در این مقاله قصد داریم انواع فیلتر هوا و این‌که چرا فیلتر خودرو باید به طور مرتب تعویض شود را مورد بررسی قرار ‌دهیم. حین رانندگی، امکان دارد ذرات و گرد و غبار خطرناک موجود در هوا به داخل وسیله نقلیه نفوذ پیدا کرده و به سرنشینان و موتور ماشین آسیب برسانند. در مورد مایعات، ناخالصی‌هایی در روغن وجود دارد که به مرور زمان می‌توانند به سیستم موتور آسیب برسانند.

علاوه بر این، امکان دارد مواد آلی موجود در سوخت نیز بر عملکرد خودروی شما تاثیر منفی داشته باشد. فیلتر هوا خودرو که انواع مختلفی دارد (فیلتر هوای موتور، فیلتر هوای کابین، فیلتر روغن و فیلتر بنزین)، مانع از بروز چنین مشکلاتی شده و از آسیب به موتور ماشین جلوگیری می‌کند. از آنجایی‌که فیلترهای هوا از شما و قطعات مهم وسیله نقلیه در برابر آسیب محافظت می‌کنند، تعویض نکردن یا بی‌توجهی به آن‌ها می‌تواند آسیب جدی ایجاد کند.

[switch_forms_buy]

نقش فیلتر هوا در خودرو

اگر بخواهیم نقش فیلتر هوا خودرو را توضیح دهیم باید بگوییم که وجود فیلتر هوا در خودرو برای ماشین امری ضروری‌ بوده و جزو قطعات مهمی‌ست که نباید نادیده گرفته شود. موتور خودرو بدون هوای تمیز، روغن و سوخت نمی‌تواند به درستی کار کند. موتور، توسط فیلتر هوا که از ورود آلودگی‌ جلوگیری می‌کنند، تمیز نگه داشته می‌شود و در عین حال اجازه می‌دهد هوا و مایعات تمیز از موتور عبور کنند. هنگامی که یکی از فیلترها مسدود شود، می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند و عملکرد خودرو را تحت تأثیر قرار دهد. در چنین شرایطی، ممکن است متوجه کاهش قدرت موتور، دود کردن خودرو، روشن شدن چراغ روغن یا حتی خرابی موتور شوید.

نقش فیلتر هوا در خودرو

 

معرفی انواع فیلتر هوا

 

هر خودرو دارای چهار فیلتر اصلی است که هر کدام نقش جداگانه ای را دارا هستند. این چهار فیلتر عبارتند از:

  • فیلتر کابین
  • فیلتر روغن
  • فیلتر بنزین
  • فیلتر هوا

عملکرد همه این فیلترها فعال کردن جریان‌ها و جذب ناخالصی‌هایی از جمله گرد و غبار و آلاینده‌های موجود در هوا، ناخالصی‌های موجود در بنزین یا کثیفی در روغن موتور است. اگر فیلترهای خودروی شما به موقع تعویض نشوند، به درستی کار نخواهند کرد و در نهایت می‌توانند بر روی عملکرد وسیله نقلیه تاثیر بگذارد. با تعویض فیلترها، خودروی شما کارآمدتر خواهد شد. بیایید در این قسمت به انواع مختلف فیلتر هوا و عملکردشان نگاه دقیق‌تری بیندازیم.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

فیلتر هوا کابین چیست؟

فیلتر کابین یک نوع فیلتر هوا خودرو است که هوای وارد شده به داخل خودرو را از طریق گرمایش و تهویه مطبوع تمیز می کند. گرد و غبار، گرده و سایر ذرات معلق در هوا را فیلتر می‌کند. همان ذراتی که از سیستم موتور فیلتر می‌شوند، از فیلتر هوای کابین نیز عبور می‌کنند. فیلتر هوا کابین مانند فیلتر هوای موتور عمل می‌کند و ذرات گرد و غبار یا گرده‌هایی را که در هوا شناور هستند، جذب می‌کند.

این به نوبه خود از ورود ذرات تحریک کننده و بالقوه مضر به داخل کابین جلوگیری می‌کند. به این ترتیب، تاثیر ذرات مزاحم موجود در هوا به طور قابل توجهی در داخل کابین کاهش می‌یابد، به خصوص برای کسانی که آلرژی دارند، و در نهایت باعث می‌شود هوای داخل خودرو بسیار تمیزتر شود. فیلتر هوای کابین می‌تواند زیر کاپوت یا زیر جعبه داشبورد باشد. بسته به محل قرارگیری فیلترهای هوای کابین، تعویض آن‌ها کمی دشوارتر از فیلتر هوای موتور است.

