مقدمه

در این مقاله از سری مقالات سوئیچ قصد داریم معایب آریو را مورد بررسی قرار دهیم. آریو در گذشته نام یکی از سرداران شجاع ایرانی بود که در مقابل لشکر اسکندر مقدونی ایستادگی کرد. اما نکته جالب اینجاست که شرکت خودروسازی سایپا این اسم را برای یک خودرو غیرایرانی قرار داده است. تنها محصول کمپانی زوتی چین که در ایران عرضه می‌شود آریو نام دارد. این محصول از زوتی شباهت بسیار زیادی به یکی از محصولات تویوتا به نام آلیون دارد و نوعی نسخه کپی شده آن به شمار می‌رود.

این خودرو را می‌توان با توجه به امکانات رفاهی و ایمنی به 4 تیپ زیر تقسیم بندی کرد:

 • STANDARD 1.5 دستی
 • ELEGANT 1.5 دستی
 • ELEGANT 1.6 اتوماتیک
 • ROYAL 1.6 اتوماتیک

 برای اینکه بتوانید در مورد خرید این خودرو با در نظر داشتن معایب آن اقدام کنید، با ما همراه شوید.

بررسی معایب آریو از نظر فنی

اولین مورد از معایب آریو در بخش فنی مربوط به پیشرانه این خودرو می‌باشد. موتور هر خودرو اصلی‌ترین جز آن است. متاسفانه قدرت پیشرانه آریو ضعف است و این ضعف بیشتر در جاده‌ها مشخص می‌شود. ممکن است شما بعد از تجربه این ایراد آریو، نسبت به خرید آن دلسرد شوید. پیشرانه این خودرو به صورت 1.5 و 1.6 لیتری عرضه شده که هریک قابلیت تولید قدرتی به اندازه 103 و 112 اسب بخار دارند. کارخانه میتسوبیشی ژاپن تولید کننده پیشرانه آریو می‌باشد. وزن آریو 1275 کیلوگرم است که برای قدرت پیشرانه آن وزن زیادی محسوب می‌شود.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

در مصارف شهری این خودرو به مشکلی برخورد نخواهید کرد اما اگر بخواهید مسیر سربالایی را با ظرفیت تکمیل این خودرو طی کنید قطعاً متوجه ضعف آن خواهید شد.

عملکرد گیربکس آریو در نسخه اتوماتیک این خودرو دارای ضعف‌هایی می‌باشد. به عنوان مثال شتاب صفر تا صد آریو تقریبا 11.5 ثانیه است، که این عدد مقدار بالایی می‌باشد. اغلب مالکان این خودرو از تاخیر و کندی هنگام تعویض دنده و معکوس گله می‌کنند. پس اگر اهل رانندگی با سرعت بالا هستید این خودرو قادر نخواهد بود نیاز شما را برطرف کند.

کمک فنرهای این خودرو استهلاک بالایی دارند و لازم است در مدت زمان کوتاه تعویض شوند. از جمله دیگر قطعاتی که استهلاک بالا در این خودرو دارد دسته موتور آریو می‌باشد.

بررسی معایب آریو

بررسی معایب آریو از نظر ظاهری

یکی دیگر از معایب آریو مربوط به طراحی ظاهری این خودرو است که موجب قدیمی شدن ظاهر آن می‌شود. اگر تا به حال محصول تویوتا تحت عنوان آلیون را ندیده‌اید؟ توصیه می‌کنم این اسم را در گوگل جستجو کنید. متوجه تشابه این دو خودرو با هم خواهید شد. این سدان چینی از قسمت روبه‌رو هیچ طراحی جدید ندارد. در قسمت‌های کناری آریو هیچ اثری از خطوط حجم دهنده وجود ندارد. محدوده دید شیشه عقب به واسطه ارتفاع زیاد درب صندوق عقب کاهش یافته است. در مورد سادگی قسمت‌های عقب و جانبی این خودرو زیاده‌روی شده است و برای یک محصول سال 2015 اصلاً جذاب نیست.

بررسی معایب آریو از نظر طراحی کابین و ضعف‌های مربوط به آن

در این بخش از بررسی معایب آریو به متریال مورد استفاده در کابین خودرو می‌رسیم. کیفیت پایین متریال مورد استفاده در کابین آریو یکی از معایب غیرقابل چشم‌پوشی است. قطعات پلاستیکی کابین در کنار طراحی خوبی که دارند جنس آن‌ها از نوع ارزان‌قیمت و خشک می‌باشد.

بررسی معایب آریو از نظر تجربه رانندگیآریو فرمان زیبا و خوش کیفیتی ندارد و همچنین طراحی قدیمی پنل کیلومتر شمار برای راننده نمی‌تواند جذاب باشد. این پنل به علت شیب رو به عقب نمی‌تواند اطلاعات را به راحتی در دید راننده قرار دهد.

یکی از ضعف‌هایی گریبان‌گیر اکثرا خودروهای مونتاژ ایران است، سروصدای بالای آن است. صدای موتور این خودرو به طور کامل در داخل کابین شنیده می‌شود. بنابراین این صدا زمانی که با صدای باد و محیط بیرون همراه شود موجب احساس آزاردهنده‌ای در سرنشینان خودرو می‌شود. از جمله صداهایی که در داخل کابین آریو قابل شنیدن است، مجوعه‌ صداهای خشن به هنگام عبور از دست‌اندازها می‌باشد.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

کیفیت پایین صندلی‌های این خودرو سبب شده تا هنگام مسافرت نتوانید احساس راحتی را تجربه کنید.

داخل کابین آریو

بررسی معایب آریو از نظر امکانات رفاهی

نسخه وارداتی این خودرو هیچ مشکلی از نظر امکاناتی نداشت اما مدتی بعد که با مونتاژ ایران عرضه شد، امکانات رفاهی آن کاهش یافت. بعد از مونتاژ ایران امکانات رفاهی آریو هم سطح با محصولات ایرانی قرار گرفت. این سدان چینی برخلاف حتی برخی از محصولات داخلی فاقد نمایش‌گر است.

آپشن‌های آریو

بررسی معایب آریو از نظر قیمت قطعات

سایپا در مورد ارائه خدمات برای این سدان چینی بسیار ضعیف عمل می‌کند. مالکان آریو با مشکلات زیادی هنگام تامین قطعات مورد نیاز روبه‌رو می‌شوند. جنس قطعات این خودرو نسبت به قبل دچار کاهش کیفیت شده و به علاوه به علت اعمال تحریم‌ها قیمت‌ آن‌ها افزایش یافته است. به علاوه دستمزد تعویض قطعات این خودرو بسیار بالا است.

بررسی معایب آریو از نظر بازار خرید و فروش

از جمله معایب آریو بازار بد خرید و فروش مدل دست دوم آن است. بنابراین اگر قصد فروش خودرو خود را دارید باید حوصله بیشتری به خرج دهید. به علت بازار بد خرید و فروش این خودرو چینی فروشنده ضررهای زیادی را مواجه می‌شود.

خلاصه معایب آریو

 1. صدای بالای پیشرانه در داخل کابین
 2. عملکرد کند و ضعیف در گیربکس‌های اتوماتیک
 3. استفاده از پلاستیک بی‌کیفیت و خشک در کابین
 4. بازار دست دوم بسیار کم رونق
 5. مشکل قرارگیری صفحه کیلومتر شمار به نحوی که راننده قادر به دیدن آن هنگام رانندگی نیست
 6. امکانات رفاهی کم
 7. ضعف سیستم تعلیق و به دنبال داشتن احساس ناخوشایند برای سرنشینان
 8. میزان استهلاک بالا
 9. عدم ارائه خدمات مناسب پس از فروش
 10. کمبود قطعات یدکی

نتیجه‌گیری بررسی معایب آریو

مدت زیادی است که بازار خودرو ایران تحت سلطه خودروهای چینی می‌باشد. اما از میان این خودروهای چینی، آریو دچار شکست شده است. اما علت عمده این شکست مربوط به شرکت خودروسازی سایپا می‌باشد چرا که این شرکت موجب کاهش امکانات رفاهی این خودرو شد.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

از طرفی آریو تنها در رنگ‌های سفید و مشکی مورد عرضه قرار گرفت که در ادامه کاهش تنوع در این خودرو را به همراه داشت. این خودرو را می‌توان یک خودروی چینی شکست خورده دانست. و مدتی است که تولید این خودرو از طریق سایپا متوقف شده است. در نهایت پس از بررسی معایب آریو متوجه می‌شویم که خرید یک خودروی دست دوم با کیفیت بالا گزینه بهتری نسبت به این خودرو خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

مزایا آریو