در این مقاله قصد داریم به بررسی مقایسه پژو ۲۰۶ صندوقدار با پژو ۴۰۵ بپردازیم. این دو خودروی فرانسوی، هر یک نقاط ضعف و قوتی دارند که در این مقاله موردبررسی قرار خواهند گرفت. هدف این مقاله مقایسه پژو ۲۰۶ صندوقدار با پژو ۴۰۵ راهنمایی مناسب شما هنگام خرید خودرو می‌باشد.

معرفی پژو ۲۰۶ صندوقدار و پژو ۴۰۵

پژو ۴۰۵ اولین بار در سال ۱۳۶۳ شمسی در فرانسه تولید شد. این خودرو در کوتاه‌مدت به‌طوری پرطرفدار گردید که میزان تقاضای آن از عرضه بیشتر شد و پیشرفت و فروش آن بسیار شدت گرفت. به مدت چندین سال پیاپی پژو ۴۰۵ به بهترین خودرو اروپا تبدیل شد و دوران اوج خود را در سراسر این قاره گذراند. همین باعث شد تا پس از اتمام جنگ تحمیلی در سال ۱۳۶۷، ایران‌خودرو با کارخانه پژو وارد معامله‌ای شود و این خودرو را وارد کشور کند. حدود همان سال، قرارداد واردات و مونتاژ این خودرو منعقد شد. تولید پژو ۴۰۵ در سال ۱۳۹۹ متوقف گردید.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

مقایسه پژو ۲۰۶ صندوقدار با پژو ۴۰۵

پژو ۲۰۶ صندوقدار نیز پس از موفقیت بی‌چون‌وچرا ۲۰۶ هاچبک در ایران، در سال ۱۳۸۵ برای اولین بار به بازار عرضه شد. این خودرو، ضعف پژو ۲۰۶ هاچبک، یعنی کمبود فضا و مناسب نبودن برای خانواده‌های پرجمعیت ایرانی، را هدف قرار داد تا بتواند سبک دیگری از این خودرو را در بازار معرفی کند. البته پژو ۲۰۶ صندوقدار هرگز نتوانست محبوبیت پژو ۲۰۶ هاچبک را کسب کند و تولید آن در سال ۱۴۰۰ متوقف شد.

مقایسه پژو ۲۰۶ صندوقدار و پژو ۴۰۵ از نظر طراحی

پژو ۴۰۵ خودرویی سدان و کاملاً مناسب خانواده است. این خودرو نمای بسیار ساده‌ای دارد و خطوط انحنادار روی کاپوت و بدنه آن دیده نمی‌شوند. یکی دیگر از جلوه‌های ساده این خودرو، چراغ‌های چهارضلعی جلو و عقب آن می‌باشند. کابین این خودرو نیز به‌سادگی طراحی‌شده است و نکته خاصی ندارد. دریچه‌های تهویه مستطیلی شکلی در طراحی داشبورد آن دیده می‌شوند که کلاسیک هستند و در اکثر خودروهای ساخت قدیم به همین نحو بوده‌اند. تغییر غربیلک دوشاخه روی فرمان نیز از دیگر تغییراتی بود که ایران‌خودرو در به‌روزرسانی کابین خودرو از آن بهره برد.

در طراحی کابین پژو ۲۰۶ صندوقدار تغییرات خاصی نسبت به نوع هاچبک آن دیده نمی‌شود. متریال مورداستفاده در طراحی کابین داخلی، از پلاستیک است و طراحی صندلی‌ها نیز با پژو ۲۰۶ هاچبک شباهت دارد. مهم‌ترین تغییری که در طراحی این خودرو دیده می‌شود اضافه شدن یک صندوق‌عقب بزرگ می‌باشد که این خودرو را به خودرویی مناسب برای خانواده‌ها تبدیل کرده است. طراحی ظاهری این خودرو نیز تفاوت خاصی با نوع هاچبک این خودرو ندارد و طراحی چراغ‌ها و رینگ‌ها نیز کاملاً با نوع هاچبک یکسان می‌باشند.

مقایسه پژو ۲۰۶ صندوقدار و پژو ۴۰۵ از نظر فنی

در مقایسه پژو ۲۰۶ صندوقدار با پژو ۴۰۵ از نظر فنی می‌توان گفت نوع پیشرانه هر دو خودرو خطی می‌باشد و از این لحاظ کاملاً کارکرد یکسانی دارند. همچنین حجم موتور هر دو آن‌ها ۱۵۸۷ سی‌سی می‌باشد. به‌علاوه، هر دو خودرو ۴ سیلندر هستند و دارای ۱۶ سوپاپ می‌باشند. تفاوتی که در موتورهای این دو خودرو مشاهده می‌شود، بیشتر از لحاظ سرعتی است. پژو ۲۰۶ صندوقدار برای رسیدن به ‌سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت به ۱۱٫۴ ثانیه احتیاج دارد. درحالی‌که، این عدد برای پژو ۴۰۵، معادل ۱۳٫۲ ثانیه می‌باشد. در نتیجه، حداکثر سرعت پژو ۲۰۶ صندوقدار ۳ کیلومتر بر ساعت از پژو ۴۰۵ بیشتر است.

