مطالب

شما زمانی می‌توانید ادعای مالکیت یک خودرو را داشته باشید که سند خودرو در دست شما باشد. اما به یاد داشته باشید پروسه دریافت سند خودرو راحت نیست! هنوز مشخص نشده که سند مالکیت خودرو شما همان برگ سبز خودرو است و یا سندی است که از اسناد رسمی دریافت می‌کنید. زمانی که در مورد این دو سند بحث می‌شود ممکن است خریدار و یا فروشنده را دچار سردرگمی شوند.

کدام سند خودرو قطعی است؟

اگر به فکر خرید اتومبیل هستید باید به شما بگویم، علاوه بر سندی که در دفترخانه به نام شما تنظیم خواهد شد. سند دیگری، به نام برگ سبز یا شناسنامه خودرو نیز وجود دارد. بعد از قسمت تنظیم قرارداد خودرو در دفترخانه وارد قسمت بعدی یعنی مراجعه به مراکز تعویض پلاک می‌شویم. در این پروسه پلیس راهور اصالت خودرو خریداری شده توسط شما را مورد بررسی قرار می‌دهد.

پس از آن هویت مالک خودرو را تایید می‌کند. در پایان سندی تحت عنوان برگ سبز خودرو برای شما صادر می‌کند که یکی از اسناد رسمی خودرو به شمار می‌رود. اکنون، از نظر پلیس راهور مالک اصلی خودرو شما هستید. اما به یاد داشته باشید قبل از مرحله دریافت برگ سبز شما مرحله دیگری را در دفترخانه گذارنده‌اید. این مرحله از نظر کانون سردفتران تایید کننده مالکیت خودرو است. در سندی که توسط دفترخانه به شما داده می‌شود یک سری اطلاعات ثبت می‌شود. ازجمله این اطلاعات می‌توان به مشخصات خریدار خودرو، مشخصات فروشنده خودرو و مبلغ معامله درج اشاره کرد.

سند خودرو و برگ سبز چه تفاوت‌هایی دارند؟

سندی که توسط پلیس راهور هنگام مراجعه شما به مراکز تعویض پلاک ارائه می‌شود، برگ سبز خودرو نام دارد. مدتی قبل برگ سبز تنها سند مالکیت خودرو بود. به این ترتیب که شما هنگام دریافت برگ سبز شما مالک پلاک خودرو خودتان بودید. یعنی اگر تصمیم می‌گرفتید خودرو خود را بفروشید و خودرو جدیدی خریداری کنید، پلاک قبلی شما که مالک آن بودید روی خودرو جدید نصب می‌شد.

سند رسمی خودرو

اما در مورد سند تنظیم شده در دفاتر اسناد رسمی باید به شما بگویم که بعد از تنظیم این سند مالکیت خودرو به نام شما انتقال می‌یابد. طبق اعلام دفاتر اسناد رسمی اگر مراحل مربوط به تنظیم سند خود را در این مراکز انجام ندهید نخواهید توانست ادعای مالکیت بر روی خودروی خود داشته باشید.

چه اطلاعاتی در برگ سبز خودرو ثبت می‌شود؟

هنگامی که جهت تعویض پلاک خودرو به پلیس راهور مراجعه می‌کنید علاوه بر کارت خودرو که اطلاعات اصلی خودرو شما در آن ثبت شده است. یک سند دیگر تحت عنوان برگ سبز به شما ارائه خواهد شد. اطلاعاتی از جمله نوع خودرو، رنگ، شماره موتور، شماره شاسی، ظرفیت، تیپ، شناسه وسیله نقلیه و تعداد سیلندر در برگ سبز ثبت شده است.

عده‌ای هنگام خرید خودرو تنها به دریافت برگ سبز بسنده می‌کنند. چرا که آن را سند رسمی خودرو می‌دانند و به دفاتر اسناد رسمی مراجعه نمی‌کنند. این موضوع باعث ایجاد مشکلاتی در مالکیت خودرو آن‌ها می‌شود.

