پر واضح است که هر خودرویی، با هر مدلی و طرحی، دارای یک پلاک می‌باشد. پلاک خودرو درواقع شناسنامه آن به شمار می‌رود. گاهی لازم است که پلاک خودرو بنا به شرایط خاصی تعویض شود. مثلا هنگامی که فردی اقدام به فروش ماشین خود به فرد دیگری می‌کند باید پلاک آن را تعویض کرده تا اطلاعات مربوط به صاحب خودرو نیز تغییر کنند. بنابراین افراد پس از خرید و فروش و یا قولنامه کردن ماشین، باید به سراغ مراکز تعویض پلاک بروند. متقاضیان می‌توانند به سراغ نزدیک‌ترین و خلوت ترین مرکز تعویض پلاک تهران رفته و مراحل تعویض پلاک را انجام دهند. البته مراکز تعویض پلاک تهران در مناطق مختلفی واقع شده‌اند تا دسترسی آنها برای همه مردم فراهم شود. در ادامه این مطلب به بررسی مراکز تعویض پلاک تهران خواهیم پرداخت. قبل از آن هم با نوع خدماتی که این مراکز ارائه می‌دهند، مدارک و مراحل تعویض پلاک آشنا خواهید شد.

خلوت ترین مرکز تعویض پلاک تهران

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

انواع خدمات مراکز تعویض پلاک تهران

مهم‌ترین خدمت مراکز تعویض پلاک تهران و سایر شهرستان‌ها، تعویض پلاک وسیله نقلیه از مالک قبلی به مالک جدید است. البته این مراکز خدمات دیگری غیر از تعویض پلاک را نیز انجام می‌دهند. به‌عنوان مثال، موارد زیر را نیز می‌توان در مراکز تعویض پلاک تهران پیگیری و انجام داد:

 • تعویض پلاک همه خودروها اعم از داخلی و وارداتی
 • اقدام برای صدور کارت المثنی خودرو
 • اقدام برای صدور سند المثنی خودرو
 • فک رهن خودرو
 • اصلاح و یا تغییر مشخصات خودرو

متقاضیان باید برای انجام هرکدام از موارد و خدمات فوق، شرایط و مدارک خاصی را تهیه کنند. ضمنا آنها می‌بایست حتما هنگام مراجعه به مراکز تعویض پلاک تهران همه مدارک را در اختیار داشته باشند.

انواع خدمات مراکز تعویض پلاک تهران

مدارک موردنیاز مراکز تعویض پلاک تهران

مراجعه‌کنندگان به مراکز تعویض پلاک تهران، برای انجام فرآیند تعویض پلاک نیاز دارند که مدارکی را در اختیار داشته باشند. این مدارک عبارتند از:

 • مدارک تشخیص هویت مثل: شناسنامه و کارت ملی صاحب جدید و صاحب قبلی. (خودرو نیز باید همراه مراجعین باشد)
 • سند مالکیت خودرو

نکته: درصورتی که سند مالکیت خودرو گم شده باشد، مراجعین باید قبل از مراجعه به مراکز تعویض پلاک تهران و سایر شهرستان‌ها، حداقل یک نوبت گم شدن سند را در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار آگهی کرده باشند.

 • کارت شناسایی وسیله نقلیه

نکته: اگر کارت ماشین مفقود شده باشد، مراکز تعویض پلاک تهران و سایر شهرستان‌ها، از مالک وسیله نقلیه یا نماینده آن تعهد می‌گیرند.

 • ارائه مدارک احراز سکونت توسط مالک جدید

البته متقاضیانی که برای تعویض پلاک خودروهای وارداتی به مراکز تعویض پلاک تهران مراجعه می‌کنند، باید مدارک بیشتری ارائه دهند.

نحوه نوبت‌دهی مراکز تعویض پلاک تهران

برای جلوگیری از شلوغی بیش از حد در مراکز تعویض پلاک تهران و سایر شهرستان‌ها نوبت‌دهی به صورت اینترنتی انجام می‌شود. بنابراین مراجعین برای دریافت نوبت تعویض پلاک باید به سایت  (https://nobatdehi.epolice.ir) مراجعه نمایند. این سایت برای همه مراکز تعویض پلاک تهران و سایر شهرستان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. مراجعین می‌توانند وارد سایت شده و پس از انتخاب شهر محل سکونت، نوع خدمتی که می‌خواهند از مراکز دریافت کنند را، انتخاب نمایند. پس از این مراحل، تمامی مراکز تعویض پلاک تهران یا هر شهر انتخاب‌شده دیگری، روی صفحه ظاهر می‌شوند. پس از آن، متقاضی می‌تواند برای رزرو نوبت تعویض پلاک، اقدام نماید.