حداکثر گشتاور و سیستم انتقال قدرت این دو خودرو نیز کاملاً یکسان می‌باشد و هر دو از گیربکس دستی و ۵ دنده‌ای استفاده می‌کنند.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

در مقایسه پژو ۲۰۶ صندوقدار با پژو ۴۰۵ از لحاظ مصرف سوخت نیز، پژو ۴۰۵ سوخت بیشتری مصرف می‌کند. پژو ۴۰۵ در ۱۰۰ کیلومتر، ۱۰٫۱ لیتر سوخت شهری مصرف می‌نماید. در حالی‌ که، این عدد برای پژو ۲۰۶ صندوقدار ۸٫۹۴ می‌باشد.

مدل خودرو پژو ۲۰۶ صندوقدار پژو ۴۰۵
پیشرانه خطی خطی
حجم موتور ۱۵۸۷ سی‌سی ۱۵۸۷ سی‌سی
حداکثر قدرت ۱۰۵ اسب بخار در ۵۸۰۰ دور ۱۰۸ اسب بخار در ۵۶۰۰ دور
حداکثر گشتاور ۱۴۲ نیوتن متر در ۴۰۰۰ دور ۱۴۲ نیوتن متر در ۴۰۰۰ دور
گیربکس دستی دستی
مصرف سوخت (ترکیبی) ۶٫۶۱ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر ۷٫۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر
شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر ۱۱٫۴ ثانیه ۱۳٫۲ ثانیه
حداکثر سرعت ۱۹۳ کیلومتر بر ساعت ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت

مقایسه پژو ۲۰۶ صندوقدار و پژو ۴۰۵ از نظر آپشن و امکانات رفاهی

در این دو خودرو از لحاظ امکانات داخلی، نمی‌توان به تعداد زیادی آپشن اشاره کرد. اما اگر بخواهیم نگاهی کلی بیندازیم، در مقایسه پژو ۲۰۶ صندوقدار با پژو ۴۰۵ بدون شک پژو ۲۰۶ صندوقدار از امکانات و آپشن‌های داخلی بیشتر برخوردار است. تنها آپشنی که پژو ۴۰۵ دارا می‌باشد، داشتن دماسنج است اما در پژو ۲۰۶ صندوقدار آپشن‌های دیگری مثل کامپیوتر سفری و دوربین دنده‌عقب نیز دیده می‌شود.

از لحاظ امکانات رفاهی نیز پژو ۴۰۵ فاقد هرگونه از آن‌ها می‌باشد. اما در پژو ۲۰۶ صندوقدار سیستم تهویه خودکار دیده می‌شود.

تجهیزات پژو ۲۰۶ صندوقدار پژو ۴۰۵
چراغ دارای چراغ روشنایی در روز- چراغ همراهی تا درب منزل در محیط های تاریک چراغ مه‌شکن عقب و چراغ جلوی هالوژنی
سیستم‌های مولتی مدیا دارای اسپیکر جلو و با قابلیت خواندن USB و MP3 دارای اسپیکر جلو و با قابلیت خواندن USB و MP3
صفحه نمایش ندارد ندارد
رینگ‌ها رینگ فولادی رینگ فولادی
آینه آینه فابریک آینه جانبی برقی
تهویه مطبوع دستی دستی
صندلی صندلی راننده با قابلیت تنظیم ارتفاع- صندلی عقب دو تکه با قابلیت تا شوندگی صندلی فابریک کارخانه
شیشه شیشه بالابر دستی عقب شیشه بالابر برقی درهای جلو
سیستم‌های هشدار دهنده کنترل صوتی پشت فرمان ندارد
سایر امکانات دارای حسگر دماسنج و قاب رنگی کلید بازکن صندوق عقب از داخل

مقایسه پژو ۲۰۶ صندوقدار و پژو ۴۰۵ از نظر ایمنی

در مقایسه پژو ۲۰۶ صندوقدار با پژو ۴۰۵ از نظر قابلیت‌های ایمنی و کنترلی خودروها باید چند مورد را در نظر بگیریم. اول اینکه هر دو خودرو دارای سیستم ترمز ضد قفل ABS هستند که جزء مزایای این دو خودرو محسوب می‌شود. اما پژو ۲۰۶ صندوقدار، از لحاظ ایمنی و کنترلی نیز کاملاً برتری دارد. این خودرو دارای سیستم تقسیم نیروی ترمز EBD می‌باشد که این مزیت ایمنی در پژو ۴۰۵ دیده نمی‌شود.

