اتوهلد چیست؟

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin

فهرست مطالب

اتوهلد یک آپشن کمکی جهت حرکت در سربالایی و سرپایینی است که امروزه در خودروهای مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد. هنگامی که قصد خرید یک خودرو را داریم معمولاً به تعداد آپشن‌های آن دقت می‌کنیم اما ممکن است در طول مدتی که از خودرو خود استفاده می‌کنیم تنها تعداد اندکی از این آپشن‌ها برای ما کاربرد داشته باشند. اما اتوهلد از جمله امکانات کاربردی خودرو محسوب می‌شود. اتوهلد چند سال قبل مختص خودروهای لوکس بازار بود اما امروزه شاهد کاربرد آن در خودروهای کره‌ای و چینی هستیم. اگر شما هم در شهری با ترافیک سنگین زندگی می‌کنید این آپشن جز امکانات ضروری برای خودرو شما به حساب می‌آید.

تعریف اتوهلد

بارها برای تمامی کسانی که رانندگی می‌کنند پیش آمده که مدت زمان زیادی را بعد از پایان یک روز کاری سخت در ترافیک سنگین سپری کنند. در این حالت لازم است راننده علاوه بر توجه به اینکه با سایر خودروها برخورد نکند، دائما در حال کلنجار رفتن با نیم کلاچ و ترمز می‌باشد. بعد از طی مسافت بسیار کم دوباره لازم است کلاچ را تا ته فشرده و پدال ترمز را فشار دهد. راننده با فشاری که به پدال کلاچ وارد می‌کند دچار خستگی پا می‌شود.

اتوهلد

در خودروهایی که مجهز به گیربکس اتوماتیک هستند مشکل کلاچ برطرف شده اما مراحل مربوط به فشار دادن و رها کردن پدال ترمز به قوت خود باقی هستند. راننده در این نوع گیربکس‌ها باید به صورت مرتب دنده را در حالت حرکت و خلاص قرار دهد. اما اگر خودرو شما مجهز به آپشن اتوهلد باشد کافی است پای خود را بر روی پدال گاز قرار دهید و نیازی به تعویض دنده نخواهید داشت.

آشنایی با نحوه عملکرد سیستم اتوهلد

در خودروهای مدرن از امکاناتی استفاده شده است که به راحتی می‌تواند شیب مسیر را تشخیص دهد. هنگامی که خودرو در وضعیت ایست کامل است اتوهلد به کمک نیروهایی که به چرخ‌ها وارد می‌کند موجب جلوگیری از حرکت آن می‌شود.

برای تجربه خرید خودرو بی‌دردسر همسو با سبک زندگیت اینجا کلیک کن

در مرحله بعد هنگامی که می‌خواهیم خودرو را به حرکت در بیاوریم با فشار پدال گاز، سنسورهای ABS متوجه حرکت شده و نیروی وارد به چرخ‌ها را جهت متوقف کردن کاهش می‌دهند.

جهت فعال کردن سیستم اتوهلد در خودرو دکمه مربوط به آن را فشار دهید. این دکمه معمولاً در کنار ترمز دستی ، کنار دکمه اتوپارک و یا سمت چپ فرمان قرار دارد. و با علائمی مانند A، Auto H و یا Auto Hold نام‌گذاری شده است. هنگامی که این سیستم را در خودروی خود فعال کردید متوجه روشن شدن چراغ مربوط به ترمز دستی خواهید شد. این چراغ به معنای فعال شدن ترمز دستی الکترونیکی می‌باشد. زمانی که از این سیستم استفاده می‌کنید با برداشتن فشار پا از روی پدال گاز خودرو خودبه‌خود متوقف می‌شود. و نیازی نیست شما مجدداً پدال ترمز را فشار دهید.

مزایا استفاده از سیستم اتوهلد

این آپشن می‌تواند موجب راحتی راننده در هنگام عبور از سربالایی‌ها، سرپایینی‌ها و ترافیک سنگین باشد. در این موقعیت‌ها راننده تنها به کنترل فشار پدال گاز دقت دارد و لازم است بر روی برخورد خودرو را با سایرین تمرکز لازم را داشته باشد.

