جعبه‌فیوز چیست؟

در این مقاله قصد داریم به بررسی جعبه‌فیوز برلیانس H330 و محل قرارگیری آن بپردازیم. فیوز، قطعه‌ای حفاظتی است که در مدارهای الکتریکی و الکترونیکی کاربرد دارد و آن‌ها را در برابر افزایش غیرمجاز جریان الکتریکی محافظت می‌کند. در انواع متفاوت خودروها جعبه‌ای به نام جعبه‌فیوز به چشم می‌خورد که شامل تعدادی فیوز با رنگ‌های مختلف است. این قطعه یکی از قطعات مهم در تأمین برق خودرو به حساب می‌آید. به همین دلیل سوختن این قطعه می‌تواند مشکلاتی را در خودرو به وجود آورد. توجه به این نکته ضروری است که در جعبه فیوزهای برلیانس H330 بدون فیوز، سیم اضافی می‌تواند ذوب شود یا آتش بگیرد.

ضمن اینکه چندین فیوز بزرگ‌تر با درجه آمپر بالا از مدارهای چند ولتاژ مانند مدار فرمان برقی یا فن‌های رادیاتور محافظت می‌کنند. با این حال اگر می‌خواهید بدانید هر کدام از فیوزها در جعبه‌فیوز خودروی برلیانس H330 مربوط به کدام قسمت ماشین هستند و باید چه زمانی نسبت به تعویض آن اقدام کرد، این مقاله را تا پایان مطالعه کنید.

جعبه‌فیوز برلیانس H330

 به طور کلی می‌توان وظیفه فیوز را در دو مورد زیر خلاصه کرد:

 • کنترل میزان برق ورودی به سیستم الکتریکی خودرو
 • قطع برق در مواقع لازم

یکی از سؤالات رایجی که در رابطه با سوختن فیوز خودرو به وجود می‌آید این است که چرا فیوز می‌سوزد و دلایل آن چیست؟ همان‌طور که گفته شد مهم‌ترین عامل سوختن فیوز در خودروها عبور جریان بالا از آن می‌باشد. اما گاهی دلایل دیگری نیز برای سوختن فیوزها بیان می‌شود که در ادامه به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

جعبه‌فیوز برلیانس H330

 • وجود اتصالی در مدارات الکتریکی خودرو
 • توقف جریان در سیم‌های مربوط به سیستم برق‌رسانی خودرو
 • اضافه کردن تجهیزات غیراستاندارد به قسمت‌های مختلف خودرو
 • خرابی دینام خودرو
 • جابه‌جایی باتری خودرو به شکل غیراصولی
 • کاهش کیفیت فیزیکی بخش‌های سازنده فیوز خودرو

اما در ادامه این مقاله به علل سوختن چند فیوز مهم خودرو در برلیانس H330 می‌پردازیم.

علت سوختن فیوز پمپ بنزین برلیانس H330

در جعبه‌فیوز برلیانس H330 این مشکل به دلیل ضعیف شدن تدریجی سیم پیچ‌های قسمت پمپ بنزین اتومبیل و کشیدن جریان انحرافی از سمت وسایل خارجی غیراستانداردی که به فندک ماشین متصل است و موجب کشیدن جریان توسط آن‌ها می‌شود، به وجود می‌آید؛ بنابراین در نتیجه باعث سوختن پمپ بنزین خودرو خواهد شد.

علت سوختن فیوز فن برلیانس H330

این امر در جعبه‌فیوز برلیانس H330 ممکن است به علت افزودن ابزارهای غیراستانداردی مانند پروژکتورهای قوی به خودرو و یا افزودن یک قطعه اضافی با مصرف بالای برق به سیستم برق خودرو باشد که موجب فشار اضافی به قسمت برق شده و فیوز فن را از بین می‌برد.

علت سوختن فیوز بوق برلیانس H330

فیوز بوق نیز می‌تواند در اثر اضافه کردن بخش‌های فانتزی با مصرف برق بالا که امروزه در بین جوانان بسیار رایج شده، تخریب شود. بخش‌های اضافی نیز مصرف برق در خودرو را افزایش می‌دهند و موجب فشار به برق خودرو شده و در نهایت فیوز برق را از بین می‌برد.

علت سوختن فیوز کولر در جعبه‌فیوز برلیانس H330

اتصالی سیم پیچی کولر ممکن است از قسمت‌هایی از فن داخل اتاق، فن کندانسور، بوبین کلاچ و غیره ناشی شود. اگر به محض گرفتن کولر فیوز فن رادیاتور آب بسوزد، این به دو دلیل است؛ یا سیم‌کشی مقاومت فن مشکل دارد و یا موتور فن جریان زیادی را می‌کشد که منجر به سوختن فیوز می‌شود.

در این مقاله برای بررسی فیوزها به دفترچه راهنمای خودرو برلیانس H330 استناد می‌شود که به شرح زیر است.

«این کتابچه به دلیل به‌روزرسانی مستمر و تفاوت بین مد‌ل‌های خودرو نمی‌تواند تمامی جدیدترین موقعیت فیوزها را شامل شود. اطلاعات فیوزها مطابق با وضعیت نهایی خودرو در هنگام تدوین کتاب می‌باشد. در واقعیت یک فیوز می‌تواند برای حفظ تعداد کمی از تجهیزات الکتریکی به کار رود. به طور مشابه تجهیزات الکتریکی نام برده شده هنوز توسط فیوزهای کمی محافظت می‌شوند.

فیوزهای نام برده شده در این کتاب صرفاً برای تعمیرات اضطراری بوده و باید به نمایندگی‌های مجاز سایپا یدک مراجعه کنید. توصیه می‌شود همیشه فیوز زاپاس در خودرو داشته باشید و فیوزها را از نمایندگی‌های مجاز سایپا یدک تهیه کنید. دو جعبه فیوز در خودرو موجود است: یکی در سمت چپ محفظه موتور و دیگری در قسمت پایین چپ داشبورد در داخل قرار دارد».

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

بنابراین توجه به نکات ذیل ضروری است:

 • استفاده از فیوزهای غیراستاندارد یا معیوب و یا عدم استفاده از فیوز سبب سوختگی و آسیب رسیدن به سیم‌ها و تجهیزات الکتریکی می‌شود.
 • از فیوزهای غیراستاندارد استفاده نکنید. تعویض را فقط با استفاده از فیوزهای استاندارد (مقدار جریان، مشخصات، رنگ و سایز مشابه( انجام دهید.
 • فیوز معیوب را هرگز تعمیر نکنید.
 • از اشیاء دیگر )مانند فلز، سیم، بست یا هرچیز دیگر( به جای فیوز استفاده نکنید.
 • برای جلوگیری از آسیب دیدن تجهیزات الکتریکی و سیم‌ها، سوئیچ استارت را خاموش کرده و کلید را بیرون آورید.
 • برای جلوگیری از آسیب دیدن تجهیزات الکتریکی اجازه ندهید اشیاء و یا مایعات وارد جعبه‌فیوز شوند. بعد از تعویض فیوزها درب آن را به خوبی ببندید.
 • در صورتی که پس از تعویض فیوزها دوباره فیوز بسوزد، تجهیزات الکتریکی و یا سیم آن‌ها ممکن است مشکل داشته باشد. در این صورت لطفاً با نمایندگی مجاز سایپا یدک تماس بگیرید.
 • فیوزهایی که در این کتابچه ذکر نشده‌اند، فقط باید از نمایندگی‌های سایپا یدک تهیه شوند.

جعبه‌فیوز داخل اتاق ساختاری مشابه ذیل دارد:

همچنین جعبه‌فیوز محفظه موتور ساختاری مشابه آنچه در ذیل آمده دارد.

بنابراین با توجه به نکات گفته شده باید نسبت به موضوعات ذیل توجه کافی را مبذول بدارید.

 • اگر فیوز یدکی در دسترس نمی‌باشد، می‌توانید از فیوزی که به ایمنی رانندگی آسیب وارد نمی‌کند استفاده کنید. این عمل یک راه‌حل موقتی بوده و در اسرع وقت از فیوز مناسب استفاده کنید.
 • اگر فیوز مشکلی ندارد، فوراً اتصال فیوز را بررسی کنید. اگر سیم فیوز سوخته است آن را تعویض کنید. به هیچ عنوان از سیم آهنی، حتی به طور موقت استفاده نکنید.
 • اگر یک فیوز فوراً سوخت، احتمالاً مدار دارای مشکل می‌باشد. برای بازرسی و تعمیر به نمایندگی‌های مجاز سایپا یدک مراجعه کنید.

مراحل تعویض فیوزهای سوخته در جعبه‌فیوز برلیانس H330

 • سوئیچ استارت را بسته و همه تجهیزات برقی باید خاموش شوند.
 • درب جعبه‌فیوز را باز کنید. در داخل جعبه‌فیوز شما طیف وسیعی از فیوزهای رنگی و اعداد روی آن‌ها را مشاهده خواهید کرد که مقدار آمپراژ هر فیوز را نشان می‌دهد.
 • سعی کنید فیوز سوخته را پیدا کنید. داخل روکش پلاستیکی فیوز معمولاً سیاه خواهد بود یا ممکن است قطعه فلزی شکسته شده باشد. اگر فضای اطراف تاریک است از یک چراغ قوه برای شناسایی فیوز معیوب استفاده کنید.
 • فیوز شکسته را با استفاده از ابزاری مانند انبردست یا با استفاده از دست از جای خود جدا کنید. فقط یادتان باشد که فیوزها ممکن است به راحتی بشکنند و بیرون کشیدن آن‌ها دشوار شود. پس لازم است جوانب احتیاط را رعایت کنید.
 • فیوزهای جدید را بر اساس مقدار آمپراژ در جای خود قرار دهید. استفاده از فیوز با آمپراژ نادرست می‌تواند باعث ایجاد مشکلات جدی در سیستم برق خودرو شود.
 • جهت بررسی درست کارکردن فیوزها، خودرو را روشن کنید.
 • اگر بعد از روشن کردن ماشین، فیوز به سرعت سوخت، خودروی خود را حتماً به تعمیرگاه ببرید.
برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

جمع بندی جعبه‌فیوز برلیانس H330

به پایان مقاله جعبه‌فیوز برلیانس H330 رسیدیم. تعویض فیوز برلیانس H330 معمولاً ضروری نیست. مگر اینکه خودرو دچار آسیب شدید یا مشکلات الکتریکی شده باشد. به هر حال شما باید به خوبی مکان جعبه‌فیوز و عملکرد این بخش از خودروی خود را بشناسید. مهم است بدانید که فیوزها اصولاً چه کارهایی را انجام می‌دهند و هر کدام مربوط به چه بخشی از سیستم الکترونیکی خودرو هستند. اگر در وقت و هزینه خود قصد صرفه‌جویی دارید، بهترین راه برای شناخت نوع دقیق فیوز، باز کردن جعبه‌فیوز و مشاهده آن است.

به این نکته دقت کنید در صورت بروز مشکل اتصالات فیوزها را دستکاری و قطع و وصل نکنید و برای رفع ایراد در این قسمت‌ها از افراد متخصص کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید

جعبه فیوز برلیانس H220

جعبه فیوز پژو ۲۰۶

لوکس‌ترین تاکسی‌های دنیا

مقایسه پژو پارس سال و رانا پلاس

راهنمای جعبه فیوز پراید

راهنمای جعبه فیوز پژو 405