تعویض پلاک خودرو یکی از اموری است که تمام خریداران و فروشندگان با آن سروکار دارند. شخص خریدار و فروشنده پس از انجام کارهای محضری باید به یکی از مراکز فک پلاک در شهر مراجعه کرده و نسبت به تعویض پلاک اقدام کنند. هر کدام از شهرهای ایران دارای مراکز تعویض پلاک زیادی هستند که افراد می‌توانند بر اساس محدوده محل زندگی، به یکی از این مراکز مراجعه کنند. در ادامه قصد داریم تا در رابطه با آدرس، شماره تماس و نوبت دهی مراکز تعویض پلاک رشت اطلاعات جامعی را در اختیارتان قرار دهیم.

نوبت‌دهی تعویض پلاک رشت

از آنجایی که مراکز تعویض پلاک یکی از مراکز شلوغ و پر تجمع به حساب می‌آیند، با شروع پاندمی ویروس کرونا مسئولان بر آن شدند تا خدمات‌دهی این مراکز را آنلاین و اینترنتی کنند. از این رو تعویض پلاک خودرو در رشت و دیگر شهرهای ایران تنها از طریق تعیین نوبت اینترنتی از سامانه امکان‌پذیر خواهد بود. این کار باعث شد تا دیگر شاهد صف‌های طولانی و پر دردسر در مراکز تعویض پلاک نباشیم. نوبت‌دهی تعویض پلاک رشت نیز همانند دیگر شهرهای کشور، به صورت اینترنتی است. از این رو افرادی که قصد دارند برای فک پلاک به یکی از مراکز تعویض پلاک رشت مراجعه کنند، حتما باید در وهله اول نسبت به دریافت نوبت از سامانه اینترنتی اقدام کنند. در غیر این صورت این مراکز خدماتی به افراد ارائه نخواهند کرد. هنگام وارد کردن اطلاعات در این سامانه دقت کافی داشته باشید تا نوبت‌ دهی‌تان به صورت درست انجام شود.

افرادی که برای گرفتن نوبت در سامانه اقدام می‌کنند، حتما باید در همان ساعت در مرکز مربوطه حضور پیدا کنند. لذا باید در انتخاب روز و ساعت دقت کنید و زمانی را انتخاب کنید که می‌توانید در آن ساعت در مرکز حضور داشته باشید. در صورتی که سر ساعت موجه در مرکز تعویض پلاک رشت حضور نداشته باشید، نوبت شما باطل شده و باید مجددا برای گرفتن نوبت اقدام کنید. در شرایط فعلی حداکثر زمان نوبت‌دهی یک روز بوده و افراد معطلی زیادی در این رابطه نخواهند داشت.

نکات مهم برای اخذ نوبت اینترنتی تعویض پلاک رشت

 • ملاک پذیرش افراد در مراکز فک پلاک، بر اساس اطلاعاتی خواهد بود که فرد در سامانه نوبت‌دهی ثبت کرده است. برای همین حتما هنگام ورود اطلاعات خود دقت کافی را داشته باشید تا بعدا در مرکز دچاد مشکل نشوید.
 • نوبت‌دهی اینترنتی به افراد بر اساس روز و ساعت مشخص خواهد شد. از این رو در انتخاب ساعت و روز مناسب دقت کنید و حتما زمانی را در سامانه درج کنید که می‌توانید در مرکز حضور داشته باشید.
 • امکان کنسل کردن نوبت دریافت شده در سامانه اینترنتی وجود دارد. لذا افرادی که به هر دلیلی نمی‌توانند در زمان موعود به مرکز تعویض پلاک رشت مراجعه کنند، حتما وقت دریافت شده خود را در سامانه کنسل کنند. در غیر این صورت برای دریافت مجدد نوبت از سایت نوبت‌دهی دچار محدودیت و مشکل خواهید شد.
 • بعد از اخذ نوبت سعی کنید چند دقیقه زودتر از زمان ثبت شده در مرکز فک پلاک رشت حضور پیدا کنید.
 • هم اکنون به دلیل اپیدمی ویروس کرونا افراد باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند. از این رو افرادی که بدون ماسک وارد مجموعه شوند، خدماتی دریافت نخواهند کرد.
 • امکان دریافت نوبت از 5 روز قبل برای افراد امکانپذیر خواهد بود. از این رو اشخاصی که قصد مراجعه در یک روز خاص را دارند، می‌توانند چند روز جلوتر زمان خود را در سیستم ثبت کنند.

