در این مقاله از سری مقالات سوئیچ قصد داریم معایب برلیانس h320 را مورد بررسی قرار دهیم. شرکت پارس‌ خودرو یکی از زیر مجموعه‌های گروه صنعتی سایپا می‌باشد. این شرکت خودروسازی در سال‌های اخیر محصولاتی از جمله h220، h320 ،h230 و h330 را تولید و به بازار عرضه کرده است و توانسته به وسیله این تولیدات  نظرات مثبتی را جلب خود کند.

برلیانس h320  نخستین بار در سال 1394 تولید شد. این خودرو نسخه هاچ‌بک محصولات h300 برلیانس است. این هاچ‌بک در دو مدل گیربکس اتوماتیک و گیربکس دستی عرضه می‌شد که در سال 98 به علت اعمال تحریم‌ها تولید آن متوقف شد. این خودرو هاچ‌بک علاوه بر طراحی زیبا معایبی هم دارد.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

بررسی معایب برلیانس h320

عیب اول: بخش فنی برلیانس h320

اولین مورد از معایب برلیانس h320  مربوط به شتاب و کشش ضعیف آن است. این خودرو هاچ‌بک در ابتدا با موتور 1.5 لیتری تولید می‌شد اما بعدها پیشرانه 1.65 لیتری، جایگزین نسخه قبلی آن شد. نسخه‌های قبلی این خودرو به علت قدرت پایین‌تر با قیمت کمتری به فروش می‌رسند. مشکل عمده‌ای که نسخه‌های قبلی این خودرو با آن مواجه بود کشش و شتاب ضعیف است. این مشکل به هنگام تکمیل بودن میزان ظرفیت خودرو بیشتر نمایان می‌شود.

پیشرانه 1.5 لیتری برای خودرویی با وزن 1240 کیلوگرم و قدرت 103 اسب بخار و گشتاور 138 نیوتن‌متر مناسب نبوده و عملکرد ضعیفی از خود به جا می‌گذارد. پس می‌توان نتیجه گرفت پیشرانه این خودرو با وزن آن هماهنگ نمی‌باشد. این پیشرانه در طول رانندگی‌های پرتهاجم و مسیرهای پرپیچ قادر به ارائه عملکرد رضایت بخش نیست. و تعداد زیادی از خریداران این خودرو در مورد پیمایش مسیرهای سربالایی با سرعت پایین توسط این خود گلایه می‌کنند.

تعدادی از مالکان این خودرو در مورد قدرت خنک کنندگی کولر انتقاد می‌کنند و حتی در مقایسه با خودروهای ایرانی امتیاز کمتری نسبت به آن قائل هستند. در برخی از موارد تنظیم و تعویض گاز کولر برلیانس h320 با دردسرهای بسیاری همراه است.از جمله معایب برلیانس h320  در نسخه‌های قدیمی می‌توان به عملکرد ضعیف گیربکس آن اشاره کرد.

ضعف گیربکس این خودرو در نمونه‌ اتوماتیک نسخه‌های قدیمی یکی از نکات منفی برلیانس h320  محسوب می‌شود. گیربکس h320 به صورت 4 سرعته اتوماتیک بوده که یکی از نمونه‌های منسوخ و قدیمی به شمار می‌رود. این گیربکس به هنگام رانندگی در جاده به علت ضریب کم دنده‌های، خودرو را دچار افت توان می‌کند. این کاهش توان خودرو باعث ایجاد صدای آزاردهنده موتور می‌شود که از داخل کابین قابل شنیدن است.

آخرین ایراد مربوط به بخش فنی این خودرو، سروصدای ایجاد شده توسط کمک فنرهای عقب است که متاسفانه برخی از خریداران برلیانس h320 را مجبور به تعویض می‌کند.

بررسی معایب h320

عیب دوم: کیفیت پایین ساخت برلیانس h320

کیفیت پایین ساخت یکی از معایب برلیانس h320 می‌باشد. شرکت خودرو سازی، پارس خودرو با عرضه محصولات رنو توانسته بود شهرت خوبی در مورد کیفیت خودروهای تولید خود به دست آورد. اما این شرکت نتوانست امتیاز خوبی در تولید برلیانس h320 کسب کند. ناهماهنگی بین قطعات مختلف ظاهری در داخل و خارج خودرو یکی از معایب مربوط به کیفیت ساخت پایین در این هاچ‌بک است. همچنین متریال مورد استفاده در ساخت کابین این خودرو کیفیت بسیار پایینی دارد.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

کابین داخلی h320

پلاستیک مورد استفاده در کابین داخلی از جنس خشن و خشک می‌باشد که طی مدت کوتاهی کیفیت خود را از دست می‌دهد. به علاوه این خودرو گاهی دچار مشکلات برقی نیز می‌شود. در برخی از موارد نفوذ سر و صدا و آب به داخل کابین این خودرو از سمت درها گزارش شده است که نشان دهنده مونتاژ نامناسب قطعات می‌باشد.

عیب سوم: کمبود امکانات رفاهی برلیانس h320

از دیگر معایب برلیانس h320 کمبود امکانات رفاهی در نسخه دنده‌ای آن است. اغلب خودروسازان سعی می‌کنند جهت ایجاد تمایز بین نسخه‌های یک خودرو امکانات رفاهی آن را کاهش و یا افزایش دهند. این مورد به خوبی در مورد خودرو برلیانس h320 قابل مشاهده است. اگر فردی نسخه دنده‌ای این هاچ‌بک را خریداری کند احتمالاً از کمبود امکانات آن آزرده خواهد شد. این مسئله حتی در ترمز دیسکی قسمت عقب خودرو نیز مشخص است. پارس خودرو سعی کرده با حذف این مورد قیمت نسخه دنده‌ای این خودرو را کاهش دهد.

همچنین کمبود برخی دیگر از امکانات رفاهی از جمله روکش چرم صندلی‌ها، سانروف، کیلس، سیستم مالتی مدیا در نسخه دنده‌ای این خود به چشم می‌خورد.

سیستم قفل مرکزی برلیانس h320 دارای استهلاک بالایی است که بهتر بود شرکت سازنده کیفیت این سیستم را ارتقا می‌داد.

عیب چهارم: ضعف خدمات پس از فروش برلیانس h320

پارس خودرو یکی از شرکت‌های خوش‌نام در زمینه خودروسازی ایران است. این شرکت توانسته سابقه درخشانی از مونتاژ خودروهایی همچون سویل و ماکسیما به جای بگذارد. اما این شرکت امروزه دیگر هیچ خدماتی به محصولات خود ارائه نمی‌دهد. یکی از مسائلی که باعث ضعف در خدمات پس از فروش این شرکت‌ شد، اعمال تحریم‌ها می‌باشد. اعمال تحریم‌ها سبب شده تا این شرکت خودروسازی نتواند لوازم یدکی مورد نیاز خود را وارد کند.

همچنین پارس خودرو هیچ گارانتی برای محصولات خود ارائه نمی‌دهد. و حتی خریدار در بسیاری از مواقع موظف است هزینه بالایی بابت بعضی از سرویس‌ها پرداخت کند.

عیب پنجم: بازار کم رونق خرید و فروش برلیانس h320

برلیانس h320 یکی دیگر از محصولات چینی است که ارزش واقعی و قیمت آن تفاوت فاحشی با هم دارند. به علت توقف تولید این خودرو در اوایل سال 98 قیمت آن دچار روند صعودی شد. از طرفی قطع همکاری بین پارس خودرو و برلیانس سبب کمیاب شدن قطعات این خودرو در بازار شد. به علت اینکه پیشرانه 1.65 لیتری این خودرو مدت کمی در بازار موجود بود تعمیرکاران مهارت لازم جهت تعمیر آن را ندارند.

این موارد موجب شده تا از میزان رغبت خریداران کاسته شود. بازار خرید و فروش کم رونق یکی دیگر از معایب برلیانس h320 به شمار می‌رود. با توجه به این مسائل فروشندگان خودرو خود را با تخفیف بالایی به فروش می‌رسانند.

عیب ششم: قیمت بالا لوازم یدکی و قطعات برلیانس h320

خودروهای چینی در مقایسه با خودروهای وارداتی تفاوت قیمت بالایی دارند. اما هزینه تعمیرات و خرید لوازم یدکی خودروهای چینی با خودروهای وارداتی یکسان است. و این یک موضوع تلخ برای خریداران این خودروها می‌باشد.

یکی از مهم‌ترین معایب برلیانس h320 قیمت بالای لوازم یدکی آن است. این خودرو در مقایسه با سایر خودروهای اقتصادی بازار خودرو ایران، هزینه بالایی را به مالک خود تحمیل می‌کند.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

نتیجه گیری بررسی معایب برلیانس h320

با توجه به مطالب ارائه شده در مورد معایب این خودرو می‌توان نتیجه گرفت خرید این خودرو با ریسک بالایی همراه است. هزینه گزاف قطعات و لوازم یدکی یکی از مهم‌ترین مشکلات این خودرو به شمار می‌رود.

بسیاری از مالکان این هاچ‌بک زیبا به دنبال جایگزین مناسب برای خودرو خود هستند چرا که هزینه نگهداری h320 بسیار بالا است. حتی با در نظر گرفتن گیربکس اتوماتیک این خودرو، نمی‌توان آن را گزینه مناسبی جهت تردد در شهر دانست زیرا در صورت ایجاد ضربه‌های جزئی باید هزینه‌های زیادی را پرداخت کنید. اگر به دنبال یک هاچ‌بک اتوماتیک با طراحی زیبا و هزینه‌های کمتر هستید، خودروهایی مانند پژو 207 می‌توانند گزینه خوبی برای شما باشند.

بیشتر بخوانید: