مقدمه

مقایسه پژو پارس و سمند موضوع این مقاله است. هنگام خرید خودرو ممکن است گزینه‌های زیادی با توجه به بودجه مورد نظرمان، پیش روی ما قرار بگیرد. اما دانستن ویژگی‌های یک خودرو می‌تواند انتخاب و خرید آن را برای خریدار اختصاصی‌‌تر و متناسب با نیاز او پیش ببرد. در این مقاله قصد داریم به مقایسه پژو پارسtu5 و سمند ال ایکس بپردازیم. بی‌شک این دو خودرو از خودروهای مطرح ایرانی و بسیار پرطرفدار هستند که دانستن شباهت ها و تفاوت‌هایی که بین آن ها وجود دارد می‌تواند دید خریداران را باز‌‌تر کند.

[switch_forms_sell]

مقایسه پژو پارس و سمند

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

معرفی خودرو پژو پارسtu5

برای مقایسه پژو پارس و سمند لازم است تا نگاهی کوتاه بر هر دو خودرو داشته باشیم. در اولین گام خودرو پژو پارس را معرفی می‌کنیم. خودرو پژو پارس اولین بار در سال 1380 به بازار عرضه شد. از آن زمان تاکنون این خودرو محبوبیت ویژه‌ای بین افراد داشته است. پژو پارس در واقع مدل فیس لیفت از خودرو 405 بود که بسیار بیشتر از خودرو 405 مورد استقبال قرار گرفت.

بخش اعظمی از این محبوبیت را می‌توان به طراحی زیبای آن نسبت داد. طراحی نسبتا خشن این خودرو باعث شده تا مورد پسند بسیاری از ایرانیان قرار گیرد. از آن زمان تاکنون مدل‌های مختلفی از پژو پارس به بازار عرضه شده که هر کدام ویژگی‌های متفاوتی را داشتند. یکی از این مدل ها پژو پارسtu5 است.

معرفی خودرو سمند ال ایکس

در کنار پژو پارس، فیس لیفت دیگری از خودرو 405 به نام سمند در سال 1381به بازار عرضه شد. خودرو سمند در ابتدا از نظر ظاهری زیبایی و جذابیت خاصی نداشت و به همین دلیل مورد انتقاد بسیاری از افراد قرار گرفت اما در مدل‌های بعدی که به بازار عرضه شد این عیب ظاهری تا حدودی برطرف شد. بسیاری از افراد خودرو سمند را به عنوان یک خودرو پرقدرت می‌شناسند.

سمند ال ایکس یکی از نسخه‌های سدان پرفروش ایرانی است که با دو موتور XU7 JP/L3 و EF7 به فروش می‌رسد. البته موتور EF7 پرفروش‌‌تر بوده و مورد استقبال سیل کثیری از افراد قرار گرفته است.  در ادامه و با مقایسه پژو پارس و سمند ویژگی‌های بیشتری از هر یک شرح می‌دهیم.

مقایسه طراحی خودرو پژو پارس و سمند

طراحی خودرو سمند و پژو پارس را از دو دید داخلی و طراحی ظاهری می‌توان مورد مقایسه قرار داد.

  • مقایسه پژو پارس tu5 و سمند lx از نظر طراحی ظاهری

در نگاه اول، می‌توان متوجه طراحی ساده و بدون خطوط زاویه‌دار خودرو سمند شد. به نظر می‌رسد قصد شرکت ایران خودرو از این طراحی این بوده است که ظاهر سمند عامه پسند و مورد توجه تمامی قشرهای مختلف جامعه باشد. البته همانطور که اشاره شد نمای ظاهری سمند به مرور زمان و در سال 1393 اندکی دچار تغییر شد. البته بسیاری معتقدند حتی با وجود اعمال تغییرات ظاهری باز هم خودرو سمند جذابیت ظاهری خاصی ندارد. سمند ال ایکس نیز از این قاعده مستثنی نبوده و ظاهری شبیه به سایر مدل‌های خودرو سمند دارد.

در سویی دیگر خودرو پژو پارس tu5 قرار دارد که طبق نظر کارشناسان طراحی ظاهری قدیمی دارد. اما حتی این طراحی ظاهری قدیمی نیز بسیار مورد توجه افراد بوده است. دلیل این موضوع را هم می‌توان طراحی جوان پسند و خشن آن دانست.

به طور کلی و با توجه به نظرات متعددی که راجع به مقایسه پژو پارس و سمند وجود دارد می‌توان به این نتیجه رسید که هر چند طراحی خودرو پژو پارس خیلی خاص و به روز نیست اما در مقایسه با سمند حرف بیشتری برای گفتن دارد. خودرو سمند همواره به خاطر وزن و ابعاد زیادی که دارد، مورد نقد قرار گرفته است و بسیاری از مالکان خودرو سمند از مشکل پارک کردن این خودرو گلایه داشته‌اند.

