تعویض پلاک خودرو یکی از کارهایی است که تمام فروشندگان و خریداران خودرو با آن سروکار دارند. برای انجام امور مربوط به تعویض پلاک، باید به یکی از مراکز معتبر تعویض پلاک مراجعه کرد. در شهر تهران و دیگر شهرها، مراکز تعویض پلاک زیادی وجود دارد. یکی از این مراکز در شهر تهران، مرکز تعویض پلاک الغدیر است. در ادامه این مطلب به بررسی بیشتر این مرکز پرداخته و اطلاعات مهمی از آن مانند آدرس دقیق، شماره تماس و ساعات مراجعه را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

معرفی مرکز تعویض پلاک خودرو الغدیر

همانطور که گفته شد مرکز تعویض پلاک الغدیر یکی از معتبرترین مکان‌هایی است که می‌توانید برای تعویض پلاک خودرو به آن مراجعه کنید. این مرکز فک پلاک در غرب تهران قرار دارد و روزانه افراد زیادی به آن مراجعه می‌کنند. پیشتر نحوه اخذ نوبت و فرایندهای لازم برای تعویض پلاک به صورت حضوری بود. اما از شهریور 1399 به دلیل شیوع ویروس کرونا، نوبت دهی این ارگان به صورت غیر حضوری اجرایی شد. از این رو افرادی که قصد دارند برای فک پلاک به مرکز تعویض پلاک الغدیر مراجعه کنند، قبل از هر اقدامی باید در سامانه اخذ نوبت ثبت نام کنند. در صورت عدم ثبت نام، این مرکز هیچ گونه خدماتی به مراجعه کنندگان نخواهد داد.

آدرس و موقعیت مکانی مرکز تعویض پلاک الغدیر

مرکز تعویض پلاک الغدیر در غرب شهر تهران واقع است و برای ساکنین این منطقه دسترسی راحتی دارد. این مرکز فک پلاک در یافت‌آباد، بلوار الغدیر، خیابان حسینی، روبروی بیمارستان شهدای یافت آباد واقع شده است. به دلیل قرارگیری این مرکز در خیابان یافت آباد، عده‌ای آن را به نام مرکز تعویض پلاک یافت آباد نیز می‌شناسند. افرادی که در محدوده غربی و جنوب غربی تهران ساکن هستند، می‌توانند به راحتی به این مکان مراجعه کرده و امور مربوط به فک پلاک را انجام دهند. حتما به خاطر داشته باشید پیش از مراجعه به مرکز فک پلاک الغدیر، در سامانه نوبت دهی تعویض پلاک اطلاعات خود را وارد نمایید و به صورت غیرحضوری نوبت خود را اخذ نمایید.

ساعات کاری و شماره تماس مرکز تعویض پلاک الغدیر

ساعت کاری مرکز فک پلاک الغدیر همچون مراکز دیگر، به صورت زیر است:

 • روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7 صبح الی 14 بعدازظهر
 • روزهای پنج شنبه از ساعت 7 صبح الی 12 ظهر

ساعات اعلام شده، طبق ساعت کاری رسمی کشور تعریف شده و امکان تغییر در آن وجود دارد. بنابراین برای اطمینان خاطر در این رابطه و هر گونه سوال می‌توانید با شماره تماس مرکز تعویض پلاک الغدیر تماس بگیرد. 02166133693 – 02148010000

دریافت نوبت از مرکز تعویض پلاک خودروی الغدیر

به دلیل شیوع ویروس کرونا، یک سامانه با عنوان “نوبت دهی تعویض پلاک” توسط پلیس راهور راه‌اندازی شد. بنابراین افرادی که قصد تعویض پلاک خودرو را دارند، باید پیش از هر کاری در این سامانه ثبت نام کنند. بر این اساس باید با مراجعه به وب سایت https://nobatdehi.epolice.ir/ برای تعویض پلاک نوبت دریافت نمایید. پس از ورود به این سایت، باید اطلاعاتی همچون شهر موردنظر و نوع خدمات را انتخاب کنید تا لیست مراکز تعویض پلاک برایتان ظاهر شود. با انتخاب مرکز تعویض پلاک الغدیر می‌توانید نوبت مراجعه خود را رزرو نمایید.

تعویض پلاک خودرو الغدیر

مدارک موردنیاز برای تعویض پلاک خودروی الغدیر

برای انجام تعویض پلاک در مرکز الغدیر، نیاز به ارائه مدارکی از سمت خریدار و فروشنده خودرو است که در ادامه به بررسی جداگانه هرکدام از آنها خواهیم پرداخت. لازم به ذکر است اگر فروشنده به خریدار وکالت فک پلاک دهد، حضور او در مرکز الزامی نخواهد بود.

