هدف از ارائه این مطلب بررسی معایب اس ام دبلیو g01 است. درطی سالهای اخیر و مخصوصاً پس از اعمال تحریم‌های سخت صنایع خودروسازی مغرب‌زمین علیه صنعت خودروسازی کشور باعث شد تا شرکت‌های ایرانی نیز در یک چرخش ۱۸۰  درجه ره آورد های سرزمین اژدها را در اولویت خود قرار دهند و از طریق واردات خودروهای چینی تنوع محصولات خارجی در کشور را افزایش دهند.

یکی از واضح‌ترین نمونه ها از همین تلاش‌های انجام شده مربوط است به شرکت سیف خودرو. شرکت خودروسازی مذکور پس از  دو ناکامی متوالی در واردات خودروهای سوبارو و بیسو، این بار  به سراغ شرکت اس ام دبلیو چین رفت و  واردات اس ام دبلیو g01  را در دستور کار خود قرار داد. گفتنی است که خودرو نام برده در واقع یک ماشین دورگه محسوب می شود و ریشه های چینی و ایتالیایی دارد.

داستان خط تولید خودرو اس ام دبلیو g01 به آنجایی بازمی‌گردد که شرکت خودروسازی اس ام دبلیو که به مدت مدیدی از ۱۹۷۱ در خاک ایتالیا مشغول تولید موتورسیکلت بود در آستانه ورشکستگی قرار گرفت و شرکت چینی شاینری  در سال ۲۰۱۴ میلادی این شرکت را خریداری کرد چنین بود که خط تولید  خودروهای کراس آور نیز به  تولیدات اس ام دبلیو اضافه شده و مسیر جدید را برای این شرکت رقم زد.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

خودرو مذکور با وجود آنکه  محصول مشترک ایتالیایی ها و چینی ها است اما نقاط ضعف اساسی نیز در دل خود دارد که شناخت آنها می‌تواند به داشتن دیدی روشن از خودرو مورد بحث منجر شود. در ادامه با ما همراه باشید تا ابتدا به معرفی ماشین مورد بحث پرداخته و سپس معایب اس ام دبلیو g01 را بررسی کنیم. آنچه در ادامه می خوانیم.

  • معرفی اس ام دبلیو g01
  • معایب اس ام دبلیو g01

معرفی اس ام دبلیو g01

وزن تقریبی خودرو اس ام دبلیو g01 ۱۵۶۰ کیلوگرم بوده و سرنشینان و راننده خودرو باید مدت زمانی در حدود ۱۳ ثانیه صبر کنند تا این ماشین از شتاب صفر به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد همچنین گفتنی است که در نهایت سرعت تعریف شده برای این ماشین ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت است. در خصوص مصرف سوخت آن نیز باید گفت که  متوسط مصرف سوخت خودرو اس ام دبلیو  g01  در هر ۱۰۰ کیلومتر و فارغ از ترددهای شهری و غیر شهری نهایتاً ۹.۶ لیتر است.

توان خروجی این ماشین نیز بر حسب اسب بخار  ۱۵۵ بوده و ماکزیمم قدرت گشتاور نیوتن‌متر آن ۲۲۰ است و نحوه انتقال نیرو از موتور به چرخ ها توسط جعبه دنده شش سرعته انجام می شود. حالا پس از  معرفی اجمالی ماشین اس ام دبلیو g01 نوبت به بررسی معایب آن می رسد.

معایب اس ام دبلیو g01

معایب اس ام دبلیو g01

خودرو اس ام دبلیو g01 با وجود آنکه یک ماشین جوان پسند و با رخ خشن و مسابقه‌ای محسوب می شود اما برخی ناهماهنگی‌ها میان سیستم فنی خودرو و قیافه جذاب آن وجود دارد. وجود همین نقیصه باعث می شود تا برخی معایب نیز متوجه خودرو مورد بحث باشد. در ادامه معایب اس ام دبلیو g01 عبارتند از:

شتاب صفر تا صد کند

همانطور که در قسمت قبل اشاره شد خودرو اس ام دبلیو g01 در همان نگاه اول به عنوان یک ماشین جوان پسند و با روح قدرتمند و سریع شناخته می‌شود اما زمانی که  راننده پشت فرمان این خودرو پدال گاز را فشار میدهد به نسبت دیگر رقبای ماشین مورد بحث  همچون جک s۵  باید زمان بیشتری را منتظر بمانند تا به شتاب صفر تا صد دست پیدا کند.

بنابراین این انتظار وجود داشت که شرکت سازنده هماهنگی بیشتری میان بخش فنی این خودرو با نمای بصری زیبا و خشن آن ایجاد می‌کرد تا زمینه اقبال بیش از پیش جوانان را به سمت اس ام دبلیو g01 فراهم کند. بنابراین اولین مورد از معایب اس ام دبلیو  g01 مربوط است به ناهماهنگی سیستم فنی ماشین با نمای سرعتی و مسابقه آن.

