یکی از راهکارهای موثر جهت کاهش استهلاک و بالا بردن طول عمر قطعات خودرو، سرویس دوره‌ای خودرو است. اگر از آن دسته افرادی هستید که سرویس دوره‌ای خودرو خود را اهمال می‌کنید باید به شما بگوییم، این امر موجب ایجاد آسیب‌های فنی بسیاری برای خودرو شما خواهد بود. اگر بتوانید به درستی از خودرو خود نگهداری کنید موجب افزایش عمر آن خواهید شد. سرویس دوره‌ای خودرو می‌تواند تا حد زیادی از بروز خرابی خودرو جلوگیری کند. در این مقاله سوئیچ قصد دارند اطلاعاتی در مورد این سرویس در اختیار شما قرار دهد.

تعریف سرویس دوره‌ای خودرو

به مجموعه اقداماتی که جهت نگهداری از خودرو باید انجام گیرد سرویس دوره‌ای خودرو گفته می‌شود. این اقدامات سبب می‌شوند تا از میزان آسیب‌های وارده به خودرو جلوگیری شود.

[switch_forms_buy]

برخی از این اقدامات اعم از بررسی فشار لاستیک‌ها، تعویض به موقع روغن و سایر اصول اولیه باعث خواهند شد، بتوانید از وارد شدن آسیب جدی به خودرو خود جلوگیری کنید. سرویس منظم خودرو می‌تواند باعث افزایش عملکرد آن شود. شما با انجام دادن به موقع سرویس‌های مربوط به خودرو خود می‌توانید نقش مهمی را در کاهش میزان مصرف سوخت و افزایش ایمنی ایفا کنید.

بررسی مزایا و معایب سرویس دوره‌ای خودرو

در وهله اول ممکن است هزینه ناشی از سرویس‌های دوره‌ای خودرو به نظر بالا برسد اما این امر باعث جلوگیری از ایجاد هزینه‌های گزاف در آینده خواهد شد. شما با انجام این کار از سلامت مکانیکی خودرو خود مطمئن خواهید شد.

یکی از معایب این امر، انجام برخی از فعالیت‌های غیرضروری می‌باشد. بررسی‌ها نشان می‌دهند 30 درصد از اقداماتی که در سرویس دوره‌ای خودرو انجام می‌شود، ضروری نمی‌باشند و در برخی از موارد انجام دادن این کارها صرفاً جهت دریافت مبلغ بیشتر است.

سرویس دوره‌ای خودرو چیست؟

 

انواع سرویس دوره‌ای خودرو

تمام فروشگاه‌های عرضه کننده خودرو خدمات متفاوتی را برای خریداران خودرو ارائه می‌کنند. از جمله این خدمات می‌توان به سرویس‌های موقت، سرویس‌های کامل، سرویس پایه‌ای، تعویض روغن و فیلتر اشاره کرد. هر کدام از این خدمات هزینه مربوط به خود را دارند.

  1. سرویس‌های موقت: تعمیرگاه‌های متفاوت، موارد مختلفی را در این سرویس قرار می‌دهند. اما به طور کلی این سرویس به منظور بازرسی چشمی تقریبا 35 قطعه مهم خودرو می‌باشد که نحوه عملکرد این قطعات در بازدهی خودرو نقش به سزائی را ایفا می‌کنند. از جمله این قطعات می‌توان به بررسی تسمه فرمان، تسمه تایم، لنت ترمز، ABS، باتری، عملکرد فرمان، سوخت رسانی، سیستم تعلیق، تعویض فیلترها، تعویض روغن و … اشاره داشت. بهتر است هر 6 ماه و یا بعد از 9000 کیلومتر مصرف این سرویس بر روی خودرو انجام شود.
  2. سرویس‌های کامل: این نوع سرویس تقریبا 15 الی 30 مورد دیگر نسبت به سرویس موقت دارد. به عنوان مثال بررسی وضعیت درپوش توزیع کننده، بررسی موتور و گیربکس، نحوه عملکرد دریچه هوا و سیستم خنک کننده، استارت خودرو، بررسی یاتاقان چرخ‌ها و بررسی وضعیت لاستیک‌ها از جمله موارد سرویس کامل هستند. تعداد این سرویس‌ها قابل تغییر و افزایش است اما باید توجه داشته باشید هر چقدر تعداد سرویس‌ها افزایش پیدا کند، هزینه بیشتری را هم به همراه خواهد داشت.
  3. سرویس پایه‌ای: این نوع سرویس همانند سرویس کامل خودرو است. و به همین علت تعدادی از تعمیرگاه‌ها این سرویس را ارائه نمی‌دهند. اما برخی از تعمیرگاه‌هایی که این سرویس را برای مراجعه‌کنندگان ارائه می‌دهند، علاوه بر سرویس کامل گفته شده که در مورد قبل به آن اشاره شده بررسی برخی از موارد استهلاکی را نیز انجام می‌دهند. به عنوان مثال می‌توان به تعویض شمع خودروها اشاره کرد.

