استعلام پلاک خودرو یکی از مهم‌ترین کارهایی است که قبل از نقل‌وانتقال خودرو باید انجام شود. همان طور که می‌دانید، در حال حاضر خودروهای بسیاری در سراسر ایران خریدوفروش می‌شوند. علاوه بر خودروهای صفر که طرفداران بسیار زیادی دارند، اکثر افراد به معامله خودروهای دست‌دوم روی آورده‌اند.

یکی از مهم‌ترین کارهایی که هنگام خریدوفروش این خودروها با آن سروکار داریم، مسئله تعویض پلاک است. همچنین برای خودروهای صفر نیز برخی مراحل قانونی برای پلاک باید طی شود. از این ‌رو، ما قصد داریم در این مقاله به این موضوع مهم بپردازیم و نحوه استعلام گرفتن پلاک خودرو را برای شما توضیح دهیم. پس تا انتها ما را همراهی کنید و از نکاتی که ذکر خواهد شد، نهایت استفاده را ببرید.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

استعلام پلاک خودرو

چه زمانی باید استعلام پلاک خودرو را انجام دهیم؟

شاید اولین و مهم‌ترین سؤالی که برای شما پیش بیاید، این است که ما چه زمانی به استعلام پلاک نیاز داریم و باید آن را انجام دهیم؟ همان طور که گفتیم، یکی از مهم‌ترین نکاتی که هنگام عقد قرارداد خودرو با آن مواجه می‌شویم، استعلام پلاک می‌باشد. اگر شما از این کار چشم‌پوشی کنید، امکان دارد با عواقب جبران‌ناپذیری روبه‌رو شوید. شما در دو موقعیت نیاز به استعلام پلاک خودرو خواهید داشت:

  • اول، هنگامی که قصد خرید یک خودروی جدید را دارید و باید مبایعه‌نامه آن را امضا کنید، حتماً به استعلام پاک نیاز خواهید داشت. از آنجا که در چنین شرایطی شما باید بیعانه دهید، پس حتماً دقت کنید که برای استعلام پلاک خودرو اقدام نمایید.
  • دوم، اگر شما قصد دارید یک خودرو را به‌صورت وکالتی خریداری نمایید، نیازمند استعلام پلاک خواهید بود. البته به‌طورکلی ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که تاحدامکان، خودرو را به‌صورت وکالتی خریدوفروش نکنید. زیرا خرید خودروهای وکالتی با ریسک بالایی مواجه هستند و بهتر است این کار را انجام ندهید. اما در صورتی ‌که مجبور به خرید این‌گونه خودروها هستید، حتماً باید اقدامات لازم برای استعلام پلاک خودرو را انجام دهید. این اقدامات، برای این انجام می‌شود که مطمئن شویم خودروی خریداری‌شده، سرقتی نباشد. برای این کار، حتماً باید با پلیس در تماس باشید. اگر به دنبال سایر کارهای خودرو مانند خلافی، بدهی شهرداری و… هستید، باید به ترتیب به دفاتر پلیس +10 و دفتر خدمات الکترونیک شهرداری مراجعه کنید.

بهترین روش‌ها برای استعلام پلاک خودرو چیست؟

حالا نوبت به آن است که بدانید بهترین روش برای استعلام پلاک خودرو چیست؟ همان طور که پیش ‌از این گفتیم، شما می‌توانید برای اطلاع از سرقتی نبودن خودرو و مراحل تعویض پلاک آن، به دفاتر و مراکز پلیس +10 مراجعه نمایید.

شاید برای شما سؤال پیش بیاید که آیا نمی‌توان از طریق روش‌های آنلاین این کار را انجام داد؟ برای پاسخ به شما باید گفت که راه‌های آنلاین و غیرحضوری نیز برای استعلام پلاک وجود دارند. راه‌هایی مانند ارسال پیامک و سایر روش‌های آنلاین که موجب راحت‌تر شدن کار مراجعین می‌شود. اما لازم به ذکر است که این درگاه‌ها اطلاعات به‌روزی را ارائه نمی‌دهند و غالباً تمام چیزی که شما از این طریق مشاهده می‌کنید، با تأخیر 10 روزه نمایش داده می‌شوند. بدین ترتیب، بهترین و مطمئن‌ترین راه برای استعلام پلاک خودرو این است که به‌صورت حضوری به دفاتر ذکرشده مراجعه نمایید.

فک پلاک به چه معنی است؟

عبارت دیگری که امکان دارد از سایر نزدیکان خود شنیده باشید یا هنگام رفت‌وآمد به مراکز پلیس +10 با آن مواجه شوید، فک پلاک می‌باشد. همان‌طور که گفتیم، شما برای خریدوفروش خودروهای دست‌دوم حتماً به استعلام پلاک خودرو نیاز خواهید داشت. فک پلاک نیز یکی از نکات اساسی برای تکمیل استعلام پلاک می‌باشد. در این اقدام، پلاک قدیمی خودرو را برمی‌دارند و اجازه و امکان نصب پلاک جدید را می‌دهند.

مراحل فک پلاک

همان طور که گفتیم، فک پلاک نیز یکی از موارد اساسی و ضروری استعلام پلاک خودرو محسوب می‌شود که برای نصب پلاک جدید باید آن را انجام دهید. این کار نیز نیازمند انجام اقدامات به‌خصوصی است. ما در این بخش، به بررسی مراحل فک پلاک خواهیم پرداخت.

اولین کاری که برای فک پلاک باید انجام دهید، این است که کاغذ مخصوص آن را دریافت کنید. برای دریافت این برگه، باید به نزدیک‌ترین مراکز تعویض پلاک در محل سکونت خود مراجعه نمایید. سپس باید به همراه خودروی خود به این مراکز مراجعه کنید و آن را در پارکینگ پارک نمایید. در این مرحله، باید مدارک کاملی مانند شناسنامه، کارت ملی، سند خودرو، فیش برق، آب یا تلفن را به این مراکز ببرید. علاوه بر این، شما باید مبلغ مشخصی برای قبض پست پلاک خودرو و برگه سبز نیز پرداخت کنید.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

بعد از این مراحل، برای استعلام پلاک خودرو به شما برگه‌ای می‌دهند که افرادی که خودرو را بازرسی می‌کنند، باید آن را تکمیل نمایند. سپس باید آن را به همان قسمتی که برگه را تحویل گرفته بودید، بازگردانید. حالا می‌توانید مدارک خود را پس بگیرید و به محل مخصوص برای فک پلاک مراجعه کنید. در این محل باید پلاک قدیمی خود را تحویل دهید و برای دریافت پلاک جدید، منتظر بمانید. بعد از این‌که پلاک قدیمی برداشته و پلاک جدید نصب شد، فروشنده و خریدار می‌توانند به دفاتر اسناد رسمی بروند و مراحل را تکمیل کنند.

پیگیری وضعیت پلاک فک‌شده یا پلاک فعال

این بخش، غالباً برای کسانی مناسب است که خودرویی را به‌صورت وکالتی خریدوفروش می‌کنند. اگر یک خودرو را به‌صورت وکالتی فروخته‌اید، حتماً پیگیری وضعیت پلاک فک‌شده آن را انجام دهید تا از فک پلاک مطمئن شوید. اگر این کار را انجام ندهید و فک پلاک انجام نشده باشد، با عواقب بدی روبه‌رو خواهید شد. زیرا اگر خریدار با خودرویی که از شما خریده مرتکب جرمی شود، از نظر قانونی شما نیز درگیر خواهید شد. بنابراین، یکی از مهم‌ترین نکات برای استعلام پلاک خودرو این است که وضعیت پلاک فک‌شده را پیگیری کنید.