 

آدرس و موقعیت مکانی مرکز تعویض پلاک رشت

در حال حاضر در شهر رشت یک مرکز فک پلاک وجود دارد که آدرس آن به شرح زیر است:

استان گیلان – شهر رشت – کیلومتر 2 جاده انزلی – نرسیده به کارخانه پوشش – روبروی فرودگاه

ساعات کاری و شماره تماس مرکز تعویض پلاک رشت

برای مراجعه به مرکز تعویض پلاک رشت، حتما در ساعات ادارای مراجعه کنید. ساعت کاری این مرکز همچون مراکز دیگر به شرح زیر است:

 • روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7 صبح الی 14 بعدازظهر
 • روزهای پنج شنبه از ساعت 7 صبح الی 12 ظهر

ساعات اعلام شده، طبق ساعت کاری رسمی کشور تعریف شده و امکان تغییر در آن وجود دارد. بنابراین برای اطمینان خاطر در این رابطه و هر گونه سوال می‌توانید با شماره تماس مرکز تعویض پلاک رشت تماس بگیرید. 013-33700789

مدارک موردنیاز برای تعویض پلاک خودروی رشت

برای انجام تعویض پلاک در مرکز تعویض پلاک شهر رشت، نیاز به ارائه مدارکی از سمت خریدار و فروشنده خودرو است که در ادامه به بررسی هرکدام از آنها خواهیم پرداخت. لازم به ذکر است اگر فروشنده به خریدار وکالت فک پلاک دهد، حضور او در مرکز الزامی نخواهد بود.

 • مدارک مورد نیاز فروشنده خودرو
 1. اصل سند فروش کارخانه سازنده (خودروهای تولید داخلی)
 2. اصل کارت خودرو
 3. اصل سند مالکیت خودرو که توسط سازمان ناجا صادر شده است
 4. اصل بیمه نامه شخص ثالث معتبر
 5. اصل شناسنامه و کارت ملی فروشنده یا نماینده قانونی او
 6. برگ عدم خلافی خودرو
 7. اصل فیش پرداخت بهای پلاک
 8. اصل کارت معاینه فنی معتبر

 

 • مدارک مورد نیاز خریدار خودرو
 1. اصل شناسنامه و کارت ملی خریدار یا نماینده قانونی او
 2. مدارک حاوی احراز سکونت خریدار (قبض برق و یا اجاره نامه منزل)
 3. حضور خریدار یا نماینده قانونی

هزینه فک پلاک در مرکز تعویض پلاک رشت

فک پلاک همچون خدمات شهری دیگر، نیازمند هزینه‌ای است که نرخ آن هر ساله با افزایش‌هایی همراه بوده است. هزینه فک تعویض پلاک بر اساس ابلاغیه قانون بودجه توسط پلیس راهور اخذ شده و به خزانه دولت واریز می‌شود. در حال حاضر هزینه فک پلاک در سال 1400 معادل با 260 هزار تومان است که نسبت به سال 98 حدود 160 هزار تومان افزایش داشته است. هزینه تعویض پلاک خودرو با شخص فروشنده است و شخص خریدار در این رابطه وظیفه‌ای نخواهد داشت.

مراحل نقل و انتقال پلاک در مرکز فک پلاک رشت

 1. در ابتدا به سایت تعویض پلاک خودرو مراجعه کرده و نسبت به دریافت نوبت در مرکز فک پلاک رشت اقدام نمایید.
 2. سپس مدارک لازم را آماده کرده و در روز موعود به مرکز و غرفه تعیین شده مراجعه نمایید.
 3. فرم بازدید فنی خودرو را از دفتر تعیین شده دریافت نمایید.
 4. کارشناس فنی مرکز تعویض پلاک رشت برای تایید اصالت خودرو، از خودرو بازدید خواهد کرد.
 5. بعد از آن باید گواهی عدم داشتن خلافی خودرو را دریافت کنید.
 6. سپس هزینه تعویض پلاک را به حساب خزانه بانک ملی واریز نمایید.
 7. بعد از آن تاییدیه نقل و انتقال و سند مالکیت خودرو را از مسئولین مرتبط دریافت نمایید.
 8. سپس به مرکز فک پلاک رشت مراجعه کرده تا کار تعویض پلاک خودرو انجام شود.
 9. در انبار فک پلاک، پلاک قدیم تحویل داده شده و پلاک جدیدی ارائه می‌شود. این پلاک در محل تعیین شده نصب خواهد شد.

 

بیشتر بخوانید

انواع بیمه خودرو

سرویس دوره ای خودرو

مزایا دانگ فنگ h30 کراس

مزایا سمند

قابلیت های برنامه تهران من

معایب پژو پارس