مقایسه سمند و پژو ۲۰۶ صندوق‌دار موضوع این مقاله است. کافیست در ایران و در یکی از خیابان‌های شهری که در آن سکونت دارید، دوری ۳۶۰ درجه بزنید. بعید به نظر می‌رسد که حتی با نگاهی ساده نیز یکی از اعضای خانواده سمند یا پژو را به چشم نبینید. همین عمومیت استفاده موجبات وسوسه‌شدن بسیاری از افراد را به سمت خودروهای مذکور جلب می‌کند. هم‌اکنون نیز عده فراوانی از هموطنان هستند که میان انتخاب سمند و پژو ۲۰۶ صندوق‌دار، دو دل هستند. اینجاست که لزوم وجود یک راهنمای جامع که به عنوان مرجع اصلی مقایسه میان سمند و پژو ۲۰۶ صندوق‌دار به شمارآید، وجود دارد. برای اینکه به صورت صفر تا صدی با مقایسه خودروهای نام‌برده آشنا شوید و پاسخ مهم‌ترین سوالات خود را دریافت کنید، حتما تا پایان همراه ما باشید.

آشنایی کلی با خانواده سمند و پژو ۲۰۶ صندوق‌دار

خودروهای سمند و پژو به ترتیب ساخت دو کشور ایران و فرانسه هستند. خودرو سمند به عنوان اولین خودروی ایرانی شناخته می‌شود، که برای اولین بار در اوایل دهه هشتاد شمسی توسط شرکت ایران خودرو رونمایی‌شد. نکته جالب توجه این است که سمند بر اساس پلتفرم پژو ۴۰۵ طراحی‌ شده‌است. خودرو سمند از زمان رونمایی تا به امروز بیش از هشت عضو مختلف را به چشم خود دیده‌است. مهندسین سازنده اما تفاوت‌های چندانی را در نسخه‌های مختلف سمند رقم‌نزدند، و هر بار با اندک تفاوت جزئی نسبت به نسخه قبل، ورژن جدید را روانه بازار کردند. خودرو پژو ۲۰۶ اما یک ماشین وطنی نبوده و به عنوان یک هاچ‌بک شناخته‌شده، و محصول سال ۱۹۹۸ شرکت پژو سیتروئن فرانسه است. البته تولید آن حدودا یک دهه بعد یعنی در سال ۲۰۱۰ در اکثر کشورهای جهان متوقف‌شد. آمارهای منتشره از حجم فروش این خودرو خبر از محصولی انقلابی می‌دهد که توانست، سود سرشاری را نصیب شرکت فرانسوی کند. پژو ۲۰۶ موفق‌شد راه خود را به بیش از ۱۴۵ بازار صادراتی بازکند که به همین دلیل بیش از ۸۵ درصد از تولیدات آن به صادارت اختصاص یافت. ایران زمین اما از جمله معدود کشورهایی بود که دست به کار مونتاژ پژو ۲۰۶ در کشورشد. گفتنی‌است که این امر نیز به شرکت ایران خودرو محول‌شد. همین تجریه در مونتاژ زمینه ساز همکاری میان ایران خودرو و پژوسیتروئن را برای برداشتن قدم‌های بعدی فراهم‌کرد. پژو ۲۰۶ صندوق‌دار محصول مشترک کمپانی‌های ایرانی و فرانسوی نام‌برده است. این خودرو با نام پژو آریان وارد بازار شد که فرانسوی ها با نام آن زیاد موافق نبودند. به همین دلیل ایران خودرو خیلی زود نام آن را به پژو ۲۰۶ SD تغییرداد. تا به امروز حدودا ۱۱ سال است که از تاریخ عرضه آن در کشور می‌گذرد. لازم به ذکراست که این مدل از پژو تفاوت چندانی مخصوصا در باب مشخصات فنی با مدل پایه‌ای خود ندارد. گفتنی‌است که این خودرو در تیپ‌های مختلفی تولید می‌شد ولی هم‌اکنون تنها تیپ V8 آن در کشور تولید می‌شود.

مقایسه سمند و پژو ۲۰۶ صندوق‌دار

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

مقایسه سمند با پژو ۲۰۶ صندوق‌دار

با توجه به عرضه فراوان هر دو خودرو توسط شرکت ایران خودرو، بسیار از خریداران که از بودجه کافی برخوردارهستند، نمی دانند که دقیقا کدام خودرو را باید انتخاب کنند. در ادامه از زوایای مختلف نگاهی ذره‌بینی داریم به خودروهای سمند و پژو ۲۰۶ صندوق‌دار. مهم‌ترین آیتم‌های مورد مقایسه میان دو خودرو عبارتنداز:

طراحی ظاهری بدنه

اگر از حق نگذریم باید گفت که هر دو خودرو مذکور طراحی با تاریخ مصرف گذشته دارند. گواه این موضوع نیز تولیدات جدید شرکت‌های برتر خودروسازی جهان است. اگر بر اساس همین معیار قضاوت شود باید گفت که هیچ کمپانی غیر از ایرانی‌ها نسبت به تولید ماشین‌هایی با طراحی دو ماشین مورد بحث اقدام نمی‌کنند. از نظر ظاهری تکلیف سمند مشخص است. فارغ از اینکه کدام نسل از این خانواده را در نظر بگیریم، باید گفت که از مدل اولیه تا به آخرین نسخه، تنها تغییراتی جزئی در مواردی همچون گرافیگ چراغ‌های جلو و عقب صورت گرفته است. مهندسین سازنده به همین موارد اکتفا‌کرده و تغییرات چشمگیر دیگری را در نسخه‌های مختلف خانوانده سمند اعمال نکرده‌اند. پژو ۲۰۶ صندوق‌دار نیز در واقع همان مدل پایه‌ای این محصول است به علاوه صندوق عقب. این خودرو از نمای عقب تماشایی‌تر از نمای جلو است، و طرحی زیباتر به نسبت دیگر زوایا دارد. از نمای جلو نیز چنین برمی‌آید که مهندسین سازنده حداکثر مقاومت را در برابر ایجاد تغییر به خرج داده‌اند. تنها نکته‌ای که در این قسمت قابل ذکر است، امتداد یافتن گلگیرهای خودرو است، و به غیر از این شاهد تغییر دیگری نسبت به مدل اولیه پژو ۲۰۶ نیستیم. لازم به ذکر است از نمای بغل نیز این خودرو دیدنی نیست و ظاهری چندان تماشایی ندارد. در یک کلام باید گفت که در مجموع پژو ۲۰۶ صندوق‌دار در مقایسه با سمند ظاهری امروزی‌تر و به قولی اسپرت‌تر دارد. به همین دلیل افرادی که به دنبال طراحی جذاب‌تر و جوان پسندتر هستند باید پژو ۲۰۶ صندوق‌درا به سمند ترجیح‌دهند.

مقایسه سمند و پژو ۲۰۶ صندوق‌دار

بررسی از بعد فنی

بعد از بررسی بدنه خودرو نوبت به بالازدن در کاپوت جلو می‌رسد تا نگاهی داشته‌باشیم به مشخصات فنی دو خودرو نام‌برده. گفتنی‌است که هر دو خودرو نام‌برده از لحاظ مشخصات فنی تقریبا در یک سطح قراردارند. تفاوتی‌هایی اما از نظر خروجی موتور خودرو و نیروی گشتاوری که در اختیار راننده قرارمی‌گیرد، وجود دارد. گفتنی است که با توجه به وجود انواع مختلف سمند، مقایسه اصلی در باب مشخات فنی میان سمند LX با پژو ۲۰۶ صندوق‌دار V8 خواهد بود. دلیل این امر نیز آن است که این دو خودرو جزو خودروهای هم‌رده محسوب می‌شوند. موتور به کاررفته در طراحی پژو ۲۰۶ صندوق‌دار، از تکنولوژی بالاتری به نسبت سمند LX برخورداراست. خودرو سمند از موتوری ۱۶ سوپاپه بهره می‌برد که توانایی تولید نیرویی معادل ۱۰۰ اسب بخار و همچنین نیروی گشتاوری معادل ۱۵۳ نیوتون بر متر را دارا است. در طرف مقابل هم پژو ۲۰۶ صندوق‌دار از موتور ۱۶ سوپاپه بهره‌می‌برد که قادر به تولید نیرویی معادل ۱۰۵ اسب بخار بوده که از این حیث بر رقیب خود برتری دارد. درحالی که در مبحث قدرت گشتاور به دلیل تولید نیرویی معادل ۱۴۲ نیوتون برمتر نتواسنته برتری خاصی بر حریف خود بیابد. مقایسه مشخصات فنی دو خودرو به روایت جدول عبارتنداز:

