مقدمه

در میان انواع سدان‌هایی که در بازار موجود است به نظر می‌رسد خودرو رانا پلاس و پژو پارس پرطرفدار‌تر از بقیه هستند. روشن است که یکی از علل مهم این محبوبیت، قیمت مناسب این دو خودرو برای قشر متوسط جامعه است. اما انتخاب بین این دو خودرو کمی سخت بوده و افراد هنگام تصمیم‌گیری دچار تردید می‌شوند. از این رو تصمیم گرفتیم در این مقاله به مقایسه پژو پارس سال و رانا پلاس بپردازیم. دانستن نکات مهم و ویژگی‌های هر خودرو می‌تواند دید خریدار را نسبت به خرید خودرو باز‌تر کند.

 

معرفی پژو پارس سال و پیشینه آن

پژو سفیر و پژو پرشیا دو اسم قدیمی پژو پارس هستند که در روزگاری نه چندان دور خودروهای پژو پارس به آن اسامی شناخته می‌شدند. البته از آن زمان تا کنون تغییرات بسیار زیادی روی خودروهای پژو پارس اعمال شده که همگی در جهت بهبود کیفیت و رضایت خریداران بوده است.

اولین پژو پارسی که در ایران تولید شد، در سال 1379 بود. از آن پس تاکنون مدل‌های مختلفی از پژو پارس شامل: پژو پارس ساده یا پژو پارس سال، پژو پارس ال‌ایکس، پژو پارس با دنده اتوماتیک، پژو پارس دوگانه سوز، پژو پارس ئی‌ال‌ایکس، پژو پارس ئی‌ال‌ایکس XUM به بازار ایران عرضه شده است.

پژو پارس سال که در این مقاله با رانا پلاس مقایسه خواهد شد، مدل ساده‌تر و ارزان قیمت‌تر از خانواده پژو پارس به شمار می‌آید. این خودرو که به پژو پارس ساده نیز معروف است، دارای پیشرانه هشت سوپاپ 1.8 لیتر XU7 است. از جمله تغییراتی که  پژو پارس سال نسبت به پژو پارس‌های ماقبل خود داشته است این بوده که در پژو پارس سال آپشن‌هایی چون ترمز abs و کیسه هوا دیده می‌شود. در ادامه و با مقایسه پژو پارس سال و رانا پلاس، ویژگی‌های بیشتری از پژو پارس سال را بر می‌شماریم.

معرفی رانا پلاس و ویژگی‌های آن

رانا پلاس یکی از سدان‌های پرطرفدار ایران و رقیب بزرگی برای پژو پارس سال به شمار می‌رود. رانا پلاس از سال 1399 و به عنوان مدل جدیدی از خودرو رانا ال ایکس به بازار عرضه شد. هر چند تغییرات خیلی بزرگ و مهمی در مقایسه بین رانا پلاس با نسخه‌های قبلی مشاهده نمی‌شود اما تغییرات کوچکی مانند: حضور دسته راهنما، تغییر قاب آینه ها، طراحی غربیلک فرمان خودرو مانند پژو 207 و تغییر طراحی گرافیک چراغ‌ها در این خودرو به چشم می‌خورد. می‌توان گفت این خودرو هم از نظر فنی و هم از نظر ساختاری نسخه‌ای مشابه پژو 206 صندوقدار بوده و تفاوت زیادی با آن ندارد.

مقایسه طراحی پژو پارس سال و رانا پلاس

اولین ویژگی که در مقایسه پژو پارس سال و رانا پلاس به آن می‌پردازیم، طراحی این دو خودرو است.

مقایسه طراحی بیرونی رانا پلاس و پژو پارس سال

اگر صحبت از مقایسه طراحی بیرونی پژو پارس و رانا پلاس باشد، نمی‌توان نظر قطعی و مشخصی را بیان کرد. زیرا طراحی هر دو سدان الهام گرفته شده از طراحی محصولات قدیمی شرکت فرانسوی پژو هستند. به همین دلیل هنگامی که طراحی بیرونی پژو پارس سال و رانا پلاس را با خودروهای به روز دنیا مقایسه می‌کنیم، به ضعف طراحی در هر دو خودرو پی می‌بریم.

با این وجود عده‌ای معتقدند طراحی رانا پلاس به علت وجود انحناهای به کار رفته، کمی زیباتر از پژو پارس سال است. اما در مقابل این عقیده، نظر افرادی قرار دارد که معتقدند پژو پارس ظاهری شکیل‌تر و زیبا‌تر از رانا پلاس دارد. در واقع در یک نگاه کلی می‌توان گفت طراحی بیرونی هر دو این خودرو نسبت به بازار جهانی از ضعف چشمگیری برخوردار است اما هنگامی که بحث مقایسه بین این دو پیش می‌آید، کاملا به سلیقه افراد بستگی دارد.

مقایسه طراحی داخلی پژو پارس سال و رانا پلاس

در طراحی داخلی خودرو که به فضای کابین‌ها و صندلی‌ها مربوط می‌شود نیز زیبایی چشمگیری مشاهده نمی‌شود. با این وجود نمای داخلی پژو پارس سال نسبت به رانا پلاس کمی برتری دارد. طراحی خاص غربیلک فرمان و رو دری‌های پژو پارس باعث شده تا نمای داخلی آن کمی از رانا پلاس بهتر باشد.

علاوه بر آن هنگام مقایسه پژو پارس سال و رانا پلاس باید به جنس مواد و متریالی که برای ساخت نمای داخلی به کار برده شده نیز توجه کنیم. زیرا کیفیت مواد تاثیر زیادی روی زیبایی نما دارند. اما متاسفانه کیفیت مواد به کار رفته برای ساخت کابین، رودری‌ها و داشبورد این دو خودرو پایین بوده و استفاده از پلاستیک خشک و بی‌کیفیت در تمامی بخش‌های خودرو دیده می‌شود.

فاصله محوری زیاد و فضای زیادی که در صندلی‌های عقب برای سرنشینان پژو پارس به وجود آمده است، باعث شده تا خودرو پژو پارس فضای داخلی بیشتری نسبت به رانا پلاس داشته باشد و از این جهت دارای برتری نسبت به رانا پلاس باشد.

از سویی دیگر صندوق عقب پژو پارس سال نیز ظرفیت بیشتری نسبت به رانا پلاس دارد. ظرفیت صندوق عقب پژو پارس 470 لیتر بوده در صورتی که صندوق عقب رانا پلاس حدودا 70 لیتر ظرفیت دارد.

بنابراین برای جمع‌بندی مقایسه طراحی داخلی پژو پارس سال و رانا پلاس می‌توان گفت که هر زیبایی بصری خاصی در نمای داخلی هر دو خودرو به چشم نمی‌خورد اما فضای داخلی پژو پارس کمی کاربردی‌تر و جادار‌تر از رانا پلاس است.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

مقایسه پژو پارس سال و رانا پلاس از دید فنی

برای این که مقایسه پژو پارس سال و رانا پلاس را به طور کامل انجام داده باشیم، لازم است تا نگاهی به مشخصات فنی هر دو خودرو بیندازیم.

بررسی فنی قدرت موتور خودرو پژو پارس سال

خودرو پژو پارس از یک موتور 4 سیلندر با هشت سوپاپ xu7 بهره می‌برد که توانایی تولید قدرتی برابر صد اسب بخار و شتابی معادل 153 نیوتن متر مربع را دارد. شتابی که به عنوان شتاب صفر تا صد خودرو شناخته می‌شود و معادل قدرت موتور خودرو است، برای پژو پارس مدل سال حدود 11 ثانیه بیان شده است.

گیر بکس خودرو، یک گیربکس 5 سرعته دستی است. این خودرو قادر است حداکثر سرعتی معادل صد و نود کیلومتر بر ساعت را داشته باشد. مصرف سوخت خودرو نیز به طور میانگین9.1 لیتر به ازای هر 100 کیلومتر مسافتی است که خودرو طی می‌کند.

مقایسه پژو پارس سال و رانا پلاس

بررسی فنی قدرت موتور رانا پلاس

موتور تعبیه شده روی رانا پلاس 16 سوپاپه tu5    است. این موتور باعث می‌شود در هنگام رانندگی سر و صدای زیادی از خودرو شنیده نشود و خودرو استهلاک کمتری داشته باشد. قدرت موتور خودرو 105 اسب بخار بوده که شتابی معادل 142 نیوتن متر مربع را تولید می‌کند. شتاب صفر تا صدی که برای موتور رانا پلاس محاسبه شده، 12 ثانیه است. موتور این خودرو حداکثر سرعتی معادل صد و هشتاد و نه کیلومتر بر ساعت برای خودرو ایجاد میکند که می‌توان گفت تقریبا معادل پژو پارس مدل سال است. طی کردن 100 کیلومتر مسافت با رانا پلاس حدودا 6.9 لیتر سوخت مصرف می‌کند که این عدد نشان از کم مصرف بودن خودرو است.

مقایسه فنی

هنگام مقایسه پژو پارس سال و رانا پلاس لازم است تا سیستم تعلیق این دو خودرو را نیز مورد بررسی قرار دهیم. با بررسی کیفیت سیستم تعلیق در رانا پلاس و پژو پارس متوجه خواهید شد که سیستم تعلیق در هر دو خودرو کیفیت تقریبا یکسانی دارد. اما اگر بخواهیم با دیدی دقیق‌تر به پژو پارس نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که سیستم تعلیق پژو پارس کمی بهتر از رانا پلاس بوده و هم چنین کیفیت بالای صندلی‌های پژو پارس باعث می‌شوند تا کیفیت سیستم تعلیق این خودرو بهتر باشد.

در باره ترمز گیری دو خودرو نیز تفاوت قابل ملاحظه‌ای بین دو خودرو مشاهده نمی‌شود. اما در خودرو رانا پلاس، سیستم ترمز دیسکی تعبیه شده است که کیفیت بهتری نسبت به پژو پارس سال داشته و بازدارندگی بیشتری را به همراه خواهد داشت.

مدل خودرو پژو پارس سال رانا پلاس
پیشرانه چهار سیلندر تنفس طبیعی-هشت سوپاپ چهار سیلندر تنفس طبیعی-۱۶سوپاپ
حجم موتور 1.8 1.6
حداکثر قدرت 100 اسب بخار 105 اسب بخار
حداکثر گشتاور 153 نیوتن متر 142 نیوتن متر
گیربکس پنج سرعته دستی پنج سرعته دستی
مصرف سوخت 9.1 لیتر 6.9 لیتر
شتاب صفر تا صد 11 ثانیه 12 ثانیه
حداکثر سرعت 190 کیلومتر بر ساعت 189 کیلومتر بر ساعت

مقایسه ایمنی بین پژو پارس مدل سال و رانا پلاس

ویژگی دیگری که قصد داریم به بررسی آن بپردازیم، سطح ایمنی این دو خودرو است. سطح ایمنی هر دو خودرو در مقایسه با استانداردهای جهانی، پایین بوده و نمی‌توان انتظار سطح ایمنی بالایی را از هیچ کدام از خودروها داشت. در آزمون‌های ایمنی سنجی خودروها که توسط موسسات بین المللی معتبر در سطح جهان برگزار می‌شود نیز این دو خودرو حضور نداشتند. به طور کلی مقایسه پژو پارس سال و رانا پلاس را از نظر سطح ایمنی در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

تجهیزات پژو پارس سال رانا پلاس
تجهیزات ایمنی و حفاظتی قفل کودک، سیستم ضدسرقت، سنسور عقب ایموبلایزر، قفل کودک، حسگر عقب
کیسه هوا دو کیسه هوا در جلو دو کیسه هوا در جلو
سیستم ترمز ABS ،EBD ABS ،EBD

 

مقایسه آپشن و امکانات رفاهی بین پژو پارس مدل سال و رانا پلاس

متاسفانه در سطح امکانات رفاهی و آپشن‌هایی که برای این دو خودرو وجود دارد نیز تفاوت فاحشی بین پژو پارس سال و رانا پلاس نمی‌توان دید. هر دو خودرو را می‌توان از نظر سطح امکانات رفاهی در رده ضعیف قلمداد کرد.

مقایسه پژو پارس سال و رانا پلاس

از جمله امکاناتی که روی خودرو رانا پلاس تعبیه شده است شامل: کروز کنترل، چراغ بدرقه، چراغ‌های مه شکن جلو و عقب، فرمان هیدرولیک با کلید‌های کنترل، صفحه کیلومتر جدید، آینه جانبی با قابلیت تنظیم برقی، قابلیت تنظیم 6 حالته و 4 حالته دستی تمام صندلی‌های جلو(راننده و سرنشین جلو)، آنتن اکتیو، ساعت دیجیتال است.

پژو پارس سال نیز امکانات رفاهی مشابه رانا پلاس دارد اما تفاوت‌های کوچکی نیز مشاهده می‌شود. برای مثال پژو پارس از آپشن کروز کنترل محروم بوده ولی تهویه مطبوع اتوماتیک روی این خودرو تعبیه شده است که باعث مزیت آن نسبت به رانا پلاس می‌شود.

تجهیزات رانا پلاس پژو پارس سال
چراغ مه شکن برقی مه شکن برقی
سیستمهای مولتی مدیا سیستم صوتی MP3 و مجهز به بلندگو جلو و عقب سيستم صوتي پيشرفته مجهز به موبايل هندزفري, بلندگوي عقب،دكمه هاي كنترل سيستم صوتي روي فرمان
صفحه نمایش نمایشگر روی داشبورد، نمایش دمای محیط نمایشگر روی داشبورد، نمایش دمای محیط
رینگ ها رينگ فولادي 14 اينچ رينگ فولادي 14 اينچ
آینه برقی برقی
تهویه مطبوع دستی اتوماتیک
صندلی دستی دستی
شیشه برقی برقی
سیستم های هشدار دهنده چراغ خطر سوم چراغ خطر سوم
سایر امکانات کروز کنترل، سيستم اتولاک (قفل شدن درها پس از حرکت) و مستر لاک ( با يک دکمه همه درها قفل و باز مي شوند) و اتوفلاشر (در ترمزهاي شديد با کاهش ناگهاني سرعت، فلاشرها روشن مي شوند) و تايمر چراغ سقف و آگاه كردن راننده از وضعيت باز و بسته شدن درب خودرو توسط چراغهاي راهنما و چراغ سقفي و LED داخل جلوآمپر و سيستم اخطار سرقت ساده با استفاده از بوق خودرو بجاي آژير دزدگير

