مقدمه

پیش از بررسی راهنمای جعبه فیوز تیبا، بهتر است ابتدا با کلیت فیوز و جعبه فیوز خودرو آشنا شویم. جعبه فیوز برای محافظت از مدارهای الکتریکی خودرو در برابر قرار گرفتن در معرض عناصر و جلوگیری از آسیب و اتصال کوتاه ساخته شده است. در صورت سوختن فیوزها امکان دارد رادیو، چراغ‌های سقفی و سایر اجزای الکتریکی داخل وسیله نقلیه دچار مشکل شوند. در حالی که احتمال دارد گمان کنید باتری یا دینام ماشین شما مسئول از بین رفتن مکانیزم‌های الکتریکی است، اما در بیشتر موارد سوختن یکی از فیوزها باعث بروز چنین مشکلی می‌شود.

اگر عملکرد یک یا چند قطعه الکتریکی در خودرو دچار اختلال شود، به احتمال زیاد زمانی‌ست که فیوزها باید تعویض شوند. اگر وسیله نقلیه شما مجهز به فیوز نبود، جریان الکتریکی بیش از حد، باعث گرم شدن غیر عادی سیم کشی، ذوب شدن عایق و آتش سوزی می‌شود. ورود جریان زیاد به هر مکانیزم الکتریکی باعث خرابی فوری آن قطعه می‌شود. در ادامه قصد داریم به طور خاص، جعبه فیوز تیبا و راهنمای استفاده از هر فیوز را مورد بررسی قرار دهیم.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

 جعبه فیوز تیبا

اکثر خودروها از جمله خودروی تیبا مجهز به دو جعبه فیوز هستند. یکی از جعبه فیوزها در محفظه موتور قرار دارد و برای محافظت از اجزای موتور مانند سیستم خنک کننده، پمپ ترمز ضد قفل و واحد کنترل موتور استفاده می‌شود. دیگری اغلب در قسمت کابین در داخل یا زیر داشبورد، در سمت راننده برای محافظت از وسایل الکتریکی داخلی یافت می‌شود. جعبه فیوز انواع فیوزها و رله‌ها را در یک مکان مناسب قرار می‌دهد که از عناصر خارجی محافظت می‌شود. تعویض جعبه فیوز خودرو اغلب ضروری نیست، مگر این‌که خودرو آسیب فیزیکی شدید یا مشکلات الکتریکی داشته باشد.

جعبه فیوز تیبا

تعویض فیوز تیبا

جعبه فیوز بیشتر خودروها از جمله جعبه فیوز تیبا در زیر فرمان یا کابین خودرو قرار دارد تا در صورت بروز مشکل برای فیوزها، خود راننده بتواند به سرعت آن‌ها را تعویض کند. معمولاً، هر فیوز وظیفه کنترل جریان الکتریکی چندین دستگاه را بر عهده دارد، به همین دلیل شرکت‌های خودروسازی یک دفترچه راهنما در اختیار خریدار قرار می‌دهند که شماره هر فیوز در آن ثبت شده است.

شماره فیوزها در این دفترچه راهنما درج شده است، در نتیجه با شناسایی شماره فیوز آسیب دیده، می‌توان نسبت به تعویض آن اقدام کرد. برای بررسی جعبه فیوز تیبا نیز باید به راهنمای آن مراجعه کنید تا در صورت مشاهده مشکل در فیوزهای این خودرو بتوانید نسبت به تعویض یا تعمیر فیوزها اقدام کنید.

علت سوختن فیوز در جعبه فیوز تیبا

دو عامل اصلی باعث سوختن فیوز خودرو می‌شود. شما می‌توانید بعد از بیرون آوردن فیوز از جعبه فیوز تیبا و بررسی ظاهر آن، علت خرابی آن را تشخیص دهید. در این قسمت این دو عامل عمده را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

عبور جریان بیش از حد مجاز

پیش از عوض کردن فیوز وسیله نقلیه باید ابتدا مدار الکتریکی را از لحاظ نحوه عملکرد اجزای الکتریکی و اتصال کوتاه مورد بررسی قرار دهید. بعد از این‌که مشخص شد که فیوز در اثر عبور جریان بیش از حد مجاز آسیب دیده، فیوز جدید با ظرفیت مشابه فیوز قبلی را داخل جعبه فیوز قرار دهید.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

قطع و وصل مداوم جریان الکتریکی

این مشکل عموماً در اثر کارکرد طولانی‌مدت فیوز اتفاق می‌افتد و احتمال بروز آن کمتر از عامل اول است. در این مورد نیز هنگام تعویض، باید ظرفیت فیوز جدید مشابه فیوز آسیب دیده باشد.

راهنمای جعبه فیوز تیبا

در این اینجا، جدول جعبه فیوز تیبا به عنوان راهنمای خرید فیوز و جعبه فیوز این خودرو آورده شده است. این جدول به شما کمک می‌کند که هنگام خرید اطلاعات بیشتری در مورد ظرفیت تمامی فیوزهای موجود در این قطعه داشته باشید.

نام ظرفیت (آمپر) وظیفه
P/W ۳۰ A شیشه بالابر برقی
FAN ۴۰ A فن رادیاتور
FOG ۲۰ A چراغ مه شکن جلو
WIPER ۱۵ A برف پاکن و شیشه شوی جلو
HEATER ۳۰ A بخاری
ALT ۵ A آلترناتور
AIR BAG ۱۰ A کیسه هوای ایمنی
A/C ۱۵ A کولر و تهویه
ROOM ۱۰ A حافظه پخش، حافظه ساعت، چراغ های کابین و چراغ صندوق عقب
HAZARD ۱۵ A فلاشر
STOP ۱۵ A چراغ ترمز، بوق
RELAY-FAN ۵ A رله فن رادیاتور
DEFOG ۱۵ A گرمکن شیشه عقب
METER ۱۰ A چراغ های صفحه کیلومتر، درجه های آمپر، چراغ راهنما، چراغ دنده عقب
PUMP ۱۰ A پمپ بنزین
ABS ۱۰ A سیستم ترمز ABS
INJECTION ۳۰ A انژکتور
CNDS FAN ۱۵ A فن کندانسور
DOOR LOCK ۳۰ A قفل مرکزی
CIGAR ۱۵ A فندک، ساعت، رادیو پخش
EGI ۱۰ A واحد کنترل موتور
TAIL ۱۵ A چراغ خطر، چراغ نمره، چراغ کوچک جلو

 

 

در صورتی که تصمیم دارید فیوزهای آسیب دیده تیبا را تعویض کنید، باید قبل از خرید هر فیوز نکاتی را در نظر بگیرید که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. طبق جدول ارائه شده، ابتدا باید ظرفیت فیوز آسیب دیده را مشخص کنید تا هنگام تعویض، فیوزهایی را که ظرفیت متفاوتی دارند، انتخاب نکنید. اما نکاتی که هنگام خرید فیوز باید رعایت شوند شامل این موارد هستند:

  • زمان خرید فیوز به ظرفیت فیوزها توجه کنید نه رنگ آن‌ها
  • فیوزهای استاندارد را انتخاب کنید. فیوزهایی که استاندارد نیستند نه تنها عمر کمی دارند، بلکه به سایر قسمت‌های مربوط به انتقال جریان برق آسیب خواهند رساند.
  • فیوزها قیمت بالایی ندارند، بنابراین برای اطمینان از کیفیت آن‌ها سعی کنید فیوزها را از بهترین و شناخته شده‌ترین فروشگاه‌های لوازم یدکی خریداری کنید.

مواردی که باید هنگام تعویض فیوز رعایت شوند:

  • در مرحله اول، سویئچ استارت خودرو را بسته و تمام تجهیزات الکتریکی را خاموش کنید.
  • جعبه فیوز را باز کرده و طبق جدول راهنمای جعبه فیوز تیبا، فیوز سوخته را پیدا کنید.
  • به کمک انبرک موجود در جعبه فیوز، فیوز سوخته را خارج نمایید.
  • فیوز معیوب را با فیوزی که ظرفیتی مشابه دارد، جایگزین کنید.
  • دقت کنید که فیوز جدید از لحاظ ظرفیت مانند فیوز قبلی باشد، در غیر این صورت ممکن است خودرو دچار آتش سوزی شود.
  • اگر فیوز جدید نیز دچار آسیب شد، احتمالاً سیستم الکتریکی خودرو دچار مشکل شده است. در نتیجه، باید برای تعمیر سیستم الکتریکی باید خودروی خود را برای بررسی پیش یک کارشناس ببرید.
برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

جمع بندی

اگر وسیله نقلیه شما هم تیبا است، در صورت بروز مشکل در فیوز ماشینتان می‌توانید بر اساس راهنمای جعبه فیوز تیبا، فیوز مناسبی را خریداری کرده و جایگزین فیوز آسیب دیده کنید. عدم توجه به برخی نکات از جمله ظرفیت فیوزها، استاندارد بودن و کیفیت آن‌ها ممکن است قسمت‌های مختلف مرتبط با فیوز خودرو دچار آسیب و خرابی شوند. بنابراین، قبل از تعویض فیوزها باید نکات ذکر شده رو با دقت مطالعه کنید. علاوه بر این، بهتر است پیش از تعویض فیوزها، از خرابی آن‌ها اطمینان حاصل کنید و بعد از آن نسبت به جایگزین کردن‌ها فیوزها اقدام کنید.

بیشتر بخوانید

مشخصات فنی تیبا

مزایای تیبا

معایب تیبا

مقایسه تیبا و ساینا

مقایسه تیبا sx و ex

مقایسه تیبا و تیبا 2