مقدمه

در این مقاله قصد داریم به بررسی علائم روغن‌ریزی ماشین بپردازیم. هدف روغن کاهش اصطکاک درون موتور شما است. اگر روغن به اندازه کافی تمیز و باکیفیت باشد، موتور خودرو کار خود را به درستی انجام می‌دهد و این به معنی آن است که اجزای موتور شما بدون ساییده شدن به یکدیگر و ایجاد خوردگی به خوبی کار می‌کنند. با گذشت زمان در خودروهای دارای مشکل، علائم روغن‌ریزی ماشین آشکار می‌شود.

حال ممکن است زمان زیادی از تعویض روغن گذشته باشد و یا این که خودرو دارای علائم روغن‌ریزی شده باشد. از آنجایی که روغن بخش مهمی از عملکرد موتور شما بوده، عاقلانه است که مراقب علائم روغن‌ریزی ماشین باشید. اما این علائم ممکن است همیشه واضح نباشند. نشانه‌های احتمالی که به آن‌ها علائم روغن‌ریزی ماشین گفته می‌شود را در ادامه بررسی می‌کنیم.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

علائم روغن‌ریزی ماشین

وجود لکه‌های تیره در زیر ماشین شما

بدیهی‌ترین نشانه از علائم روغن‌ریزی ماشین، وجود لکه‌های تیره در زیر ماشین شما است. یک لکه تیره در زیر موتور وسیله نقلیه شما نشان دهنده این است که روغن از خودروی شما چکه می‌کند. متأسفانه هنگام تعیین دقیق محل نشت روغن، همه چیز کمی پیچیده‌تر می‌شود. زیرا این نشانه یا علامت می‌تواند ناشی از بستن بد یک واشر یا خراب شدن آن باشد. یا ممکن است این نشت ناشی از محل کارتل موتور خودرو بوده و یا از علائم روغن ترمز باشد. پس همیشه به راحتی نمی‌توان این محل را جستجو و پیدا کرد. به همین دلیل معمولاً بهتر است به یک مکانیک آموزش دیده اعتماد کرده و به آن رجوع کنید.

بوی سوختگی

اگر روغن از جایی در موتور نشت کند، ممکن است اصلاً روی زمین ریخته نشود. در عوض امکان اینکه روی قسمت‌های دیگری از موتور چکه کند، وجود دارد. بدیهی است هنگامی که موتور گرم می‌شود، روغن ممکن است بسوزد. همین طور که این کار مداومت پیدا می‌کند، بوی سوختن قوی و تندتر می‌شود. زمانی که موتورتان به دمای کار می‌رسد، به نوعی توسط بوی روغن سوخته بمباران می‌شوید. توصیه می‌کنیم به محض این کار خودرو را متوقف نموده و سطح روغن خود را از لحاظ علائم روغن‌ریزی ماشین کنترل کنید. حتی اگر همه چیز خوب به نظر رسید، بوی سوختن شدید نگران‌کننده است و بهتر است از امداد کمک بگیرید.

سطح پایین روغن

شما معمولاً چند بار سطح روغن موتور خود را چک می‌کنید؟ این که خودروی خود را به صورت منظم در هر روز بررسی کنید، بسیار ایده‌آل است. با توجه به اینکه این کار زمان زیادی را صرف نمی‌کند، یکی از علائم روغن‌ریزی ماشین را به خوبی کنترل نموده‌اید. اگر زودتر این مورد را بررسی نمایید و به مشکل آن اشراف پیدا کنید، می‌تواند مقدار قابل توجهی در هزینه شما صرفه‌جویی شود.

برای بررسی سطح روغن در اکثر خودروها میله روغن را پیدا کرده و آن را بردارید. قبل از قرار دادن مجدد آن برای خواندن دقیق، آن را با یک پارچه پاک کنید و دوباره آن را بیرون بیاورید و ببینید روغن تا چه اندازه از سطح شاخص پایین آمده است. اگر زیر خط حداقل باشد، موتور شما روغن کافی ندارد. در این حالت ممکن است جایی نشتی داشته باشد. افزودن روغن بیشتر می‌تواند یک راه حل موقت باشد. اما در اولین فرصت و اولین مرکز مجاز تعمیر خودرو مراجعه نموده و از یک فاجعه جلوگیری کنید.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

ایجاد روغن با ظاهری متفاوت

 

هنگامی که روغن را بررسی می‌کنید، به رنگ و قوام روغن نگاهی بیندازید. روغن معمولاً قهوه‌ای تیره یا سیاه یا ممکن است شفاف لغزنده و روغنی باشد. اگر رنگ قهوه‌ای کم‌رنگ‌تر، مات‌تر و یا سیاه بود و یا این که بافت آن شیری کف‌آلود و یا متراکم بود، ممکن است نشانه‌ای از خراب شدن واشر سرسیلندر باشد. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، در اصطلاح ماشین آب و روغن قاطی کرده است و روغن و خنک‌کننده به یکدیگر نشت می‌کنند. اگر این مشکل فوراً برطرف نشود، واشر سر سیلندر ترکیده و می‌تواند موتور را از بین ببرد.

روشن شدن چراغ فشار روغن در قسمت چراغ‌های پشت فرمان

همان‌طور که می‌دانید، پشت فرمان شما در قسمت داشبورد تعداد زیادی چراغ وجود دارد که در صورت بروز مشکل روشن می‌شوند. چراغ فشار روغن نیز یکی از این چراغ‌ها است که شبیه یک قوطی روغن قدیمی است. اگر این چراغ هشدار روشن شود، به این معنی است که فشار روغن در موتور شما بسیار پایین است. اگر چه ممکن است دلایل دیگری مانند خرابی پمپ روغن، باعث روشن شدن چراغ شده باشد. اما ممکن است روغن کافی در سیستم برای حفظ فشار مناسب وجود نداشته باشد و این یکی از علائم روغن‌ریزی ماشین است که بسیار اهمیت دارد.

در هر حال علت ترشح هر چه باشد، آن را نباید نادیده بگیرید و در اولین فرصت بعد از روشن شدن چراغ، خودرو را کنار بکشید، موتور را خاموش کنید و سطح روغن را بعد از مدت زمانی بررسی نمایید. اما بهترین کار غیر از پُر کردن روغن این است که از کارشناسان امداد کمک گرفته تا بررسی کنند که چرا فشار روغن روشن شده است. در هر حال یکی از علائم روغن‌ریزی ماشین که بسیار اهمیت دارد، روشن شدن چراغ فشار روغن است. هر کاری که انجام می‌دهید، به این نکته توجه داشته باشید که با وسیله نقلیه، با چراغ روشن روغن رانندگی نکنید.

صدای تیک‌تیک یا صدای نامتعارف خودرو

صدای تیک تیک ضربه زدن یا ضربه خوردن و هرگونه صدای نامتعارف در موتور در زمان دور آرام می‌تواند نشان‌دهنده علائم روغن‌ریزی ماشین باشد. همچنین، این موضوع را نشان می‌دهد که قسمت‌های بالایی موتور به درستی روغن‌کاری نشده‌اند و این می‌تواند به دلیل سطح پایین روغن موتور و یا استفاده از روغن موتور با مشخصات اشتباه، فشار ناکافی روغن موتور، مشکل در تسمه تایم یا زنجیر باشد.

اما معمولاً یکی از علائم روغن‌ریزی ماشین صداهای عجیب و غریب از موتور بوده که ناشی از نشت مداوم روغن است. اگر موتور به طور مداوم روغن از دست دهد، بدترین قسمت موتور که همان سوپاپ‌ها و شیرآلات بالابر سوپاپ هستند، آسیب می‌بینند و به دلیل عدم روان کار کردن سروصدای بسیار زیادی خواهند داشت.

گیربکس در تعویض دنده مشکل دارد

از دیگر علائم روغن‌ریزی ماشین مشکل در تعویض دنده است. اگر گیربکس یا مایع گیربکس نشتی داشته باشد، بر روان بودن تعویض ‌دنده بسیار تأثیرگذار است. بررسی سطح مایع در جعبه‌دنده کار آسانی نیست. اما نشتی گیربکس معمولاً علائم آشکاری دارد. علائم کم بودن مایع گیربکس عبارت‌ا‌ند از مشکل در تعویض دنده، تعویض دنده کندتر، صداهای ساییدن هنگام تعویض دنده و گرم شدن بیش از حد گیربکس. زمانی که متوجه شوید مایعی از گیربکس نشت می‌کند و با رنگ موتور متفاوت است، اگر مایع، نسبتاً جدید باشد به جای روغن موتور طلایی یا قهوه‌ای تیره رنگ آن قرمز است. همچنین، می‌تواند از نظر قوام ضخیم‌تر از روغن موتور باشد.

روغن‌های موجود در موتور و علائم روغن‌ریزی ماشین

وقتی صحبت از علائم روغن‌ریزی ماشین است، فقط به روغن موتور اکتفا نمی‌شود. بلکه مایعات دیگر نیز ممکن است نشت داشته باشند که عبارت‌اند از روغن موتور، سوخت که ممکن است بنزین و گازوئیل باشد، مایع گیربکس یا همان روغن گیربکس، مایع خنک‌کننده موتور، روغن ترمز و روغن هیدرولیک فرمان که در جای خود باید بررسی شوند.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

سخن آخر

در قسمت آخر توجه شما را به این موضوع جلب می‌کنیم که شایع‌ترین دلیل نشت روغن خودرو در قسمت‌های مختلف خرابی درزگیر یا واشر لاستیکی است. واشرهای لاستیکی در بسیاری از قسمت‌های خودرو دو جز را به هم وصل کرده و در اصطلاح آب‌بندی می‌نمایند. موتورها می‌توانند بسیار داغ شوند و برخی از قسمت‌های موتور تحت فشار زیادی کار می‌کنند. گرم شدن و خنک شدن مداوم موتور، ترمز، گیربکس و غیره باعث می‌شود تا قطعات پلاستیکی با افزایش زمان سخت شده و در نهایت ترک بخورند و علائم روغن‌ریزی ماشین در این حالت آشکار می‌شود. پس بهترین تصمیم مراجعه به نمایندگی مجاز یا مکانیک‌های خبره خودرو است.

بیشتر بخوانید 

شاتون چیست؟

علائم روغن‌سوزی خودرو

علائم خرابی شمع خودرو

طبق خودرو چیست؟

علائم خرابی استپر موتور

علائم خرابی سنسور اکسیژن