مقدمه

پیش از معرفی ایمن‌ترین خودروهای ایرانی، ابتدا به بررسی معیارهای انتخاب یک خودروی ایمن می‌پردازیم. بر این اساس، هنگام خرید یک خودروی جدید، ایمنی از جمله نکاتی‌ست که باید در نظر گرفته شود.

در حالی که رتبه بندی ایمنی ابزار مفیدی برای بررسی ایمنی خودرو است، ویژگی‌های ایمنی خودرو نیز از دیگر نکاتی‌ست که باید مورد توجه قرار بگیرد. دانستن این‌که چه ویژگی‌های ایمنی باید در نظر گرفته شود و درک نحوه عملکرد آن‌ها مهم است، زیرا تمام این موارد به شما کمک می‌کنند ماشین مناسبی را برای رفع نیازهای خود انتخاب کنید.

علاوه بر این، یکی از مهم‌ترین وظایف والدین، حفظ ایمنی فرزندشان است. هر سال، هزاران کودک در اثر تصادف کشته یا زخمی می شوند. رانندگان با وجود ویژگی‌های ایمنی ماشین‌های امروزی، بیشتر از همیشه می‌توانند از ایمنی خود و فرزندانشان اطمینان حاصل کنند.

از جمله موارد ایمنی که در اکثر خودرهای امروزی رعایت می‌شود می‌توان به استفاده از کیسه‌های هوا، شیشه های مقاوم در برابر ضربه، ترمز ضد قفل، کنترل پایداری و غیره اشاره کرد. اما ایا خودروهای ایرانی نیز مجهز به این ویژگی‌های ایمنی هستند یا خیر. با توجه به اهمیت این موضوع، در این مقاله قصد داریم به معرفی ایمن‌ترین خودرهای ایرانی خواهیم پرداخت.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

ویژگی‌های یک خودروی ایمن

در طول سال‌ها، کمپانی‌های خودروسازی با کمک مهندسان همواره در تلاش هستند با به کارگیری فناوری‌های مدرن، ایمنی خودروها را روزبه‌روز بهتر کنند. بنابراین، ایمنی کلی خودروها در این مدت دستخوش تغییرات چشمگیری شده که البته ایمن‌ترین خودرهای ایرانی نیز از آن مستثنی نیستند. در این قسمت به برخی از این ویژگی‌ها اشاره می‌کنیم.

کیسه هوا

بعضی از فناوری‌ها برای جلوگیری از تصادف خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما برخی دیگر برای حفاظت از سرنشینان حین تصادف بکار گرفته می‌شوند. کیسه هوا از جمله مواردی است که برای محافظت از راننده و سرنشینان از سال 1985 در خودروها تعبیه شد. آمارها حاکی از آن است که وجود کیسه هوا توانسته به مقدار قابل توجهی میزان مرگ و میر ناشی از تصادفات را کاهش دهد و ایمنی خودروها را بالا ببرد.

این در حالیست که گفته شده کیسه هوا می‌تواند برای کودکان خردسال خطرناک باشد، چون حین باز شدن کیسه هوا فشار زیادی به آن‌ها وارد می‌شود که همین موضوع می‌تواند پیامدهای خطرناکی به همراه داشته باشد. به همیت دلیل در بعضی خودروها گزینه‌ای برای غیرفعال کردن این ویژگی در نظر گرفته شده است.

ایمن‌ترین خودروهای ایرانی

ترمز ضد قفل

دهه 70 میلادی اولین زمانی بود که سیستم ترمز ضد قفل به بازار معرفی و عرضه شد.ترمز ضد قفل یا ABS سیستمی است که چرخ‌های خودرو این امکان را می‌دهد که حین ترمز قفل نشده و ماشین به طور کامل متوقف شود. اهمیت ترمز ضد قفل در سطوح خیس و لغزنده مشخص شده و جلوی بروز انواع خاصی از تصادفات را می‌گیرد.

کنترل پایداری الکترونیکی

کنترل پایداری الکترونیکی (ESC) که مبتنی بر تکنولوژی ABS است، یکی دیگر از ویژگی‌هایی‌ست که ایمنی خودروها را افزایش می‌دهد. با کمک این یستم راننده می‌تواند در شرایط متفاوت، کنترل خودرو را در اختیار بگیرد. کنترل پایداری الکترونیکی با استفاده از سنسورهای سرعت، سنسور انحراف چپ، سنسور موقعیت چرخ و سنسورهای دیگر قادر به تشخیص انحراف خودرو بوده و از بروز آن جلوگیری می‌کند.

پارکینگ خودکار

سیستم پارکینگ خودکار با استفاده از تعدادی سنسور جهت هدایت ماشین به داخل پارکینگ بهره می‌برد. با توجه به این‌که سیستم‌های اتوماتیک پارکینگ از سنسور استفاده می‌کنند، مانع از برخورد وسیله نقلیه به سایر اتومبیل‌ها یا اشیاء اطراف می‌شوند. همین امر ایمنی خودرو را به مقدار زیادی بالا می‌برد.

ایمن‌ترین خودروهای ایرانی

ترمز اتوماتیک

ترمز اتوماتیک به صورتی طراحی شده که از تصادف جلوگیری کرده یا سرهت خودرو را حین برخود کاهش دهد. این سیستم با استفاده از سنسورهایی که در آن تعبیه شده، اشیاء مقابل خودرو را اسکن کرده و در صورت تشخیص هرگونه جسم خارجی در برابر خودرو، حرکت ماشین را متوقف کند.

چراغ تطبیقی

چراغ‌های مورد استفاده در خودروهای قدیمی فقط می‌توانستند مسیر روبه‌روی خودرو را روشن کنند. این چراغ‌ها برای مسرهای پر پیچ و خم و کوهستانی مناسب نبودند. این چراغ‌ها تنها مجهز به دو تنظیم بالا و پایین بودند. نور بالا برای افزایش بینایی در شب کاربرد دارد، اما می‌تواند برای رانندگانی که به سمت خودروی فرد می‌آمدند خطرناک بوده و منجر به تصادف شود.

چراغ‌های تطبیقی که در خودروهای جدید به کار می‌رود، می‌تواند نور را از زوایای مختلف پراکنده کند و با تنظیم خودکار سطح روشنایی از کور شدن نقاط دیگر جلوگیری کند.

ایمن‌ترین خودروهای ایرانی

کشور ما جزو کشورهایی‌ست که آمار تصادف جاده‌ای بالایی دارد و سالانه تعداد زیادی از هموطنان ما در اثر این تصادفات جان خود را از دست می‌دهند. ایمنی پایین خودروها یکی از مهم‌ترین عواملی‌ست که در افزایش تصادفات نقش دارد.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

اغلب خودروهای بازار ایران از ایمنی پایین برخوردارند، اما برخی از این خودروها در مقایسه با سایرین از ایمنی قابل قبول‌تری برخوردارند که در ادامه قصد داریم آن‌ها را معرفی کنیم.

ایمن‌ترین خودروهای ایرانی: تندر 90 و تندر 90 پلاس

تندر 90 و تندر 90 پلاس و نمونه‌ها قدیمی که با نام ال‌نود وارد بازار شدند، دارای سه ستاره ایمنی اروپا هستند. آمارها نیز حاکی از آن هستند که تندر 90 از جمله خودروهایی است که نرخ مرگ و آسیب‌های جدی پایینی داشته است.

علاوه بر این، عملکرد مناسب ترمز و کیسه‌های هوای این خودروها به مقدار زیادی از راننده و سرنشیان محافظت می‌کنند. بنابراین، می‌توان گفت که تندر 90 و تندر 90 پلاس جزو ایمن‌ترین خودروهای ایرانی هستند.

ایمن‌ترین خودروهای ایرانی: تارا

تارا به عنوان یکی از محصولات تازه ایران خودرو، یکی از ایمن‌ترین خودروهای ایرانی محسوب می‌شود. این خودرو روی پلتفرم پژو 301 که توانسته 4 ستاره ایمنی را کسب کند، طراحی شده است. بنابراین می‌توان امیدوار بود که ایمنی تارا در سطح پژو 301 باشد. تارا با بهره گیری از موتور TU5 در دو نسخه دنده‌ای و اتوماتیک به بازار عرضه شده است.

ایمن‌ترین خودرهای ایرانی: سمند و دنا

سمند و دنا که از خودروهای ساخت ایران خودرو هستند هر دو بر اساس پلتفرم پژو 405 ساخته شده‌اند. به همین خاطر، می‌توان گفت که ایمنی این خودروها تا حدی مدیون پلتفرم 405 است. وزن مناسب سمند و دنا و استحکام خوب بخش پایینی بدنه این دو خودرو از واژگونی و بالا آمدن سمت انتهایی آن‌ها حین تصادف جلوگیری می‌کند.
به ادعای ایران خودرو، سمند و دنا از تست تصادف یک شرکت انگلیسی با موفقیت بیرون آمده‌اند. گفته می‌شود طی این تست استحکام بدنه و مقاومت کابین مورد تایید قرار گرفته است.

ایمن‌ترین خودروهای ایرانی: پژو 26 و پژو 207

نمونه‌هایی از خودرو 206 و 207 که در داخل تولید می‌شوند، در مقایسه با نسخاه‌های فرانسوی آن‌ها از ایمنی کمتری برخوردار هستند. با این حال، طراحی اصولی که توسط مهندسان اروپایی صورت گرفته، سطح ایمنی این خودروها را تا حدودی حفظ کرده است. پژو 206 و پژو 207 که در واقع نسخه فیس‌لیفت 206 محسوب می‌شود توانسته‌اند 4 ستاره ایمنی اروپا را دریافت کنند.

نوع طراحی بدنه این دو خودرو طوری است که در صورت تصادف از ورود موتور و سایر قطعات موجود در کاپوت به داخل کابین جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، آمار تصادفات و کشته شده‌های این دو خودرو در مقایسه با سایر خودروهای ایرانی پایین بوده است.

ایمن‌ترین خودروهای ایرانی: شاهین

شاهین یکی از خودروهای ساخت شرکت سایپاست که توانسته در تست ایمنی NCAP 3 ستاره را از آن خود کند. این خودرو از استحکام بدنه خوبی برخوردار است و کیسه‌های هوای آن حین تصادف عملکرد خوبی دارند. بنابراین می‌توان گفت، شاهین نیز جزو یکی از ایمن‌ترین خودروهای ایرانی است.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

جمع بندی

سطح ایمنی خودروها از طریق چند آزمایش مطابق با استانداردهای جهانی از جمله تست NCAP مورد بررسی قرار گرفته می‌شود. حتی خودروهای ایرانی هم باید این آزمایشات را پشت سر بگذارند تا بتوان نسبت به میزان ایمنی آن‌ها اطمینان حاصل کرد.

تنها خودروهایی ایرانی که تحت این آزمایش‌های ایمنی قرار گرفته‌اند خودروهای تارا و شاهین هستند، ایمنی سایر خودروها بر اساس پلتفرم‌ها و کمپانی‌های اصلی‌شان سنجیده می‌شود. با این حال، در این مقاله سعی شد که ایمن‌ترین خودروهای ایرانی معرفی شده و مختصری در مورد هر یک توضیحاتی داده شود.

بیشتر بخوانید

مقایسه افت قیمت خودروهای دست دوم در ایران و خارج

خودروهای خوش فروش ۰ تا ۵۰۰ میلیون

خودروهای هیبریدی

سریع‌ترین کوپه‌های بازار ایران

لوکس‌ترین تاکسی‌های دنیا

ارزان ترین خودروهای هیبریدی