 ایمنی نه چندان دلچسب

در حال حاضر در میان کشورهای صاحب صنعت خودروسازی دنیا موسسه ANCAP با داشتن شعبات مختلف به عنوان متولی اصلی رده بندی خودروها شناخته می‌شود. با توجه به اینکه ماشین اس ام دبلیو g01نیز به عنوان یکی از دستاوردهای صنعت خودروسازی چین محسوب می شود موسسه C-ANCAP  به عنوان شعبه آسیایی ANCAP  تصادف خودروی مذکور را انجام داده است.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

خاطرنشان می‌شود که رده بندی ایمنی نیز از ۵ ستاره بوده و اگر ماشین امتیاز زیر سه ستاره را کسب کند به عنوان یک خودروی غیر ایمن شناخته می شود. متاسفانه همین موضوع بر خودرویی اس ام دبلیو g01  دلالت کرده و عملکردی ناامیدانه را از خود به نمایش گذاشته است. ایمنی خودروی مورد بحث در حدی است که تنها ۲ ستاره از ۵ ستاره را کسب که تحت هیچ شرایطی قابل قبول به شمار نمی‌آید.

همین موضوع ثابت می‌کند که مهندسین سازنده سعی داشته اند زیبایی را به جای ایمنی در اولویت قرار دهند. همین سیاست گذاری نه چندان صحیح باعث شده است تا خودروی مورد بحث در میان دیگر ماشین های هم رده و رقبای خود نظیر جک اس ۵ که موفق به اخذ امتیاز کامل ۵ از مجموع ۵ ستاره شدند، حرفی برای گفتن نداشته باشد. بنابر این دومین مورد از معایب اس ام دبلیو g01 مربوط است به سطح ایمنی پایین خودرو.

 

بازار فروش قطعات نه چندان قوی

هنگامی که بحث از مقایسه اس ام دبلیو g01 با دیگر رقبای این ماشین می شود نیز در این زمینه خریداران خودروی مورد بحث با مشکلاتی همچون تامین قطعات یدکی در مدت زمان اندک مواجه هستند. دلیل این امر نیز به عدم واردات این خودرو در تیراژ بالا مربوط می‌شود که باعث شده است تا اس ام دبلیو g01 برای مشتریان ایرانی تا حدودی گمنام و ناشناخته بماند و به تبع آن پشتیبانی قدرتمندی نیز از بازار قطعات یدکی این خودرو انجام نگیرد بنابراین سومین مورد از معایب  اس ام دبلیو g01  مربوط است به بازار ضعیف قطعات یدکی این خودرو.

 کم رونق بودن خرید و فروش میان مشتریان ایرانی

همانطور که در قسمت قبل اشاره شد خودرو اس ام دبلیو g01 به عنوان یک ماشین کمتر شناخته شده به نسبت دیگر رقبای خود محسوب می شود. به همین دلیل نمی‌توان انتظار داشت که مشتریان به یکباره به سمت خرید خودرو مورد بحث حرکت کرده و این ماشین را بدون توجه به تبلیغات و بازار  نه چندان قدرتمند قطعات یدکی بر دیگر رقبای آن ترجیح دهند.

بنابراین در شرایط فعلی ایرانیان روی چندان خوشی به ماشین اس ام دبلیو g01  نشان نداده و اگر اهتمام شرکت وارد کننده نباشد قطعاً وضعیت فعلی در آینده نیز تغییری نخواهد کرد. بنابراین آخرین مورد از معایب اس ام دبلیو g01 مربوط است به سهم نه چندان دندانگیر خودروی مورد بحث در میان دیگر رقبای خود در بازار ایران.

جمع بندی نهایی

در یک نگاه کلی در خصوص بازار خرید و فروش خودرو اس ام دبلیو g01باید گفت با توجه به برخی از المان های خاص و منحصر به فرد در ماشین مورد بحث نظیر نمای بصری زیبا و جذاب و اسپرت این پتانسیل در محصول جدید سیف خودرو وجود دارد که بتواند زمینه استقبال مشتریان را فراهم سازد اما به هر حال شرکت وارد کننده نیز باید اهتمام بیشتری به خرج داده تا بتواند با تبلیغات و ارائه خدمات پس از فروش بهتر سهم عمده‌ای از بازار خرید و فروش خودرو های کراس آور را به ماشین اس ام دبلیو g01 اختصاص دهد.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

در نهایت باید گفت که افرادی که قصد قرار گرفتن پشت فرمان یک خودروی جذاب را دارند باید در میان رقبای خودرو مورد بحث فارغ از معایب اس ام دبلیو g01 این ماشین را انتخاب کنند.

 

بیشتر بخوانید

مشخصات فنی اس دبلیو ام g01

مزایای میتسوبیشی اوتلندر

مقایسه جک S3 و چانگان

مقایسه فولکس واگن تیگوان و تویوتا راو ۴

مقایسه هیوندای سانتافه و نیسان ایکس تریل

مقایسه جک S5 فیس لیفت و تیگو 7