هدف از ارائه این مطلب بررسی مقایسه ساینا SX و ساینا EX است. ساینا SX و ساینا EX دو خودرو از خانواده محصولات شرکت سایپا هستند که در اصل نسخه فیس‌لیفت شده خودروی تیبا به حساب می‌آیند. تلاش شرکت سایپا برای حذف خودروی پراید از چرخه تولید و پر کردن جای خالی آن، منجر به تولید محصولاتی مانند تیبا و ساینا شد. ساینا در دو تیپ مختلف ساینا SX و ساینا EX وارد بازار خودروی کشور شد.

البته همانند تیپ‌های مختلف پراید، تفاوت چندانی بین دو تیپ ساینا SX و ساینا EX وجود ندارد. با این حال ما در این مقاله به مقایسه ساینا SX و ساینا EX می‌پردازیم و تفاوت‌های این دو خودروی تولید داخل را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

مقایسه ساینا SX و ساینا EX

مقایسه ساینا SX و ساینا EX از نظر طراحی

نه تنها  ساینا SX و ساینا EX از نظر ظاهری تفاوت چندانی با هم ندارند، بلکه بین ساینا و تیبا نیز تفاوت‌های چشمگیری از نظر ظاهری مشاهده نمی‌شود. مهندسین و طراحان شرکت سایپا، خیلی خود را درگیر تغییر طراحی ظاهری ساینا SX و ساینا EX نکرده‌اند.

با مقایسه ساینا SX و ساینا EX می‌توان گفت، عملاً بدنه، شاسی، شکل چراغ‌ها، خطوط روی بدنه، طراحی سپرها و ابعاد ساینا SX و ساینا EX کاملاً مشابه یکدیگر هستند و هیچ دگرگونی و نوآوری در این دو تیپ، مشاهده نمی‌شود. البته در مقایسه ساینا SX و ساینا EX با خودروی تیبا، تغییرات ظاهری نسبتاً زیادی احساس می‌شود. فرم کلی چراغ‌ها تغییر کرده و به جلوی خودرو ظاهری تهاجمی و جسور داده است.

مقایسه ساینا SX و ساینا EX از نظر طراحی داخلی هم وضعیت مشابهی دارد. عملاً هیچ تفاوتی بین فضای اتاق ساینا SX و ساینا EX وجود ندارد و المان‌های داخلی در دو خودرو مشابه است. ساینا SX تنها چند دکمه در داخل کابین، بیشتر از ساینا EX دارد و چیدمان سایر اجزای داخلی کابین تماماً مشابه یکدیگر هستند. حتی در نگاه اول به کابین ساینا SX و ساینا EX هم می‌توان متوجه شد که روح تیبا در این خودروها دمیده‌شده است. اگرچه ظاهر داشبورد و صفحه کیلومتر ساینا نسبت به تیبا، همراه با تغییراتی بوده است، اما باز هم در نگاه اول به اتاق ساینا، تصویر تیبا در جلوی چشمان راننده و سرنشینان مجسم می‌شود.

مقایسه ساینا SX و ساینا EX از نظر فنی

با مقایسه ساینا SX و ساینا EX از نظر فنی گفت این دو خودرو در این زمینه هم تفاوتی با یکدیگر ندارند. در زیر کاپوت ساینا SX همان موتور و گیربکسی تعبیه‌شده که برای ساینا EX کار گذاشته‌شده است. سیستم پیشرانه به کار رفته در ساینا SX و ساینا EX همان موتور  M15 تیبا می‌باشد. تنها تفاوتش نسبت به نسخه به کار رفته در تیبا این است که مجهز به دریچه گاز برقی می‌باشد. این پیشرانه یک موتور 4 سیلندر خطی است با 8 سوپاپ که شباهت بسیار زیادی با موتور خودروی پراید دارد. از این بابت، خیال صاحبان ساینا SX و ساینا EX از نظر تامین قطعات جانبی و لوازم یدکی تا حد زیادی راحت است.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

گیربکس ساینا SX و ساینا EX هم همان گیربکس پراید و تیبا می‌باشد. به دلیل تشابه سیستم پیشرانه و انتقال قدرت ساینا SX و ساینا EX با تیبا، تفاوت چندانی از نظر سرعت و شتاب مشاهده نمی‌شود. طبق داده‌های منتشرشده توسط شرکت سایپا، شتاب صفر تا صد ساینا SX و ساینا EX نسبت به تیبا، 0.2 ثانیه کمتر است.