فروش خودرو بدون اتلاف وقت و به بهترین قیمت بازار را با سوییچ تجربه کنید

برای درخواست فروش خودرو اینجا کلیک کنید

علاوه بر این سیستم اتوهلد دارای مزایای دیگری هم می‌باشد. در خودروهایی که دارای گیربکس اتوماتیک هستند تعویض مکرر دنده از حالت حرکت به خلاص و بالعکس موجب افزایش استهلاک جعبه دنده می‌شود. اما استفاده از این آپشن موجب جلوگیری از این استهلاک خواهد شد.

عملکرد اتوهلد در مسیرهای شیب‌دار

بارها اتفاق افتاده در مسیرهایی که دارای شیب رو به بالا هستند بخواهیم خودرو را از حالت ایست کامل به حرکت درآوریم با رها کردن پدال ترمز خودرو به سمت عقب حرکت می‌کند و احتمال دارد به خودروهایی که در سمت عقب هستند برخورد کند. این موضوع در مورد خودروهایی که دارای گیربکس دستی هستند  موجب ایجاد مسائل بیشتری نیز می‌شود. از جمله تنظیم حالت نیم‌کلاچ که اگر به درستی انجام نگیرد خودرو خاموش می‌شود و یا به سمت عقب حرکت می‌کند. اما با فعال بودن سیستم اتوهلد خودرو لازم نیست درگیر پدال ترمز و کلاچ باشید. تنها کاری که شما در این مواقع انجام می‌دهید کنترل پدال گاز می‌باشد.

کلاچ‌گیری و نیم‌کلاچ‌های مداوم باعث بالا رفتن میزان استهلاک خودرو می‌شود که سیستم اتوهلد قادر است از افزایش این استهلاک جلوگیری کند.

تشخیص زاویه در سیستم اتوهلد

این سیستم قادر است با بهره‌گیری از سنسور تعیین زاویه، شیب مسیر حرکتی خود را بررسی کند. اگر این شیب از مقدار تعیین شده بیشتر باشد سیستم  اتوهلد فعال می‌شود.

تشخیص درگیری کلاچ در سیستم اتوهلد

در برخی از خودروهای دنده‌ای که به سیستم اتوهلد مجهز هستند تشخیص درگیری کلاچ یکی از مهم‌ترین اجزا این سیستم به شمار می‌رود. جهت شروع به حرکت در گیربکس‌های دستی لازم است پدال کلاچ به صورت کامل فشرده شود تا بتوان کلاچ را آزاد کرد. در این شرایط ارتباط چرخ‌ها و موتور با همدیگر قطع می‌شود و موتور قادر نخواهد بود موجب توقف خودرو شود. در این حین سیستم اتوهلد عدم درگیری کلاچ را تشخیص می‌دهد و فعال می‌شود. با فعال شدن سیستم اتوهلد خودرو دیگر به سمت عقب حرکت نمی‌کند.

موارد ضروری جهت استفاده از اتوهلد

 1. زمانی که این آپشن را در خودرو خود فعال کردید به حرکت کردن خودرو دقت کنید. زیرا احتمال دارد این آپشن به درستی عمل نکرده و خودرو ایست کامل نداشته باشد.
 2. این آپشن قادر نیست در جاده‌ها، مسیرها و خیابان‌هایی که دارای شیب تند و یا یخ زده هستند به درستی عمل کنند.
 3. هنگامی که سیستم اتوهلد خودرو فعال است خودرو را بدون راننده ترک نکنید.

چه خودروهایی مجهز به اتوهلد هستند؟

خریداران خودرو با توجه به شناختی که از برخی آپشن‌ها و امکانات دارند بیشتر به دنبال آن‌ها هستند. از جمله این امکانات و آپشن‌ها می‌توان به اتوپارک، کروز کنترل، سیستم دید در شب، سیستم GPS و استارت بدون کلید اشاره کرد. مدتی قبل اتوهلد جز آپشن‌های خودروهای لوکس به شمار می‌رفت اما امروزه استفاده از این آپشن حتی در خودروهای معمولی نیز افزایش پیدا کرده است. اتوهلد یکی از امکانات ایمنی خودرو می‌باشد که به علت عدم اطلاع بسیاری از افراد مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

مقایسه اتوهلد و HAC

سیستم HAC و یا سیستم شروع حرکت در شیب، جهت کنترل و کمک برای حرکت در سربالایی می‌باشد. و مختص سربالایی‌هایی است که شیب بسیار تندی دارند. خودروهایی که فاقد این آپشن هستند اگر بخواهند از حالت ایست کامل شروع به حرکت کنند، خودرو مقداری به سمت عقب حرکت می‌کند. این میزان از حرکت خودرو به سمت عقب در صورتی که در چراغ قرمز و ترافیک سنگین که فاصله خودروها به هم بسیار نزدیک است اتفاق بیفتد موجب تصادف می‌شود.

این آپشن تنها برای چند ثانیه در خودرو فعال شده و از حرکت خودرو به سمت عقب جلوگیری می‌کند، سپس به طور خودکار غیرفعال می‌شود. در مقابل سیستم اتوهلد تا زمانی که به صورت دستی غیرفعال نشده است به عملکرد خود ادامه می‌دهد. با توجه به این موضوع اختلاف این دو سیستم در مدت زمان آن‌ها است.

کلام آخر بررسی اتوهلد

راننده موظف است در طول مدتی که از این آپشن‌ها هنگام رانندگی کمک می‌گیرد تمرکز کافی را داشته باشد. لذا این امکانات و آپشن‌ها در برخی از اوقات ممکن است دچار خطا شده و عملکرد نامناسبی از خود به جا بگذارند. بنابراین لازم است هنگام استفاده از آپشن سیستم اتوهلد بعد از ایست کامل پای خود را از روی پدال ترمز با کمی مکث بردارید و مطمئن باشید که این سیستم به درستی می‌تواند عمل کند. به این ترتیب از ایجاد حوادث ناگوار جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید:

مقالات مرتبط

13 پاسخ

 1. واقعا اتوهلد جون می‌ده برای ترافیک و سربالایی. آدم از استرس کلاچ گرفتن راحته

 2. یعنی اتوهلد به درد هیچ جاده‌ای نمی‌خوره یا فقط جاده‌های شیب دار و یخ‌زده؟

 3. با اینکه آپشن خیلی خوبیه ولی همونجور که اینجا هم نوشته نباید خیلی بهش اطمینان کرد مخصوصا توی سراشیبی و مسیرای یخ‌زده

 4. این آپشن اتو هلد بسیار برای ترافیک و مسیرهای شلوغ به درد می‌خوره ولی همونجور که دوستان هم اشاره کردن آدم باید حواس خودشم باشه

 5. واقعا می‌شه به جرات گفت آپشنیه که خستگی توی ترافیک رو خیلی کاهش می‌ده.

 6. تجربه‌ی گیر افتادن توی ترافیک‌های سنگینو هم با دنده دستی داشتم و هم خودرویی که مجهز به اتوهلده. کلا نگرانی بابت عقب و جلو رفتن ماشین از بین می‌ره

 7. سلام در هوای بارونی چراغ اتوهلد و ای بی اس و چراغ لرزش روشن می‌شه علتش می‌تونه چی باشه؟

 8. من کیا اپتیما دارم اتوهلد رنگ سفید روشن می‌شه ولی عمل نمی‌کنه. دلیلش چی میتونه باشه؟

 9. ترمز دستی در سربالایی اصن فعال نیست متاسفانه در دنا به خاطر وزن زیاد و عملکرد نامطلوب اگر در سربالایی مجبور به توقف باشین ترمز دستی خوب عمل نمیکنه. کاش میشد روی دنا معمولی این سیستمو نصب کرد

 10. سلام. کیا اپتیما ۲۰۱۵ اتوهلد روشن میشه (رنگ سفید) ولی عمل نمیکنه. دلیلش گی میتونه باشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کیلومتر