مقدمه

در این مقاله قصد داریم به بررسی طرح ترافیک و کاهش آلودگی هوا تهران بپردازیم. یکی از مهم‌ترین نکاتی که برای رانندگی در تهران به خصص محدود مرکز شهر باید بدانید، طرح ترافیک و کاهش آلودگی هوا تهران است. مشکلات ترافیکی شدید در محدوده مرکز شهر تهران و سطح بالای آلودگی هوا شرایط را به سمتی پیش برده است که مسئولان شهری برای حل مجبور به اتخاذ تدابیر خاصی شده‌اند.

طرح ترافیک و کاهش آلودگی هوا تهران تا حدی توانسته است از ایجاد گره‌های کور ترافیکی در محدوده مرکز تهران جلوگیری کند. همچنین جلوی افزایش بیش از آلودگی هوا در این نواحی را نیز گرفته است. در این مقاله قصد داریم به کلیه نکاتی که باید در این زمینه بدانید، اشاره کنیم. تا انتها با ما همراه باشید.

طرح ترافیک و کاهش آلودگی هوا تهران؛ یک طرح با چند نام

لازم است که در ابتدای مطلب تکلیف یک موضوع مهم را مشخص کنیم. ممکن است در اخبار و رسانه‌ها، طرح ترافیک و کاهش آلودگی هوا تهران را با نام‌های دیگری نیز بشنوید. به طور کلی به این طرح اصطلاحا زوج و فرد نیز گفته می‌شود. این موضوع البته در گذشته معنا پیدا می‌کرد. از سال 1398 و با وضع قانون جدید، عملا ماجرا شکل دیگری به خود گرفت. منظور از زوج و فرد چیست؟ در گذشته محدود طرح ترافیک و کاهش آلودگی هوا تهران به این صورت مدیریت می‌شد که در روزهای زوج، خودروهای با پلاک زوج و در روزهای فرد، خودروهای با پلاک فرد مجاز به تردد در محدوده مشخص شده داشتند.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

طرح ترافیک و کاهش آلودگی هوا تهران

اما از سال 1398 به این طرف دیگر زوج یا فرد بودن پلاک خودرو مبنای ورود به محدوده طرح ترافیک نیست. بنابراین دیگر عملا نام طرح زوج و فرد نیز صحیح نیست؛ هر چند که هنوز در زبان مردم با این نام نیز شناخته می‌شود. البته باید توجه داشته باشید که در طول زمان محدوده ترافیکی که در این طرح قرار گرفته است، متغیر بوده و توسط شهرداری و نیروی انتظامی تعیین تکلیف می‌شود.

محدوده طرح ترافیک و کاهش آلودگی هوا تهران

از سال 1398 به این طرف، دو محدوده برای طرح کاهش آلودگی هوا و ترافیک در شهر تهران تعیین شده است. محدوده اول که اصطلاح به نام طرح ترافیک مشهور است، دقیقا در قلب شهر تهران قرار می‌گیرد. مرز این محدوده از جنوب به خیابان شوش، از شرق به خیابان‌ها هفده شهریور، مازندران، سپاه (پل چوبی)، دکتر شریعتی، ملک و ترکمنستان، از شمال به خیابان‌های شهید مطهری و دکتر فاطمی و از غرب نیز به خیابان کارگر شمالی و جنوبی منتهی می‌شود.

اما محدوده دوم این طرح اصطلاحا به نام طرح کاهش آلودگی هوا شناخته می‌شود، از سال 1398 اضافه شده است. محدوده این طرح از شرق به بزرگراه امام علی (ع)، از شمال به بزرگراه همت، از غرب به بزرگراه شهید چمران و از جنوب به بزرگراه بعثت ختم می‌شود.

زمان اجرای طرح ترافیک و کاهش آلودگی هوا

از زمان شیوع همه‌گیری کرونا در کشور، در اجرای طرح ترافیک و کاهش آلودگی هوا تهران نیز تغییرات گسترده‌ای اعمال شد. این تغییرات در تمام مدت سال‌های 1399 و نیمه نخست سال 1400 پابرجا بود. اما بعد از آغاز نیمه دوم سال 1400 و پس از اجرای گسترده واکسیناسیون عمومی، ترددها در سطح شهر افزایش پیدا کرد. بازگشایی مدارس نیز از طرفی دیگر باری ترافیکی شدیدی را به مرکز شهر تهران اضافه کرد. این مسئله باعث شده که تصمیم‌گیری‌های جدیدی در خصوص زمان‌بندی اجرای طرح ترافیک اتخاذ شود.

در نیمه نخست سال 1400 طراح ترافیک از ساعت 8:30 دقیقه صبح آغاز می‌شد و تا ساعت 16 ادامه می‌یافت. اما به موجب مصوبه جدید از آبان ماه 1400 به بعد زمان بندی اجرای طرح ترافیک بین ساعت 7:30 تا 17:30 تغییر کرد. در ابتدای آذر ماه نیز که مدارس بازگشایی شدند، زمان بندی این طرح به حالت سابق یعنی از ساعت 6:30 تا 18 بازگشت.

