هموطنان عزیز ساکن در کلان‌شهر اصفهان برای انجام امور مربوط به فک پلاک می‌توانند به یکی از مراکز تعویض پلاک اصفهان مراجعه کنند. این مراکز نیز در راستای بهبود عملکرد و رسیدگی هرچه بهتر و سریع‌تر به مراجعه‌کنندگان و همچنین به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی، نوبت‌دهی را به صورت غیرحضوری انجام می‌دهد. مراکز تعویض پلاک اصفهان در بخش‌ها و شهرستان‌های مختلف اصفهان واقع شده‌اند تا فرآیند خدمات رسانی به شهروندان با سرعت و کیفیت بیشتری انجام شود. در ادامه پس از بررسی مدارک و مراحل تعویض پلاک و و همچنین ساعات کار مراکز، 26 مرکز تعویض پلاک اصفهان به همراه آدرس و شهرستان آنها معرفی شده‌اند.

اهداف تأسیس مراکز تعویض پلاک اصفهان

طرح راه‌اندازی مراکز تعویض پلاک از سال 1383 به عنوان یک امر ضروری برای عموم مردم اجرا شد. برای اجرایی شدن این طرح می‌بایست مراکزی راه‌اندازی می‌شد تا به تعویض پلاک خودروها مبادرت بورزند. این مراکز در بیشتر استان‌های کشور از جمله اصفهان، در همین راستا فعالیت خود را برای خدمت‌رسانی به مردم آغاز نمودند‌. یکی از اصلی ترین خدماتی که از طرف این مراکز ارائه می‌شد، ثبت سوابق خلافی و جرائم رانندگان بود.

همه‌ نکات اخذ نوبت اینترنتی را در مقاله نوبت دهی تعویض پلاک اینترنتی بخوانید

اما نقش پلاک خودرو پس از گذشت مدت زمانی بسیار پررنگ‌تر شد. دلیل آن را می‌توان در کاهش هزینه‌های ثبت معاملات و امکان دسترسی سریع پلیس به اطلاعات مالک وسیله‌نقلیه جستجو کرد. امروزه نیز وجود ابزار و اپلیکیشن‌های مختلف این امکان را برای متقاضیان تعویض پلاک فراهم کرده تا قبل از رفتن به مراکز تعویض پلاک اصفهان ابتدا به استعلام وضعیت خودرو، نظیر میزان خلافی اقدام نمایند.

تعویض پلاک، عبارتی است که همه متقاضیان خریدوفروش خودرو با آن مواجه می‌شوند. درواقع هموطنان اصفهانی باید به محض معامله خودرو و یا هر وسیله‌نقلیه، سند اصلی آن را در یکی از مراکز تعویض پلاک اصفهان به نام مالک جدید تعویض کنند. از آنجایی که پلاک خودرو مانند شناسنامه خودرو است، بنابراین باید اطلاعات مالک اصلی خود با پلاک خودرو ثبت شود. عدم اقدام برای تعویض پلاک می‌‌تواند عواقب بسیار بدی به دنبال داشته باشد. یکی از مهم‌ترین دلایل تعویض پلاک این است که افراد به هنگام مراجعه به دفاتر اسناد رسمی با مشکل مالکیت خودرو مواجه نشوند.

به طورکلی، مراکز تعویض پلاک اصفهان در بخش‌های مختلف این استان و در سطوح مختلف به‌صورت پراکنده قرار گرفته‌اند. حدود 26 مرکز تعویض‌پلاک در اصفهان وجود دارد که برای تسریع روند تعویض‌پلاک و یا خدمات مشابه درنظر گرفته شده‌اند. مراکز تعویض پلاک اصفهان مانند همه مراکز تعویض پلاک کشور، از شهریور 99 نوبت‌دهی را به صورت غیر‌حضوری انجام می‌دهند.

ساعت کار مراکز تعویض پلاک اصفهان

ساعات کاری مراکز تعویض پلاک اصفهان طبق گفته‌های رئیس مرکز شماره‌گذاری‌ پلیس راهور نیروی انتظامی در روزهای عادی به قرار زیر است:

 • از شنبه تا چهارشنبه از ساعت هفت لغایت 14:30
 • در روزهای پنجشنبه ساعت هفت لغایت 12
 • مراکز تعویض پلاک اصفهان در روزهای تعطیل و جمعه‌ها هیچ‌گونه خدماتی را ارائه نمی‌دهند.

لازم به ذکر است که متقاضیان خریدوفروش خودرو در شهر اصفهان موظف هستند که قبل از رفتن به دفاتر اسناد رسمی، ابتدا با استفاده از سامانه ثبت‌نام تعویض پلاک اصفهان برای گرفتن نوبت اقدام کنند. پس از آن، متقاضیان باید در ساعت و روز تعیین‌شده برای انجام مراحل تعویض پلاک به یکی از مراکز تعویض پلاک اصفهان مراجعه نمایند. انجام مراحل ثبت سند در دفاتر اسناد رسمی زمانی صورت می‌گیرد که مالک جدید، پلاک خودرو را با نام و مشخصات خود تعویض کرده باشد.