برای این پیگیری، باید به وب‌سایت رسمی راهور مراجعه نمایید و وارد صفحه مخصوص برای پیگیری وضعیت پلاک خودرو شوید. در این مرحله، با صفحه‌ای روبرو خواهید شد که باید شماره ملی خود را وارد نمایید. اگر خودرو به نام شخص دیگری است، باید شماره ملی صاحب خودرو را ثبت کنید. بعد از این‌که این کار را انجام دادید، باید کد امنیتی که در وب‌سایت وجود دارد را وارد کنید و روی گزینه جست‌وجو کلیک نمایید. سپس می‌توانید نتایج راهور را تماشا نمایید. اگر پلاک خودرو فک شده باشد، به‌راحتی به شما نمایش داده می‌شود.

نکته مهم دیگری که در استعلام پلاک خودرو بهتر است انجام دهید، استعلام گرفتن پلاک‌هایی که به نام شما است. بعد از این‌که تمام مراحل بالا را انجام دادید، می‌توانید تعداد و شماره پلاک‌های به نام خود را مشاهده نمایید. در این بخش، هرچند پلاک فعال که به نام شما باشد را مشاهده خواهید کرد. علاوه بر این، تمام مشخصات مربوط به خودرو مانند کد ملی مالک، شماره پلاک، تاریخ فک پلاک، شهر و شهری که در آن شماره‌گذاری انجام‌شده است، قابل‌مشاهده خواهد بود.

نکات مهم برای انتقال مالکیت خودرو

همان طور که پیش ‌از این نیز گفتیم، شما برای نقل‌وانتقال خودرو حتماً باید اقدامات لازم برای استعلام پلاک خودرو را انجام دهید. توجه داشته باشید که اگر از انجام این اقدامات غافل شوید، ممکن است با مشکلات زیادی مواجه شوید. پس هرگز در انجام این کارها اهمال نکنید و به‌طور منظم برای استعلام پلاک خودرویی که قصد خرید یا فروش آن را دارید، اقدام نمایید. در ادامه، برخی از نکات مهم برای انتقال مالکیت خودرو را مشاهده می‌کنید:

یکی از مهم‌ترین کارهایی که برای انتقال مالکیت و استعلام پلاک خودرو باید انجام دهید، این است که قبل از این‌که برای تعویض پلاک اقدام کنید، باید قولنامه بنویسید. در این قولنامه، باید تمام اطلاعات لازم مانند مشخصات کامل فروشنده، خریدار، خودرو و همچنین جزئیات مخصوص معامله را ذکر کنید. منظور ما از جزئیات، مشخصات خودرو، قیمت، شرایط انتقال وجه و همچنین مدت‌زمان ایجاد سند رسمی می‌باشد.

در بسیاری موارد، مشاهده کرده‌ایم که برخی افراد بدون این‌که قراردادی بنویسند، برای خرید خودرو اقدام می‌کنند. این امر موجب بسیاری از کلاهبرداری‌ها می‌شود. هرگز بدون نوشتن قرارداد، برای خرید خودرو کاری انجام ندهید. همچنین بعد از عقد قرارداد و تعویض پلاک، به دفاتر ثبت‌اسناد رسمی کشور مراجعه کنید و برای انتقال مالکیت خودرو به شخص خریدار، اقدام نمایید.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

جمع‌بندی

استعلام پلاک خودرو یکی از مهم‌ترین مسائلی است که در زمان خریدوفروش خودرو باید به آن توجه داشته باشید. عدم اقدام برای استعلام پلاک خودرو و پیگیری نکردن تمامی مراحل آن تا انتها، می‌تواند عواقب بدی به همراه داشته باشد. بهترین راه برای استعلام پلاک خودرو این است که به‌صورت حضوری به دفاتر پلیس +10 مراجعه نمایید. اما روش‌های غیر حضوری نیز امکان‌پذیر می‌باشد.

بیشتر بخوانید

تعویض پلاک چیتگر

تعویض پلاک میثم

تعویض پلاک رشت

تعویض پلاک الغدیر

تعویض پلاک وردآورد

مراکز تعویض پلاک تهران