بررسی جامع علائم خرابی شمع خودرو

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin

فهرست مطالب

آخرین باری که اقدام به تعویض شمع خودروی خود کرده‌اید، کی بوده است؟ آیا اصلاً به آن‌ها فکر می‌کنید؟ شمع‌ها در واقع قهرمانان گمنام خودروی شما هستند. آن‌ها باعث می‌شوند که خودروی شما به حرکت ادامه دهد. در این مقاله به بررسی جامع علائم خرابی شمع خودرو می‌پردازیم.

علائم خرابی شمع خودرو

علائم خرابی شمع خودرو

شمع خودرو قسمتی از خودرو است که وظیفه مخلوط کردن هوا و سوخت و مشتعل کردن آن مخلوط در سیلندرهای موتور خودرو را بر عهده دارد. در واقع وسیله‌ای مهم و حیاتی برای جرقه‌زنی و سپس حرکت در خودرو محسوب می‌شود.

برای بهره‌وری بهینه خودرو، شمع خودرو باید تمیز و سالم و الکترودهایش بدون آسیب باشد. شمع‌های خودرو نباید با روغن، بنزین، کربن و دوده پوشیده شده باشند. بررسی منظم این قطعات  از آسیب جدی به خودرو جلوگیری می‌کند. برای آگاهی از علائم خرابی شمع خودرو در ابتدا باید بدانیم که ظاهر شمع خودرویی که معیوب است، چگونه است.

ظاهر شمع خودروی معیوب و خراب

شمع خودروی معیوب و خراب ممکن است یکی از موارد زیر را داشته باشد:

 • تجمع کربن به رنگ سیاه و ضخیم که فضای خالی بین انتهای جرقه‌گیر در شمع و قطعه فلزی قلاب مانندی که در انتهای شمع قرار دارد را فراگرفته است.
 • در حالت دیگر، این کربن تیره روی قسمت انتهایی شمع ایجاد می‌شود ولی شکاف را نمی‌پوشاند.
 • ممکن است در انتهای شمع خودرو، لکه‌های روغن باقی بماند (این حالت بیشتر در موتورهای دو زمانه اتفاق می‌افتد. موتورهای دو زمانه از مخلوط گاز و روغن استفاده می‌کنند).
 • ممکن است که مشکل شمع خودرو، داخلی باشد. در این صورت هیچ تغییری در ظاهر شمع خودرو ایجاد نمی‌شود و فقط وظیفه جرقه‌زنی شمع مختل می‌گردد.

علائم خرابی شمع خودرو

علائم فنی خرابی شمع خودرو

برای اینکه بتوانیم از آسیب جدی به خودرو جلوگیری کنیم باید از نظر فنی نیز علائم خرابی شمع خودرو را بشناسیم و در صورت بروز هرکدام از آن‌ها در جهت رفع خرابی اقدام کنیم. در این قسمت به این علائم اشاره می‌شود.

برای تجربه خرید خودرو بی‌دردسر همسو با سبک زندگیت اینجا کلیک کن
 1. روشن بودن چراغ چشمک‌زن هشدار در خودرو

اگر چراغ چشمک‌زن‌ هشدار روشن باشد، نشان‌دهنده سوختن ناقص سوخت در خودرو است که به‌نوبه خود باعث بروز موارد زیر می‌شود:

 • ایجاد ضربه به موتور و سایر مشکلات شدید مکانیکی
 • مسائل مربوط به کاهش توان و عملکرد خودرو
 • جمع شدن دوده و سایر آلودگی‌ها روی شمع خودرو
 • ایجاد صداهای عجیب غریب و متناوب در خودرو
 1. وجود مشکل در دور کند موتور خودرو

یکی از علائم خرابی شمع خودرو این است که اگر شمع‌های خودرو از کار افتند یا کثیف و جرم‌گرفته باشند، وقتی موتور در دور کند کار می‌کند یک صدای زخمت، خشن و لرزان شنیده می‌شود. این لرزش باعث ایجاد نوعی ارتعاش می‌گردد. این ارتعاش به سایر نقاط و قطعات نیز طنین‌انداز می‌شود و باعث آسیب‌های بیشتر و گاها پرهزینه‌تر در خودرو می‌گردد.

علائم خرابی شمع خودرو

 1. ایجاد مشکل در استارت و شروع به کار کردن خودرو

اغلب افراد هنگامی‌که خودروی آن‌ها استارت نمی‌خورد و روشن نمی‌شود یا به‌سختی روشن می‌گردد، فقط به فکر خالی بودن باطری و کم بودن سوخت در خودرو می‌افتند. در حالی ‌که یکی از دلایل عمده می‌تواند خرابی شمع‌های خودرو باشد. زیرا شمع‌ها هستند که وظیفه احتراق در خودرو را بر عهده ‌دارند تا خودرو روشن شود. در نتیجه، مشکل در استارت یکی دیگر از علائم خرابی شمع خودرو است.

علائم خرابی شمع خودرو

 1. سوخت ناقص موتور خودرو

گاهی پیش می‌آید ‌که موتور خودرو درست روشن نمی‌شود، به‌طور لحظه‌ای قطع و وصل می‌شود یا باعث ایجاد احساس تکان می‌گردد. در این موارد یکی از گزینه‌هایی که باید بررسی شود، سالم یا خراب بودن شمع خودرو است. اگر این مورد که یکی از علائم خرابی شمع خودرو می‌باشد، رفع نشود، سواری با این خودرو ناخوشایند خواهد بود. در این مورد با توجه به اینکه سوخت به‌طور ناقص می‌سوزد، میزان آلایندگی هوا نیز بیشتر می‌شود.

 1. ایجاد جهش در موتور خودرو

در این حالت موتور به‌صورت نامتعارف و ناکارآمدی کار می‌کند و هوایی بیشتر از میزان موردنیاز برای فرآیند احتراق را مکش می‌نماید. همین هوای اضافی، به‌طور مداوم باعث ایجاد حرکت به‌صورت استاپ- استارت می‌شود. این موضوع باعث ایجاد حس ناخوشایند در هنگام رانندگی، هم برای راننده و هم برای سرنشینان می‌گردد و یکی از علائم خرابی شمع خودرو است.

 1. مصرف بیشتر از حد سوخت در خودرو

اگر تعداد دفعات مراجعه فرد به پمپ‌بنزین بیشتر شده است و خودرو سوخت بیشتری را نسبت به حالت نرمال و عادی همیشگی مصرف می‌کند، باید به خرابی شمع خودرو شک کرد. یکی از علائم خرابی شمع خودرو کاهش بازده سوخت و به‌تبع آن بیشتر شدن مصرف سوخت است.

فروش خودرو بدون اتلاف وقت و به بهترین قیمت بازار را با سوییچ تجربه کنید

برای درخواست فروش خودرو اینجا کلیک کنید

خراب بودن شمع خودرو یا کثیف بودن آن باعث می‌شود که مصرف میانگین سوخت در خودرو تا 30 درصد افزایش پیدا کند.

علائم خرابی شمع خودرو

 1. کاهش میزان شتاب در خودرو

خیلی از افراد در حین رانندگی  علاقه دارند که از شتاب بالای خودروی خود لذت ببرند. ولی گاهی پیش می‌آید که هرچه فرد پدال گاز را می‌فشارد، خودرو واکنش نشان نمی‌دهد و به نظر می‌رسد که پدال گاز حساسیت اولیه خود را از دست‌داده است. در چنین مواقعی حتماً باید به ‌سلامت شمع‌های خودرو شک کرد و اقدام به حل مسئله نمود. زیرا یکی از علائم خرابی شمع خودرو  مربوط به شتاب است. شمع‌های معیوب یا کثیف باعث می‌شوند که خودرو به‌صورت کند کار کند و کندتر شتاب بگیرد. در چنین مواقعی حدود 40 درصد از شتاب خودرو کاسته می‌شود.

علائم خرابی شمع خودرو

 1. معکوس کار کردن موتور خودرو

یکی دیگر از علائم خرابی شمع خودرو معکوس کار کردن موتور خودرو است. در این موارد، خودروی موردنظر نسبت سوخت به هوای نامتعادلی دارد. همین امر باعث می‌گردد که ذرات سوخت به‌صورت نسوخته در اگزوز منفجر و از اگزوز به‌صورت شعله خارج شوند. در این صورت باید هرچه سریع‌تر نسبت به رفع این مشکل اقدام گردد. زیرا اگر در رفع آن تعلل شود، می‌تواند به مبدل کاتالیزوری آسیب جدی وارد کند. همچنین خروج دود سیاه از اگزوز نیز نشانگر این امر است که موتور با اختلال کار می‌کند.

 1. ضربه موتور در خودرو

این مورد از علائم خرابی شمع خودرو موردی حساس و شدید  است که در صورت عدم رسیدگی، می‌تواند منجر به آسیب‌های مکانیکی قابل‌توجه و مهمی شود. در صورت ادامه‌دار شدن ضربه موتور و عدم رفع آن، قطعات زیر آسیب می‌بینند:

 • سر پیستون: اگر شدت ضربه بالا باشد، سر پیستون ممکن است سوراخ شود.
 • حلقه‌های فشرده‌سازی پیستون: این مورد اگرچه به‌اندازه مورد قبل حاد نیست، ولی باز هم نیاز به تعمیر جامع و کامل موتور دارد.
 • سر سیلندرها: اگر فشار ثابتی در محفظه احتراق وجود داشته باشد، سر سیلندرها سوراخ می‌شوند.
 • شیرهای سر سیلندر: امکان ذوب شدن شیرهای سر سیلندر وجود دارد.
 • موجب آلودگی فلزی در سیستم روغن‌کاری می‌شود که آن‌هم به‌نوبه خود به خرابی سایر قطعات می‌انجامد.

علائم خرابی شمع خودرو

اگر هرکدام از این علائم خرابی شمع خودرو را مشاهده کردید، در اسرع وقت با مراجعه به یک مکانیک خوب اقدام به رفع خرابی شمع‌های خودرو کنید. فرآیند رفع این مشکل ساده و آسان است اما اگر به‌موقع مشکل حل نشود، باعث ایجاد مشکلات حادتر می‌گردد. لازم به ذکر است که این مشکلات جدی‌تر، به‌مراتب هزینه‌های بالاتری را نیز برای صاحب خودرو به بار می‌آورد.

هزینه تعویض شمع خودرو چقدر است؟

میزان هزینه تعویض شمع خودرو بستگی کامل به برند خودرو دارد. برخی از خودروها دارای تعداد سیلندر بیشتری هستند. بنابراین تعداد شمع‌های آن‌ها نیز قاعدتاً بیشتر است. اما به‌طورکلی تعویض شمع خودرو معمولاً قیمت معقولی دارد. فرآیند تعویض شمع خودرو فرآیند پیچیده‌ای نیست و یک ساعت یا کمتر به طول می‌انجامد.

چه زمانی باید شمع خودرو را تعویض کنیم؟

شمع خودرو به‌طور میانگین سال‌ها و برای کیلومترها برای فرد کارایی دارد. ولی بهتر است بعد از هر 48000 کیلومتر طی مسافت با خودرو، نسبت به تعویض شمع خودرو اقدام کرد. البته امروزه برخی از خودروهای شاسی‌بلند و غیره دارای سیستم احتراق پیشرفته‌ای هستند که ظاهراً نیازی به تعویض شمع ندارد.

زمان تعویض شمع خودرو به جنس شمع نیز بستگی دارد. شمع‌هایی که از مس ساخته‌شده‌اند در مقایسه با شمع‌هایی از جنس پلاتین یا ایریدیوم، عمر کوتاه‌تری دارند.

در هر صورت بهتر است که به علائم خرابی شمع خودرو خود توجه کنید. وقتی وسیله نقلیه شما هشدار می‌دهد، به نفع شما است که به آن‌ها گوش دهید. زیرا خرابی شمع‌ها می‌تواند هزینه تعمیرات را افزایش دهد.

علائم خرابی شمع خودرو

جمع‌بندی بررسی علائم خرابی شمع خودرو

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای هر خودرویی پیش آید، مربوط به سیستم احتراق موتور می‌باشد. شمع خودرو یکی از مهم‌ترین قطعات در سیستم احتراق خودرو است که بدون آن موتور استارت نمی‌خورد. ازجمله علائم خرابی شمع خودرو می‌توان به روشن بودن چراغ چشمک‌زن هشدار، وجود مشکل در دور کند موتور، وجود مشکل در استارت، سوخت ناقص خودرو، ایجاد جهش در خودرو، افزایش مصرف سوخت، کاهش شتاب خودرو، معکوس کار کردن موتور و ضربه موتور اشاره کرد. در صورت مشاهده هرکدام از این علائم، سریعاً باید نسبت به رفع آن اقدام نمود.

بیشتر بخوانید:

مقالات مرتبط

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کیلومتر