در این مقاله قصد داریم جعبه فیوز تندر 90 را مورد بررسی قرار دهیم. تندر 90 که به آن ال 90 نیز گفته می‌شود، یکی از خودروهای پرطرفدار شرکت رنو به شمار می‌رود. داشتن آگاهی کافی درباره جعبه فیوز تندر 90 و محل قرارگیری آن برای رسیدگی به مشکلات الکتریکی و همچنین حل بسیاری از اختلالات این خودرو لازم است. مطلب زیر راهنمای خوبی برای دارندگان خودرو تندر 90 و همچنین علاقمندان به حل مشکلات برقی خودروها خواهد بود.

فیوز خودرو چیست؟

قبل از بررسی جعبه فیوز تندر 90 و محل قرارگیری آن بهتر است اول تعریفی برای فیوز خودرو داشته باشیم. فیوز خودرو در واقع یکی از بخش‌های سیستم برق رسانی خودرو به شمار می‌رود که وظیفه تنظیم برق ورودی به بخش‌های مختلف خودرو را به عهده دارد. کاری که فیوز تندر 90 و همه فیوزهای خودروها انجام می‌دهند، این است که در صورت ایجاد نوسان برق، فیوز جریان برق را قطع می‌کند و به این ترتیب از آسیب دیدن قطعات خودرو جلوگیری می‌نماید.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

جعبه فیوز تندر 90

فیوز تندر 90 و همچنین همه خودروها، متشکل از یک پل و دو پایه می‌باشد. قسمت اصلی فیوز از یک قطعه نوار فلزی تشکیل شده که در یک محفظه غیر رسانا جای گرفته است. زمانی که جریان برق اضافه  یا نوسان برق به یک قسمت خودرو وارد می‌شود، نوار فلزی فیوز مربوط به آن بخش ذوب می‌گردد. به این ترتیب، آن بخش از خودرو که فیوز در مسیر آن قرار گرفته است از مدار خارج و بر اثر نوسان برق آسیبی به آن نمی‌رسد.

بنابراین در صورت مشاهده هر گونه اختلال در یکی از قسمت‌های برقی خودرو، بهتر است که قبل از انجام هر کاری در ابتدا جعبه فیوز بررسی شود و از سالم بودن فیوز آن قسمت اطمینان حاصل گردد.

جعبه فیوز تندر 90

جعبه فیوز خودرو چیست؟

بسته به ساختار، نوع و همچنین اندازه خودرو، تعداد فیوزهایی که در آن به کار گرفته می‌شوند، متفاوت هستند. خودروهایی که وزن سبکی دارند، حداقل 10 و حداکثر 30 فیوز در آنها به کار گرفته‌شده است. اما در خودروهای سنگین وزن، امکان اینکه تعداد فیوزها به 100 عدد هم برسد نیز وجود دارد. برای جلوگیری از شلوغی و نمای نامنظم، این فیوزها در یک مکان واحدی سازماندهی می‌گردند. به این مکان واحد، جعبه فیوز گفته می‌شود.

جعبه فیوز همه خودروها و همچنین جعبه فیوز تندر 90 به‌عنوان یک محفظه درون خودرو عمل می‌کند که همه فیوز‌های سیستم الکتریکی خودرو در آن جای گرفته‌اند. درباره خودرو تندر 90 باید گفت که جعبه فیوز آن با همه فیوزهای خود، قطعات برقی خودرو را از نظر الکتریسیته تغذیه می‌کند. اطلاعات مورد نیاز از قبیل حداکثر شدت جریان عبوری بر حسب آمپر، معمولاً روی هر فیوز درج می‌شود. البته در جعبه فیوز تندر 90 برخی از فیوزها فاقد این اطلاعات هستند.

معمولاً خواندن اطلاعات از روی فیوز می‌تواند مشکل باشد. از این جهت، ظرفیت هر فیوز بر حسب آمپر با رنگ استانداردی نشان داده‌شده است. در جدول زیر، رنگ فیوز و میزان جریان عبوری آن بر حسب آمپر نشان داده‌شده است. جدول زیر، رنگ فیوزهای خودرو برحسب میزان جریان عبوری را نشان می‌دهد.

رنگ فیوز میزان جریان عبوری بر حسب آمپر
مشکی 1
خاکستری 2
بنفش 3
صورتی 4
قهوه‌ای مایل به زرد 5
قهوه‌ای 7.5
قرمز 10
آبی 15
زرد 20
شفاف 25
سبز 30
آبی کم‌رنگ 35
نارنجی 40

جعبه فیوز تندر 90 و محل قرارگیری آن

همان‌طور که قبلاً گفته شد، خودرو تندر 90 با عنوان ال 90 نیز در بازار خودرو شناخته می‌شود. این سدان که از محصولات شرکت رنو به شمار می‌رود، در میان دیگر خودروها دارای کیفیت بسیار مطلوبی است. خودروی تندر 90 دو جعبه فیوز دارد. یک جعبه فیوز تندر 90 زیر کاپوت و کنار موتور و دومین جعبه فیوز تندر 90 در داخل کابین و در سمت چپ غربیلک ‌فرمان جای داده‌شده‌ است.

به هنگام باز کردن درب جعبه فیوز تندر 90 یک نقشه از فیوزهای موجود در خودرو مشاهده می‌شود. علاوه بر این، تعدادی فیوز یدکی نیز در جعبه فیوز تندر 90 جای داده شده‌اند که در صورت بروز مشکل برای هر کدام از فیوزهای اصلی، بتوان آنها را استفاده و جایگزین کرد.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

میزان ظرفیت فیوزهای تندر 90 متاسفانه همانند خودروهایی نظیر سمند روی آن درج نشده‌ است. بنابراین راهنمای جعبه فیوز تندر 90 به صورت تصویری تهیه‌شده و هر فیوز به واسطه شکل مربوط به خود، قابل شناسایی است. با استفاده از تصاویری که در ادامه مشاهده می‌کنید، به راحتی می‌توانید چگونگی جای‌گیری فیوزها در جعبه فیوز تندر 90 را مشاهده و برای رفع مشکل پیش آمده، اقدام کنید.

جدول راهنمای جعبه فیوز تندر 90

شماره فیوز میزان جریان عبوری توضیحات هر فیوز
F1 20 برف پاک‌کن جلو
F2 5 نشانگر سیستم انژکتوری
F3 10 چراغ ترمز
F4 10 سیستم ضد سرقت
F5 5 جعبه دنده اتوماتیک
F6 استفاده نشده
F7 یدک کشی
F8 استفاده نشده
F9 10 چراغ نور پایین چپ
F10 11 چراغ نور پایین راست
F11 12 چراغ نور بالا چپ
F12 13 چراغ نور بالا راست
F13 30 شیشه بالابرهای برقی عقب
F14 31 شیشه بالابرهای برقی جلو
F15 10 سیستم ترمز ABS
F16 15 سوئیچ گرم‌کننده صندلی راننده
F17 16 بوق
F18 10 چراغ کوچک چپ
F19 11 چراغ کوچک راست
F20 7.5 چراغ‌های مه‌شکن عقب
F21 5 یخ‌زدایی آینه‌های جانبی
F22 استفاده نشده
F23 15 تجهیزات هشداردهنده
F24 5 فرمان هیدرولیک
F25 6 سوخت گاز
F26 5 کیسه هوا
F27 20 چراغ دنده‌عقب و شیشه‌شوی عقب
F28 15 چراغ‌های داخل محفظه سرنشین
F29 15 واحد کنترل محفظه سرنشین
F30 20 قفل مرکزی
F31 15 چراغ‌های مه‌شکن جلو
F32 30 یخ‌زدایی شیشه عقب
F33 استفاده نشده
F34 استفاده نشده
F35 استفاده نشده
F36 30 بخاری
F37 5 آینه برقی
F38 15 سیستم صوتی
F39 10 تهویه مطبوع

راهنمای خرید جعبه فیوز تندر 90

همان‌طور که قبلاً اشاره شد، خودروی تندر 90 نیز همانند سایر خودروها دارای تعداد زیادی فیوز است که در جعبه فیوز قرار داده شده‌اند. جعبه فیوز تندر 90 از تجهیزات سیستم الکتریکی خودرو به شمار می‌رود و هدف اصلی آن، محافظت از فیوزها در برابر رطوبت و گرد و خاک است. جعبه فیوز تندر 90 نظم خیلی زیادی به سیم‌کشی آن می‌دهد و از همه مهم‌تر باعث می‌شود که عیب‌یابی سیستم‌های الکتریکی در خودرو راحت و آسان اجرا شود.

فیوزهای موجود در جعبه فیوز تندر 90 با ظرفیت‌ها و رنگ‌های استانداردی ساخته می‌شوند. بر روی هر فیوز موجود در جعبه فیوز تندر 90 عددی نوشته‌شده است که با استفاده از آن عدد می‌توان ظرفیت فیوز و همچنین سیستم متصل‌شده به آن را تشخیص داد. یکی از مهم‌ترین نکات به هنگام خرید جعبه فیوز تندر 90 این است که جعبه باید از مواد اولیه باکیفیت و مرغوب تولیدشده باشد.

استفاده از چنین جعبه فیوزی، آن را در برابر ضربات و تغییرات دما مقاوم می‌کند. بنابراین برای خرید جعبه فیوز تندر 90 این نکته نیز حائز اهمیت است که این جعبه‌ بر اساس کیفیتی که دارد، در قیمت‌های متنوعی به فروش می‌رسند. هر چقدر قیمت جعبه فیوز تندر 90 بیشتر باشد، طبیعتاً از کیفیت بهتری برخوردار خواهد بود و دوام بیشتری خواهد داشت.

برای خرید یک جعبه فیوز تندر 90 باکیفیت، چند نکته مهم را می‌بایست مد نظر قرار داد. اول اینکه جعبه فیوز تندر 90 باید از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار باشد. ضمن اینکه وزن آن باید مناسب و حداقل 700 گرم باشد. به‌علاوه، جعبه فیوز تندر 90 باید در ابعاد متناسب خریداری شود و از همه مهم‌تر، توجه به کیفیت جعبه فیوز نیز نباید فراموش شود‌.

جمع‌بندی

یکی از متعلقات مهم سیستم الکتریکی هر خودرو، جعبه فیوز آن است که تعدادی فیوز در آن جا گرفته‌اند. هر فیوز عمل برق‌رسانی را به یکی از سیستم‌های خودرو انجام می‌دهد. در صورت ایجاد نوسانات برقی، این فیوز از آسیب رسیدن به سیستم خودرو جلوگیری می‌کند. یکی از خودروهای باکیفیت شرکت رنو، تندر 90 است که همانند سایر سدان‌ها، یک جعبه فیوز دارد.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

یک جعبه فیوز تندر 90 در داخل کابین و دومین جعبه فیوز 90 آن در زیر کاپوت و کنار موتور تعبیه‌شده‌ است. در صورت بروز مشکل در سیستم برقی خودرو، می‌توان با اطلاعات درج‌شده روی فیوز برای حل مشکل اقدام نمود.

 

بیشتر بخوانید

مزایای تندر 90

معایب تندر 90 

مقایسه تندر 90 با پژو پارس TU5

مقایسه تندر ۹۰ و دنا

مقایسه تندر ۹۰ با پژو ۲۰۶ صندوقدار

مقایسه سمند و رانا