در این مقاله از سوئیچ سعی کردیم به تمام معایب  پژو 206 اشاره کنیم. پژو 206 جزو پرفروش‌ترین خودروهای بازار ایران می‌باشد. این خودرو تاکنون در تیپ‌ها و مدل‌های متفاوت به بازار عرضه شده است. پژو 206 در اوایل دهه 80 توسط شرکت خودروسازی، ایران خودرو به بازار عرضه شد. میزان تولید بالای این خودرو باعث تکراری شدن آن شد به طوری که مانند پراید در هر خیابان یا کوچه‌ای قابل مشاهده است.

[switch_forms_buy]

طراحی ظاهری 206 باعث شده قشر جوان علاقه بیشتری نسبت به خرید آن نشان دهند. این خودرو در ابتدا با 6 تیپ مختلف تولید و عرضه می‌شد اما در حال حاضر با دو تیپ 2 و 5 تولید می‌شود. تیپ 5 این خودرو تا سال 1386 با قطعات فرانسوی تولید می‌شد اما امروزه به علت جایگزینی این قطعات، با قطعات داخلی تفاوت کیفیت بالایی میان این دو تیپ مشاهده نمی‌شود.

 معایب پژو 206 از نظر فنی

یکی از اصلی ترین مشکلاتی که در هر دو تیپ از 206 مشاهده می‌شود، مشکل واشر سرسیلندر است. این قطعه وظیفه جلوگیری از نشت آب و روغن را برعهده دارد. هر نوع پوسیدگی، خوردگی و پارگی در این قطعه باعث آسیب جدی به پیشرانه خودرو می‌شود.

ضعف سیستم جلوبندی از دیگر معایب پژو 206 می‌باشد. از جمله مشکلاتی که هنگام خرابی جلوبندی به وجود می‌آید، می‌توان به روشن شدن چراغ چک و ایجاد سروصدای آزاردهنده اشاره کرد. یک بخشی و کوچکی قسمت جلویی این خودرو عامل ضعیف بودن سیستم جلوبندی آن است. قسمت جلویی 206 به صورت تک بخش می‌باشد که سهم بالایی در خرابی و آسیب‌پذیری سیستم جلوبندی دارد.

یکی دیگر از معایب پژو 206 استهلاک بالای سیستم هیدرولیک آن است. تعمیرکاران جهت تعمیر این سیستم لازم است چندین قطعه را جابه‌جا کنند تا اینکه توانایی دسترسی به سیستم هیدرولیک را داشته باشند. از جمله ایرادات این سیستم می‌توان به روغن ریزی 206 اشاره کرد.

اکسل عقب در این خودرو به صورت یکپارچه طراحی شده است. و این طراحی باعث می‌شود در صورت ایجاد یک مشکل جزئی در آن کل سیستم دچار آسیب شود. تعمیر این سیستم در خودرو 206 مشکل نیست اما هزینه زیادی به دنبال دارد. برای جلوگیری از وارد شدن آسیب به سیستم اکسل همواره کمک فنرهای عقب خودرو را از نظر کارایی مورد بررسی قرار دهید.

مشکل دیگری که در 206های تیپ 5 مشاهده می‌شود، حذف ترمزهای دیسکی است. اعمال تحریم‌ها از طرف آمریکا مشکلات زیادی به صنعت خودروسازی ایران وارد کرد، که حذف ترمزهای دیسکی تیپ 5 خودرو 206 یکی از همین مشکلات می‌باشد.

بررسی معایب پژو 206

از دیگر معایب پژو 206 این خودرو هاچ‌بک می‌توان به فنربندی و سیستم تعلیق آن اشاره کرد. به همین علت خودرو 206 تجربه سواری خسته‌کننده و خشکی را در مسافت‌های طولانی برای سرنشینان خود به وجود می‌آورد. یکی دیگر از مشکلات سیستم تعلیق 206 خطر انحراف این خودرو در پیچ‌ها است.

برای تجربه خرید خودرو بی‌دردسر همسو با سبک زندگیت اینجا کلیک کن

مدل‌های جدید این خودرو دچار خطاهای نرم افزاری می‌شوند که به علت تنظیمات نادر ECU به وجود می‌آیند. مشکلاتی از جمله گاز نخوردن خودرو، بالا رفتن دور موتور، خطای کوئل و … مربوط به کارکرد نادرست ECU است.

دسته راهنما از جمله قسمت‌های مهم و حیاتی خودرو محسوب می‌شود. دسته راهنمای 206 استهلاک بالایی دارد و همواره تعمیر آن بسیار پرهزینه می‌باشد.

معایب پژو 206 از نظر طراحی بدنه و کابین

یکی از ویژگی‌های این خودرو طراحی بدنه آن است اما بعد از 20 سال، گرد کهنگی بر روی این طراحی نشسته است. این خودرو علاوه بر ظاهر زیبا مشکلات بسیاری در سیستم تعلیق خود دارد که نشات گرفته از طراحی آن می‌باشد. طراحی پژو 206 احتمال چپ شدن در پیچ‌ها را افزایش می‌دهد.

این هاچ‌بک دوست داشتنی نه تنها در ایران بلکه در سطح جهان نیز توانسته محبوبیت بالایی را کسب کند. اما یکی از بزرگ‌ترین ایرادات این خودروی فرانسوی فاصله کوتاه محوری آن است. این فاصله کوتاه باعث ایجاد فضای بسیار کوچک و غیر ارگونومیک برای سرنشینان صندلی‌های پشت شده است. به همین علت پژو 206 را نمی‌توان یک خودرو مناسب برای خانواده‌های بزرگ معرفی کرد. و به علت هاچ‌بک بودن صندوق عقب دارای  فضای محدودی است.

کیفیت ساخت این خودرو متاسفانه طی سال‌های اخیر دچار افت شده است. حذف پارچه‌های مورد استفاده در درب‌ها، به کار بردن پلاستیک‌های بی‌کیفیت، فاصله ایجاد شده در بین قطعات به علت قالب‌گیری نامناسب، بالا رفتن بیش از حد دمای پیشرانه، اختلال در سیستم‌های الکتریکی تعدادی از مشکلات نسخه ایرانیزه شده پژو 206 است. و همچنین استفاده از پلاستیک بی‌کیفیت و خشک باعث ایجاد صدا در کابین این خودرو شده است.

معایب پژو 206 از نظر ایمنی

خودرو 206 در مسیرهای مارپیچ و سرعت‌های بالا خطر انحراف و چپ شدن را دارد. علت این خطر ضعف هندلینگ، سیستم تعلیق و طراحی در این خودرو است.

با توجه به بررسی‌های انجام یافته در آزمون‌های ایمنی بیشترین آسیب‌های تصادف این خودرو مربوط به بخش قفسه‌ی سینه بزرگسالان است. و وضعیت بسیار نامناسبی هنگام تصادف برای سرنشینان خردسال در قسمت عقب خودرو وجود دارد. در هنگام تصادفات شدید، امکان دارد پدال ترمز حرکت کند که این موضوع تهدید جدی، جهت آسیب به ساق و مچ پای راننده محسوب می‌شود.

فروش خودرو بدون اتلاف وقت و به بهترین قیمت بازار را با سوییچ تجربه کنید

برای درخواست فروش خودرو اینجا کلیک کنید

معایب پژو 206 از نظر امکانات رفاهی

تولید این خودرو مربوط به سال 2000 است. پس نمی‌توانیم انتظار امکانات مدرن را از این خودرو داشته باشیم. شرکت خودروسازی، ایران خودرو تلاشی جهت به روزرسانی امکانات 206 در طی چند سال اخیر انجام نداده است. شاید بتوان گفت امکانات خودرو 206 در مقابل خودروهایی مانند پراید یا پژو 405 بیشتر است اما در مقابل رقبای چینی خود قدرتی برای رقابت ندارد.

معایب پژو 206 از نظر استهلاک بالا

TU3 و TU5، دو پیشرانه مورد استفاده در موتور تیپ‌های خودرو 206 هستند. که مورد اول در تیپ 2 و مورد بعدی در تیپ 5 مورد استفاده قرار گرفته است. این دو پیشرانه میزان استهلاک بالایی دارند. و امروزه به دلیل افت کیفیت آلیاژهای مورد استفاده، میزان استهلاک آن‌ها افزایش یافته است. جعبه دنده استفاده شده در تیپ 5، پژو 206 از سال 1391 تغییر یافته و به علت عدم هماهنگی آن با پیشرانه TU5 باعث ایجاد مشکلاتی از قبیل کاهش شتاب و افزایش میزان مصرف سوخت شده است.

معایب پژو 206 از نظر هزینه بالا نگهداری و تعمیرات

یکی از معایب پژو 206 هزینه بالا نگهداری و تعمیرات است. نسخه‌های مونتاژی و وارداتی این خودرو در سال‌های اول عرضه آن دارای کیفیت بالایی بودند. و اغلب این نسخه‌ها استهلاک بسیار پایینی داشتند. اما مدل‌های تولید شده این خودرو در دهه 90 مشکلات فراوانی را برای مالکان خود ایجاد کرده است. از جمله این مشکلات می‌توان به ضعف ECU اشاره کرد که اغلب راه‌حلی برای رفع آن وجود ندارد. پژو 206 در تولیدات سال‌های اخیر خود دچار ضعف در عایق‌بندی شده است و قطعات مورد استفاده در کابین صداهای آزاردهنده بسیاری را تولید می‌کنند. قطعات این خودرو به راحتی پیدا می‌شوند اما در عوض هزینه تعمیر بسیار بالایی دارند. در واقع علت اصلی دستمزد تعمیرکاران فضای کم موتور پژو 206 است که دسترسی به قطعات را سخت می‌کند.

کلام آخر بررسی معایب پژو 206

به پایان مقاله بررسی معایب پژو 206 رسیدیم. با توجه به مواردی که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم، این هاچ‌بک فرانسوی خودروی خوبی است. اما هزینه‌های نگهداری بالا، تعمیرات پرهزینه، تعداد آپشن‌های کم و قیمت بالای قطعات با قیمت آن همخوانی ندارد. پژو 206 یکی از پرتقاضاترین و محبوب‌ترین خودروهای بازار ایران است با توجه به بررسی‌های انجام شده یک خودروی خارجی می‌تواند جایگزین بهتری برای این خودرو باشد.

بیشتر بخوانید: