مقایسه ساینا و پژو 206 تیپ 2، موضوع موردبررسی این مقاله از مقالات سوییچ است. در شرایطی که قیمت خودرو در کشور به طور فزاینده‌ای در سال‌های اخیر افزایش پیدا کرده، تقاضا برای خرید خودروهای در رده قیمتی پایین افزایش یافته است. ساینا و پژو 206 تیپ 2 از جمله خودروهایی هستند که معمولا با استقبال مناسبی نیز از سوی خریدار مواجه می‌شوند. در این مقاله قصد داریم به مقایسه ساینا و پژو 206 تیپ 2 بپردازیم تا برای انتخاب بین این دو خودرو با دید بازتری تصمیم بگیرید. تا انتها با ما همراه باشید.

نگاهی مختصر به پیشینه پژو 206 تیپ 2 و ساینا

در ابتدای بحث مقایسه ساینا و پژو 206 تیپ 2 بد نیست که نگاهی به تاریخچه این دو خودرو در بازار ایران بیندازیم. واقعیت این است که پژو 206 به عنوان یکی از قدیمی‌ترین خودروهای موجود در بازار ایران است که از سال 1380 تا به امروز در خیابان‌ها حضور دارد. در تمام این مدت هم طرفداران خاص خود را داشته است. هر چند که این روزها کمی از شکوه دهه ابتدایی عرضه در ایران فاصله گرفته است؛ اما هنوز هم در میان خودروهای رده قیمتی خود جزء محبوب‌ترین گزینه‌ها به شمار می‌رود.

مقایسه ساینا و پژو 206 تیپ 2

در مقابل اما سایپا قرار دارد که در طول یک دهه اخیر، تمام تلاش خود را کرده است که پراید را به شکل‌های گوناگونی در بازار ایران حفظ کند. بعد از عرضه تیبا، سایپا پروژه جدید را برای عرضه ساینا شروع کرد. این خودرو صرفا از نظر طراحی ظاهری و برخی از آپشن‌ها با تیبا تفاوت دارد. به هر ترتیب ساینا امروز به عنوان یکی از محصولات نسبتا پرفروش سایپا در رده قیمت پایین قرار دارد.

مقایسه ساینا و پژو 206 تیپ 2 از نظر طراحی

در ادامه مقایسه ساینا و پژو 206 تیپ 2 نوبت به بررسی طراحی این دو خودرو می‌رسد. پژو 206 از همان ابتدا به عنوان یک خودرو اسپرت و جوان‌پسند در بازار ایران شهرت پیدا کرد. طراحی ظاهری این خودرو با وجود گذشت 20 سال از عرضه آن در ایران تغییری نکرده است و به همین دلیل شاید در حال حاضر بتوان نمره متوسطی به طراحی ظاهری این خودرو داد.

در مقابل ساینا قرار دارد که به نوعی یک فیس لیفت از تیبا به شمار می‌رود. واقعیت این است که اگر یک بار بخش‌های مختلف ساینا را با هم مقایسه کنید، نوعی ناهمگونی بین قسمت‌های مختلف آن به چشم می‌خورد. به عبارت دیگر به نظر می‌رسد که نگاه یکپارچه در طراحی بدنه این خودرو وجود نداشته است و همین مسئله اصطلاحا کمی توی ذوق می‌زند. این نکته مهم باعث می‌شود که از نظر بسیاری از افراد طراحی ظاهری پژو 206 با وجود قدمت به مراتب بیشتر چند گام از ساینا جلوتر باشد.

مقایسه ساینا و پژو 206 تیپ 2

از نظر اتاق داخلی نیز شاید تنها نکته مهمی که باید به آن اشاره کنیم، فضای نسبتا بیشتری است که در کابین عقب ساینا در مقایسه با پژو 206 وجود دارد. البته فراموش نکنید که ظرفیت سرنشینان هر دو خودرو از سوی سازنده‌ها برابر 4 نفر اعلام شده است.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

مقایسه ساینا و پژو 206 تیپ 2 از منظر پیشرانه

بحث مقایسه ساینا و پژو 206 تیپ 2 را با نگاهی به مشخصات فنی این دو خودرو پی می‌گیریم. همان طور که در جدول زیر می‌توانید مشاهده کنید، عملکرد سیستم پیشرانه ساینا در مقایسه با پژو 206  تیپ 2 کمی بهتر است. البته باید توجه داشت که برای یک خودرو که حدود یک دهه بعد از پژو 206 تیپ 2 طراحی شده است، این میزان برتری در پیشرانه چندان عدد قابل توجهی نیست. سایر اطلاعات در خصوص پیشرانه این دو خودرو را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

مدل خودرو ساینا پژو 206 تیپ 2
پیشرانه خطی خطی TU3
حجم موتور 1.5 لیتر 1.36 لیتر
حداکثر قدرت 87 اسب بخار 75 اسب بخار
حداکثر گشتاور 128 نیوتن متر 118 نیوتن متر
گیربکس دستی 5 سرعته دستی 5 سرعته
مصرف سوخت (ترکیبی) 7 لیتر 6.4
شتاب صفر تا 100 13.5 14.1
حداکثر
سرعت
200 کیلومتر بر ساعت 170 کیلومتر بر ساعت

مقایسه ساینا و پژو 206 تیپ 2

 

مقایسه‌ای بین امکانات پژو 206 تیپ 2 و ساینا

در بحث مقایسه ساینا و پژو 206 تیپ 2 نوبت به مقایسه آپشن‌های این دو خودرو می‌رسد. به طور کلی هر دو خودرو از نظر تعداد، نوع و کیفیت آپشن‌ها در رده خودروهای ضعیف قرار می‌گیرند. امکانات اولیه و محدودی روی هر یک از آن‌ها وجود دارد که البته شاید نسبت به رده قیمت آن‌ها در بازار قابل توجیه باشد. به هر ترتیب تفاوت چندانی بین امکانات موجود در این دو خودرو وجود ندارد.

