در اغلب مواقع پیش می‌آید که پس از خریدوفروش، مفقود شدن و یا مخدوش شدن پلاک یک خودرو، نیاز می‌شود که مالک آن را تعویض کند. برای تعویض پلاک خودرو، متقاضی می‌بایست به یکی از مراکز تعویض پلاک مراجعه کرده و فرآیند تعویض پلاک را به‌صورت قانونی انجام دهد.

مراکز تعویض پلاک تحت نظر پلیس راهور فعالیت می‌کنند و خدمات مختلفی ازجمله تعویض پلاک را به مراجعین ارائه می‌دهند. یکی از مراکز تعویض پلاک تهران، مرکز تعویض پلاک اتحاد نام دارد که روزانه خدمات مختلفی را به مراجعین ارائه می‌دهد. در ادامه این مطلب هر چیزی را که می‌بایست راجع به مرکز تعویض پلاک اتحاد بدانید، بررسی‌شده است. بنابراین برای یافتن پاسخ سؤالات خود در رابطه با این مرکز، پیشنهاد می‌شود ادامه این مطلب را مطالعه کنید.

مرکز تعویض پلاک اتحاد

معرفی مرکز تعویض پلاک اتحاد

مرکز تعویض پلاک اتحاد تنها مرکز تعویض پلاک در شرق تهران بزرگ است. این مرکز درواقع یکی از مهم‌ترین و شاید خلوت‌ترین مراکز تعویض پلاک تهران باشد. تا قبل از سال 1399 مراجعین جهت انجام فرآیندهای مختلف، نظیر تعویض پلاک، می‌توانستند به‌صورت حضوری در محل حاضرشده و خدمات خود را دریافت کند.

نوبت‌دهی تعویض پلاک اتحاد

از شهریور 1399 و هم‌زمان با همه‌گیری بیماری کرونا، دستوری از پلیس راهور مبنی بر غیرحضوری و آنلاین شدن نوبت‌دهی برای تعویض پلاک در مرکز تعویض پلاک اتحاد صادر گردید. این طرح به‌منظور جلوگیری از شلوغی و همچنین فاصله‌گذاری اجتماعی اجرا شد و تاکنون همچنان ادامه دارد. بنابراین متقاضیان تعویض پلاک و شهروندان محترم منطقه شرق تهران بزرگ، می‌توانند قبل از حضور در این مرکز نوبت خود را به‌صورت اینترنتی دریافت کنند. در صورت نداشتن نوبت اینترنتی، مسئولین محترم مرکز تعویض پلاک اتحاد هیچ‌گونه خدمتی به افراد ارائه نخواهند کرد.

مرکز تعویض پلاک اتحاد

آدرس و موقعیت جغرافیایی مرکز تعویض پلاک اتحاد

مرکز تعویض پلاک اتحاد در شرق تهران و در منطقه تهران‌پارس واقع‌شده است. بنابراین توصیه می‌شود که شهروندانی که در شرق تهران ساکن هستند، برای انجام فرآیند تعویض پلاک و یا هر خدمات مرتبط دیگری به این مرکز مراجعه کنند. آدرس دقیق این مرکز در تهران‌پارس، حکیمیه، خیابان اتحاد، اتحاد پنج غربی است.

مراجعین محترم می‌توانند برای انجام فرآیندهای مختلف نقل‌وانتقال خودرو و خدماتی از این قبیل، به مرکز تعویض پلاک اتحاد مراجعه کنند. متقاضیان تعویض پلاک می‌بایست حتماً قبل از مراجعه حضوری، از گرفتن نوبت به‌صورت اینترنتی و واردکردن مشخصات خود اطمینان حاصل کنند. مراجعین به مرکز تعویض پلاک اتحاد می‌توانند سریع‌ترین و بهترین خدمات را در این مرکز تجربه نمایند.

مرکز تعویض پلاک اتحاد

ساعت کاری و شماره تماس مرکز تعویض پلاک اتحاد

همان‌طور که قبلاً گفته شد مرکز تعویض پلاک اتحاد زیر نظر پلیس راهور اداره می‌شود. بنابراین ساعات کاری این مرکز در سال 1400 طبق ساعات رسمی کشور تعیین‌شده‌اند. ضمن اینکه این مرکز در روزهای تعطیل رسمی و همچنین در روزهای جمعه، خدماتی به مراجعه‌کنندگان ارائه نمی‌دهد و تعطیل است.

مراجعین محترم می‌توانند از شنبه تا چهارشنبه از ساعت هفت صبح الی 14 بعدازظهر برای انجام فرآیندهای تعویض پلاک به مرکز تعویض پلاک اتحاد مراجعه کنند. تایم کاری این مرکز در روز پنجشنبه از ساعت هفت تا 12 ظهر است. جهت انجام هرگونه پرسش و پاسخ و کسب اطلاعات بیشتر، مراجعین می‌توانند با شماره‌های زیر با این مرکز ارتباط تلفنی برقرار نمایند.

