در این مقاله قصد داریم به بررسی ارزان ترین خودروهای هیبریدی بپردازیم. رویه صنعت خودروسازی جهان به این صورت است که همواره سعی می شود انرژی های پاک و جایگزین به جای سوخت های فسیلی در باک خودروها به جریان افتاده و آرام آرام نقش خودروها در آلودگی های شهرها به مرور کاهش یابد. در میان شرکت های بزرگ دنیای خودروسازی، صنایع خودروسازی آلمان و آمریکا هستند که به عنوان پرچمداران عرضه خودروهای هیبریدی در بازارهای جهانی محسوب می‌شوند.

اما متاسفانه صنعت خودروسازی ایران زمین در یک چرخش بی سابقه و با سرعت تمام بر خلاف رویه بازارهای بین المللی در حال حرکت است و این موضوع نیز مستقیماً به عدم سیاست گذاری های صحیح نهادهای بالادستی صنعت خودروسازی باز می گردد. در حال حاضر چند دلیل عمده وجود دارد که باعث می شود قیمت خودرو های هیبریدی در ایران با افزایش شدید روبرو شده و تنوع کافی نیز نداشته باشند.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

اولین مورد ممنوعیت واردات خودروهای خارجی به بازار کشور محسوب می شود که همین موضوع دست شرکت های خودروسازی را بسته تا حتی برای واردات ماشین های چینی نیز به بازار کشور با مشکل روبرو شوند. همین موضوع باعث شده است تا تنها تعداد انگشت شماری از خودروهای هیبریدی بازار جنوب شرق آسیا شامل کشورهای کره جنوبی، چین و ژاپن در بازار کشور مشغول تردد باشند. به علاوه پیچیدگی‌های فنی این دست از خودروها باعث شده است تا حتی میان شرکت‌های خودروسازی نیز اقبال چندانی برای واردات تکنولوژی ساخت این خودروها به چشم نخورد.

در نهایت امر نیز بی ثباتی نرخ ارز و دلار در بازار کشور باعث شده است تا قیمت خودروهای هیبریدی بالی به سبکی شاهین در آورده و در افق های دور از دسترس بسیاری از طبقات جامعه به پرواز درآید. پس همچنین نباید این خلط مبحث به وجود آید که این ماشین ها به ذاته قیمتی مناسب دارند و ارزان هستند بلکه زمانی که با یکدیگر مقایسه می شوند به نسبت برخی از امکانات و آپشن ها و دیگر مشخصات فنی بودجه کمتری را به خود اختصاص می دهند. در ادامه با ما همراه باشید تا با لیست ارزان ترین خودروهای هیبریدی ایران آشنا گردید آنچه در ادامه می خوانیم.

 ارزان ترین خودروهای هیبریدی

ارزان ترین خودروهای هیبریدی

همانطور که در قسمت قبل اشاره شد تنها تعداد انگشت شماری از خودروهای هیبریدی صنعت شرق آسیا در جاده‌های کشور مشغول رفت و آمد هستند. پس نمی توان لیست بلندبالایی از گزینه های متعدد را برای خریداران در نظر گرفت. در ادامه ارزان ترین خودروهای هیبریدی حاضر در بازار ایران عبارتند از

تویوتا پریوس


خودرو تویوتا پریوس هم اکنون به عنوان یکی از ارزان ترین خودروهای هیبریدی حاضر در ایران شناخته می شود. اقبال ایرانیان اما در واردات این خودرو چندان بلند نبود و تنها نسل چهارم این ماشین طی سال‌های 2015 تا 2017 یعنی فقط دو سال در بازار ایران عرضه شد. تیپ های متعددی از این خودرو نیز به دست مردم این دیار رسید که هم اکنون تویوتا پریوس تیپ C به عنوان مجهزترین ماشین از این خانواده محسوب می شود.