برای جلوگیری از ایجاد سردرگمی در این قسمت زمان‌بندی اجرای طرح ترافیک و کاهش آلودگی هوا تهران در شرایط عادی را با هم مرور می‌کنیم:‌

  • طرح ترافیک (محدوده اول): شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 تا 17 و پنجشنبه از ساعت 6:30 تا 13
  • طرح آلودگی هوا (محدوده دوم): شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 تا 19 و پنجشنبه از ساعت 6:30 تا 13
برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

شرایط تردد در طرح ترافیک و کاهش آلودگی هوا تهران

همان طور که اشاره کردیم، از سال 1398 به بعد پلاک خودروها ملاک تردد در محدود طرح ترافیک و کاهش آلودگی هوا تهران نیست. به موجب قانون هر راننده با پلاک تهران مجاز است که در طول هر فصل از  سال، 20 روز به صورت رایگان وارد محدوده طرح شود. این عدد برای رانندگان با پلاک غیر از تهران در هر فصل 15 روز است.

اما این سؤال به وجود می‌آید که کنترل این موضوع به چه شکل انجام می‌شود؟ شهرداری تهران سامانه‌ای تحت عنوان تهران من در اختیار شهروندان قرار داده است. هر فرد برای حضور در محدوده طرح ترافیک و کاهش آلودگی هوا تهران باید از قبل وارد این سامانه شود و نسبت به رزرو کردن روز مورد نظر خود اقدام نماید. اگر چنانچه بدون ثبت نام در سامانه تهران من وارد محدوده طرح ترافیک یا کنترل آلودگی هوا شوید، جریمه خواهید شد.

اما چنانچه در سامانه تهران من ثبت نام کرده باشید، در صورتی که بدون رزرو وارد محدوده طرح ترافیک و کاهش آلودگی هوا تهران شوید، باید عوارض تردد از این محدوده را پرداخت کنید. مبلغ این عوارض با توجه به نوع خودرو سواری، معاینه فنی و سوخت مصرفی آن تعیین می‌شود. در صورتی که کیف پول حساب کاربری تهران من شما موجودی داشته باشد، این عوارض به طور خودکار از حساب شما کسر می‌گردد؛ اما در غیر این صورت مهلتی یک ماهه برای شما در نظر گرفته می‌شود تا نسبت به پرداخت عوارض به صورت آنلاین از طریق سامانه تهران من اقدام کنید.

ثبت نام در سامانه تهران من به چه صورت است؟

همان طور که اشاره کردیم برای تردد در محدوده طرح ترافیک و کاهش آلودگی هوا تهران باید در سامانه تهران من ثبت نام کنید. این فرآیند بسیار آسان است. با انتخاب نام کاربری، رمز عبور و همچنین وارد کردن شماره تلفن همراه شخصی‌تان حساب کاربری شما ایجاد می‌شود. در ادامه باید اطلاعات ماشین تحت مالکیت خود را در سامانه وارد کنید.

همچنین نشانی محل سکونت خود را نیز باید در این سامانه ثبت کنید. چنانچه محل سکونت شما در محدوده طرح ترافیک و کاهش آلودگی هوا تهران باشد، عوارض تردد برای شما نصف سایرین محاسبه می‌گردد. البته باید برای اثبات این موضوع به همراه مدارک محل سکونت باید به دفاتر خدمات الکترونیک مراجعه کنید. نکته مهمی که باید در این جا اشاره کنیم، آن است که به ازای هر کد پستی صرفا امکان ثبت یک خودرو برای تردد در محدوده اول و دوم طرح ترافیک و کنترل و آلودگی هوا وجود دارد.

تخفیف عوارض تردد طرح ترافیک با دریافت معاینه فنی برتر

کلیه رانندگانی که نسبت به دریافت معاینه فنی برتر اقدام کنند، می‌توانند از تخفیف 25 درصدی عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک و کاهش آلودگی هوا تهران بهره‌مند شوند. در خصوص معاینه فنی برتر در مقاله جداگانه‌ای به طور مفصل توضیح داده‌ایم که می‌توانید برای مطالعه بیشتر به آن مراجعه کنید.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

کلام پایانی

در این مقاله صفر تا صد موضوع طرح ترافیک و کاهش آلودگی هوا تهران را در سال 1400 مورد بررسی قرار دادیم. واقعیت این است که در طول سال‌های اخیر مشکلات ترافیکی و آلودگی هوای تهران به حدی افزایش پیدا کرده است که اجرای طرح‌هایی مانند کنترل آلودگی هوا اجتناب ناپذیر است. شهروندان تهرانی نیز با درک صحیحی که از چالش‌های موجود دارند، به خوبی با این طرح شهرداری تهران که با همکاری راهنمایی و رانندگی اجرا می‌شود، همکاری می‌کنند. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر در این خصوص دارید، حتما به سامانه تهران من شهرداری تهران مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید

مراکز تعویض پلاک تهران

مرکز تعویض پلاک میثم

تعویض پلاک خودرو

مرکز تعویض پلاک الغدیر

مرکز تعویض پلاک وردآورد

مرکز تعویض پلاک اتحاد