021771243580

021771393030

مرکز تعویض پلاک اتحاد

دریافت نوبت از مرکز تعویض پلاک اتحاد

همان‌طور که در بخش‌های ابتدایی این مقاله ذکر شد، هم‌زمان با فراگیری بیماری کرونا پلیس راهور دستور غیرحضوری و آنلاین شدن مرکز تعویض پلاک اتحاد را صادر کرد. قبل از مراجعه حضوری، متقاضیان تعویض پلاک و سایر خدمات مشابه، می‌توانند از سایت زیر برای گرفتن نوبت اقدام کنند. برای این کار ابتدا روی لینک زیر کلیک کرده و پس از انتخاب شهر تهران و همچنین نوع خدمات، مرکز تعویض پلاک اتحاد را جهت انجام فرآیند تعویض پلاک و نقل‌وانتقال خودرو انتخاب نمایید. متقاضیان با واردکردن مشخصات خود و خودروی خود می‌توانند جهت دریافت نوبت ثبت‌نام کنند. لینک نوبت‌دهی مرکز تعویض پلاک اتحاد عبارت است از:

https://nobatdehi.epolice.ir/

شرایط و مدارک لازم مرکز تعویض پلاک اتحاد

متقاضیان برای اینکه بتوانند فرایند تعویض پلاک خودرو را در مرکز تعویض پلاک اتحاد انجام دهند، باید همه مدارک و شرایط لازم که از طرف مرکز معرفی‌شده‌اند را جمع‌آوری و آماده کنند. مراجعین پس از این‌که موفق به دریافت نوبت از سایت نوبت‌دهی شدند، می‌توانند در زمان مقررشده از طرف مرکز، به همراه همه مدارک و شرایط لازم به این مرکز مراجعه نمایند. هر دو طرف معامله به همراه وسیله نقلیه‌ای که قرار است نقل‌وانتقال روی آن انجام گیرد، می‌بایست در مرکز تعویض پلاک اتحاد حضور پیدا کنند. مدارکی که متقاضیان تعویض پلاک می‌بایست داشته باشند، در ادامه معرفی‌شده‌اند:

 • اصل و کپی شناسنامه هردو مالک قدیم و جدید
 • اصل و کپی کارت ملی هردو طرف معامله
 • اصل سند مالکیت وسیله نقلیه
 • اصل سند فروش کارخانه سازنده
 • کارت شناسایی خودرو
 • مدارک مربوط به احراز هویت خریدار
 • پرداخت مبلغ 260 هزار تومان و دریافت فیش بانکی از بانک ملی
 • گواهی مفاصا حساب (درصورتی که مالک قبلی جریمه‌های نقدی را پرداخت نکرده باشد.)
 • اسناد گمرکی برای تعویض پلاک خودروهای وارداتی و خارجی
 • حضور هم‌زمان هردو طرف معامله یا نمایندگان آن‌ها به همراه خودرو موردنظر

مراحل نقل‌وانتقال پلاک در مرکز تعویض پلاک اتحاد

پس از اینکه متقاضیان، نوبت و همه مدارک موردنیاز را آماده نمودند، باید همه مراحل قانونی را در مرکز تعویض پلاک اتحاد طی کنند. بنابراین مراحل کلی نقل‌وانتقال سند یا پلاک خودرو طبق عناوین زیر انجام می‌گیرد:

 • دریافت قبض نوبت اینترنتی از سایت مربوطه
 • بررسی مدارک توسط کارشناسان حقوقی
 • دریافت فرم بازدید فنی خودرو
 • تائید اصالت وسیله نقلیه
 • اخذ گواهی عدم خلافی
 • پرداخت وجه تعویض پلاک وسیله نقلیه
 • اخذ تأییدیه نقل‌وانتقال وسیله نقلیه و سند مالکیت
 • مراجعه به پارکینگ موردنظر برای باز کردن پلاک قبلی
 • رفتن به انبار و دریافت پلاک جدید
 • نصب پلاک جدید
 • ارائه قبض نوبت و خروج از پارکینگ

یکی از مهم‌ترین مراحل تعویض پلاک با توجه به مواردی که ذکر شد، پرداخت خلافی خودرو و مبلغ جریمه می‌باشد. برای جلوگیری از اتلاف وقت، بهتر است که متقاضیان قبل از حضور در مرکز تعویض پلاک اتحاد این موارد وقت‌گیر را انجام دهند. این روزها امکان دسترسی به همه مراجع قانونی و ادارات از طریق اینترنت امکان‌پذیر شده است. بنابراین افراد می‌توانند از طریق برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های خاصی، اقدام به بررسی وضعیت خلافی خودروی خود کنند. البته امکان استعلام وضعیت خلافی خودرو در مرکز تعویض پلاک اتحاد نیز وجود دارد. ولی برای اینکه تعویض پلاک زودتر انجام شود، بهتر است که مراجعین آن را از قبل بررسی کنند.

مرکز تعویض پلاک اتحاد

جمع‌بندی

یکی از مراکز تعویض پلاک تهران، مرکز تعویض پلاک اتحاد است که همه فرآیندهای مربوط به تعویض پلاک و خدمات مشابه آن را انجام می‌دهد. این مرکز در شرق تهران بزرگ واقع‌شده و از این جهت بیشتر مراجعین به این مرکز را ساکنین مناطق شرقی تهران تشکیل می‌دهند. لازم به ذکر است که افراد امکان گرفتن نوبت به‌صورت حضوری ندارند. متقاضیان باید قبل از رفتن به مرکز تعویض پلاک اتحاد از سایت نوبت‌دهی نوبت خود را دریافت نمایند. بهتر است که متقاضیان قبل از حضور در مرکز همه مدارک و شرایط لازم را تکمیل کنند تا فرآیند تعویض پلاک برای آن‌ها با سرعت بیشتری انجام شود.

بیشتر بخوانید

نوبت دهی تعویض پلاک

نوبت دهی تعویض پلاک اصفهان

نوبت دهی تعویض پلاک رشت

نوبت دهی تعویض پلاک وردآورد

نوبت دهی تعویض پلاک چیتگر

نوبت دهی تعویض پلاک خاوران

خلافی خودرو