مراحل تعویض پلاک در مراکز تعویض پلاک تهران

پس از دریافت نوبت از سایت مربوطه برای یکی از نزدیک‌ترین و خلوت ترین مراکز تعویض پلاک تهران یا سایر شهرستان‌ها، مالکین قبلی و جدید باید در نوبت تعیین‌شده در مرکز حاضر شوند و مراحل زیر را انجام دهند:

 • پس از حضور در مرکز تعویض پلاک، مراجعه‌کنندگان باید برای دریافت قبض نوبت اقدام کنند. وجود قبض نوبت برای انجام همه مراحل تعویض پلاک حیاتی است. بنابراین با تازمانی که متقاضی در مرکز تعویض پلاک حضور دارد باید نسبت به نگهداری قبض نوبت دقت نماید.
 • متقاضی باید خودروی موردنظر را به مکان مشخص شده یا پارکینگ منتقل کند.
 • هنگام رسیدن نوبت، متقاضی همه مدارک لازم را می‌بایست به متصدی باجه ارائه دهد.
 • سپس متقاضی یک فرم معاینه فنی دریافت می‌کند تا خودرو توسط کارشناس حقوقی بررسی شود.
 • کارشناس حقوقی پس از بررسی خودرو، مدارک متقاضی را تکمیل می‌نماید.
 • اگر جریمه خودرو پرداخت نشده باشد، برای تعویض پلاک در مراکز تعویض پلاک تهران باید گواهی مفاصا حساب ارائه شود.
 • سپس هزینه صدور کارت باید توسط درخواست‌کننده پرداخت شود.
 • در اینجا نیز انتقال سند مالکیت تایید و نقل‌وانتقال سند مالکیت انجام می‌گردد.
 • سپس درخواست کننده باید پلاک قدیمی را تحویل و پلاک جدید دریافت نماید.
 • در آخر پلاک جدید روی خودرو نصب می‌‌گردد.
 • قبل از خروج از پارکینگ باید قبض نوبت به مرکز تعویض پلاک تحویل داده شود.
برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

مراحل تعویض پلاک در مراکز تعویض پلاک تهران

بررسی مراکز تعویض پلاک تهران

در این بخش به بررسی مراکز تعویض پلاک تهران پرداخته خواهد شد.

مرکز تعویض پلاک میثم

مرکز تعویض پلاک میثم یکی از مراکز تعویض پلاک تهران بزرگ به شمار می‌رود. این مرکز در غرب این کلان‌شهر قرار دارد و آن را با نام تعویض پلاک وردآورد نیز می‌شناسند. تعویض پلاک میثم، در کیلومتر 17 جاده مخصوص کرج واقع شده است. متقاضیان تعویض پلاک که در غرب تهران زندگی می‌کنند می‌توانند برای مراجعه به این مرکز، به آدرس خیابان داروپخش، خیابان روز دارو مراجعه نمایند. این مرکز تعویض پلاک تهران، همه روزه از شنبه تا چهارشنبه از ساعت هفت صبح تا دو بعد از ظهر و در روز پنجشنبه تا ساعت 12 ظهر باز است. شماره تماس مرکز تعویض پلاک میثم 02144991856 و 02144986000 می‌باشد. متقاضیان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با آنها تماس بگیرند.

مرکز تعویض پلاک اتحاد

برای اهالی ساکن شرق تهران یک مرکز تعویض پلاک با نام اتحاد وجود دارد. مرکز تعویض پلاک اتحاد در خیابان دماوند واقع شده است این مرکز نیز مانند همه مراکز تعویض پلاک تهران فرآیند نوبت‌دهی را به صورت آنلاین انجام می‌دهد. آدرس دقیق تعویض پلاک اتحاد عبارت است از: تهرانپارس، حکیمیه، خیابان اتحاد، اتحاد پنج غربی. برای تماس با این مرکز، متقاضیان می‌توانند با شماره‌های 021771243580 و 02177393030 تماس حاصل فرمایند.

مرکز تعویض پلاک چیتگر

تعویض پلاک چیتگر یکی دیگر از مراکز تعویض پلاک تهران می‌باشد که هرروزه افراد بسیاری به آن مراجعه می‌کنند. آدرس دقیق این مرکز عبارت است از: کیلومتر 12 بزرگراه شهید لشگری (جاده مخصوص تهران کرج). ساعات کاری این مرکز از شنبه تا چهارشنبه ساعت هفت تا 14 و در روز پنج‌شنبه ساعت هفت تا 12 می‌باشد. درصورت داشتن هرگونه سوال، متقاضیان می‌توانند با شماره 02144901929 تماس بگیرند.