مراحل فک پلاک در مراکز تعویض پلاک اصفهان

حالا سوال این است که متقاضیان به هنگام مراجعه به یکی از مراکز تعویض پلاک اصفهان چه مراحلی را باید طی کنند؟ در این بخش، فرآیند تعویض پلاک و مراحل آن آورده شده است:

 • دریافت نوبت برای مرکز مربوطه با مراجعه به سایت نوبت‌دهی راهور
 • آماده‌سازی مدارک و شرایط لازم
 • مراجعه به مرکز تعویض پلاک اصفهان و ارائه مدارک
 • بررسی مدارک توسط کارشناسان حقوقی
 • دریافت فرم بازدید فنی خودرو از مرکز تعویض پلاک اصفهان
 • بردن خودرو برای بازدید فنی خودرو توسط کارشناسان تعیین‌‎شده توسط مرکز و تایید اصالت خودرو
 • ارائه گواهی عدم خلافی و ارائه مفاصا حساب درصورت داشتن تخلف
 • واریز وجه پلاک به حساب خزانه بانک ملی. میزان هزینه پرداختی برابر تعرفه تعیین می‌شود.
 • مراجعه مجدد به مرکز تعویض پلاک اصفهان و دریافت تاییدیه نقل‌وانتقال و سند مالکیت خودرو
 • مراجعه به محل تعیین شده جهت باز کردن و فک پلاک خودرو
 • مراجعه به انبار مرکز تعویض پلاک اصفهان وتحویل پلاک قدیم و دریافت پلاک جدید
 • مراجعه به محل تعیین شده و نصب پلاک جدید خودرو
 • تحویل قبض ورود به پارکینگ و خروج از مرکز تعویض پلاک اصفهان

مدارک مورد نیاز تعویض پلاک در مراکز تعویض پلاک اصفهان

برای تعویض پلاک شرایط و مدارکی لازم است که متقاضی باید به‌همراه داشته‌باشد تا فرآیند تعویض‌پلاک به سرعت انجام شود. ممکن است هریک از مراکز تعویض پلاک اصفهان مدارک خاص دیگری را نیز از مراجعه‌کنندگان بنابر شرایط آنها درخواست کنند. بنابراین متقاضیان می‌توانند قبل از مراجعه، ابتدا با مرکز مربوطه تماس بگیرند و اگر شرایط خاصی دارند آن را به مرکز اعلام نمایند.

 • اصل کارت ملی و شناسنامه هر دو طرف معامله
 • اصل کارت مربوط به خودرو
 • اصل سند مالکیت خودرو که توسط نیروی انتظامی صادرشده باشد
 • اصل بیمه نامه شخص ثالث معتبر
 • در صورت تولید داخل، ارائه اصل سند فروش کارخانه
 • گواهی عدم خلافی و مفاصا حساب
 • اصل کارت معاینه فنی که البته برای خودروهای جدید لازم نیست. (خودروهای عمومی که بیش از یک سال از عمر آنها و خودروهای شخصی و دولتی که بیش از چهار سال از عمر آنها سپری‌شده باشد، ملزم به ارائه کارت معاینه فنی هستند.)
 • مدارک احراز سکونت. ( ارائه قبض برق به نام خریدار خودرو و یا پدر وی) یا ارائه اجاره‌نامه با آدرس کامل و مشخصات منزل درصورت عدم داشتن ملک خصوصی
 • حضور هر دوطرف معامله و همچنین خودروی موردنظر در مرکز تعویض پلاک اصفهان الزامی است.

مراکز تعویض پلاک اصفهان

در این بخش شما با مراکز تعویض پلاک اصفهان و همچنین شهر و آدرس آنها آشنا خواهید شد.

 1. مرکز تعویض پلاک شماره 1 اصفهان واقع در شهر اصفهان. آدرس: میدان ورزشکار، ابتدای جاده دولت آباد، جنب تاکسیرانی.
 2. مرکز تعویض پلاک شماره 2 اصفهان واقع در شهرستان اردستان. آدرس اردستان، بلوار معلم، بالاتر از رستوران طاها.
 3. مرکز تعویض پلاک شماره 3 اصفهان واقع در شهر اصفهان. آدرس: جاده اصفهان شیراز، بعد از شهرک سپاهان شهر، ضلع جنوبی شهرک راهنمایی و رانندگی.
 4. مرکز تعویض پلاک شماره 4 اصفهان واقع در شهرستان آران و بیدگل. آدرس: آران و بیدگل، بلوار عامری، طبقه زیرین کتاب‌فروشی پیام‌.
 5. مرکز تعویض پلاک شماره 5 اصفهان واقع در شهرستان تیران و کرون. آدرس: تیران و کرون، بلوار امام، جنب بنیاد مسکن، طبقه زیرین پست‌بانک
 6. مرکز تعویض پلاک شماره 6 اصفهان واقع در شهرستان چادگان. آدرس: چادگان، خیابان خرمشهر.
 7. مرکز تعویض پلاک شماره 7 اصفهان واقع در شهرستان خمینی شهر. آدرس: خمینی شهر، بلوار مطهری، حدفاصل خیابان پلیس و میدان آزادی.
 8. مرکز تعویض پلاک شماره 8 اصفهان واقع در شهرستان خوانسار. آدرس: خوانسار، بلوار معلم، روبروی پمپ بنزین، طبقه اول واحد سه.
 9. مرکز تعویض پلاک شماره 9 اصفهان واقع در شهرستان خور و بیابانک. آدرس: خور و بیابانک، خیابان کمربندی، خیابان دارایی، جنب دفتر پلیس +10.
 10. مرکز تعویض پلاک شماره 10 اصفهان واقع در شهرستان دولت آباد (برخوار). آدرس: دولت آباد، بلوار جانبازان، روبروی بوستان نماز، جنب ابزار مطلبی.
 11. مرکز تعویض پلاک شماره 11 اصفهان واقع در شهرستان دهاقان. آدرس: بلوار انقلاب، ابتدای خیابان ولیعصر.
 12. مرکز تعویض پلاک شماره 12 اصفهان واقع در شهرستان زرین شهر. آدرس: زرین شهر، خیابان ملاصدرا، نبش ایثارگران، جنب مسجد امام موسی کاظم، پلاک 110.
 13. مرکز تعویض پلاک شماره 13 اصفهان واقع در شهرستان سمیرم. آدرس: سمیرم، خیابان قدس.
 14. مرکز تعویض پلاک شماره 14 اصفهان واقع در شهرستان شاهین شهر. آدرس: شاهین شهر، خیابان مدرس، خیابان شیخ فضل‌الله، مجتمع آفتاب، طبقه پایین.
 15. مرکز تعویض پلاک شماره 15 اصفهان واقع در شهرستان شهرضا. آدرس: شهرضا، بلوار جانبازان، نبش فرعی 30.
 16. مرکز تعویض پلاک شماره 16 اصفهان واقع در شهرستان فریدن. آدرس: داران، خیابان شهید بهشتی، نبش کوچه شهید کاظمی.
 17. مرکز تعویض پلاک شماره 17 اصفهان واقع در شهرستان فریدونشهر. آدرس: فریدونشهر، بلوار پاسداران.
 18. مرکز تعویض پلاک شماره 18 اصفهان واقع در شهرستان فلاورجان. آدرس: فلاورجان، خیابان فرهنگ، نرسیده به اداره آموزش و پرورش.
 19. مرکز تعویض پلاک شماره 19 اصفهان واقع در شهرستان کاشان. آدرس: کاشان، میدان جهاد، بلوار معمار، روبروی بریدگی آخر.
 20. مرکز تعویض پلاک شماره 20 اصفهان واقع در شهرستان کاشان. آدرس: کاشان، میدان جهاد، بلوار معمار، ساختمان شفایی، جنب دفترخانه، روبروی اداره کار.
 21. مرکز تعویض پلاک شماره 21 اصفهان واقع در شهرستان گلپایگان. آدرس: گلپایگان، خیابان امام حسین، خیابان حجت‌الاسلام، مجتمع فرهنگیان.
 22. مرکز تعویض پلاک شماره 22 اصفهان واقع در شهرستان مبارکه. آدرس: مبارکه، میدان جهاد، بلوار 15 خرداد، جنب بنیاد شهید.
 23. مرکز تعویض پلاک شماره 23 اصفهان واقع در شهرستان نائین. آدرس: نائین، پارک غدیر، جنب راهنمایی و رانندگی نائین.
 24. مرکز تعویض پلاک شماره 24 اصفهان واقع در شهرستان نجف آباد. آدرس: بلوار طالقانی روبروی شهرشادی.
 25. مرکز تعویض پلاک شماره 25 اصفهان واقع در شهرستان نجف آباد. آدرس: نجف آباد، انتهای بلوار طالقانی، میدان شهدا، کمربندی جنوبی، جنب پلیس راهنمایی و رانندگی و ستاد فرماندهی.
 26. مرکز تعویض پلاک شماره 26 اصفهان واقع در شهرستان نطنز. آدرس: نطنز، 45 کیلومتری مصطفی خمینی، پایین‌تر از بانک ملی.

جمع‌بندی

مراکز تعویض پلاک اصفهان برای انجام امور مربوط به تعویض پلاک و موارد دیگر راه‌اندازی شده‌اند. تعداد 26 مرکز تعویض پلاک در بخش‌ها و شهرستان‌های استان اصفهان مشغول به فعالیت هستند. متقاضیان می‌توانند با مراجعه به نزدیک‌ترین مرکز جهت تعویض پلاک خود اقدام نمایند. قبل از مراجعه، حتما برای دریافت نوبت به سایت پلیس راهور مراجعه کنید. چرا که بدون داشتن نوبت، هیچ خدماتی دریافت نخواهید کرد.

بیشتر بخوانید:

اتو هلد

مزایای 206

معایب سمند

بهترین ماشین‌های شاسی بلند

کروز کنترل

محاسبه عوارض سالیانه خودرو