مقایسه پژو 405glx و پژو پارس elx و سمند ef7، یکی از مقایسه‌های جذاب در مورد محصولات ایران خودرو است، که در این مقاله از سری مقالات مجله خودرو سوئیچ به بررسی آن خواهیم پرداخت. پس اگر علاقه‌مند به خرید یکی از این سه خودرو جذاب موجود در بازار ایران هستید؛ اما در مورد تصمیم خود نمی‌توانید نتیجه گیری کنید، جهت بررسی مزایا و معایب هر یک با ما همراه شوید.

 معرفی

قبل از شروع به مقایسه پژو 405glx و پژو پارس elx و سمند ef7، لازم است این سه خودرو را مورد معرفی قرار دهیم. پژو ۴۰۵ Glx یکی از محبوب‌ترین سدان‌های موجود در بازار ایران است، که به علت دارا بودن هماهنگی ظاهری در بخش طراحی خود توانسته امتیاز بالایی را از مخاطبان به دست آورد. این خودرو نخستین بار در سال ۱۹۸۷ توسط کمپانی پژو فرانسه مورد معرفی قرار گرفت و در اواخر دهه ۷۰ وارد بازار ایران شد.

مقایسه پژو 405glx و پژو پارس elx و سمند ef7

در طرف دیگر پژو پارس elx را داریم که مانند رقیب خود یکی از محصولات کمپانی پژو فرانسه است، با این تفاوت که این محصول توسط کمپانی پژو طراحی و تولید نشده! و کمپانی ایران خودرو با ارائه نسخه فیس لیفت پژو ۴۰۵ این محصول را در اختیار مخاطبان ایرانی قرار داده است.

آخرین مورد سمند 7ef است، که مانند سایر رقبای خود از جمله محصولات تولید شده توسط شرکت خودروسازی ایران خودرو بوده؛ اما دارای اصالت ایرانی می‌باشد. این خودرو نخستین بار در سال ۱۳۸۱ تولید شد، که به علت دارا بودن طراحی مطابق با سلیقه مخاطبان ایرانی فروش مناسبی را به ثبت رسانده است.

مقایسه پژو 405glx و پژو پارس elx و سمند ef7 از نظر طراحی

ابتدا به مقایسه پژو 405glx و پژو پارس elx و سمند ef7 از نظر طراحی می‌پردازیم. پژو ۴۰۵ جی ال ایکس همانطور که در قسمت‌های قبل هم به آن اشاره کردیم، به علت دارا بودن طراحی هماهنگ در بخش طراحی بیرونی توانسته محبوبیت بسیار بالایی را علاوه بر بازار خودرو اروپایی در بازار خودرو ایرانی هم بدست آورد و فروش بالایی را به ثبت برساند.

ازطرفی پژو پارس elx دارای طراحی فیس‌لیفت بسیار موفقی است. اگرچه این محصول به جز ایران در سایر کشورها موجود نمی‌باشد؛ اما به علت دارا بودن طراحی جذاب نسبت به نسخه قبلی خود یعنی پژو ۴۰۵، محبوبیت بالایی را از نظر طراحی به دست آورده و توانسته امتیاز بیشتری را نصیب خود نماید.

در آخر سمند 7ef قرار دارد، که در مقایسه با سایر رقبای خود از نظر طراحی قسمت بیرونی امتیاز کمتر را از طرف مخاطبان به دست آورده است.

در ادامه مقایسه پژو 405glx و پژو پارس elx و سمند ef7 از نظر طراحی و بررسی طراحی داخل کابین این سه خودرو می‌پردازیم، فضای داخل کابین سمند دارای طراحی ساده، اما دارای هماهنگی بوده و به همین ترتیب می‌تواند ظاهر متوسطی را در اختیار مخاطبان خود قرار دهد. در طراحی کابین این خودرو از تریم چوب استفاده شده که تا حدودی آن را از سادگی دور کرده است.

پژو پارس elx دارای طراحی قدیمی در داخل داشبورد خود است و نسبت به سایر نسخه‌های پژو پارس تفاوت چندانی در طراحی داخل این خودرو به چشم نمی‌خورد. طراحی داخل کابین پژو پارس شباهت بسیاری به فضای داخل کابین پژو ۴۰۵ glx دارد و به خاطر همین موضوع این دو خودرو از نظر فضای داخل کابین امتیاز مشابهی را کسب می‌کنند.

مقایسه پژو 405glx و پژو پارس elx و سمند ef7 از نظر فنی

مقایسه پژو 405glx و پژو پارس elx و سمند ef7 از نظر طراحی نوبت به بررسی این سه خودرو از نظر مشخصات فنی می‌رسد. با توجه به اطلاعات ارائه شده در جدول زیر نتیجه می‌گیریم، پژو پارس ای ال ایکس با ارائه شتاب صفر تا صد، ۹ ثانیه به راحتی قادر است هیجانات مربوط به رانندگی، راننده خود را از نظر سرعت بالا نسبت به سایر رقبای خود به بهترین نحو ممکن برطرف کند؛ اما در بخش میزان مصرف سوخت سمند 7ef با مصرف ۷.۸ لیتر در سیکل ترکیبی ۱۰۰ کیلومتر امتیاز بیشتری را نسبت به سایر رقبای خود به ثبت می‌رساند.

مدل خودرو پژو 405 GLX پژو پارس ELX سمند ef7
پیشرانه بنزینی 4 سیلندر، 8 سوپاپ بنزینی 4 سیلندر، 16 سوپاپ بنزینی 4 سیلندر، 16 سوپاپ
حجم موتور 1761 سی سی 1761 سی سی 1645 سی سی
حداکثر قدرت 97 اسب بخار در 6000 دور در دقیقه 110 اسب بخار در 5500 دور در دقیقه 114 اسب بخار در 6000 دور در دقیقه
حداکثر گشتاور 148 نیوتن متر در 3500 دور در دقیقه 155 نیوتن متر در 4250 دور در دقیقه 155 نیوتن متر در 4500 دور در دقیقه
گیربکس 5 دنده دستی 5 دنده دستی 5 دنده دستی
مصرف سوخت (ترکیبی) 9 لیتر در هر صد کیلومتر 8.1 لیتر در 100 کیلومتر 7.8 لیتر در 100 کیلومتر
شتاب صفر تا 100 11 ثانیه 9 ثانیه 12.5 ثانیه
حداکثر سرعت 182 کیلومتر بر ساعت 195 کیلومتر بر ساعت 190 کیلومتر بر ساعت

مقایسه پژو 405glx و پژو پارس elx و سمند ef7 از نظر امکانات و تجهیزات رفاهی

مقایسه پژو 405glx و پژو پارس elx و سمند ef7 از نظر برخورداری از امکانات و تجهیزات رفاهی مشخص می‌کند، این سه خودرو از کمپانی ایران خودرو از نظر امکانات و تجهیزات رفاهی شرایط تقریباً یکسانی را برای راننده و سرنشینان خودرو فراهم می‌کند. در جدول زیر اطلاعات دقیقی در مورد امکانات و تجهیزات رفاهی به کار گرفته شده در پژو 405glx و پژو پارس elx و سمند ef7 مورد بررسی قرار داده شده است.

تجهیزات پژو 405 GLX پژو پارس ELX سمند ef7
چراغ جلو: چراغ‌های جلو با قابلیت تنظیم زاویه نور

عقب: چراغ مه شکن به همراه چراغ سوم ترمز

جلو: چراغ‌های جلو با قابلیت تنظیم زاویه نور ، مه شکن جلو

عقب: چراغ مه شکن به همراه چراغ سوم ترمز

جلو: چراغ‌های جلو با قابلیت تنظیم زاویه نور

عقب: چراغ مه شکن به همراه چراغ سوم ترمز

سیستمهای مولتی مدیا ساعت دیجیتال، رادیو پخش CD به همراه پخش 3MP رادیو CD به همراه MP3 به همراه 4 بلند گو، نمایشگر دمای داخل و خارج خودرو ساعت دیجیتال، رادیو پخش CD به همراه پخش 3MP
صفحه نمایش
رینگ ها 14 اینچ 15 اینچ 15 اینچ
آینه آینه‌های جانبی به همراه تنظیم برقی جانبی برقی ، همرنگ بدنه ، دارای راهنما جانبی برقی، همرنگ بدنه، دارای راهنما
تهویه مطبوع تهویه مطبوع دستی تهویه مطبوع دستی سیستم تهویه مطبوع جدید با کنترل دستی
صندلی تنظیم صندلی راننده به صورت دستی تزئینات جدید بژ ، تنظیم برقی پشت صندلی‌ها

عقب: دارای 2 عدد پشت سری

تنظیم صندلی راننده به صورت دستی، محل دسترسی به صندق عقب
شیشه شیشه بالابرهای جلو برقی بالابر شیشه های جلو و عقب برقی بالابر شیشه های جلو و عقب برقی
سیستم های هشدار دهنده اعلام خرابی موتور، کنترل فشار روغن سیستم سنسور دنده عقب سنسور دنده عقب به همراه سیستم گویا
سایر امکانات

مقایسه پژو 405glx و پژو پارس elx و سمند ef7 از نظر امکانات ایمنی

مقایسه پژو 405glx و پژو پارس elx و سمند ef7 بررسی امکانات ایمنی است، که این دو خودرو در اختیار راننده و سرنشینان خود قرار می‌دهند. هر سه خودرو که در این مقاله مورد بررسی قرار می‌دهیم در تست‌های مربوط به تصادف و ایمنی موسسه‌های بین المللی شرکت نکرده و به همین علت اطلاعات دقیقی در مورد ایمنی که در اختیار راننده و سرنشینان خود قرار می‌دهند، وجود ندارد.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

بنابراین بررسی امکانات ایمنی بر اساس آپشن‌های موجود در آنها صورت می‌گیرد، که با توجه به جدول زیر نتیجه می‌گیریم هر سه خودرو شرایط تقریبا یکسانی را در اختیار راننده و سرنشینان خود قرار می دهند، با این تفاوت که پژو پارس elx قادر است سیستم ترمز قوی‌تری را ارائه دهد.

تجهیزات پژو 405 GLX پژو پارس ELX سمند ef7
تجهیزات ایمنی و حفاظتی دارای ترمز ضد قفل ABS دزدگیر هوشمند سیستم ضد سرقت، قفل مرکزی با ریموت رادیویی، سیستم قطع سوخت خودکار، سیستم کنترل بخار بنزین، بازکن قفل درب صندوق عقب از داخل خودرو
کیسه هوا 1 عدد ، کیسه هوای راننده 1 عدد ، کیسه هوای راننده 1 عدد ، کیسه هوای راننده (در برخی مدلها دارای 2 کیسه هوا )
سیستم ترمز 2 چرخ جلو دیسکی، 2 چرخ عقب کاسه‌ای هر چهار چرخ دیسکی 2 چرخ جلو دیسکی، 2 چرخ عقب کاسه‌ای، ABS دارای 4 کاناله به همراه EBD

مقایسه پژو 405glx و پژو پارس elx و سمند ef7 از نظر تجربه رانندگی

در این بخش  قصد داریم به مقایسه پژو 405glx و پژو پارس elx و سمند ef7 از نظر تجربه رانندگی بپردازیم. سمند در مقایسه با سایر رقبای خود می‌تواند فضای جادار و مناسبی را در اختیار سرنشینان خود قرار دهد؛ اما به طور کلی هر سه خودرو به علت دارا بودن فاصله محور به محور زیاد فضای مناسبی را در اختیار  سرنشینان جلو و عقب خود قرار می‌دهند؛ با این تفاوت که صندلی‌های به کاربرده شده در داخل کابین پژو پارس نسبت به سایر رقبای آن سفت‌تر می‌باشد.

در مقابل پژو پارس به علت دارا بودن شتاب صفر تا صد بهتر تجربه رانندگی مناسبی را در ذهن راننده خود به ثبت می‌رساند. فضای موجود در بخش صندوق عقب هر خودرو حجم مناسبی را دارا است و به همین ترتیب گزینه مناسبی برای خانواده‌های پرجمعیت و افرادی که علاقمند به سفر هستند، می‌باشند.

تحلیل شرایط بازار در مقایسه پژو 405glx و پژو پارس elx و سمند ef7

آخرین بخش در مقایسه پژو 405glx و پژو پارس elx و سمند ef7 مربوط به شرایط بازار است، که این سه خودرو در اختیار مالک خود قرار می‌دهند. هر سه خودرویی که در این مقاله مورد بررسی قرار دادیم به علت دارا بودن قیمت اقتصادی از بازار فروش دست دوم بهتری برخوردار هستند، با این تفاوت که در بین این سه خودرو پژو ۴۰۵ جی ال ایکس و پژو پارس elx به علت دارا بودن مشخصات بهتر می‌توانند شرایط بازار بهتری را تجربه نمایند.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

سخن پایانی

با توجه به مقایسه پژو 405glx و پژو پارس elx و سمند ef7 نتیجه می‌گیریم، این سه خودرو دارای شباهت بسیار بالایی به همدیگر هستند، دارای شرایط یکسانی می‌باشند و تصمیم گیری بر اساس خرید این سه خودرو علاوه بر مشخصات آنها بر اساس سلیقه خریدار صورت می‌گیرد. اگر شما نیز تجربه استفاده از این سه خودرو ایرانی را دارید نظرات خود را با مجله سوئیچ به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید

مشخصات فنی پژو ۴۰۵

مشخصات فنی پژو پارس

مشخصات فنی سمند

مزایای سمند

معایب سمند

مقایسه پژو پارس و سمند