مقایسه ام وی ام 530 با پژو پارس؛ کدامیک را بخریم؟

در این مقاله تصمیم داریم که مقایسه ام وی ام 530 با پژو پارس را در جنبه‌های گوناگون برای شما عزیزان انجام دهیم. وقتی دو خودرو در رنج قیمتی نزدیک به هم قرار دارند، برای انتخاب بین آن‌ها باید دقت بیشتری به خرج داد. چرا که گاهی اوقات تفاوت‌های مهمی بین دو خودرو وجود دارند که نادیده گرفتن آن‌ها ممکن است در آینده مشکل‌زا شود. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا بتوانید با نقاط ضعف و قوت هر یک از این دو خودرو نسبت به یکدیگر آشنا شوید.

نگاهی مختصر به پیشینه ام وی ام 530 و پژو پارس

مقایسه ام وی ام 530 با پژو پارس را با بررسی پیشینه این دو خودرو در بازار ایران آغاز می‌کنیم. آنچه امروز در بازار ایران تحت عنوان ام وی ام 530 شناخته می‌شود، در بازارهای جهانی تحت عنوان چری A5 معروف است. این خودرو برای اولین بار در سال 2006 توسط چینی‌ها رونمایی شد.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

اما ورود آن به بازار ایران به سال 1389 برمی‌گردد. عمر مونتاژ این خودرو در بازار ایران هم خیلی طولانی نبود و تنها بعد از 6 سال در سال 1395 تولید و عرضه صفر این خودرو متوقف شد. چرا که مدیران خودرو به عنوان شریک اصلی خودروسازهای چینی در ایران، محصولات بهتری را به بازار معرفی کرد.

مقایسه ام وی ام 530 با پژو پارس

در مقابل اما پژو پارس که با نام پرشیا نیز شناخته می‌شود، قدمت به مراتب بیشتری در بازار ایران دارد. اواخر دهه هفتاد بود که کار طراحی این خودرو در ایران خودرو آغاز شد. نهایتا سال 1379 اولین پژو پارس رونمایی شد. در طول بیش از دو دهه زمانی که از عرضه این خودرو در بازار ایران سپری شده است، مدل‌های مختلفی از آن توسط ایران خودرو به بازار عرضه شده است. نکته مهم درباره پژو پارس آن است که هنوز با گذشته بیش از 20 سال از عرضه آن، محبوبیت بالایی در بازار خودرو ایران دارد.

مقایسه ام وی ام 530 با پژو پارس از نظر طراحی

در ادامه مقایسه ام وی ام 530 با پژو پارس نوبت به بررسی طراحی این دو خودرو می‌رسد. ام وی ام 530 از جمله معدود خودروهای چینی در بازار ایران است که واقعا ظاهر دلچسبی ندارد. نگاه کلی به بخش‌های مختلف، نوعی ناهماهنگی را در آن مشخص می‌کند. طراحی صندوق عقب مکعبی بزرگ آن بیش از هر بخش دیگری روی ظاهر آن تأثیر منفی گذاشته است. اما در داخل خودرو اوضاع کمی بهتر است. به طور کلی در مقایسه با قیمت ام وی ام 530، طراحی کابین داخلی آن قابل قبول است. هر چند که سادگی خاصی در آن وجود دارد.

در مقابل پژو پارس قرار دارد که هر چند فیس لیفت پژو 405 است؛ اما طراحی ظاهری به مراتب بهتری در مقایسه با ام وی ام 530 دارد. به طور کلی پژو پارس به عنوان یکی از خودروهای جوان پسند در بازار ایران شناخته می‌شود. طراحی داخلی پژو پارس نیز نسبت به گذشته پیشرفت کرده است و آپشن‌ها و امکانات بیشتری به آن افزوده شده است. کابین خودرو در مقایسه ام وی ام 530 از فضای بزرگ‌تری برخوردار است.

مقایسه ام وی ام 530 با پژو پارس از منظر پیشرانه

در ادامه بحث مقایسه ام وی ام 530 با پژو پارس نوبت به بررسی وضعیت فنی دو خودرو می‌رسد. پژو پارس از موتور TU5 برخوردار است که به عنوان نمونه تقویت شده TU3 به شمار می‌رود. در عین حال از نظر پیشرانه ام وی ام 530 عملکرد نسبتا بهتری در مقایسه با پژو پارس دارد. در عین حال مصرف سوخت کمتر و شتاب بهتری را نیز به ارمغان می‌آورد.

مدل خودرو ام وی ام 530 پژو پارس
پیشرانه 4 سیلندر و 16 سوپاپ خطی TU5
حجم موتور 1971 سی سی 1587 سی سی
حداکثر قدرت 139 اسب بخار 105 اسب بخار
حداکثر گشتاور 182 نیوتن متر 142 نیوتن متر
گیربکس دستی 5 سرعته دستی 5 سرعته
مصرف سوخت (ترکیبی) 6.8 8.15
شتاب صفر تا 100 12 ثانیه 15 ثانیه
حداکثر سرعت 185 کیلومتر بر ساعت 180 کیلومتر بر ساعت

مقایسه‌ای بین امکانات ام وی ام 530 با پژو پارس

در ادامه مقایسه ام وی ام 530 با پژو پارس نوبت به بررسی امکانات و آپشن‌های این دور خودرو می‌رسد. خودروهای چینی به داشتن آپشن‌های زیاد معروف هستند. البته این ویژگی‌ درباره ام وی ام 530 در حد خیلی زیادی صادق نیست.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

شاید اصلی‌ترین برتری این خودرو در مقایسه با پژو پارس داشتن سانروف برقی باشد. در مقابل پژو پارس از قابلیت کروز کنترل و دوربین عقب برخورداراست که در ام وی ام 530 وجود ندارد.

تجهیزات ام وی ام 530 پژو پارس
چراغ روشنایی در روز ندارد دارد
سیستم‌های مولتی مدیا سیستم پخش MP3 سیستم پخش MP3
دکمه‌های کنترلی روی فرمان دارد دارد
کامپیوتر سفری دارد ندارد
آینه برقی برقی
تهویه مطبوع اتوماتیک اتوماتیک
صندلی روکش چرمی روکش مخملی
شیشه برقی برقی
سنسور عقب دارد دارد
کروز کنترل ندارد دارد
سانروف برقی دارد ندارد
چراغ‌های مه شکن عقب و جلو دارد دارد
دروبین عقب ندارد دارد

مقایسه ام وی ام 530 با پژو پارس از نظر ایمنی

برای مقایسه ام وی ام 530 با پژو پارس کار چندان دشواری پیش رو نداریم. چرا که این دو خودرو تقریبا در وضعیت مشابهی از نظر ایمنی به سر می‌برند. در جدول زیر نیز می‌توانید این موضوع را به وضوح مشاهده کنید.

تجهیزات ام وی ام 530 پژو پارس
کیسه هوا 2 2
ترمزها جلو و عقب دیسکی جلو و عقب دیسکی
سیستم ترمز ضد قفل ABS دارد دارد
سیستم تقسیم نیروی ترمز EBD دارد دارد
ایموبیلایزر دارد دارد

مقایسه تجربه رانندگی ام وی ام 530 و پژو پارس

در ادامه بحث مقایسه ام وی ام 530 با پژو پارس، بد نیست که به سراغ تجربه رانندگی با آن‌ها برویم. پژو پارس در زمان شروع حرکت خودرو سر حال و راحتی به نظر می‌رسد. صدای چندانی در از موتور به کابین خودرو منتقل نمی‌شود. از نظر شتاب گیری نیز در بین خودروهای ایرانی جایگاه بسیار خوبی دارد. وقتی پشت فرمان پژو پارس قرار دارید، دید خیلی خوبی نسبت به محیط اطراف برای شما وجود دارد. در عین حال فرمان خودرو نیز نسبت به مدل‌های قدیمی خیلی بهتر شده است و کار برای راننده راحت‌تر نموده است.

اما به سراغ ام وی ام 530 برویم. یکی از ویژگی‌های مهم این خودرو مصرف سوخت پایین آن است. در عین حال خودرو در شرایط جاده‌های کوهستانی از نفس نمی‌افتد و سر حال به مسیر خود ادامه می‌دهد. شتاب گیری خودرو نیز در وضعیت خیلی خوبی قرار دارد. شاید مهم‌ترین ایراد این خودرو را در زمان تعویض دنده‌ها بتوان مشاهده کرد که صدای خاصی در زمان این کار به گوش می‌رسد.

نگاهی به شرایط بازار در خصوص ام وی ام 530 با پژو پارس

در ادامه مقایسه ام وی ام 530 با پژو پارس، نیم نگاهی به وضعیت بازار این دو خودرو می‌اندازیم. واقعیت این است که ام وی ام 530 از حدود 5 سال پیش تا به امروز دیگر در بازار ایران تولید نمی‌شود. در نتیجه صرفا امکان خرید از بازار دست دوم وجود دارد. اگر در خیابان یا سایت‌های خرید و فروش خودرو نیز چرخی بزنید، تعداد قابل توجهی ام وی ام 530 نمی‌توانید مشاهده کنید. با این وجود پژو پارس از بازار دست دوم فوق‌العاده خوبی برخوردار است و رونق بسیار بیشتری دارد.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

کلام پایانی

در این مقاله به مقایسه ام وی ام 530 با پژو پارس پرداختیم. به طور کلی پژو پارس از نظر طراحی داخلی و خارجی، بازار دست دوم و قطعات یدکی در وضعیت بهترین قرار دارد. اما ام وی ام 530 از پیشرانه قوی‌تری برخوردار است و مصرف سوخت پایین‌تری هم دارد. در نهایت تصمیم‌گیری برای انتخاب بین این دو خودرو با شماست.

بیشتر بخوانید

مقایسه پژو پارس و سمند

مقایسه تیبا ۲ و کوییک

پراید و تیبا ۲

مقایسه سمند و رانا

انواع مد‌ل‌های سمند

مقایسه سمند و پژو ۲۰۶ صندوق‌دار