  • مقایسه سمند ال ایکس و پژو پارسtu5 از نظر طراحی داخلی

درباره خودرو پارس می‌توان گفت که طراحی داخلی این خودرو دارای کیفیت پایین بوده اما از نظر ظاهری در نسخه‌های جدید رو به پیشرفت بوده است. صندلی‌های خودرو نرم و راحت بوده و کلید‌های روی فرمان کنترل پذیری بیشتری دارند. از سویی دیگر سیستم تهویه هوا خودکار نیز در پژو پارس وجود دارد.

طراحی، رنگ و طرح جدیدی که برای غربیلک فرمان و درب و داشبورد ها به کار رفته نیز از مزیت‌های طراحی داخلی پژو پارسtu5  به شمار می‌آیند. از سویی دیگر تنظیمات 6 جهت دستی که برای تنظیم صندلی خودرو پارس تعبیه شده نیز باعث برتری پژو پارس در مقایسه پژو پارس و سمند شده است.

از نظر طراحی کابین، می‌توان سمند و پژو پارس را بسیار شبیه به هم دانست. البته تزئینات چوبی که در داشبورد سمند اعمال شده را می‌توان تنها تفاوت بین داشبورد این دو خودرو دانست. علاوه بر این، فضای داخلی خودرو سمند به نسبت پژو پارس بزرگ‌‌تر بوده و این موضوع به ویژه هنگام مسافرت‌های طولانی به چشم می‌آید.

ذکر این نکته این الزامی است که از نظر کیفیت مواد به کار رفته و میزان تجهیزات رفاهی، تفاوت قابل ملاحظه‌ای بین دو خودرو دیده نمی‌شود.

مقایسه پژو پارس و سمند از نگاه فنی

توان فنی ویژگی دیگری است که هنگام مقایسه پژو پارس و سمند باید به آن اشاره شود.

سمند ef7 دارای موتور 1700 سی سی با قدرت 115 اسب بخار است که گشتاوری معادل 155 نیوتن متر تولید می‌کند. موتور ef7 قابلیت گرفتن استانداردهای اروپایی را دارد. هنگام استفاده از موتور ef7 باید نگهداری خوبی از آن داشته باشید وگرنه با خرابی‌های متعدد موتور مواجه خواهید شد. موتور ef7 نسبت به پژو پارس سوخت بیشتری مصرف کرده و از این نظر نمره منفی می‌گیرد. از سویی دیگر این موتور به روغن بسیار حساس بوده و از این نظر نیز باید مراقبت‌های خاصی را لحاظ کنید.

از سویی دیگر رقیب سمند ال ایکس که در این مقاله به معرفی آن پرداختیم، پژو پارس ال ایکس tu5 است که موتور 1.6 لیتری با قدرت 110 اسب بخار دارد. موتور این خودرو قادر است گشتاوری معادل 142 نیوتن متر تولید کند که این عدد کمی از سمند ال ایکس کمتر است. اما بی سر و صدا کار کردن موتور و مصرف سوخت معقول از جمله مزایای این مدل پژو پارس محسوب می‌شود. بنابراین به طور کلی می‌توان گفت خودرو پژو پارس از نظر فنی امتیاز بیشتری نسبت به رقیب خود می‌گیرد.

مدل خودرو پژو پارس tu5 سمند ال ایکس
پیشرانه 4 سیلندر 4 سیلندر
حجم موتور 1600 1700
حداکثر قدرت 110 115
حداکثر گشتاور 142 155
گیربکس 5 دنده دستی 5 دنده دستی
مصرف سوخت (ترکیبی) 7.5 8.34
شتاب صفر تا 100 13.2 13.1
حداکثر سرعت 190 190

.

مقایسه آپشن و امکانات رفاهی

هنگامی که بحث از مقایسه پژو پارس و سمند  به میان می‌آید، امکانات رفاهی و آپشن‌های خودرو یکی از مواردی است که باید بررسی شود. خودرو پژو پارس و سمند ال ایکس از نظر امکانات رفاهی و آپشن‌هایی که دارند، شبیه به هم بوده و تفاوت زیادی میان این دو خودرو دیده نمی‌شود. وجود تهویه اتوماتیک در پژو پارس و برخی امکانات رفاهی دیگر بین از جمله تفاوت‌هایی است که بین این دو خودرو دیده می‌شود. با این وجود برخی از ویژگی ها و امکانات رفاهی در جدول زیر مقایسه شده است.

