پبش از بررسی معایب جک j5، ابتدا کمی با کمپانی و یکی از محصولات موفق آن، یعنی جک j5 آشنا می‌شویم. شرکت خودروسازی جک موتورز در بازار ایران حضور موفقی دارد و در حال حاضر، محصولات ساخت این شرکت چینی توسط کرمان موتور وارد یا مونتاژ می‌شود. از بین ماشین‌های ساخت این شرکت، جک جی (j5 (JAC از سال 1396 تا 1392 در مدل‌های مختلف وارد بازار ایران شد. ماشین جک j5 به عنوان یک سدان کامپکت از سال ۲۰۱۱ به فهرست تولیدات شرکت خودروسازی جک موتورز اضافه گردید. در آغاز عرضه این خودرو، ابتدا نسخه ۱.۵ لیتری دنده‌ای به بازاز آمد، اما مدتی بعد کرمان موتو به عنوان نماینده رسمی کمپانی جک در ایران، مدل اتوماتیک با پیشرانه ۱.۸ لیتری را مونتاژ و ارائه کرد و بیشتر روی ساخت نسخه‌های مجهز به گیربکس خودکار متمرکز شد.

از سال ۱۳۹۱ به دلیل مشکلات ناشی از تحریم‌ها، همکاری خودروسازان مطرح از جمله خودروسازان کره‌ای با ایران متوقف شد. این موضوع در کنار رشد قیمت ماشین‌های داخلی و اُفت کیفیت آن‌ها، باعث شد تا محصولات ساخت شرکت‌های چینی و به ویژه کمپانی جک موتورز بیش از پیش مورد توجه خریداران ایرانی قرار بگیرند. از بین محصولات شرکت جک، فروش قابل توجه و موفقیت جک j5 در میان خریداران ایرانی باعث شده معایب جک j5 آنچنان به چشم مشتریان نیاید. این ماشین هم مانند سایر محصولات چینی ایراداتی دارد که بهتر است پیش از خرید مورد توجه قرار بگیرد.

معرفی کمپانی خودروسازی جک

معایب جک j5، معرفی کمپانی خودروسازی جک

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

کمپانی جی ای سی موتورز یا جک موتورز (JAC Motors) یک شرکت خودروسازی چینی است که در سال 1999 تاسیس شد و دفتر مرکزی آن در شهر هفئی استان آن‌هوئی واقع شده است. این کمپانی قبلاً در سال 1964 و با نام هفئی جیانگوای فعالیت خود را در زمینه اتومبیل سازی آغاز کرده بود. کمپانی جک در ابتدای کار در زمینه تولید کامیون با تناژ کوچک تخصص داشت. اما مدتی بعد برای گسترش خط تولید، بخش جداگانه‌ای برای رسیدگی به ساخت گروه دیگری از وسایل نقلیه ایجاد کرد. جک موتورز یکی از پنج تولیدکننده بزرگ خودرو در چین است و کارخانه‌های این شرکت توانایی تولید 500 هزار خودرو در سال را دارند. پنجاه درصد از سهام این شرکت به کمپانی فولکس واگن و پنجاه درصد دیگر به دولت آن‌هوئی تعلق دارد.

پس از فعایت طولانی در عرصه تولید کامیون‌های تجاری، کمپانی جک از سال 2000 به بعد به ساخت خودروهای سواری متنوع از جمله شاسی بلندها نیز روی آورد. در سال 2007 مجوز ساخت خودروهای سواری به جک داده شد. کمپانی جک همکاری با شرکت هیوندای موتورز را آغاز و در سال 2003 مونتاژ خودروهای مولتی پرپس این کمپانی را تا سال 2007 بر عهده گرفت. با منتفی شدن خبر ادغام شرکت جک با شرکت خودروسازی چری، فعالیت کمپانی جک در تولید خودروهای سواری بیشتر شد، به طوری‌که در سال 2010 در بین 10 شرکت خودروسازی با بیشترین بازدهی قرار گرفت و از نظر میزان سهم به دست آمده در بازار نیز جایگاه هشتم را به خود اختصاص داد.

معایب جک j5

آشنایی با معایب جک j5 و سایر ماشین‌های چینی عمدتاً بی‌کیفیت در مورد کارایی، ایمنی، مشخصات فنی و سایر ویژگی‌های خودرو به خریدار کمک می‌کند با آگاهی بیشتری محصول مورد نظر را خریداری کند. در این بخش نقاط ضعف و معایب جک j5 را بررسی کرده و ایرادات آن را از جنبه‌های مختلف مرور می‌کنیم.

کیفیت نه‌چندان مناسب مواد به کار رفته در کابین

معایب جک j5، کیفیت نه‌چندان مناسب مواد به کار رفته در کابین

کمپانی جک برای ساخت قطعات داخل کابین جک j5 از متریال نامرغوب و پلاستیک خشک و ارزان قیمت استفاده کرده است. با توجه به این‌که جک j5 به عنوان یک ماشین چینی و اقتصادی وارد بازار ایران شده، نباید انتظار داشته باشید که کیفیت یک ماشین با کیفیت اروپایی را به شما رائه کند. به جز متریال بد قسمت کابین، دریچه‌های چند ضلعی و گرد جک j5 که برای تهویه مطبوع طراحی شده‌اند، ظاهر هماهنگ و جذابی ندارند. علاوه بر این، نحوه قرار گیری دکمه‌های جک j5 به گونه‌ای است که با ورود به داخل کابین شما را به یاد خودروهای دهه‌های قبل می‌اندازد.