نمونه شناسنامه مالکیت خودرو

نمونه شناسنامه مالکیت خودرو

چگونه برای دریافت سند خودرو اقدام کنیم؟

دو روش برای خرید خودروی صفر وجود دارد. شما خودرو خود را به صورت نقد و یا اقساط خریداری کرده‌اید. اگر به صورت نقد خریداری کرده باشید فرآیند تنظیم سند راحت و کوتاه است. زمانی که شما خودرو خود را نقد خریداری کنید بعد از پرداخت وجه سند خودرو به نام شما تنظیم خواهد شد.

اما اگر خودرو خود را به صورت اقساطی خریداری کرده‌اید سند خودرو هنگام تحویل به شما ارائه نمی‌شود. تا هنگامی که تسویه حساب را به طور کامل انجام نداده باشید به صورت رهن در اختیار شرکت سازنده خودرو باقی خواهد ماند. در شرایط خرید اقساطی شما زمانی مالک قطعی خودرو هستید که تمام مبلغ اقساط خودرو را پرداخت کرده باشید.

اگر تصمیم دارید خودرو کارکرده خریداری نمایید باز هم دو روش برای خرید وجود دارد. شما می‌توانید خودرو مورد نظر خود را به صورت نقد و یا اقساط خریداری نمایید.

اگر تصمیم دارید خودرو خود را به صورت اقساطی خریداری نمایید،  سند خودرو تا زمانی که مبلغ تمام اقساط شما پرداخت نشده باشد نزد دفترخانه اسناد رسمی باقی خواهد ماند. سپس بعد از تسویه حساب کامل قولنامه به نام شما نوشته می‌شود و جهت دریافت برگ سبز خودرو باید به پلیس راهور مراجعه کنید.

چه مدارکی را هنگام انتقال سند خودرو باید به همراه داشته باشیم؟

هنگامی که تصمیم دارید خودروی خود را بفروشید و یا خودرو کارکرده‌ای را خریداری نمایید؛ فروشنده موظف است علاوه بر مدارک لازم جهت احراز هویت، کارت سوخت، بیمه شخص ثالث و مستندات پرداختی مالیات، عوارض شهرداری و خلافی خودرو را نیز به همراه داشته باشد.

سند خودرو

نحوه رهگیری برگ سبز خودرو به چه صورت است؟

برگ سبز خودرو از طریق پست به نشانی شما ارسال می‌گردد. مدت زمانی که لازم است صبر کنید تا این برگه به دست شما برسد، یک هفته تا یک ماه می‌باشد. اما اگر نگران وضعیت سند خود هستید. می‌توانید به بخش مرسولات سازمانی سامانه پست مراجعه کرده و وضعیت آن را بررسی کنید.

برگ سبز یا ثبت سند خودرو؟

دادستان کل کشور، محمدجعفر منتظری، با انتشار خبری اعلام کرد نیازی به تنظیم سند دفترخانه‌ای نیست. طبق گفته دادستان کل کشور برگ سبز خودرو مالکیت آن را ثابت می‌کند. اما خریداران جهت اطمینان خاطر بیشتر می‌توانند جهت ثبت سند و تنظیم قرارداد خودرو به دفترهای اسناد رسمی مراجعه کنند.

کلام آخر بررسی سند خودرو

شما در این مقاله ارائه شده توسط سوئیچ توانستید با سند قطعی و برگ سبز خودرو آشنا شوید. برگ سبز خودرو سندی بر مالکیت آن است. اما اگر دوست ندارید با مشکلات حقوقی و قضایی دست و پنجه نرم کنید به شما توصیه می‌کنیم علاوه بر برگ سبز خودرو، سند قطعی خودرو خود را نیز در دفاتر اسناد رسمی تنظیم کنید.

بیشتر بخوانید:

کارت طلایی ایران خودرو چیست؟

آنچه باید درباره محاسبه عوارض سالیانه خودرو بدانید

سنسور ضربه چیست؟

دیسک و صفحه چیست؟

آشنایی با معنی چراغ‌های پشت آمپر خودرو

مکمل سوخت چیست و چه اهمیتی دارد؟

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کیلومتر