فیلتر هوا کابین چیست؟

دلایل تعویض به موقع فیلتر هوا کابین:

برای تعویض کردن فیلتر هوا کابین دلایل زیادی وجود دارد که مهمترین آن‌ها جلوگیری از ورود مواد آلاینده و بوی نامطبوع به داخل ماشین است.

برای جریان هوای تازه‌تر

فیلتر کابین به شما این امکان را می‌دهد که با فیلتر کردن باکتری‌ها، گرده‌ها و مواد آلاینده، هوای تمیز را تنفس کنید. اگر فیلتر کابین خود را به طور مرتب تعویض نکنید، ممکن است متوجه بوی نامطبوع و واکنش‌های آلرژیک (عطسه، سرفه و غیره) شوید.

برای جلوگیری از مشکلات مربوط به ایمنی و دید بهتر راننده

هنگامی که فیلتر کابین دچار گرفتگی شود، ممکن است تا حدی جریان هوای ورودی به خودروی شما را مسدود کند. این موضوع، به خصوص زمانی که قصد دارید بخار پنجره‌های ماشین را پاک کنید، می‌تواند مشکل‌ساز شود.

برای افزایش عمر سیستم گرمایش و تهویه مطبوع خودرو

داشتن فیلتر کابین تمیز جریان هوا را به حداکثر می‌رساند و عمر سیستم گرمایش و تهویه مطبوع خودروی شما را افزایش می دهد.

فیلتر هوا موتور چیست؟

همان‌طور که انسان برای تنفس به اکسیژن وابسته است، ماشین نیز برای فرآیند احتراق به اکسیژن نیاز دارد. فیلتر هوا موتور از نفوذ هرگونه حشرات، گرد و غبار، ذرات یا ماسه به موتور جلوگیری می‌کند و ترکیب مناسبی از هوا و سوخت را برای عملکرد بهتر خودرو فراهم می‌کند. فیلتر هوا خودرو به اشکال مختلفی تولید می‌شود که شامل پنل‌های دایره‌ای یا استوانه‌ای هستند.

فیلتر هوا موتور از قطعات چین‌داری ساخته شده‌اند که هوا را فیلتر می‌کنند و معمولاً از پنبه، کاغذ مصنوعی یا فوم ساخته می‌شوند. فیلتر هوا خودرو یکی از ساده‌ترین قطعات برای تعویض یا تمیز کردن است. می‌توانید شلنگ ورودی متصل به جعبه هوا را بردارید و فیلتر را بیرون بیاورید. فیلتر را در مقابل نور نگه دارید. اگر نور از بین فیلتر عبور نکرد، باید آن را تمیز یا تعویض کنید.

فیلتر هوا موتور چیست؟

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

دلایل تعویض فیلتر هوا موتور:

برای تعویض به موقع فیلتر هوا موتور دلایل زیادی وجود دارد که از همه مهمتر عملکرد بهتر خودرو است.

برای عملکرد بهتر خودرو

هنگامی که هوای جریان یافته به موتور تمیز باشد، ترکیب سوخت و هوا توان موتور را به حداکثر می‌رسانند.

برای صرفه جویی در مصرف بنزین

با اطمینان از احتراق خوب، مصرف سوخت را کاهش دهید.

برای جلوگیری از ایجاد دود سیاه اگزوز

هنگامی که فیلتر هوا مسدود می‌شود، احتراق سوخت دچار نقص شده و منجر به خروج دود سیاه از اگزوز می‌شود، که نشانه بدی است.

فیلتر هوا روغن چیست؟

روغن برای روانکاری بسیاری از اجزای موتور که در عملکرد خودرو دخیل هستند، مورد نیاز است. بدون روغن، موتور به سرعت گرم می‌شود و قطعات پیش از موعد فرسوده می‌شوند. هر بار که روغن در موتور گردش می‌کند، ممکن است آلوده شود. فیلتر روغن جریان مداوم روغن را حفظ می‌کند و ذرات (کثیفی، روغن اکسید شده، ذرات فلزی) را که ممکن است به دلیل فرسودگی موتور در روغن موتور ظاهر شوند را حذف می‌کند.

این فیلتر، روغن موتور را تصفیه می‌کند تا بتواند کار خود را به نحو احسن انجام دهد. یک فیلتر روغن به اندازه کافی ظرفیت نگهداری آلاینده را دارد که تا تعویض روغن بعدی کاملاً کار کند. اگر می‌توانید روغن خودرو را تعویض کنید، باید بتوانید فیلتر روغن را نیز تعویض نمایید. به علاوه، بهتر است هر بار که روغن خود را تجدید می‌کنید، فیلتر روغن را هم عوض کنید. ممکن است لازم باشد روغن و فیلتر را هر 5 هزار کیلومتر عوض کنید، اما بسیاری از وسایل نقلیه جدیدتر، هر 16 هزار کیلومتر به تعویض فیلتر روغن نیاز پیدا می‌کنند.

فیلتر هوا روغن چیست؟

 

دلایل تعویض فیلتر هوا روغن:

به دلایلی که که در زیر آورده ایم لازم است که فیلتر هوا روغن به موقع تعویض شود تا از آسیب‌های احتمالی جلوگیری شود.

 

برای کاهش سایش موتور

خرابی فیلتر روغن به ناخالصی‌ها اجازه عبور می‌دهد و ورود روغن را کُند می‌کند که می‌تواند منجر به سایش زود هنگام موتور، عملکرد ضعیف یا حتی خرابی موتور شود.

برای جلوگیری از کثیف شدن روغن جدید

فیلتر روغن به طور کلی باید در هر تعویض روغن، تجدید شود (هر 10000 کیلومتر برای ماشین‌های بنزینی و هر 15000 کیلومتر برای خودروهای دیزلی) تا روغن جدید شما کثیف نشود.

فیلتر هوا سوخت چیست؟

فیلتر سوخت یا بنزین ناخالصی‌هایی مانند گرد و غبار، زنگ زدگی و شن موجود در بنزین را حذف می‌کند. فیلتر بنزین با از بین بردن این آلاینده‌ها از انژکتورهای سوخت شما محافظت کرده و نقش کلیدی در حفظ عملکرد و طول عمر موتور خودرو شما ایفا می‌کند. هنگامی‌که زمان تعویض فیلتر بنزین فرا می‌رسد، ممکن است متوجه شوید که خودروی شما کندتر از حد معمولی است یا ناگهان بدون هیچ دلیلی دچار خطای جرقه زنی می‌شود.

اکثر سازندگان توصیه می‌کنند که فیلتر بنزین را هر دو سال یا هر 50 هزار کیلومتر، عوض کنید. برای اطلاع از زمان تعویض فیلتر بنزین برای عملکرد ایده آل، دفترچه راهنمای خودرو خود را مطالعه کنید. برخی از فیلترهای سوخت در داخل باک بنزین خودرو قرار دارند و تعویض آن‌ها ممکن است دشوار باشد.

فیلتر هوا سوخت چیست؟

دلایل تعویض فیلتر هوا سوخت:

به دلایلی که در زیر به آن‌ها اشاره کرده ایم فیلتر هوا سوخت باید به موقع تعویض شود تا از خرابی موتور و قطعات مختلف خودرو جلوگیری شود.

برای حفظ عملکرد موتور خودرو

اگر فیلتر سوخت شما مسدود شود، می‌تواند جریان بنزین را کاهش داده و عملکرد خودرو را ضعیف کند. زیرا، در چنین شرایطی موتور در کشیدن سوخت مشکل پیدا می‌کند. با مسدود شدن فیلتر، پمپ بنزین بسیار سخت‌تر کار می‌کند و ممکن است هنگام روشن کردن خودرو با مشکل مواجه شده یا متوجه شتاب ضعیف یا توقف آن شوید.

برای سالم نگه داشتن قطعات خودرو

به دلیل عملکرد سایشی، کثیفی و آلاینده‌های موجود در سوخت، امکان دارد فرسودگی و پارگی اجزای مختلف خودرو را تسریع بخشیده، به قطعات گران قیمت آسیب برساند و حتی باعث از کار افتادن پمپ بنزین و انژکتور شود.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

جمع بندی بررسی انواع فیلتر هوا

انواع مختلف فیلتر هوا برای عملکرد روان و سلامت عمومی وسیله نقلیه شما حیاتی هستند. فیلترهای وسیله نقلیه خود را نادیده نگیرید. حتی اگر نمی‌دانید چگونه این چهار فیلتر را نگهداری یا تعویض کنید، حداقل باید زمان بگذارید و مطمئن شوید که خودروی شما تحت نظر کارشناسان خبره تعمیر یا تعویض می‌شوند. در غیر این صورت، شما در معرض خطر جدی آسیب رساندن به وسیله نقلیه خود به چندین روش هستید. بر اساس توصیه‌های خودروسازان، با بررسی منظم وضعیت فیلترهای هوای خودرو مطمئن خواهید شد که فیلترهای شما در شرایط بهینه برای بهترین عملکرد ممکن در جاده و پشت فرمان قرار دارند.

بیشتر بخوانید: