بررسی جامع انواع رادارهای خودرو

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin

فهرست مطالب

رادارهای خودرو یکی از مهم‌ترین امکانات و آپشن‌های خودرو هستند که هنگام خرید خودرو مورد بررسی قرار می‌گیرند. به واسطه این امکانات راننده و سرنشینان می‌توانند رانندگی ایمنی را تجربه نمایند. به عنوان مثال خودرو شما به کمک این رادارها قادر است فاصله خود را با سایر اجسام حفظ کرده و یا در صورت نزدیک شدن به اجسام دیگر به شما اطلاع دهد. هر یک از رادارها دارای کاربردهای مختلفی می‌باشند. در این مقاله از مجموعه مقالات سوئیچ قصد داریم انواع رادارها را مورد بررسی قرار دهیم.

تعریف انواع رادارهای خودرو

حسگرهای بینایی یا همان رادارهای خودرو یکی از مهم‌ترین سیستم‌های کمکی راننده به شمار می‌روند. رادارهای خودرو اطلاعات محیط بیرون را بعد از پردازش در اختیار راننده قرار می‌دهد. این حسگرها با توجه به برد، زاویه و نوع کاربردهای متفاوتی دارند که در برخی از خودروها به واسطه کمک راننده مورد استفاده قرار می‌گیرند. هنگامی که بحث رادار مطرح می‌شود تنها سوالی که منجر به درگیری ذهن شنونده می‌شود بحث استفاده از رادارهای نظامی در خودروها است.

برای تجربه خرید خودرو بی‌دردسر همسو با سبک زندگیت اینجا کلیک کن

این بحث تا حدی درست و تا حدی نادرست می‌باشد چرا که هر دو از این رادارها دارای پایه فیزیکی یکسانی هستند اما از لحاظ نیازمندی‌ها هر یک نادرست به شمار می‌آید. اولین خودرو در سال ۱۹۹۸ به رادار  خودرو مجهز شد و اولین رادار ای که در خودروها مورد استفاده قرار گرفت بیشتر دارای مزیت ایمنی و راحتی بود. بعد از این موضوع در خودرو‌های بسیاری از این استفاده کردند.

رادارهای خودرو
رادارهای خودرو

رادارهای خودرو به واسطه ارسال و دریافت امواج رادیویی قادر هستند سرعت و زاویه نسبی یک مانع را با کمترین خطا اندازه گیری کنند. بعد از اندازه‌گیری اطلاعات به یک واحد کنترل الکترونیکی ارسال می‌کنند. به همین جهت استفاده از این امکانات در تشخیص فاصله  بسیار کاربرد بالایی دارد. رادارهای خودرو را می‌توان به سه دسته  زیر تقسیم بندی نمود:

  • رادارهای برد کوتاه
  • رادارهای برد متوسط
  • رادارهای برد بلند

در ابتدا به توضیح و بررسی رادارهای برد کوتاه می‌پردازیم. اصلی ترین موضوع در رادارهای برد کوتاه دقت تشخیص بوده اما در رادارهای برد متوسط و بلند حداکثر برد قابل تشخیص می‌باشد. به دلیل استفاده از امواج الکترومغناطیسی رادارها  تنها در حالت استثنایی تحت تاثیر شرایط آب و هوایی مانند برف، مه، باران قرار می‌گیرند. به همین دلیل اصلی ترین مزیت  رادارهای خودرو مقاومت آنها در برابر شرایط جوی می‌باشد.

رادار نقطه کور

اگر تجربه رانندگی در زمان‌های گذشته را دارید به احتمال زیاد یکی از افرادی بودید که جهت جلوگیری از برخورد خودرو شما با سایر خودروها علاوه بر بررسی آینه‌های بغل لازم بود سر خود را نیز جهت بررسی به اطراف بچرخانید چرا که احتمال داشت خودرویی در نقطه کور بوده و شما بدون اطلاع از آن به طرفین حرکت کنید که در این صورت منجر به بروز تصادف می‌شد.

اما به واسطه رادار نقطه کور راننده اخطار لازم قبل از برخورد خودرو با خودرو دیگر یا سایر وسیله نقلیه را که در نقطه کور خود قرار دارد را دریافت می‌کند. بدین ترتیب از بروز تصادف جلوگیری می‌شود. راننده به کمک این رادار و سایر آپشن‌ها می تواند دید ۳۶۰ درجه را تجربه کرده و رانندگی ایمنی داشته باشد.

رادار عبور از خطوط

برخی از خودروها مجهز به سیستم هشدار عبور از خط می‌باشند. در خودروهایی که دارای این امکانات می‌باشند سیستم هشدار هنگامی که راننده قصد حرکت به سمت دیگری بدون فعال کردن راهنما را دارد به وی هشدار می‌دهد. نحوه طراحی و ساخت این سیستم به گونه‌ای است که با استفاده از یک رادار و یک دوربین قادر می‌باشد موقعیت خودرو را شناسایی کرده و از بروز تصادف جلوگیری نماید. در سیستم رادار عبور از خط، هنگامی که خودرو از مسیر خود منحرف شده  و احتمال برخورد آن با سایر خودرو ها افزایش یابد خودرو به مسیر اصلی برمی‌گردد. این رادار به کمک ایجاد حالت ویبره به راننده هشدار خروج از خطوط سفید را می‌دهد.

فروش خودرو بدون اتلاف وقت و به بهترین قیمت بازار را با سوییچ تجربه کنید

برای درخواست فروش خودرو اینجا کلیک کنید

رادار ضد تصادف خودرو

یکی دیگر از رادارهایی که در خودروها جهت جلوگیری از تصادف برخورد مورد استفاده قرار می‌گیرد،  رادار ضد تصادف می‌باشد. سیستم این رادارها با استفاده از امواج رادیویی  کار می‌کند و در مقایسه با امواج صوتی سرعت بالاتری دارد. رادار ضد تصادف مجموعه‌ای از گیرنده‌های کوچکی است که در قسمت جلوی خودرو نصب می‌گردند. این مجموعه همواره امواجی با فرکانس بالا ارسال می‌کنند و با برخورد به اشیا به سمت حسگرها باز می‌گردند که در این صورت می‌توانند فاصله خودرو را با سایر اجسام تشخیص دهند. سیستم ضد تصادف یا پیشگیری از تصادف می‌تواند با استفاده از اطلاعاتی که هنگام برخورد امواج به دست می‌آورد موقعیت، سرعت و فاصله خودرو مقابل را تشخیص داده و از تصادف جلوگیری نماید.

 رادار بین خطوط

نوع دیگری از رادارهای خودرو، رادار بین خطوط نام دارد که نحوه قرارگیری خودرو را در مرکز خطوط مورد بررسی قرار می‌دهد. تجهیزات لازم این رادار یک دوربین بوده که در قسمت جلوی آینه دیده عقب قرار می‌گیرد. زمانی که راننده از بین خطوط سفید به سمت دیگری حرکت کند این رادار به واسطه اخطار صوتی و یا بصری مانند ویبره فرمان او را مطلع می‌کند. اما اگر قبل از تغییر حرکت سیستم راهنمای خودرو روشن باشد این حسگر متوجه تغییر مسیر خواهد بود و هیچ علامتی جهت تغییر حرکت راننده نخواهد داد.

رادار تابلو خوان

این تابلو قادر است تمامی تابلوهای موجود در جاده را بررسی کرده و در هنگام عبور سرعت از حد مجاز به راننده اخطار دهد. این نوع از رادارها در ایران مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، چرا که نوع تابلوهای مورد نیاز جهت اسکن توسط این رادارها فقط به تعداد محدودی در ایران وجود دارد.

 رادار عابر پیاده

یکی دیگر از رادارهای خودرو که قابلیت نصب بر روی تمامی خودرو ها را دارد، رادار پیاده نامیده می‌شود. این رادار نیز مانند سایر رادارها با استفاده از دوربینی که حضور افراد دیگر را تشخیص می‌دهد قادر است با بررسی و ارسال آن به مرکز کنترل و تحلیل عابر پیاده را محاسبه کرده و در صورتی که فاصله نزدیکی بین خودرو و عابر پیاده باشد به راننده اخطار دهد. هنگامی که راننده بنا به دلایلی نتواند عکس العمل لازم را به این موضوع دهد رادار عابر پیاده به صورت خودکار و با استفاده از سیستم ترمز کمکی خودرو را متوقف می‌سازد.

 رادار کروز کنترل

محل قرارگیری این رادار بر روی سپر خودرو بوده و وظیفه اصلی آن کنترل فاصله بین خودروها است. به این صورت که اگر راننده فاصله خود را با سایر اتومبیل‌ها رعایت نکند این رادار به راننده اخطار می‌دهد و در صورت عدم رعایت این اخطار می‌تواند به وسیله سیستم ترمز کمکی مانع از حرکت خودرو شود. یکی دیگر از کاربردهای رادار کروز کنترل بررسی سرعت خودرو جلوی است؛ به این شکل که اگر سرعت خودرویی که در جلو حرکت می‌کند کاهش یابد این رادار نیز قادر است سرعت را کاهش دهد و در صورت افزایش سرعت، سرعت خودرویی که مجهز به این رادار می‌باشد نیز افزایش می‌یابد.

رادار پارک خودرو

همانطور که از اسم این رادار مشخص است جهت پارک اتوماتیک خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. خودروهایی که مجهز به این رادار هستند نیازی به تغییر فرمان حین پارک‌کردن وجود نداشته و لازم است تنها با کنترل گاز و ترمز راننده پارک خودرو را انجام دهد. رادار پارک خودرو قابلیت بررسی محل پارک را داشته و در صورت  استاندارد بودن اندازه محل پارک آمادگی خود را جهت پارک به راننده اعلام می‌کند.

رادار هشدار

رادار اجسام جلوی خودرو و یا رادار هشدار،  آخرین حسگری می‌باشد که قصد داریم در این مقاله مورد بررسی قرار دهیم. این رادار یکی از آپشن‌ها و امکانات خودروهای جدید می‌باشد که در صورت نزدیک شدن خودرو به جسمی در که جلو قرار دارد به راننده هشدار داده و خودرو را متوقف می‌سازد. این رادار قابلیت بررسی نقطه کور را داشته و با روشن کردن چراغ زرد یا نارنجی در آینه جانبی اخطار لازم را به راننده می‌دهد.

کلام آخر

به پایان این مقاله از سری مقالات مجله سوئیچ رسیدیم. در این مقاله توانستیم با بررسی جامع انواع رادارهای خودرو اطلاعاتی از این امکانات به دست آوریم. با بررسی این موضوع متوجه شدیم این حسگرها موجب کاهش میزان تصادفات رانندگی شده  و توانایی لازم جهت افزایش امکانات رفاهی را دارا می‌باشند. تعدادی از این رادارها به صورت فابریک بر روی خودروها وجود داشته و برخی دیگر قابلیت نصب را دارا می باشند.

بیشتر بخوانید:

مقالات مرتبط
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
کیلومتر