سرویس دوره‌ای خودرو چیست؟

 

هزینه متوسط سرویس دوره‌ای خودرو

در مورد هزینه این خدمات استانداردی وجود ندارد و مبلغ آن با توجه به تعمیرگاه و یا شهر مورد مراجعه متفاوت است. تعداد و هزینه هر کدام از خدماتی که در سرویس‌ها ارائه می‌شود هزینه کلی آن را تعیین می‌کند. طبیعتاً هر چقدر تعداد خدمات بیشتر باشد هزینه بالاتری را پرداخت خواهید کرد.

سرویس روغن موتور خودرو

اگر مدت زمان طولانی، خودرو خود را مورد استفاده قرار ندهید امکان دارد روغن موجود در موتور فاسد شود. یکی از اصلی‌ترین سرویس‌های خودرو، سرویس روغن موتور خودرو است که حتما باید به صورت دوره‌ای مورد بررسی و بازدید قرار گیرد. اگر میزان روغن موتور کاهش یافته باشد باید مقداری روغن به آن اضافه کنید و یادتان باشد زیاده روی در اضافه کردن روغن باعث آسیب رساندن به موتور خودرو خواهد شد.

سرویس فیلتر روغن

اغلب کمپانی‌های خودروسازی توصیه می‌کنند بعد از دوبار تعویض روغن، یکبار فیلتر روغن را تعویض کنید. انجام این فرآیند سبب کاهش میزان مصرف سوخت و افزایش شتاب خودرو خواهد شد.

سرویس فیلتر هوا

اگر سیستم سوخت رسانی نتواند هوای مورد نیاز خود را دریافت کند دچار نارسایی می‌شود. همین طور موجب کاهش شتاب خودرو، تخریب رینگ‌های پیستون، افزایش میزان مصرف سوخت و افزایش خروج آلاینده‌ها خواهد شد.

سرویس تسمه تایم خودرو

تسمه تایم جهت انتقال نیرو از میل لنگ به میل سوپاپ مورد استفاده قرار می‌گیرد. جهت جلوگیری از پاره شدن تسمه تایم در زمان مشخصی که از طرف تولید کننده خودرو اعلام می‌شود باید نسبت به تعویض آن اقدام کرد. سعی کنید هنگام رانندگی دور موتور خودرو را کمتر از 4000 نگه‌دارید چرا که هر چقدر این میزان افزایش یابد استهلاک قطعات خودرو بیشتر خواهد شد.

سرویس شمع‌های خودرو

همیشه باید نوک شمع‌ها سفید و تمیز باشد. هنگامی که شمع‌های خودرو دچار خرابی شوند ایرادات استارت نامناسب، لرزش خودرو در دور موتور کم، شتاب کم و جرقه‌های نامناسب به همراه خواهند داشت. حتما شمع‌های خراب را تعویض کنید زیرا خرابی این قطعه باعث کاهش عمر موتور خودرو می‌شود.

سرویس شمع خودرو

سرویس ضد یخ

ضدیخ یکی از مهم‌ترین موارد در خودرو به شمار می‌رود. ضدیخ در فصول گرم سال موجب جلوگیری از جوش آوردن خودرو و در فصول سرد و زمستان موجب جلوگیری از یخ زدگی می‌شود. توجه داشته باشید که هنگام چک کردن ضدیخ، موتور خودرو شما سرد باشد چرا که در غیر اینصورت مایع داغ سمت صورت شما پاشیده می‌شود.

سرویس روغن ترمز

یکی از مهم‌ترین بخش‌های سرویس خودرو بررسی روغن ترمز است. روغن ترمز بعد از دوره 2 ساله رطوبت را جذب خود می‌کند. بعد از جذب رطوبت، 3 درصد از این روغن تبدیل به آب می‌شود. در هنگام ترمزهای شدید آب موجود در روغن به بخار تبدیل شده و موجب کاهش نیروی ترمز می‌گردد.

سرویس لاستیک‌های خودرو

یکی از عواملی که موجب جلوگیری از سایش لاستیک‌ها می‌شود تنظیم بودن میزان فشار داخلی لاستیک است. در صورتی که میزان این فشار کم باشد سطح تماس افزایش خواهد یافت. و در این حالت اصطکاک بالا می‌رود، در نتیجه این امر موجب سایش قسمت‌های کناری لاستیک می‌شود. از دیگر مشکلاتی که هنگام کاهش فشار باد لاستیک‌ها به وجود می‌آید افزایش میزان مصرف سوخت است.

بیشتر بخوانید:

کارت طلایی ایران خودرو چیست؟

آنچه باید درباره محاسبه عوارض سالیانه خودرو بدانید

سنسور ضربه چیست؟

دیسک و صفحه چیست؟

آشنایی با معنی چراغ‌های پشت آمپر خودرو

مکمل سوخت چیست و چه اهمیتی دارد؟