تجربه رانندگی با هر دو خودرو

ویژگی قابل مقایسه پژو پارس و رانا پلاس، گسترده دید خودرو‌ها است. تجربه رانندگی با پژو پارس و مقایسه آن با رانا پلاس نشان می‌دهد که گستره دید راننده در خودرو پژو پارس بیشتر است. این گسترده دید بالا به راننده امکان این را می‌دهد که به تمامی نقاط خودرو به ویژه به دماغه خودرو تسلط بیشتری داشته باشد. علاوه بر آن پنجره‌های خودرو پژو پارس بزرگتر از رانا پلاس بوده و این موضوع دید بهتری را از سایر زوایا به سرنشینان و راننده می‌دهد.

همانطور که ذکر شد، پژو پارس فضای بیشتری را نسبت به رانا پلاس برای قسمت سرنشینان و هم چنین در صندوق عقب دارد. از سویی دیگر همانطور که ذکر شد، شتاب خودرو پژو پارس بیشتر از رانا پلاس است. این امر موجب می‌شود تا هنگام شروع رانندگی با پژو پارس احساس بهتری نسبت به رانا پلاس داشته باشید. اما از آن جایی که خودرو پژو پارس سال از سر سیلندر با هشت سوپاپ استفاده می‌کند که به صورت شیم بندی تنظیم شده‌اند، نسبت به موتور خودرو رانا پلاس سر و صدای بیشتری تولید می‌کند که این نکته را می‌توان جزء نقاط ضعف پژو پارس سال به حساب آورد.

گذری بر تحلیل شرایط بازار پژو پارس مدل سال و رانا پلاس

شرایط بازار اخرین ویژگی است که در مقایسه پژو پارس سال و رانا پلاس، در این مقاله ذکر می‌شود. هر چند با توجه به روند صعودی بودن قیمت خودروها تحلیل شرایط بازار برای این دو خودرو کمی سخت به نظر می‌رسد اما ذکر نکاتی در این باره ضروری است. نکته اول این است که با توجه به کیفیت و قیمت هر دو خودرو، به نظر می‌رسد خرید این دو خودرو به نسبت خودروهای چینی مقرون به صرفه‌تر باشد. هر دو خودرو محصول شرکت ایران خودرو هستند و جزء محصولات پر فروش در ایران به شمار می‌روند. به طور کلی خرید و فروش همه محصولات ایران خودرو در ایران کار سختی نیست. با این وجود به نظر می‌رسد افراد هنگام خرید این دو خودرو بیشتر به پژو پارس علاقه نشان دهند.

مقایسه پژو پارس سال و رانا پلاس

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی شد به طور جامع به ویژگی‌های خودرو رانا پلاس و پژو پارس سال اشاره و قابلیت‌های ویژه هر کدام بیان شود. با توجه به ویژگی‌هایی که هنگام مقایسه پژو پارس سال و رانا پلاس بر شمردیم، می‌توان متوجه شد که خودرو رانا پلاس کم مصرف‌تر و بی سر و صدا‌تر از پژو پارس مدل سال است. علاوه بر آن رانا پلاس استهلاک کمتری نسبت به پارس مدل سال داشته و از این نظر نیز نسبت به پارس سال برتری دارد. اما از سویی دیگر نمی‌توان فضای زیاد داخل کابین و صندوق عقب پژو پارس را نادیده گرفت. فضای زیادی که پژو پارس برای سرنشینان فراهم می‌آورد باعث راحتی بیشتر هنگام استفاده از آن به ویژه در مسافت‌های طولانی می‌شود. علاوه بر آن برای خانواده‌های شلوغ که نیاز به فضای صندوق عقب بیشتری دارند، خرید پژو پارس سال، انتخاب مناسب‌تری به نظر می‌رسد. علاوه بر آن پژو پارس سواری نرم‌تری داشته و از نظر بسیاری از افراد نمای ظاهری شکیل‌تری نیز دارد.

 

بیشتر بخوانید

نوبت دهی تعویض پلاک

نوبت دهی تعویض پلاک اصفهان

نوبت دهی تعویض پلاک رشت

نوبت دهی تعویض پلاک وردآورد

نوبت دهی تعویض پلاک اتحاد

نوبت دهی تعویض پلاک الغدیر

خلافی خودرو