پیش از بررسی جعبه فیوز ساینا، بهتر است ابتدا با کلیت فیوز و جعبه فیوز خودرو آشنا شویم. فیوز، یکی از مهم‌ترین بخش‌های مرتبط با برق خودرو است. این قطعه در مسیر انتقال جریان برق به دستگاه مقصد واقع شده و در صورت عبور بار اضافی از این بخش، فیوز سریعاً ارتباط را قطع می‌کند تا دستگاه دچار آسیب نشود.

فیوزها در اشکال، اندازه‌ها و رنگ‌های مختلف وجود دارند که همگی برای یکنواخت کردن و کاهش جریان الکتریکی که از سیم‌ها می‌گذرد، استفاده می‌شوند. مشکل در استارت خوردن خودرو، از کار افتادن برف پاک کن‌ها، چراغ‌های جلو، چراغ‌های داخلی، گرمکن صندلی‌ها یا رادیو خودرو معمولاً حاکی از آن است که فیوز خودرو دچار آسیب شده و باید تعویض شود. در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی جعبه فیوز ساینا و راهنمای استفاده از آن بپردازیم.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

جعبه فیوز ساینا

تمام خودروها بر اساس مواردی همچون سال تولید، نوع عملکرد، تجهیزات به کار رفته در آن‌ها و غیره، دارای فیوزهای مختلفی هستند. اکثر خودروها از جمله خودروی ساینا مجهز به دو جعبه فیوز هستند. یکی در محفظه موتور قرار دارد و برای محافظت از اجزای موتور مانند سیستم خنک کننده، پمپ ترمز ضد قفل و واحد کنترل موتور استفاده می‌شود.

دیگری اغلب در قسمت کابین در داخل یا زیر داشبورد، در سمت راننده برای محافظت از وسایل الکتریکی داخلی یافت می‌شود. جعبه فیوز انواع فیوزها و رله‌ها را در یک مکان مناسب قرار می‌دهد تا از آسیب ناشی از عناصر خارجی در امان باشند. تعویض جعبه فیوز ساینا و سایر خودروها اغلب ضروری نیست، مگر این‌که خودرو آسیب فیزیکی شدید یا مشکلات الکتریکی داشته باشد.

جعبه فیوز ساینا

تعویض فیوز ساینا

جعبه فیوز بیشتر خودروها در زیر فرمان یا کابین خودرو قرار دارد تا اگر مشکلی برای فیوزها پیش آمد، راننده بتواند شخصاً سریع آن‌ها را تعویض کند. به طور معمول، هر فیوز وظیفه کنترل جریان الکتریکی چندین دستگاه را بر عهده دارد، به همین دلیل یک دفترچه راهنما توسط شرکت‌های خودروسازی ارائه می‌شود که شماره هر فیوز در آن ثبت شده است. با بررسی این دفترچه راهنما می‌توان شماره فیوزها را مشاهده کرده و با شناسایی شماره فیوز آسیب دیده، نسبت به تعویض آن اقدام کرد. جعبه فیوز ساینا نیز از این قاعده مستثنا نیست و در صورت بروز مشکل در فیوزهای این خودرو می‌توان به دفترچه راهنمای آن مراجعه کرد.

علت سوختن فیوز در جعبه فیوز ساینا

دو عامل عمده در سوختن فیوز خودرو نقش دارند. شما می‌توانید بعد از خارج کردن فیوز از جعبه فیوز ساینا و نگاه کردن به آن، علت آسیب دیدن آن را شناسایی کنید. در ادامه این دو عامل را بررسی می‌کنیم.

عبور جریان بیش از حد مجاز

در چنین شرایطی، قبل از عوض کردن فیوز ابتدا مدار الکتریکی را از لحاظ نحوه عملکرد اجزای الکتریکی و اتصال کوتاه مورد بررسی قرار دهید. بعد از این‌که  ایرادات برطرف شد، فیوز جدید با ظرفیت مشابه فیوز قبلی را داخل جعبه فیوز قرار دهید.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

قطع و وصل مداوم جریان برق

به طور معمول، این مشکل در اثر استفاده طولانی از فیوز اتفاق می‌افتد و احتمال بروز آن کمتر از عامل اول است. در این مورد نیز هنگام تعویض، باید ظرفیت فیوز جدید مشابه فیوز سوخته باشد.

راهنمای جعبه فیوز ساینا

در این قسمت، جدول جعبه فیوز ساینا به عنوان راهنمای خرید جعبه فیوز این خودرو قرار داده شده است. این جدول به شما کمک می‌کند که هنگام خرید اطلاعات بیشتری در مورد این قطعه داشته باشید.

نام ظرفیت (آمپر) وظیفه
P/W ۳۰ A شیشه بالابر برقی
FAN ۴۰ A فن رادیاتور
FOG ۲۰ A چراغ مه شکن جلو
WIPER ۱۵ A برف پاکن و شیشه شوی جلو
HEATER ۳۰ A بخاری
ALT ۵ A آلترناتور
AIR BAG ۱۰ A کیسه هوای ایمنی
A/C ۱۵ A کولر و تهویه
ROOM ۱۰ A حافظه پخش، حافظه ساعت، چراغ های کابین و چراغ صندوق عقب
HAZARD ۱۵ A فلاشر
STOP ۱۵ A چراغ ترمز، بوق
RELAY-FAN ۵ A رله فن رادیاتور
DEFOG ۱۵ A گرمکن شیشه عقب
METER ۱۰ A چراغ های صفحه کیلومتر، درجه های آمپر، چراغ راهنما، چراغ دنده عقب
PUMP ۱۰ A پمپ بنزین
ABS ۱۰ A سیستم ترمز ABS
INJECTION ۳۰ A انژکتور
CNDS FAN ۱۵ A فن کندانسور
DOOR LOCK ۳۰ A قفل مرکزی
CIGAR ۱۵ A فندک، ساعت، رادیو پخش
EGI ۱۰ A واحد کنترل موتور
TAIL ۱۵ A چراغ خطر، چراغ نمره، چراغ کوچک جلو

در صورتی که قصد دارید فیوزهای آسیب دیده ساینا را تعویض کنید، باید قبل از خرید نکاتی را در نظر بگیرید که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. طبق جدول ارائه شده، ابتدا باید ظرفیت فیوز آسیب دیده را تعیین کنید تا هنگام تعویض، از فیوزهایی که ظرفیت متفاوتی دارند استفاده نکنید. اما نکاتی که هنگام خرید فیوز باید رعایت شوند شامل این موارد هستند:

  • زمان خرید فیوز به ظرفیت فیوزها توجه کنید نه رنگ آن‌ها
  • فیوزهای استاندارد را انتخاب کنید. فیوزهایی که استاندارد نیستند نه تنها عمر کمی دارند، بلکه به سایر قسمت‌های مربوط به انتقال جریان برق آسیب خواهند رساند.
  • فیوزها قیمت بالایی ندارند، بنابراین برای اطمینان از کیفیت آن‌ها سعی کنید فیوزها را از بهترین و شناخته شده‌ترین فروشگاه‌های لوازم یدکی خریداری کنید.

مواردی که باید هنگام تعویض فیوز رعایت شوند:

  • در مرحله اول، سویئچ استارت خودرو را بسته و تمام تجهیزات الکتریکی را خاموش کنید
  • جعبه فیوز را باز کرده و طبق جدول راهنمای جعبه فیوز ساینا، فیوز سوخته را پیدا کنید
  • به کمک انبرک موجود در جعبه فیوز، فیوز سوخته را خارج نمایید
  • فیوز معیوب را با فیوزی مشابه جایگزین کنید
  • دقت کنید که فیوز جدید از لحاظ ظرفیت مشابه فیوز قبلی باشد، در غیر این صورت ممکن است خودرو دچار آتش سوزی شود.
  • اگر فیوز جدید نیز دچار آسیب شد، احتمالاً سیستم الکتریکی خودرو دچار مشکل شده است. در نتیجه، باید برای تعمیر سیستم الکتریکی باید خودروی خود را به یک کارشناس نشان دهید.
برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

جمع بندی

اگر صاحب خودروی ساینا هستید، در صورت بروز مشکل در فیوز خودرو می‌توانید بر اساس راهنمای جعبه فیوز ساینا، فیوز مناسبی را خریداری کرده و جایگزین فیوز آسیب دیده کنید. دقت داشته باشید که عدم توجه به برخی نکات از جمله ظرفیت فیوزها، استاندارد بودن و کیفیت آن‌ها ممکن است قسمت‌های مختلف مرتبط با فیوز خودرو دچار آسیب و خرابی شوند. علاوه بر این، بهتر است پیش از تعویض فیوزها، از خرابی آن‌ها اطمینان حاصل کنید و بعد از آن به دنبال جایگزین کردن فیوزها باشید.

بیشتر بخوانید

مشخصات فنی ساینا

مقایسه ساینا sx و ex

مقایسه ساینا با ریو

مقایسه ساینا و پژو ۲۰۶ تیپ ۲

مقایسه ساینا و تیبا 2

مقایسه ساینا با ساینا S