 

مدل خودرو ساینا SX ساینا EX
پیشرانه 4 سیلندر خطی 4 سیلندر خطی
حجم موتور 1.5 لیتر 1.5 لیتر
حداکثر قدرت 87 اسب بخار 87 اسب بخار
حداکثر گشتاور 128 نیوتون متر 128 نیوتون متر
گیربکس 5 دنده دستی 5 دنده دستی
مصرف سوخت (ترکیبی) 7 لیتر در هر 100 کیلومتر پیمایش 7 لیتر در هر 100 کیلومتر پیمایش
شتاب صفر تا 100 12.8 ثانیه 12.8 ثانیه
حداکثر سرعت 170 کیلومتر بر ساعت 170 کیلومتر بر ساعت

مقایسه ساینا SX و ساینا EX از نظر امکانات رفاهی

تنها تفاوت محسوس ساینا SX و ساینا EX تعداد و تنوع آپشن‌ها و امکانات رفاهی است. با مقایسه ساینا SX و ساینا EX می‌توان گفت ساینا EX دارای تعداد بیشتری آپشن و امکانات رفاهی به نسبت ساینا SX می‌باشد. دلیل اصلی اختلاف قیمت این دو تیپ ساینا نیز همین موضوع است. البته اگر علاقه‌ای به آپشن‌هایی مانند شیشه‌های عقب برقی و آینه‌های جانبی با تنظیم برقی ندارید، نیازی نیست هزینه بیشتری برای خرید ساینا EX بپردازید. به طور کلی می‌توان گفت که ساینا EX نسخه آپشنال خودروی ساینا است. خودروی ساینا SX نیز نسخه اقتصادی‌تر و مقرون به صرفه‌ای است که شرکت سایپا در اختیار مشتریان خود قرار داده است.

تجهیزات ساینا SX ساینا EX
چراغ قابلیت تنظیم ارتفاع چراغ‌های جلو، مه‌شکن عقب و جلو قابلیت تنظیم ارتفاع چراغ‌های جلو، مه‌شکن عقب و جلو
سیستم‌های مولتی مدیا قابلیت پخش CD-MP3-AUX و USB قابلیت پخش CD-MP3-AUX و USB

قابلیت شارژ گوشی همراه

صفحه نمایش
رینگ‌ها
آینه آینه جانبی با تنظیم دستی آینه جانبی با تنظیم برقی
تهویه مطبوع دستی دیجیتالی نیمه اتوماتیک
صندلی تمام صندلی‌ها با تنظیم دستی تمام صندلی‌ها با تنظیم دستی
شیشه شیشه‌های جلو برقی

شیشه‌های عقب دستی

شیشه‌های جلو برقی

شیشه‌های عقب برقی

سیستم‌های هشدار دهنده سیستم هشداردهنده با بوق سیستم هشداردهنده با بوق- سیستم ایموبلایزر
سایر امکانات نمایش دمای محیط نمایش دمای محیط

مقایسه ساینا SX و ساینا EX از نظر ایمنی

متاسفانه خودروهای تولید داخل از سطح ایمنی بسیار پائینی برخوردار هستند. هیچ داده و نتیجه مستندی هم وجود ندارد که بتوان بر اساس آن، نظر قطعی در مورد ایمنی این خودروها داد. ساینا SX و ساینا EX نیز مانند اغلب خودروهای تولید داخل، قبل از عرضه به بازار، تحت تست تصادف و آزمون ایمنی قرار نمی‌گیرند.

البته اگر بخواهیم مرجع را خودروی پراید قرار دهیم، امکانات ایمنی نصب‌شده بر روی ساینا کمی امیدوارکننده‌تر است. کیسه‌های هوا و سیستم‌های ترمز ضد قفل و سیستم توزیع نیروی ترمز کمی وضعیت ایمنی ساینا SX و ساینا EX را بهتر کرده‌اند. با مقایسه ساینا SX و ساینا EX می‌توان گفت این دو خودرو از نظر ایمنی هم شرایط یکسانی دارند.