مرکز تعویض پلاک چیتگر تهران

مرکز تعویض پلاک الغدیر

یکی دیگر از مراکز تعویض پلاک تهران تعویض پلاک الغدیر است که در غرب تهران قرار دارد. آدرس دقیق تعویض پلاک الغدیر خیابان یافت آباد، بلوار الغدیر، خیابان اکبر حسینی است. برای اخذ نوبت و دریافت خدمات از این مرکز تعویض پلاک تهران، متقاضیان باید به سایت نوبت‌دهی که در این مقاله به آن اشاره شده مراجعه کنند. بدون اخذ نوبت، متقاضیان هیچ‌گونه خدماتی از این مرکز دریافت نخواهند کرد. ساعت کاری این مرکز تعویض پلاک تهران نیز طبق ساعات رسمی کاری کشور یعنی شنبه تا چهارشنبه ساعت هفت الی 14 و ‌پنج‌شنبه‌ها ساعت هفت تا 12 است‌. مرکز تعویض پلاک الغدیر در روزهای تعطیل رسمی و جمعه‌ها نیز تعطیل است. برای تماس با مرکز تعویض پلاک الغدیر می‌توان از شماره تلفن 02166133693 اقدام کرد.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

مرکز تعویض پلاک الغدیر تهران

مرکز تعویض پلاک خاوران

یکی دیگر از مراکز تعویض پلاک تهران که مراجعین زیادی هم دارد مرکز خاوران است. طبق دستور پلیس راهور، مرکز تعویض پلاک خاوران نیز همانند سایر مراکز، خدمات خود را به صورت اینترنتی ارائه می‌دهد. تنها افرادی اجازه رفتن به این مرکز را دارند که از قبل از طریق سایت نوبت‌دهی، مشخصات خود را وارد سیستم کرده باشند. مراجعین باید طبق زمان و ساعت تعیین شده به مرکز موردنظر مراجعه نمایند‌. درصورتی که دیرتر اقدام کنند، مرکز از ارائه خدمت به آنها معذور خواهد بود. لازم به ذکر است که ثبت‌نام اینترنتی برای گرفتن وقت، هیچ محدودیت سنی یا هزینه‌ای ندارد. ساعات کاری مرکز تعویض پلاک الغدیر همانند سایر مراکز تعویض پلاک تهران طبق ساعات رسمی کشور می‌باشد. این مرکز در کیلومتر 10 جاده خاوران، بعد از سه‌راه خاورشهر، نبش قبرستان ارامنه واقع‌شده است. برای تماس با این مرکز، شماره 02135044000 پاسخ‌گوی متقاضیان خواهد بود.

مرکز تعویض پلاک وردآورد

مرکز تعویض پلاک وردآورد، یکی دیگر از مراکز تعویض پلاک تهران می‌باشد که درواقع همان مرکز تعویض پلاک میثم است. پیشتر در این مقاله راجع به موقعیت مکانی، آدرس دقیق، ساعات کاری و نحوه نوبت‌دهی این مرکز صحبت شد. خوانندگان عزیز می‌توانند بخش مرکز تعویض پلاک میثم را مجددا مطالعه بفرمایند.

جمع‌بندی

تعویض پلاک خودرو یکی از فرآیندهای بسیار مهم پس از خریدوفروش خودرو است. پس از تعویض پلاک خودرو، نام و مشخصات مربوط به مالک جدید نیز تغییر داده می‌شوند. برای تعویض پلاک وسیله نقلیه، متقاضیان در کلان‌شهر تهران پس از دریافت نوبت اینترنتی باید به یکی از مراکز تعویض پلاک تهران مراجعه کنند. مهم‌ترین مراکز تعویض پلاک تهران شامل میثم، اتحاد، الغدیر، خاوران و چیتگر هستند. در مقاله فوق معرفی و آدرس و شماره تماس آنها برای خوانندگان درج شده است.

مقالات زیر را از دست ندهید.

مزایای جک s5

راهنمای جعبه فیوز پراید

راهنمای جعبه فیوز پژو ۴۰۵

لوکس‌ترین تاکسی‌های دنیا

مقایسه رانا پلاس و پژو پارس سال

تعویض پلاک خودرو