تجهیزات سمند ال ایکس پژو پارس
چراغ چراغ مه شكن جلو و عقب – چراغ نقشه خوان – چراغ خطر سوم چراغ مه شكن جلو و عقب،چراغ نقشه خوان
سیستمهای مولتی مدیا “پخش MP3 – بلندگوهاي جلو و عقب – آنتن اكتيو” سيستم صوتي مجهز به موبايل هندزفري, بلندگوي عقب،28714: راديو پخش بدون سي دي خوان
صفحه نمایش
رینگ ها رينگ فولادي 15 اينچ 28706: آلومينيومي15 اينچ ،

28713 و 28714: فولادي

آینه تنظيم آينه هاي جانبي برقي – آينه چراغ دار روي آفتابگير سمت شاگرد آينه هاي جانبي برقي تاشو راهنمادار
تهویه مطبوع “تنظيم دستي – كانال تهويه براي سرنشينان عقب” اتوماتیک
صندلی تنظيم برقي پشتي صندلي هاي جلو – تنظيم اهرمي ارتفاع صندلي راننده – دسترسي به صندوق از داخل اتاق – پشت سري صندلي جلو با قابليت تنظيم ارتفاع و زاويه – پشت سري صندلي عقب يكپارچه با صندلي” تنظيم برقي پشتي صندلي جلو
شیشه شيشه بالابر برقي درهاي جلو و عقب  شيشه بالابر برقي درهاي جلو و عقب
سیستم‌های هشدار دهنده سيستم مالتي پلكس ( در كد وكلاس 29340-29345) و سيستم هشدار دهنده سخنگو(در كد وكلاس 29817) ،سيستم ضد سرقت (ايموبلايزر)-سيستم هشدار دهنده هوشمند مركزي ورود غير مجاز(آژير)در كد وكلاس29340-29345-29346 ندارد-قفل مركزي با ريموت كنترل- كمربندهاي ايمني با قابليت تنظيم ارتفاع سنسور دنده عقب، قفل ميکروسوييچي درها، قفل مركزي با ريموت، ايموبيلايزر
سایر امکانات تريم بژ – قطعات دکوراتيو طرح چوب ” در كد و كلاس 29345 تريم خاكستري مي باشد + ستون فرمان تلسكوپي(جمع شونده) – بازکن در صندوق عقب از داخل اتاق و روي سوييچ غربيلك فرمان چرمي، تريم دورنگ، قطعات دکوراتيو طرح چوب + دماسنج روي داشبورد، بازکن درب صندوق عقب از داخل اتاق، سيستم اتولاک (قفل شدن درها پس از حرکت) و مستر لاک ( با يک دکمه همه درها قفل و باز مي شوند) و اتوفلاشر (در ترمزهاي شديد با کاهش ناگهاني سرعت، فلاشرها روشن مي شوند) و تايمر چراغ سقف و آگاه كردن راننده از وضعيت باز و بسته شدن درب خودرو توسط چراغهاي راهنما و چراغ سقفي و LED داخل جلوآمپر و سيستم اخطار سرقت ساده با استفاده از بوق خودرو بجاي آژير دزدگير

مقایسه ایمنی خودرو پژو پارس و سمند ال ایکس

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که هنگام مقایسه پژو پارس و سمند باید به آن توجه داشت، سطح ایمنی این دو خودرو است. در خودرو پژو پارس دو کیسه هوا وجود داشته و سامانه ضد سرقت در آن تعبیه شده است. از سویی دیگر ترمزهای جلو و عقب خودرو پژو پارس دیسکی بوده و به سامانه‌های ABS و EBD مجهز است.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

در مقابل این خودرو، خودرو سمند ال ایکس قرار دارد که برای راننده و سرنشین جلو کیسه هوا داشته و دارای ترمز ضد قفل ABS و EBD نیز می‌باشد. علاوه بر آن ترمز جلو خودرو، دیسکی و ترمز عقب آن کاسه‌ای است.

تجهیزات سمند ال ایکس پژو پارس TU5
تجهیزات ایمنی و حفاظتی سيستم مالتي پلكس ( در كد وكلاس 29340-29345) و سيستم هشدار دهنده سخنگو(در كد وكلاس 29817) ،سيستم ضد سرقت (ايموبلايزر)-سيستم هشدار دهنده هوشمند مركزي ورود غير مجاز(آژير)در كد وكلاس29340-29345-29346 ندارد-قفل مركزي با ريموت كنترل- كمربندهاي ايمني با قابليت تنظيم ارتفاع سنسور دنده عقب، قفل ميکروسوييچي درها، قفل مركزي با ريموت، ايموبيلايزر
کیسه هوا راننده و سرنشین جلو راننده و سرنشین جلو
سیستم ترمز ترمز ضد قفل ABS و EBD – ترمز جلو ديسكي – ترمز عقب كاسه اي ABS و EBD (چهاركاناله)، ترمز جلو ديسكي با سيستم خنك كاري، ترمز عقب ديسكي

تجربه رانندگی خودرو پژو پارس و سمند ال ایکس

ستون A بزرگ اولین امتیاز منفی برای خودرو سمند به حساب می‌آید. این ستون بزرگ باعث کاهش میدان دید راننده شده و راننده را مجبور به حرکت می‌کند تا نقطه کور را هنگام رانندگی از بین ببرد. از سویی دیگر شتاب اولیه و ثانویه که موتور خودرو سمند ایجاد می‌کند به نسبت خوب ارزیابی می‌شود.

گشتاور بیشتر خودرو سمند نسبت به پژو پارس، نقطه قوت این خودرو محسوب می‌شود. هنگامی که با دنده یک و دو سه کار می‌کنید، متوجه شتاب خود خودرو خواهید شد. اما در دورهای بالاتر ممکن است صدای زیاد موتور شنیده شود که باعث می‌شود یک امتیاز منفی به سمند تعلق گیرد. در هر صورت و به طور کلی می‌توان گفت عملکرد موتور سمند قابل قبول بوده و از خودرو پارس عملکرد بهتری دارد.

اولین نکته‌ای که در رانندگی با خودرو پژو پارس TU5 می‌توان حس کرد این است که صدای کمتری از موتور آن شنیده می‌شود. خودرو در دنده یک نسبت به سمند ال ایکس کند‌‌تر کار کرده اما هنگامی که با دنده دو و سه و چهار رانندگی می‌کنید، عملکرد خوبی را شاهد خواهید بود. گشتاور TU5 از سمند کمتر است.

همین امر موجب می‌شود که در سربالایی ها خودرو پژو پارس ضعیف‌‌تر عمل کرده و عقب بماند. البته ذکر این نکته الزامی است که هنگام مقایسه پژو پارس و سمند متوجه این موضوع خواهید شد که خودرو پارس توانایی تیونینگ بالایی دارد. به همین دلیل می‌توان امید داشت که با صرف هزینه‌ای معقول، بتوان گشتاور کم خودرو پژو پارس را جبران کرد. با هر دو خودرو سواری نرم و راحتی را تجربه خواهید کرد.

به طور کلی و برای جمع‌بندی این بخش می‌توان گفت که شتاب هر دو خودرو در طیف قابل قبولی قرار دارد اما خودرو سمند از نظر گشتاور و کشش کمی بهتر از پژو پارس عمل می‌کند. اما بی سر و صدا کار کردن موتور خودرو پژو پارس و مصرف سوخت کمتر آن باعث شده تا نسبت به رقیب خود اندکی برتری داشته باشد.

تحلیل شرایط بازار برای خودرو پژو پارس و سمند

نکته دیگری که خریدار باید هنگام خرید یک خودرو به آن توجه داشته باشد، شرایط بازار یک خودرو است. مطلبی که در این قسمت باید مورد توجه قرار بگیرد، این است که پژو پارس از بدو ورود به بازار تاکنون همواره مورد پسند بسیاری از افراد قرار گرفته است. بسیاری این محبوبیت پژو پارس را مربوط به ظاهر آن می‌دانند. به هر حال می‌توان شاهد این موضوع در بازار خودرو بود که خرید و فروش پژو پارس دست دو  آسان‌‌تر از سمند است.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

جمع‌بندی

در این مقاله به مقایسه پژو پارس و سمند پرداختیم و سعی کردیم دید بازتری را برای خریدار جهت خرید خودرو ارائه کنیم. با وجود شباهت‌هایی که بین دو خودرو وجود دارد، تفاوت‌هایی نیز دیده می‌شود. به طور کلی اگر به دنبال خودرویی هستید که طراحی شیک‌‌تر و به روز تری داشته باشد و قدرت تیونینگ بیشتری نیز داشته باشد، بهتر است به سراغ پژو پارس tu5 بروید. اما اگر گشتاور و نیرو خودرویی که خریداری می‌کنید برای شما اهمیت بیشتری دارد بهتر است سمند ال ایکس را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید

معایب ساینا

مقایسه تیبا ۲ و کوییک

پراید و تیبا ۲

مقایسه سمند و رانا

انواع مد‌ل‌های سمند

مقایسه سمند و پژو ۲۰۶ صندوق‌دار