تجهیزات ساینا پژو 206 تیپ 2
چراغ روشنایی در روز ندارد ندارد
سیستم‌های مولتی مدیا سیستم صوتی با 2 بلندگو سیستم صوتی با 2 بلندگو
صفحه نمایش ندارد ندارد
رینگ‌ها فولادی فولادی
آینه برقی برقی دستی
تهویه مطبوع نیمه اتوماتیک دستی
صندلی راننده قابلیت تنظیم 6 حالته قابلیت تنظیم 6 حالته
شیشه برقی جلو برقی – عقب دستی
سنسور عقب دارد دارد
سیستم هشدار نبستن کمربند راننده دارد ندارد
چراغ‌های مه شکن عقب و جلو دارد دارد

مقایسه ساینا و پژو 206 تیپ 2 از نظر ایمنی

نوبت به بحث ایمنی در مقایسه مقایسه ساینا و پژو 206 تیپ 2 می‌رسد. در جدول زیر نگاهی به تجهیزات ایمنی تعبیه شده در این دو خودرو انداخته‌ایم. همان طور که مشاهده می‌کنید به جز ترمز ABS و 2 کیسه هوا برای سرنشینان جلو، تجهیز خاص دیگری برای ارتقای امنیت این دو خودرو وجود ندارد. وزن نسبتا پایین هر دو خودرو نیز باعث می‌شود که در سرعت‌های بالا میزان چسبندگی آن‌ها با سطح جاده تا حد قابل توجهی کاهش پیدا کند. به طور کلی دو خودرو از نظر ایمنی در سطح متوسط ارزیابی می‌شوند و مزیت یا برتری خاصی نسبت به هم ندارند.

تجهیزات ساینا پژو 206 تیپ 2
کیسه هوا 2 2
ترمزها جلو دیسکی و عقب کاسه‌ای جلو دیسکی و عقب کاسه‌ای
سیستم ترمز ضد قفل ABS دارد دارد
سیستم تقسیم نیروی ترمز EBD ندارد ندارد
سیستم کنترل پایداری خودرو ESP ندارد ندارد
ایموبیلایزر دارد دارد

مقایسه تجربه رانندگی پژو 206 تیپ 2 و ساینا

بحث مقایسه ساینا و پژو 206 تیپ 2 را با موضوع مهم تجربه رانندگی با این دو خودرو پی می‌گیریم. یک نکته خیلی مهم وجود دارد که عمده کسانی که تجربه رانندگی با ساینا را دارند، به آن اشاره می‌کنند؛ راننده معمولا در زمان حرکت نوعی لرزش ملموس را زیر پای خود احساس می‌کند که از قضا آزاردهنده نیز است. صدای نسبتا زیاد موتور خودرو در فضای کابین نیز از جمله معایب مهمی است که در سواری با ساینا وجود دارد. در سایر موارد از جمله فرمان‌پذیری، شتاب‌گیری و ترمزگیری نیز با توجه به هزینه‌ای که برا خودرو پرداخت می‌کنید، ساینا وضعیت نسبتا قابل قبولی دارد.

پژو 206 تیپ 2 از قابلیت فرمان‌پذیری مطلوبی برخوردار است و از نظر شتاب‌گیری نیز در شرایط مطلوبی است. دارندگان این خودرو استهلاک آن را نیز چندان بالا ارزیابی نمی‌کنند. قدرت موتور پژو 206 تیپ 2 نیز چندان بالا نیست و مشکل نفوذ صدای موتور به درون اتاق خودرو در آن نیز وجود دارد. در مقایسه با ساینا باید به این موضوع نیز توجه داشته باشید که قیمت قطعات یدکی پژو 206 تیپ 2 نسبتا بالاتر است.

نگاهی به شرایط بازار در خصوص پژو 206 تیپ 2 و ساینا

مقایسه ساینا و پژو 206 تیپ 2 کار چندان پیچیده‌ای نیست. چرا که اساسا خودروهای که در رده قیمتی پایین قرار می‌گیرند، از بازار خرید و فروش دست دوم خوبی برخوردار هستند. ساینا تقریبا در ردیف ارزان‌ترین خودروهای بازار قرار دارد و پژو 206 تیپ 2 نیز کمی قیمت بالاتری از آن دارد. به طور کلی با خرید این دو خودرو نگران فروش آن‌ها در بازار دست دوم نباشید؛ چرا که مشتری همواره برای خرید آن‌ها وجود دارد.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

کلام پایانی

در این مقاله به مقایسه ساینا و پژو 206 تیپ 2 پرداختیم. اگر مسئله طراحی خودرو برای شما اولویت دارد، قطعا پژو 206 تیپ 2 گزینه بهتری برای خرید است. همچنین اگر قیمت خودرو برای شما در اولویت است، ساینا در اولویت قرار می‌گیرد. از نظر ایمنی، آپشن‌ها و پیشرانه نیز این دو خودرو تفاوت چندانی با هم ندارند. به هر حال آنچه باید در مقایسه این دو خودرو بدانید را در مقاله بررسی کردیم. در انتها تصمیم برای خرید و فروش هر یک از آن‌ها بر عهده شماست.

بیشتر بخوانید

مشخصات فنی ساینا

مشخصات فنی پژو 206 تیپ 2

مزایا پژو 206

معایب پژو 206

مزایا ساینا

معایب ساینا