مدل خودرو/ مشخصات فنی سمند LX پژو ۲۰۶ صندوق‌دار V8
محور محرک دیفرانسیل جلو دیفرانسیل جلو
گیربکس ۵ دنده دستی ۵ دنده دستی
پیشرانه  ۴ سیلندر XU7 ۴ سیلندر TU5
حجم موتور ۱.۸ لیتر ۱.۶ لیتر
حداکثر قدرت ۱۰۰ اسب بخار ۱۰۵ اسب بخار
نهایت گشتاور ۱۵۳ نیوتن‌متر ۱۴۲ نیتون‌متر
شتاب صفر تا صد ۱۳.۱ ثانیه ۱۱.۴ ثانیه
نهایت سرعت ۱۸۵ کیلومتر بر ساعت ۱۹۳ کیلومتر بر ساعت
میزان مصرف ترکیبی سوخت ۸.۳ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر ۶.۶ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر
وزن خودرو ۱۲۲۰ کیلوگرم ۱۰۸۶ کیلوگرم

مقایسه آپشن‌ها و امکانات رفاهی

پس از بررسی طراحی بدنه و مقایسه مشخصات فنی نوبت به بررسی آپشن‌های قرارداده شده در خودرو می‌رسد. در خصوص میزان کارایی خودروها باید گفت که خودرو سمند معمولا برای پیمودن مسافت های بالا بسیار مناسب است و مخصوصا کابین جادار این خودرو از جمله ویژگی‌هایی است که این ماشین را برای سفرهای طولانی مدت خارج از شهر بسیار مناسب می‌سازد. در نقطه مقابل اما پژو ۲۰۶ صندوق‌دار معمولا برای مسافرت‌های کوتاه‌مدت، و ترددهای درون شهری به کار می‌رود. از طرفی با توجه به آخرین آیتم جدول فوق می‌توان گفت که پژو ۲۰۶ صندوق‌دار در مقایسه به سمند LX می‌تواند عملکرد بهتر و منعطف‌تری را مخصوصا در پیچ‌ها داشته‌باشد. مقایسه امکانات رفاهی و آپشن‌های این خودرو به روایت جدول عبارتنداز:

مدل خودرو/ امکانات رفاهی سمند LX پژو ۲۰۶ صندوق‌دار V8
چراغ جلو هالوژن هالوژن
حالت‌های تنظیم صندلی راننده ۶ حالت – تنظیم برقی پشتی ۶ حالت دستی
حالت‌های تنظیم صندلی سرنشین جلو ۴ حالت – تنظیم برقی پشتی ۴ حالت دستی
سیستم صوتی اسپیکرهای جلو و عقب اسپیکرهای جلو و عقب – کنترل سیستم صوتی پشت فرمان
ویژگی صندلی عقب ندارد تاشو دوتکه
گرمکن صندلی ندارد ندارد
روکش صندلی پارچه‌ای پارچه‌ای
سیستم تهویه دستی- دریچه تهویه عقب اتومات
گرمکن صندلی ندارد ندارد
استارت دکمه‌ای ندارد ندارد
مانیتور ندارد ندارد
آینه و شیشه آینه جانبی با تنظیم آینه جانبی با تنظیم
سنسور عقب دارد دارد
چراغ مه شکن جلو و عقب دارد دارد

مقایسه سمند و پژو ۲۰۶ صندوق‌دار

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

ارزیابی سطح ایمنی

بدون شک این دو خودرو از جمله پرفروش‌های شرکت ایران خودرو هستند. پژو ۲۰۶ برخلاف سمند LX  به دلیل فرانسوی بودن از تست تصادف مشخص برخوردار است. حدودا دوسال بعد از رونمایی پژو ۲۰۶ بود که برای نخستین مرتبه و در سال ۲۰۰۰ میلادی موسسه EURO NCAP تست تصادف این خودرو را انجام‌داد. البته تست تصادف دیگری نیز در موسسه  LATIN – NCAPبرزیل نیز انجام‌شد. براساس معیارهای آن زمان موسسه اروپایی، خودرو پژو ۲۰۶ توانست امتیاز ۴ از ۵ را برای بخش بزرگسالان و امتیاز ۲ از ۴  را در بخش عابر پیاد به دست آورد. با قراردادن همین نکته در کنار این حقیقت که پژو ۲۰۶ صندوق‌دار همان پژو ۲۰۶  با صندوق عقب است، می‌توان نتیجه گرفت که این مدل صندوق‌دار از چه سطحی از ایمنی برخوردار است. گفتنی‌است که معیارهای سنجش موسسات مربوطه به مرور زمان تغییرکرده، و به همین دلیل نمی‌توان براساس معیارهای امروزی پژو ۲۰۶ صندوق‌دار را یک خودرو ایمن طلقی‌کرد. در مقابل سمند اما اصلا تست ایمنی مشخصی نداشته و تنها راه اظهار نظر بررسی پژو ۴۰۵ است. نتایج تست ایمنی پژو ۴۰۵ نشان می‌دهد که این خودرو موفق به اخذ ۳ ستاره از ۵ ستاره شده‌است. با توجه به اینکه سمند براساس پلتفرم پژو ۴۰۵ ساخته شده‌است، می‌توان حدس‌زد که این خودرو نیز احتمالا، موفق به اخذ امتیاز مشابه با پژو ۴۰۵ خواهدشد. مقایسه تجهیزات فنی دو خودروهای سمند LX و پژو ۲۰۶ صندوق‌دار عبارتنداز:

مدل خودرو/ امکانات امنیتی سمند LX پژو ۲۰۶ صندوق‌دار V8
تعداد کیسه هوا ۲ عدد ۲ عدد
ترمز اضطراری ندارد ندارد
سیستم ترمز ترمز جلو و عقب دیسکی به همراه ABS ترمز جلو و عقب دیسکی به همراه ABS
کمربند ایمنی پیش کشنده ندارد ندارد
ترمز ضد قفل دارد دارد
سیستم ترمز کمکی ندارد ندارد
توزیع نیروی ترمز دارد دارد
کنترل کشش ندارد ندارد
کنترل ایستایی در سربالا ندارد ندارد
کنترل سرعت در سرازیر ندارد ندارد
سنسور فشار باد تایر ندارد ندارد

مقایسه سمند و پژو ۲۰۶ صندوق‌دار

مقایسه دسترسی به قطعات یدکی

در قسمت‌های گذشته اشاره‌شد که هردو خودرو نام‌برده توسط کمپانی ایران خودرو تولید می‌شوند. خودرو سمند فی نفسه اولین خودرو وطنی شناخته می‌شود، و پژو ۲۰۶ صندوق‌دار نیز به عنوان محصول مشترک ایران خودرو و پژوسیتروئن فرانسه است. با توجه به اینکه شعبات مختلف ایران خودرو در هر کوی و برزنی یافت می‌شود، نگرانی خاصی از باب دسترسی به قطعات یدکی وجود ندارد. همین نکته را می‌توان به عنوان یک نقطه قوت مشترک میان دو خودرو لحاظ کرد.

تجربه رانندگی

در قسمت‌های قبل اشاره‌شد که کابین خودرو سمند جادارتر از پژو ۲۰۶ صندوق‌دار است. توجه به همین نکته ثابت می‌کند، که خودرو سمند بیشتر مناسب ترددهای برون و بین شهری است. در کل به افرادی که عادت به مسافرت با ماشین شخصی دارند پیشنهاد می‌شود که خودرو سمند LX را خریداری نمایند. در طرف مقابل اما افرادی که ظاهر جذاب‌تر و مدرن‌تر برایشان اهمیت دارد و کلا زیاد اهل مسافرت نیستند، می‌توانند روی به استفاده از پژو ۲۰۶ صندوق‌دار بیاورند.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

جمع‌بندی نهایی   

در این مقاله تلاش بر این بود تا از مهم‌ترین زوایا به بررسی خودروهای هم‌رده سمند و پژو ۲۰۶ صندوق‌دار پرداخته‌شود. هدف این بود تا نقاط ضعف و قوت هریک از این خودروها بیش‌ازپیش بر خریداران احتمالی نمایان‌شود. به هرحال ابعاد بررسی‌شده از ظاهر بدنه گرفته تا امکانات و سطح ایمنی همگی جزء، مهمترین جنبه‌هایی هستند که باید مورد بررسی قراربگیرد. خاطرنشان می‌شود که جدای از مطالب بیان‌شده فوق، لزوم مشورت با یک کارشناس خبره نیز در این زمینه وجود دارد. چنین افرادی از طریق مجموعه‌های مجرب که در این حوزه مشغول فعالیت هستند، می‌توانند مشاوره لازم را در اختیار هموطنان قرار دهند. در پایان از دوستان عزیز دعوت می‌شود که اگر سوال یا ابهامی در خصوص خودروهای نام‌برده دارند، آن را با ما به اشتراک بگذارند تا صمیمانه پاسخگوی آنان باشیم.

بیشتر بخوانید

معایب جک j5

مزایای جک s5

معایب دیگنیتی پرایم

مراکز خلوت تعویض پلاک تهران

تعویض پلاک میثم

بازار دست دوم خودرو خارجی