پراید 28 میلیون تومانی گرانی پراید
0

امروز خبری عجیب در رسانه های خودرویی کشور منتشر شده مبنی بر این که شرکت سایپا با امضای یک تفاهم نامه همکاری با پژوهشگاه ارتباطات و مرکز تحقیقات خود، قصد دارد خودروی خودران تولید کند.

در بخشی از این خبر آمده:

در راستای ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و استفاده مناسب تر از توانمندی‌های داخلی، پژوهشگاه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و مرکز تحقیقات و نوآوری صنایع خودرو سایپا تفاهم نامه‌ای امضاء کردند که در پی آن قرار است دو مجموعه یاد شده در تولید اولین خودروی هوشمند در کشور؛ طراحی و تولید حسگرها و رادار در چارچوب سیستم دستیار راننده خودرو و خودروران؛ توسعه قابلیت های خودروهای متصل و ارایه بسترهای رایانش ابری؛ طراحی و تولید نمونه قطعات با فناوری پیشرفته الکترونیکی مورد نیاز در خودرو و درنهایت بهره برداری از آزمایشگاه طرفین به منظور تکمیل فرآیند توسعه محصول همکاری داشته باشند.

تکنولوژی خودران یکی از پیشرفته ترین تکنولوژی های خودرویی است که هنوز هم در دنیا هیچ شرکتی موفق نشده یک خودروی خودران کامل (سطح ۵) تولید کند. تکنولوژی خودران در شش سطح شامل سطح ۰ تا سطح ۵ دسته بندی می شود که در سطح ۰ سیستم خودران برخی هشدارها را داده یا ممکن است به صورت لحظه ای در برخی مسائل دخالت کند، ولی کنترل خودرو را نمی تواند در اختیار بگیرد.

در سطح ۵، سیستم کاملا خودران بوده و راننده حتی نیازی نیست فرمان را دست بگیرد. این که سایپا قصد دارد در چه سطح تکنولوژی خودران تولید کند هنوز برای ما هم مشخص نیست.

در های تک بودن تکنولوژی خودران شکی نیست، نمی خواهیم نسبت به توانایی شرکت های ایرانی هم بدبین باشیم، ولی در شرایطی که ما هنوز توانایی تولید یک خودروی استاندارد و مدرن، با ایمنی بالا نداریم، چه لزومی دارد سرمایه های این مملکت خرج طراحی تکنولوژی های پیچیده و گران قیمتی مانند سیستم خودران شود؟

اینم بخون
رونمایی از جگوار اف پیس مدل 2021 فیس لیفت با کابین جدید

نظر شما در مورد برنامه سایپا برای تولید خودروی خودران چیست؟ آیا حاضرید در صورت تولید و عرضه، خودروی خودران سایپا را سوار شوید؟

کیا کادنزا و K900 از بازار آمریکا خارج می شوند

مقاله قبلی

نگاهی به سودا SA01 در قالب اولین خودرو تمام برقی بازار ایران

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در تکنولوژی