خودروی مورد بحث از موارد بسیار انگشت‌شماری است که در زمینه خودروهای هیبریدی قرار گرفته اما قیمتی پایین‌تر از یک میلیارد تومان در بازار کشور دارد. در خصوص توان فنی این خودرو نیز باید گفت که نهایت اسب بخار تولید شده توسط موتور برقی ماشین 121 بوده و ماکزیمم قدرت گشتاور نیوتن بر متر آن نیز 142 است.

با توجه به این موارد باید گفت که مصرف سوخت این ماشین در هر 100 کیلومتر فارغ از ترددهای شهری و غیر شهری تنها 3.3 لیتر است. بنابر این اولین خودرو که نام خود را در لیست ارزان ترین خودروهای هیبریدی به ثبت می‌رساند ماشین تویوتا پریوس نام دارد.

هیوندای سوناتا هیبرید


حال ممکن است با توجه به ظاهر خودروی مورد اشاره در بخش قبل عده فراوانی به دنبال ماشین هیبریدی اما با ظاهری جذاب تر باشند. خودروی هیوندای سوناتا از جمله ارزان ترین خودروهای هیبریدی، وارد دور رقابت با دیگر ماشین های هم رده می شود. نخستین نسل وارد شده از این خودرو مربوط است به نسل هفتم این ماشین در بازارهای جهانی. تمایز هیوندای سوناتا هیبرید با دیگر ماشین های هم رده به تجربه رانندگی منحصر به فرد آن بازمی گردد همین موضوع باعث می‌شود تا افراد سخت پسندی که به دنبال خرید ماشین هیبریدی هستند اقبال بیشتری به سمت خودروی هیوندای سوناتا هیبرید پیدا کنند.

گفتنی است که مصرف سوخت ترکیبی این ماشین در هر 100 کیلومتر فارغ از ترددهای شهری و بین‌ شهری به 4.7 لیتر می رسد. در نهایت خاطرنشان می شود که خودرو مورد بحث در سه تیپ به بازار ایران وارد شد که عمده نسخه‌های وارداتی به تیپ GLS منحصر می شود.

در خصوص قیمت نهایی این ماشین نیز باید گفت که اگر بودجه‌ ای بیش از یک میلیارد تومان در اختیار دارید می توانید با خیال راحت نسبت به خرید سوناتا هیبرید به عنوان دیگر خودرویی که در لیست ارزان ترین خودروهای هیبریدی حاضر در بازار کشور قرار دارد، اقدام کنید.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

تویوتا کمری هیبرید


اگر قرار باشد تنها یک خودرو به عنوان نماینده صنعت خودروسازی مشرق زمین در بازار کشور شناخته شود بدون شک هیچ ماشینی نخواهد بود جز خودروی تویوتا کمری. خودرو تویوتا کمری هیبرید اما طی سال‌های 2015 و 2016 به بازار ایران زمین راه پیدا کرد و همچون موارد قبل ایرانیان پا به پای بازارهای جهانی همراه نشده و نسل پنجم این ماشین بود که برای اولین بار به ایران زمین راه پیدا کرد. هنگامی که خودروهای هیوندای سوناتا هیبرید و تویوتا کمری هیبرید مقایسه می‌شوند این موضوع مشخص است که پیشرانه و سیستم فنی تویوتا کمری هیبرید قدرتمندتر بوده و این موضوع نیز مستقیماً به موتور 2.5 لیتری آن باز می‌گردد.

از سوی دیگر اما مهندسین سازنده با قرار دادن گیربکس ECVT مصرف سوخت را تا حد امکان کاهش داده‌اند. خبر خوب اما این است که وجود موتور 2.5 لیتری باعث شده است تا کشش بسیار خاص و منحصر به فردی به ماشین وارد بحث اعطا شود. همین موضوع باعث می‌شود مصرف سوخت آن نیز به نسبت دو خودروی قبل که در همین مقاله یاد شد تا حدودی افزایش یابد.

در حال حاضر مصرف سوخت متوسط کمری هیبریدی در هر 100 کیلومتر تقریباً 5.7 لیتر است. در خصوص قیمت تمام شده نیز باید گفت که اگر خریدار بودجه‌ ای بیش از یک میلیارد و 200 میلیون تومان در اختیار دارد می‌تواند یکی از دو تیپ LE و XLE تویوتا کمری هیبرید را خریداری نمایند.

لکسوس CT200H


خودرو لکسوس CT200H از آن دسته خودروهایی است که داستان منحصر به فردی پشت سر خود دارد چرا که پس از ورود این ماشین هیبریدی به بازار کشور در کمال شگفتی مردم دیگر شهرستان ها اقبال بیشتری به خرید این خودرو به جای ساکنین تهران از خود نشان دادند. نسخه های وارداتی این خودرو نیز همچون دیگر موارد قبل محدود بوده و تنها طی دو سال از 2014 تا 2016 به دست ایرانیان رسید. این خودرو نیز همچون تویوتا کمری از گیربکس ECVT بهره می برد.

به همین دلیل باید اذعان کرد که عملکرد این ماشین در بهینه ترین حالت خود قرار داشته و با توجه به حداکثر قدرت اسب بخار موتور این خودرو که 134 است و نهایت قدرت گشتاور نیوتن بر متر آن 142 است، متوسط مصرف سوخت این ماشین با توجه به موتور 1.8 لیتری آن در هر 100 کیلومتر فارغ از ترددهای شهری و غیر شهری تقریباً معادل 4.1 است. با وجود اینکه مهندسین ژاپنی سعی داشته‌ اند حداکثر راندمان ممکن را در نظر بگیرند اما برخی از هزینه های جانبی به صورت ناخواسته ممکن است گریبان خریداران این خودرو را بگیرد که می تواند موجبات کاهش اقبال به سمت این ماشین را فراهم سازد.

از جمله این موارد می‌توان به تعویض پکیج باتری ها در فواصل زمانی کوتاهتر به نسبت دیگر رقبا و همچنین ظرفیت محدود تر باتری اشاره کرد اما به هر حال کیفیت کلی ساخت خودرو بسیار بالا بوده و سواری نرم و راحتی را در اختیار راننده و سرنشینان قرار می‌دهد. گفتنی است که خودروی لکسوس CT200H به نسبت دیگر رقبای خود بودجه بیشتری را برای تهیه به خود اختصاص می‌دهد و خرید آن باید حداقل رقمی معادل یک میلیارد و 500 میلیون تومان برای لکسوس CT200H بپردازند.


جمع بندی نهایی ارزان ترین خودروهای هیبریدی

یکی از شاخص‌های اصلی که تفاوت را میان صنعت خودروسازی جهان سوم و یک دولت صنعتی رقم می زند وجود زیرساخت‌های لازم جهت پشتیبانی از محصولات مدرن و محیط زیست دوستی مانند خودروهای هیبریدی است. همانگونه که مشاهده کردید به هیچ عنوان این ماشین ها برای خانواده های ایرانی ارزان محسوب نمی شوند. چرا که حداقل باید یک حساب بانکی 10 رقمی موجود باشد تا بتوان نسبت به تهیه یکی از خودروهای هیبریدی فوق اقدام کرد.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

به علاوه به علت عدم وجود زیرساخت‌های لازم و تکنولوژی مربوط به تعمیرات این ماشین‌ها، خریداران باید هزینه بسیار گزافی را جهت تعمیر و نگهداری از این خودروها بپردازند. به همین دلیل است که با توجه به شرایط کنونی نمی‌توان آینده چندان روشنی را در خصوص استقبال ایرانیان از خودروهای هیبریدی متصور شد.

بیشتر بخوانید

علائم خرابی واتر پمپ

علائم روغن‌ریزی ماشین

علائم خرابی اگزوز خودرو

علائم خرابی سنسور اکسیژن

علائم روغن‌سوزی خودرو

شاتون چیست؟