همچنین داشتن کروز کنترل، یک مزیت دیگر برای این خودرو محسوب می‌گردد. اما در دیگر موارد، این دو خودرو با یکدیگر کاملاً یکسان هستند. هردوی آن‌ها دارای ایموبلایزر، کیسه هوای راننده و کیسه هوای سرنشین می‌باشند که در لیست آپشن‌های این دو خودرو قید می‌شود.

سیستم ترمز جلو این دو خودرو یکسان است و هر دو، سیستم دیسکی خنک شونده دارند. اما سیستم ترمز عقب پژو 206 صندوقدار دیسکی و پژو 405 کاسه‌ای می‌باشد.

تجهیزات پژو 206 صندوقدار پژو 405
تجهیزات ایمنی و حفاظتی ایموبلایزر ایموبلایزر
کیسه هوا برای راننده و سرنشین جلو برای راننده و سرنشین جلو
سیستم ترمز ABS-EBD ABS

تجربه رانندگی پژو ۲۰۶ صندوقدار و پژو ۴۰۵

در مقایسه پژو ۲۰۶ صندوقدار با پژو ۴۰۵ از نظر شتاب‌گیری، همان‌طور که گفته شد، شتاب گیری پژو ۲۰۶ صندوقدار بهتر از پژو ۴۰۵ می‌باشد. این خودرو می‌تواند در ۱۱٫۴ ثانیه به‌سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد. در حالی‌ که این زمان برای خودروی پژو ۴۰۵، برابر ۱۳٫۲ ثانیه می‌باشد.

از لحاظ راحتی سرنشینان می‌توان گفت هر دو خودرو شرایط تقریبا یکسانی دارند. البته پژو ۲۰۶ صندوقدار باوجود برتری‌هایی که دیدیم، انتقاداتی را مبنی بر راحت نبودن و نداشتن فضای کافی در قسمت پشتی خود دریافت کرده است. از آنجایی‌که هدف این خودرو بهبود فضا و میزان راحتی نسبت به نسخه هاچبک خود بوده است، این موضوع کمی جدی‌تر می‌باشد.

تحلیل شرایط بازار پژو ۲۰۶ صندوقدار و پژو ۴۰۵

هر دو خودرو در طول زمان دچار نوساناتی از لحاظ قیمتی شده‌اند. پژو ۴۰۵ در سال ۱۳۹۹ توقف تولید شده و در حال حاضر قیمتی که بازار برای نوع GLX دوگانه‌سوز آن تعیین کرده است ۲۷۷ میلیون می‌باشد. البته این مدل هنوز در نمایندگی موجود و ۱۴۵۷۷۰۰۰۰ تومان قیمت‌گذاری‌شده است. اما نوع SLX این خودروها به‌طور کامل توقف تولید شد و در بازار، قیمتی حدود ۳۰ میلیون تومان دارد.

در مورد پژو ۲۰۶ صندوقدار نیز می‌توان گفت که نوع V8 آن به‌طور کامل توقف تولیدشده است. اما آن را در بازار می‌توان با ۳۲۳۰۰۰۰۰۰ تومان تهیه کرد. به‌طور کلی در مقایسه پژو ۲۰۶ صندوقدار با پژو ۴۰۵، باوجود قیمت‌های حال حاضر خودروهای بازار، هر دو آن‌ها مقرون‌به‌صرفه می‌باشد و قیمتی مناسب‌تر نسبت به دیگر خودروهای پژو در ایران دارند.

از آنجایی ‌که هر دو خودرو توقف تولید شده‌اند، خدمات پس از فروشی را نمی‌توان برایشان در نظر گرفت.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

جمع‌بندی

در مقایسه پژو ۲۰۶ صندوقدار با پژو ۴۰۵ متوجه برتری نسبی پژو ۲۰۶ صندوقدار در معیارهای کلی می‌شویم. البته ناگفته نماند که پژو ۲۰۶ صندوقدار نزدیک به ۲۰ سال پس از پژو ۴۰۵ تولید شد و هرگز نتوانست محبوبیت آن را به دست بیاورد. اما از لحاظ تکنیکی و فنی دارای سیستم پیشرفته‌تری می‌باشد و طبیعتاً قیمتی بیشتر از پژو ۴۰۵ دارد. درمجموع این دو خودرو رضایت مشتریان خود را به‌خوبی جلب کرده‌اند و پرطرفدار هستند. در بازار نیز این دو خودرو از قیمت مناسب‌تری نسبت به دیگر خودروها بهره‌مند می‌باشند.

بیشتر بخوانید

مشخصات فنی پژو 207 صندوقدار

مقایسه پژو پارس سال و رانا پلاس

مزایا پژو پارس

مقایسه پژو پارس و سمند

مزایا تندر 90

مزایای برلیانس h220