تجهیزات ساینا SX ساینا EX
تجهیزات ایمنی و حفاظتی کمربند ایمنی برای راننده و سرنشینان کمربند ایمنی برای راننده و سرنشینان
کیسه هوا دو کیسه هوا برای راننده و سرنشین جلو دو کیسه هوا برای راننده و سرنشین جلو
سیستم ترمز ترمز ضد قفل با قابلیت توزیع هوشمند نیروی ترمز – ترمز عقب کاسه‌ای ترمز ضد قفل با قابلیت توزیع هوشمند نیروی ترمز – ترمز عقب کاسه‌ای

مقایسه ساینا SX و ساینا EX از نظر تجربه رانندگی

مقایسه ساینا SX و ساینا EX از نظر سواری و تجربه رانندگی نشان می‌دهد که تفاوت چندانی با هم ندارند. زیرا سیستم پیشرانه، انتقال قدرت و تعلیق یکسانی بر روی این دو خودرو نصب‌شده است. به همین دلیل، عملاً مقایسه بین تجربه رانندگی ساینا SX و ساینا EX بی‌فایده می‌باشد. اما به‌طور کلی می‌توان گفت که ساینا، سواری نرم‌تری نسبت به تیبا و پراید دارد. صندلی‌ها کمی ارگونومیک‌تر طراحی شده‌اند و این باعث‌شده است که راننده و سرنشینان در مسیرهای طولانی، کمتر از تیبا و پراید احساس خستگی کنند.

ابعاد جمع‌وجور ساینا SX و ساینا EX و وزن کم این خودروها، باعث‌شده است که بتوان روی ساینا به عنوان خودرویی کم‌مصرف و مناسب رفت‌وآمدهای روزمره، حساب باز کرد. البته ساینا ویژگی‌هایی مانند هندلینگ ضعیف، پایداری کم در پیچ‌ها و عدم نرمی در مسیرهای ناهموار را از اجداد خود یعنی پراید و تیبا به ارث برده است.

تحلیل شرایط بازار ساینا SX و ساینا EX

هدف اصلی تولید تیبا و بعد از آن ساینا، این بود که این خودروها بتوانند جایگزین پراید شوند تا قشر متوسط جامعه نیز توانایی خرید این خودروها را داشته باشند. سایپا در این امر موفق بود و با فراهم آوردن شرایط و تسهیلات مختلف، مردم را به خرید تیبا و ساینا SX و ساینا EX ترقیب کرد. ما در این مقاله قصد نداریم خیلی در مورد ارزش خرید خودروهای ساینا SX و ساینا EX صحبت کنیم زیرا اوضاع اقتصادی فعلی، بازار خودرو را به شدت تحت تاثیر خود قرار گذاشته است و عملاٌ خودروهایی که از نظر کیفیت، چنگ زیادی به دل نمی‌زنند با قیمت‌های گزاف به مشتریان تحمیل می‌شوند.

همانطور که گفتیم، ساینا SX و ساینا EX توانستند به خوبی جای تیبا و پراید را پر کنند. این باعث شده است که ساینا نیز از بازار خرید و فروش خوبی برخوردار باشد و صاحبین این خودرو بتوانند با کمترین افت قیمت، خودروی خود را در عرض چند ساعت به فروش برسانند. این ویژگی در کنار هزینه‌های کم لوازم یدکی و اجرت پائین تعمیرکاران، از مزایای بارز ساینا SX و ساینا EX هستند.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

جمع‌بندی

خودرو ساینا نسخه فیس‌لیفت‌شده تیبا می‌باشد. ساینا در مدت حضور خود در بازار خودرو کشور نشان داد که همانند تیبا و پراید، خودرویی مناسب رفت‌وآمدهای روزمره است. این خودرو در مسیرهای جاده‌ای و طولانی علاوه بر عملکرد ضعیف، دارای سطح ایمنی پائینی می‌باشد. از نظر ظاهری و عملکرد فنی، تفاوتی بین ساینا SX و ساینا EX وجود ندارد و ایمنی هر دو خودرو در یک سطح است.

اما تنوع آپشن‌های ساینا EX کمی از ساینا SX بیشتر می‌باشد. در مورد تفاوت ساینا SX و ساینا EX به طور مفصل در این مقاله صحبت کردیم. پاسخ به این سوال که ساینا SX بخریم یا ساینا EX، به این بستگی دارد که آیا خریدار حاضر است در ازای داشتن چند آپشن بیشتر، هزینه‌ای بیش از ده میلیون تومان پرداخت کند یا نه؟

بیشتر بخوانید

معایب ساینا

مقایسه تیبا ۲ و کوییک

پراید و تیبا ۲

مقایسه سمند و رانا

انواع مد‌ل‌های سمند

مقایسه سمند و پژو ۲۰۶ صندوق‌دار