نحوه صحیح گرم کردن موتور ماشین شاید برای بسیاری از افراد یک دقیقه به حساب آید. به هر حال فرایند گرم کردن اتومبیل خصوصا در فصل زمستان خود یک موضوع بسیار مهم و حائز اهمیت محسوب می‌شود به این دلیل که خودرو را چنا‌ن‌چه همانند انسان در نظر بگیرید، اگر در مدت زمان طولانی بدون حرکت در جای خود قرار گیرد، صددرصد برای دویدن باید قبل از هرچیزی بدن خود را گرم کند. در غیر این صورت مشکلات جسمی حتمی است.

[switch_forms_sell]

بدین ترتیب خودرو نیز در فصل زمستان به گرم کردن نیاز دارد تا قادر باشد، طول عمر اصلی خود را به بهترین شکل ممکن در سالیان طولانی حفظ کند. روغن موتور به واسطه عملکرد خاصی که دارد، می‌تواند ساختار سازماندهی شده‌ای را در هوای سرد زمستان از خود به نمایش بگذارد. به گونه‌ای که برای دمای زیر صفر روغن موتورها کمی از حالت معمول سفت‌تر می‌شوند.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

گرم کردن موتور خودرو

عملکرد روغن موتور خودرو

ابتدای مقاله به این موضوع پرداختیم که برای انجام نحوه صحیح گرم کردن موتور ماشین باید به روغن موتور و ساختار خاص آن نیز توجه داشته باشید. روغن موتور صددرصد ساختار و فرایند خاصی را دنبال می‌کند. در این بین، شما وظیفه روغن موتور را در فصل زمستان باید بسیار جدی در نظر بگیرید. به این دلیل که روغن موتور معمولا در دمای زیر صفر این قابلیت را دارد که کمی سفت به نظر برسد.

به هر حال در فصل سرد زمستان این اتفاق بسیار معمولی به شمار می‌آید. به همین دلیل  آن‌چنان که باید و شاید شما نمی‌توانید به خوبی عملیات روغن‌کاری قطعات خودرو را به خوبی مشاهده کنید. بدین ترتیب معقولانه‌ترین کار این است که شما علاوه بر انتخاب یک روغن موتور باکیفیت نیز این نکته را به خاطر بسپارید که در هوای سرد زمستان روغن موتور صددرصد می‌تواند بر روی کیفیت و روند اصلی نحوه صحیح گرم کردن موتور ماشین تأثیر به‌سزایی بگذارد.

 

 

موتور کاربراتوری

توجه داشته باشید که انواع اتومبیل‎هایی که موتور آن ها کاربراتوری است صددرصد، شما باید با نحوه صحیح گرم کردن موتور ماشین کاربراتوری آشنایی داشته باشید؛ چرا که نادیده گرفتن این اقدام خصوصا در فصل زمستان می‌تواند مشکلات زیادی را به وجود آورد.

 اما در مورد اتومبیل‌های جدید و یا به قول برخی مدرن امروزی، شما باید تکنیک خاصی را به کار ببرید. معمولا آن دسته از خودروهای قدیمی در فصل زمستان با موتور کاربراتوری خود، را شما با پنج دقیقه گرم کردن موتور می‌توانید به حرکت در بیاورید.

خاطر نشان می‌کنم عدم گرم کردن موتور خودروهای کاربراتوری، بدون هیچ اغراقی باعث می‌گردد اتومبیل با مشکل جدی مواجه شود و یکی از مزیت‌های گرم کردن خودرو، شاید توجه به روند صحیح و اصولی روغن‌کاری در ‌بخش‌های‌ مختلف اتومبیل به شمار آید. این نوع موتورها عمدتا جزء موتورهای حساس به حساب می‌آیند، که شما باید  نسبت به نحوه صحیح گرم کردن موتور ماشین دقت نظر بیشتری داشته باشید.

 

 

فواید گرم کردن موتور ماشین

زمانی‌که به فواید آشنایی با نحوه صحیح گرم کردن موتور ماشین اشاره می‌کنیم، این نکته را نباید از یاد ببرید که گرم کردن موتور باعث می‌شود تا بنزین این اختیار را داشته باشد که عملیات تبخیر را به شکل صحیح، مناسب و البته اصولی به ثمر برساند. چنان‌چه به گرم کردن موتور خودرو توجه نداشته باشیم، بدون هیچ اغراقی با چسبندگی شدید قطره‌های بنزین به داخل سیلندر مواجه می‌شوید که این مشکل صددرصد می‌تواند از طول عمر اصلی خودروی شما به بدترین شکل ممکن بکاهد.

البته یکی‌دیگر از فواید گرم کردن موتور خودرو این است که شما می‌توانید اشتعال پایدار را در نظر بگیرید. به هر حال با اشتعال پایدار و گرم شما قادر هستید فرایند مناسبی را برای اجزای گوناگون خودرو مشاهده کنید. موتور با اشتعال سرد  آن‌چنان نتیجه قابل قبولی را به نمایش نمی‌گذارد. موارد گفته شده تنها 2مورد بسیارکوچک برای ضرورت  نحوه صحیح گرم کردن موتور ماشین محسوب می‌شود.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

عدم درجا زدن خودرو

برای نحوه صحیح گرم کردن موتور ماشین معمولا شما باید این نکته را به خاطر بسپارید که فشار دادن پدال گاز تا انتها در هوای سرد و دمای پایین قطعا منطقی‌ترین کاری است که می‌توانید انجام دهید. به همین خاطر باید سعی کنید تا سیال‌های به‌توانند دمای کاملا بهینه خود را به دست آورند؛ چراکه موتور خودرو در هر مدل و کارکردی چنان‌چه آرام آرام کار خود را آغاز نماید، این‌گونه عملیات یخ‌زدایی شیشه اتومبیل نیز شروع می‌شود و کابین خودرو نیز گرمای اصلی خود را به دست می‌آورد و در نتیجه روغن گیربکس و دیفرانسیل نیز فرصت استثنایی را برای حرارت لازم را به دست می‌آورند.

 پس تا به این‌جای مقاله احتمالا متوجه شده‌اید که درجا کار کردن خودرو و فشار دادن ناگهانی پدال گاز نمی‌تواند هیچ کدام از موارد فوق را به صورت صحیح و مناسب به وجود آورد.

 

روغن موتور سبک

سؤال بسیاری از افراد شاید این باشد که برای دمای پایین چه نوع روغن موتوری می‌تواند سبک، مناسب و کاربردی‌تر باشد؟

 معمولا روغن‌های موتورهای سبک که به آن ویسکوزیته کم گفته می‌شود در فصل زمستان انتخاب قابل قبول‌تری به حساب می‌آید. به هرحال ساختار روغ موتور به‌گونه‌ای است که شما به هیچ عنوان لازم نیست تا برای گرم شدن موتور به صورت کامل منتظر بمانید. البته خاطر نشان می‌کنم در شرایطی که دما بسیار پایین است، روغن هرچقدر هم سبک باشد باز هم شما باید فردی صبور باشید؛ چرا که به هر حال وظیفه اصلی روغن در خودرو این است که قادر باشد تمامی بخش‌های گوناگون موتور را با یک حرکت روان روبه‌رو نماید.

هم‌چین برای منتقل کردن حرارت و به قول معروف گرم کردن اجزاء نیز کارایی خود را به نحو احسن به نمایش بگذارد. نحوه صحیح گرم کردن موتور ماشین کار سختی نیست، تنها به دقت و البته توجه به کیفیت محصولات باید توجه کنید.

تاثیرات دمای پایین برروی قطعات خودرو

برای انجام نحوه صحیح گرم کردن موتور ماشین بهتر است بدانید که در هوای سرد زمستان اصولا روشن کردن اتومبیل آن‌چنان کار آسانی نیست؛ چرا که به هر حال دمای پایین می‌تواند تمامی اجزاء و قطعات بدنه را کاملا سرد نماید. همین دمای پایین روال روغن‌کاری را کاهش می‌دهد. با کم شدن دمای روغن معمولا گیربکس غلظت خود را افزایش می دهد و صددرصد ساییدگی قطعات موتور نیز به شکل چشم‌گیری مشاهده می‌شود و تمام این موارد کافیست تا شما به اهمیت نحوه صحیح گرم کردن موتور ماشین پی ببرید.

باید بعد از این‌که استارت زدن را آغاز کرده‌اید کم کم حرکت خود را شروع کنید. حدودا بعد از ۵ دقیقه سرعت خود را بیشتر کنید تا هماهنگی بین اجزاء موتور با یک دمای بهینه آغاز گردد. با گرم شدن سیستم انتقال نیرو و گیربکس کاملا طبیعی است که دیگر اجزاء خودرو نیز می توانند به حالت قبل خود بازگردند.

 

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

سخن پایانی

ما در این مقاله هر آن‌چه که لازم بود را در مورد نحوه صحیح گرم کردن موتور ماشین بیان کردیم؛ چرا که امروزه متاسفانه برخی از افراد آشنایی چندانی با اهمیت این کار ندارند. این‌چنین است که در هوای سرد زمستان با مشکلات ریز و درشت بسیاری روبه‌رو می شوند و عدم گرم کردن صحیح موتور خودرو صددرصد باعث می‌شود تا شما با یک آسیب جدی و هزینه‌بر مواجه شوید که بهتر است بدانید استارت زدن و رها کردن خودرو به هیچ وجه کار درستی نیست، بلکه باید حرکت خود را آرام آرام آغاز کنید. این‌گونه به صورت صحیح موتور خودرو را گرم کرده‌اید و هماهنگی بین اجزاء موتور برقرار می‌شود.

بیشتر بخوانید

معایب ساینا

مقایسه تیبا ۲ و کوییک

پراید و تیبا ۲

مقایسه سمند و رانا

انواع مد‌ل‌های سمند

مقایسه سمند و پژو ۲۰۶ صندوق‌دار