 • مدارک موردنیاز فروشنده خودرو

 1. اصل سند فروش کارخانه سازنده (خودروهای تولید داخلی)
 2. اصل کارت خودرو
 3. اصل سند مالکیت خودرو که توسط سازمان ناجا صادر شده است
 4. اصل بیمه نامه شخص ثالث معتبر
 5. اصل شناسنامه و کارت ملی فروشنده یا نماینده قانونی او
 6. برگ عدم خلافی خودرو
 7. اصل فیش پرداخت بهای پلاک
 8. اصل کارت معاینه فنی معتبر
 • مدارک موردنیاز خریدار خودرو

 1. اصل شناسنامه و کارت ملی خریدار یا نماینده قانونی او
 2. مدارک حاوی احراز سکونت خریدار (قبض برق و یا اجاره نامه منزل)
 3. حضور خریدار یا نماینده قانونی

هزینه فک پلاک در مرکز تعویض پلاک الغدیر

هزینه فک پلاک همچون هر خدمات دیگری، متغیر بوده و سالانه مبلغی به آن افزوده می‌شود. هزینه تعویض پلاک بر اساس ابلاغیه قانون بودجه توسط پلیس راهور اخذ شده و به خزانه دولت واریز می‌شود. هزینه فک پلاک در سال 1400 معادل 260 هزار تومان است که نسبت به دو سال گذشته 160 هزار تومان افزایش پیدا کرده است. همانطور که گفته شد پرداخت هزینه فک پلاک به عهده شخص فروشنده خودرو است و شخص خریدار در این رابطه وظیفه‌ای نخواهد داشت. علاوه بر این، هزینه‌های دیگری همچون خلافی خودرو و عوارض سالیانه شهرداری به عهده فروشنده خواهد بود.

تعویض پلاک خودرو الغدیر

مراحل نقل و انتقال پلاک در مرکز فک پلاک یافت آباد (الغدیر)

 1. در ابتدا به سایت تعویض پلاک خودرو مراجعه کرده و نسبت به دریافت نوبت در مرکز فک پلاک الغدیر اقدام نمایید.
 2. سپس مدارک لازم را آماده کرده و در روز موعود به مرکز و غرفه تعیین شده مراجعه نمایید.
 3. فرم بازدید فنی خودرو را از دفتر تعیین شده دریافت نمایید.
 4. کارشناس فنی مرکز تعویض پلاک الغدیر برای تایید اصالت خودرو، از خودرو بازدید خواهد کرد.
 5. بعد از آن باید گواهی عدم داشتن خلافی خودرو را دریافت کنید.
 6. سپس هزینه تعویض پلاک را به حساب خزانه بانک ملی واریز نمایید.
 7. بعد از آن تاییدیه نقل و انتقال و سند مالکیت خودرو را از مسئولین مرتبط دریافت نمایید.
 8. سپس به مرکز الغدیر مراجعه کرده تا کار فک پلاک انجام شود.
 9. در انبار فک پلاک، پلاک قدیم تحویل داده شده و پلاک جدیدی ارائه می‌شود. این پلاک در محل تعیین شده نصب خواهد شد.

نکات مهم در هنگام تعویض پلاک خودرو

 • کلیه هزینه‌های لازم توسط دستگاه کارتخوان و کارت‌های بانکی انجام می‌شود. بنابراین حتما هنگام مراجعه کارت بانکی با موجودی کافی به همراه داشته باشید.
 • در انتخاب پلاک و زوج و فرد بودن آن حق انتخابی وجود ندارد و این امر کاملا تصادفی می‌باشد.
 • اگر شخص خریدار دارای چند پلاک آزاد باشد، از وی سوال می‌شود که قصد دارد کدام پلاک بر روی خودرو نصب شود.
 • در صورتی که پلاک آزاد شده خریدار در مرکز تعویض پلاک الغدیر نباشد، می‌توان با پرداخت مبلغ 50 هزار تومان پلاک را قیچی کرده تا یک پلاک با همان شماره در مرکز جدید صادر شود.
 • کلیه مراحل لازم برای تعویض پلاک 2 الی 3 ساعت زمان خواهد برد.

جمع بندی

مرکز تعویض پلاک خودروی الغدیر یکی از مراکز فک پلاک واقع در بخش جنوب غربی تهران است. این مرکز برای ساکنین این محدوده گزینه مناسبی بوده و دسترسی راحتی دارد. پیش از مراجعه به این مرکز باید از سامانه “نوبت دهی تعویض پلاک” نسبت به اخذ نوبت اقدام نمایید. بعد از آن با آماده کردن تمام مدارک موردنیاز برای فک پلاک، به مرکز تعویض پلاک خودروی الغدیر مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید

نوبت دهی تعویض پلاک

نوبت دهی تعویض پلاک اصفهان

نوبت دهی تعویض پلاک رشت

نوبت دهی تعویض پلاک وردآورد

نوبت دهی تعویض پلاک چیتگر

نوبت دهی تعویض پلاک خاوران

خلافی خودرو