رنگ نامرغوب بدنه

از دیگر معایب جک j5که در سایر محصولات کرمان موتور هم دیده شده، کیفیت پایین رنگ بدنه خودرو است. معمولاً صاحبان خودروهای مونتاژ شده توسط کرمان موتور با این ایراد رو‌به‌رو شده‌اند. اکثر محصولات ارائه شده توسط کرمان رنگ بدنه با کیفیتی ندارند. هم خودروهای گران و هم در خودروهای ارزان قیمت این شرکت این نقطه ضعف را دارند.

ارتفاع کم کف خودرو نسبت به زمین

معایب جک j5، ارتفاع کم کف خودرو نسبت به زمین

در مدل اتومات جک j5 ارتفاع کف با زمین خیلی کم است که یکی از اساسی‌ترین معایب جک j5 محصوب می‌شود. این ایراد باعث می‌شود که خودرو در جاده‌های ناهموار و پر دست انداز آسیب ببیند. ارتفاع نسخه دنده‌ای بیشتر از نوع اتومات بوده و صدمه‌ای به ماشین وارد نمی‌شود.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

کمبود قطعات یدکی

در حال حاضر، تولید جک j5 متوقف شده و چین نیز آن را از خط تولید خارج کرده است. این موضوع باعث شده که قطعات یدکی و لوازم جانبی این خودرو دیگر تولید نشوند و صاحبان جک j5 برای پیدا کردن قطعات جانبی دچار مشکل شوند. بنابراین، می‌توان گفت کمبود قطعات یدکی یکی از جدی‌ترین معایب جک j5 است که به مقدار قابل توجهی بر تمایل مشتریان برای خرید دست دوم این ماشین تاثیر گذار خواهد بود.

نفوذ صدای موتور به کابین

معایب جک j5، نفوذ صدای موتور به کابین

موتور این خودروی چینی عایق بندی ضعیفی دارد و این موضوع باعث نفوذ بیش از حد صدای موتور به داخل کابین شود. فن رادیاتور جک j5هم صدای بلندی دارد که هر دو دربلندمدت می‌توانند برای سرنشینان آزار دهنده شوند. این مشکل در اکثر رقبای جک j5 نیز وجود دارد.

مصرف بالای سوخت

یکی از مهم‌ترین معایب جک j5مصرف سوخت بالای آن است. معمولاً خودرو با گیربکس دستی در مقایسه با نسخه اتومات آن سوخت کمتری مصرف می‌کند. اما در مورد جک j5 دنده‌ای و اتومات این اختلاف بیشتر است. از آنجایی‌که موتورهای به کار رفته در این دو مدل با یکدیگر تفاوت دارند، مقدار مصرف سوخت آن‌ها بسیار فرق می‌کند. جک J5 اتوماتیک دارای یک موتور ۱۸۰۰ سی‌سی است، اما جک j5 دستی به یک موتور ۱۵۰۰ سی‌سی مجهز است. در نتیجه تفاوت موتورها، مقدار مصرف بنزین این دونسخه یکسان نیست. علاوه بر این، موتور ۱۵۰۰ سی‌سی نسخه اتوماتیک از تکنولوژی ساخت بالاتری بهره می‌برد که در کاهش و بهینه‌سازی مصرف سوخت آن موثر است.

گیربکس قدیمی جک j5 اتوماتیک

گیربکس پر سر و صدا از دیگر معایب جک j5 در مدل اتوماتیک است. این ایراد در شیب‌های شدید بیشتر خودش را نشان می‌دهد و صدای گیربکس بیشتر از حالت عتدی به گوش می‌رسد. این ضعف در جک j5 دنده‌ای کمتر دیده می‌شود.

مونتاژ ضعیف

معایب جک j5، مونتاژ ضعیف

از دیگر معایب جک j5 می‌توان به کیفیت بد مونتاژ آن اشاره کرد. مونتاژ این خودرو توسط کرمان موتورز انجام می‌شود و برخی خریداران از کیفیت پایین مونتاژ برخی خودروهای این شرکت گله‌مند هستند. معمول‌ترین ایراد مونتاژ جک j5 که توسط تعدادی از خریداران بیان شده، نفوذ آب از سانروف خودرو به داخل است. البته این مشکل برای تمام خودروهای مونتاژ شده اتفاق نمی‌افتد، ولی تعدادی از جک j5ها این با چنین نقصی به شتری تحویل داده شده‌اند.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

جمع بندی

با وجود این‌که این مقاله به طور خاص به معایب جک j5 اشاره داشت، باید گفت این خودرو هنوز ویژگی‌هایی دارد که می‌تواند بسیاری را به خرید آن ترغیب کند. اما به دلیل افزایش شدید قیمت‌ و توقف تولید جک 5j، استقبال از این خودرو را نسبت به اوایل ورودش به بازار ایران کم کرده است. بنابراین، در شرایط فعلی بازار خودرو، بسیاری ترجیح می‌دهند با خرید خودروهایی که هنوز از خط تولید خارج نشده‌اند، ریسک کمتری کرده و هزینه‌ها را کاهش دهند.

مقالات زیر را از دست ندهید.

مزایای جک s5

معایب دیگنیتی پرایم

مراکز خلوت تعویض پلاک تهران

تعویض پلاک میثم

معایب دنا پلاس اتوماتیک

بازار دست دوم خودرو خارجی