شرکت خودروسازی جی‌ای‌سی که به نام جک (JAC) شناخته می‌شود، یک شرکت چینی می‌باشد. این شرکت با عرضه خودروهای خود به بازار ایران، توانسته است طرفداران خاص خود را پیدا کند. شرکت جک در ابتدا اقدام به ساخت خودروهای سنگین می‌کرده ولی اکنون وارد حوضه ساخت خودروهای سواری نیز شده است. یکی از تولیدات این شرکت، جک S5 می‌باشد. در این مقاله به بررسی معایب جک S5 پرداخته می‌شود تا روند تصمیم‌گیری افراد برای انتخاب این خودرو آگاهانه‌تر باشد.

معرفی خودروی جک S5

قبل از اینکه به معایب جک S5 پرداخته شود، بهتر است این خودرو معرفی‌ و مشخصات فنی آن ذکر گردد. S5 یک خودروی کراس اوور شهری است که در سال 2012 در کشور چین و در نمایشگاه گوانجو از آن رونمایی گردید. این خودرو یک سال بعد، یعنی در سال 2013 وارد بازار جهانی شد.

در ایران نیز از سال 1393 شرکت خودروسازی کرمان موتور، تصمیم به مونتاژ و عرضه مدل دنده دستی این خودرو گرفت. در سال 1395 پس از گذشت دو سال و با توجه به استقبال خریداران، نمونه دنده‌اتوماتیک جک S5 نیز وارد بازار ایران شد.

بررسی معایب جک S5

مشخصات فنی خودروی جک S5

پیشرانه این خودروی کراس اوور چینی دو لیتری و توربوشارژ چهار سیلندر است که 174 اسب بخار نیز قدرت دارد. گشتاور موتور خودروی جک S5 چیزی حدود 265 نیوتن متر برای خودروهای دنده‌اتوماتیک و چیزی حدود 235 نیوتن متر برای خودروهای دنده دستی است. یک گیربکس شش دنده‌اتوماتیک دو کلاچه نیز نیرویی که در پیشرانه تولید می‌شود را به چرخ‌های جلویی خودرو انتقال می‌دهد. همچنین باید گفت که سرعت صفر تا صد این خودرو در حدود 11.7 ثانیه اتفاق می‌افتد. خودروی جک S5 مصرف سوخت ترکیبی حدود 7.7 لیتر دارد. استاندارد آلایندگی برای موتور این خودرو پنج است و دارای سیستم EOBD می‌باشد.

در ساخت خودروی جک S5 از سیستم ABS چهار کاناله استفاده‌شده و در چرخ‌های عقب و جلو دارای ترمزهای دیسکی است. رینگ‌های این خودرو نیز رینگ‌های آلومینیومی 18 اینچی می‌باشد. جک S5 جزء دسته‌بندی خودروهای شاسی‌بلند کامپکت است و کابین جاداری برای راحتی سرنشینانش دارد. ابعاد جک S5 به شرح زیر است:

  • طول خودرو جک S5 برابر است با 4430 میلی‌متر
  • عرض خودرو جک S5 برابر است با 1840 میلی‌متر
  • ارتفاع خودرو جک S5 برابر است با 1660 میلی‌متر

مشخصات فنی ضعیف از معایب جک S5 است

معایب جک S5

خودروی جک S5 نیز مانند تمام خودروها دارای مزایا و معایبی است. در این بخش به بررسی چند نمونه از معایب جک S5 می‌پردازیم:

دردسرساز بودن نگهداری موتور خودروی جک S5

به‌طور کلی موتورهای توربوشارژ نسبت به مدل‌های تنفس طبیعی، باید با ‌دقت و وسواس بیشتری نگهداری شوند. این موتورها نسبت به کیفیت بنزین حساسیت بیشتری دارند. همچنین دردسرهای بیشتری از لحاظ کیفیت روغن، نشت روغن از سیستم توربو و… برای مالک ایجاد می‌کنند.‌ همانطور که گفته شد، موتور جک S5 نیز از نوع توربو می‌باشد. در نتیجه می‌‌بایست از لحاظ بنزین و کیفیت روغن، توجه بیشتری به آن گردد و از سیالات استاندارد استفاده شود تا زودتر از موعد دچار خرابی نگردد. این مسئله یکی از معایب جک S5 به‌شمار می‌رود. زیرا هرچند که امروزه موتورهای توربوشارژ در بین خودروها درحال فراگیر شدن هستند، اما به دلیل کیفیت نسبتا پایین بنزین و روغن‌های موجود در بازار کشور، هنوز زیرساخت‌های مناسبی در ایران برای نگهداری آسان از این نوع خودروها فراهم نمی‌باشد.

کند بودن عملکرد گیربکس خودروی جک S5  اتوماتیک

یکی از معایب جک S5 عملکرد کند گیربکس اتوماتیک این خودرو است. گاهی پیش می‌آید که این خودرو در هنگام تعویض دنده کند عمل می‌کند. این کند بودن سرعت واکنش، باعث افزایش دمای محیط هم می‌شود. اگر بخواهیم ریشه این مسئله را بررسی کنیم، باید گفت که این کند بودن عملکرد گیربکس،‌ از ضعف سیستم DCT موجود در گیربکس دو کلاچه حاصل‌شده است. این ضعف وقتی بیشتر نمایان می‌شود که فرد بخواهد در جاده‌های کوهستانی و پرپیچ‌وخم رانندگی کند. در این مواقع نیاز است که دنده‌ها به‌موقع و در زمان مناسب تعویض شوند. ولی متأسفانه در خودرو جک S5 این اتفاق نمی‌افتد. همین موضوع سبب می‌شود که دارندگان این خودرو کراس اوور از رانندگی با آن در جاده‌های پرپیچ‌وخم لذت آن‌چنانی نبرند.

عدم نوآوری در طراحی ظاهری خودروی جک S5

امروزه خودروهای چینی جای خود را در بازار خودروی ایران بازکرده‌اند. ولی باید گفت که در بیشتر مواقع، ظاهر این خودروها کپی‌برداری شده از خودروهای دیگر است. خودروی جک S5 نیز ظاهری نوآورانه ندارد و کپی شده از سایر برندهای خودرو می‌باشد که از معایب جک S5 به‌شمار می‌رود. مثلاً طراحی کلی این خودرو شباهت خیلی زیادی به خودرو هیوندای توسان LM دارد که ساخت کشور کره است. این شباهت بسیار زیاد را می‌توان در فرم بدنه، ابعاد خودرو، طراحی خودرو، زاویه پشت خودرو، و شکل درب‌های این دو خودرو مشاهده کرد. از طرف دیگر باید گفت که چراغ‌های عقب خودرو جک S5 هم در مواردی شباهت‌هایی با چراغ‌های خودرو آئودی Q5 دارد. همچنین رخ جلوی این خودرو، بسیار شبیه هیوندای ix35 می‌باشد. البته بهتر است ذکر شود که شرکت هیوندای با شرکت جک همکاری دارند و شرکت جک کپی‌برداری غیرقانونی انجام نمی‌دهد.

عدم نوآوری در طراحی از معایب جک S5 است

مصرف بالای سوخت خودرو جک S5

یکی دیگر از معایب جک S5 میزان مصرف بالای سوخت این خودرو است. در مشخصات فنی این خودرو گفته می‌شود که مصرف ترکیبی سوخت این خودرو 7.7 لیتر است. اما باید گفت که عملاً و در دنیای واقعی این اتفاق نمی‌افتد و 7.7 لیتر، فقط عددی روی کاغذ می‌باشد. تست‌های عملی روی این خودرو انجام‌گرفته است و مشخص‌شده که مصرف سوخت این خودرو به‌صورت زیر می‌باشد:

  • مصرف سوخت در مسافت‌های شهری: 12 لیتر
  • مصرف سوخت در مسافت‌های جاده‌ای: 8 لیتر

پس بنابراین مصرف ترکیبی سوخت خودرو جک S5 حدود 10 لیتر است. این مقدار برای یک خودروی کراس اوور جمع‌وجور شهری بالا می‌باشد.

فروش خودرو بدون اتلاف وقت و به بهترین قیمت بازار را با سوییچ تجربه کنید

برای درخواست فروش خودرو اینجا کلیک کنید

کیفیت پایین رنگ بدنه خودروی جک S5

تقریباً تمامی خریداران خودروی جک S5 از کیفیت پایین رنگ بدنه این خودرو شکایت دارند. این مشکل نیز یکی دیگر از معایب جک است. این نارضایتی به‌قدری است که گفته می‌شود که بدنه این خودرو به‌صورت دستی رنگ‌آمیزی می‌گردد و در رنگ‌آمیزی آن از کوره‌های رنگ‌آمیزی استفاده نمی‌شود. البته این ادعا صرفاً فعلاً در حد حرف می‌باشد و صحت‌ و یا عدم صحت آن توسط کارخانه خودروسازی کرمان‌موتور ثابت‌نشده است.

کیفیت پایین رنگ بدنه از معایب جک S5 است

ارائه نکردن برخی از آپشن‌های مفید در خودروی جک S5

خودروهای چینی به خاطر داشتن امکانات و آپشن‌های زیاد در کنار قیمت مناسب معروف هستند. اما یک مسئله‌ای که جزء معایب جک S5 محسوب می‌شود، نداشتن برخی از امکانات کاربردی است. به‌عنوان‌مثال جای تعجب وجود دارد که چرا با اینکه این خودرو دارای تعداد زیادی آپشن است، ولی فاقد آپشن کاربردی و مفید کروز کنترل می‌باشد. از طرف دیگر گفته می‌شود که شرکت کرمان موتور قطعه سینی موتور را روی این خودرو به‌صورت فابریک نصب نمی‌کند. در نتیجه خریداران جک s5 مجبور می‌شوند برای محافظت زیربندی و موتور خودروی خود، پس از خریداری کردن خودرو، این قطعه را نیز خریداری و نصب کنند.

کیفیت مونتاژ پایین خودروی جک S5

شرکت کرمان موتور در اوایل کار خود خودروهایی با کیفیت مونتاژ بالا ارائه می‌داد. اما متأسفانه اکنون تعداد شکایات خریداران خودرو از این شرکت بالاتر رفته است. کیفیت پایین در مونتاژ قطعات جک S5 قطعاً باعث بروز مشکلات اساسی در آینده خواهد شد. این مورد نیز از معایب جک S5 به‌شمار می‌رود.

کیفیت مونتاژ پایین از معایب جک S5 است

جمع‌بندی معایب جک S5

معمولاً وقتی فردی قصد خرید خودرویی را دارد، تمام مزایا و معایب خودروی موردنظر را بررسی و جمع‌بندی می‌کند تا بتواند انتخاب بهتری داشته باشد. جک S5 اگرچه مانند سایر خودروهای چینی، امکانات بیشتری را درازای قیمت پایین‌تر ارائه می‌دهد، اما دارای معایبی نیز است. ازجمله معایب جک S5 می‌توان به کند بودن گیربکس اتوماتیک، مصرف بالای سوخت، طراحی بدنه کپی‌شده، رنگ‌آمیزی بی‌کیفیت بدنه، عدم ارائه برخی از آپشن‌ها و کیفیت پایین مونتاژ قطعات در این خودرو اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: