در این مقاله قصد داریم به بررسی مزایا آزرا گرنجور بپردازیم. شرکت هیوندا یکی از سرشناس‌ترین شرکت‌های خودروسازی کره‌ای در دنیا است که بسیاری از محصولات آن در ایران نیز طرفداران بسیاری دارند. یکی از این محصولات، آزرا گرنجور است که تا به حال، پنج تیپ آن وارد بازارهای جهانی شده‌اند. این خودرو، یک سدان بزرگ خانوادگی است که نمونه‌های 2002 تا 2012 و 2018 و 2019 آن توانسته‌اند طرفداران بسیاری در بازار ایران پیدا کنند. شرکت هیوندا در مدل‌های 2002 تا 2012، از یک پیشرانه ‌GDi 3/3 لیتری استفاده کرده است.

به علت محدودیت ورود خودروی با پیشرانه بیشتر از 2500 لیتر، ورود این خودرو که توسط آسان خودرو انجام می‌شد، متوقف گردید. بر روی مدل‌های 2018 و 2019، یک پیشرانه 2.4 لیتری نصب‌شده که تاحدودی از محبوبیت این خودرو در بازار کاسته است. این مدل‌ها، صرفاً توسط کرمان موتور وارد ایران شده‌اند و آپشن‌های روی تمامی مدل‌های واردشده، تقریباً مشابه هم است. در ادامه به بررسی مزایا آزرا گرنجور این خودروی لوکس و گران‌قیمت کره‌ای می‌پردازیم.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

مزایا آزرا گرنجور

معرفی آزرا گرنجور

آزرا گرنجور یک خودروی کره‌ای در کلاس سدان خانوادگی بزرگ می‌باشد. این خودرو با دو مدل پیشرانه 3.3 لیتری (مدل‌های قدیمی‌تر) و 2.4 لیتری (مدل‌های جدیدتر) راه خود را به بازار خودرو‌های لوکس وارداتی ایران باز کرده است. هیوندا در مدل‌های این خودرو از پیشرانه‌های GDi استفاده کرده است. این پیشرانه در بهترین حالت، 250 اسب قدرت در دور 6400 و 254 نیوتن متر گشتاور در دور 5300 تولید می‌کند. از نظر منتقدین و طراحان خودرو، این پیشرانه برای این خودروی سنگین وزن (حدود 1733 کیلوگرم) عملکرد ضعیفی ارائه می‌دهد.

برای آزرا گرنجور، از سیستم تعلیق نوع مستقل مک فرسون در جلو و مستقل مالتی‌لینک در عقب استفاده شده است. ترمزهای آزرا گرنجورها در جلو، دیسکی خنک‌شونده و دیسکی ساده در عقب هستند. تقسیم وزن خودرو و سرنشینان نیز، حدود 59.5% در جلو و 40.5% درصد در عقب عنوان شده است. آزرا گرنجور می‌تواند ظرف حداقل 9.5 ثانیه (در مدل‌های 2012) از شتاب صفر به صد برسد.

حداکثر سرعت این خودرو نیز، مقداری بین 222 تا 226 کیلومتر در ساعت می‌باشد. آن چه این آزرا گرنجور را به یک خودروی لوکس و گران‌قیمت تبدیل کرده است، آپشن‌های بیشماری هستند که شرکت هیوندا در آنها تعبیه کرده است. با این‌که انتقادات بسیاری از نظر فنی به این خودروی لوکس وارد می‌شود اما مزایا آزرا گرنجور هم کم نیستند.

مزایا آزرا گرنجور از نظر مشخصات فنی

جای هیچ شکی نیست که پیشرانه‌های 3.3 و 2.4 لیتری برای چنین خودروی سنگینی، کافی نیستند. با این همه، 6 سیلندر و 24 سوپاپ به‌کار برده‌شده در آزرا گرنجور به یک حس رانندگی خوب و رضایت‌بخش کمک می‌کنند. علت حس شناور بودن ماشین در حین رانندگی با آزرا گرنجور، همین 24 سوپاپ هستند.

از نظر مصرف سوخت، مصرف ترکیبی 9.6 لیتر در هر صد کیلومتر، رقمی خوب برای این خودروی با این ابهت و ویزگی‌های منحصربه‌فرد است. در واقع، به کسانی که به این میزان مصرف سوخت آزرا گرنجور ایراد می‌گیرند، باید بگوییم: هرکه طاووس خواهد، جور هندوستان کشد! استاندارد آلایندگی آزرا گرنجور با روی کار آمدن مدل‌های جدیدتر این خودرو، افزایش قابل‌توجهی داشته است. استاندارد آلایندگی در آزرا گرنجور مدل 2018 و 2019 وارداتی به ایران، یورو 5 می‌باشد که در سطح بین‌المللی استاندارد بسیار خوبی برای یک سدان خانوادگی به‌شمار می‌رود و از مزایا آزرا گرنجور است.

در بحث ترمز و پایداری می‌توانیم به نکات مثبت بسیاری اشاره کنیم. از جمله مزایا آزرا گرنجور در این رابطه، برخورداری از سیستم تعلیق ASD است. این سیستم باعث راحتی بالاتر در رانندگی و کنترل بیشتر راننده بر روی خودرو می‌شود. سیستم VSM به‌کار برده شده در آزرا گرنجور نیز باعث می‌گردد در زمان ترمز یا شتاب‌گیری ناگهانی راننده، خودرو از مسیر خود خارج نشود.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

در مجموع، در بخش مشخصات فنی، مزایا آزرا گرنجور به طور خلاصه به این شرح هستند: امکان ترمزگیری سریع، جذب خوب ضربات توسط سیستم تعلیق و هندلینگ عالی در زمان عوض کردن خطوط و سبقت‌های ناگهانی.

مزایا آزرا گرنجور از نظر طراحی داخلی و خارجی

بیشتر نقاط قوت خودروی لوکسی مانند آزرا گرنجور در طراحی داخل و خارجی آن نهفته‌اند. در بحث طراحی داخلی، همه عناصر به‌خوبی در جای خود قرار گرفته‌اند و راننده کنترل خوبی بر روی همه دارد. همچنین، دسترسی راحت سرنشینان به آپشن‌های راحتی مانند تنظیم صندلی، گرم‌کن‌های صندلی‌ها و… نباید نادیده گرفته شود.

یکی از اصلی‌ترین مزایا آزرا گرنجور در بحث طراحی داخلی، فضای جادار داخل کابین است. فضای در نظر گرفته‌شده برای راننده و گزینه‌های بسیار تنظیم صندلی و فرمان، بسیار مناسب هستند. فضای پای بزرگ بین صندلی‌های عقب و جلو نیز درخور توجه است.

در بخش طراحی خارجی، آزرا گرنجور حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. بر روی بدنه، خطوط شکسته زیادی قرار گرفته‌اند. این خطوط علاوه بر ایجاد یک چشم‌انداز زیبا و لوکس، به بهتر شدن عملکرد آیرودینامیکی خودرو نیز کمک می‌کنند. طراحی خارجی آزرا گرنجور در مدل‌های مختلف آن تاحدودی متفاوت است. در تیپ‌های گوناگون آزرا گرنجور، تلفیق عناصر کلاسیک و مدرن در بخش طراحی خارجی این خودرو مشهود می‌باشد. یکی از مزایا آزرا گرنجور همین طراحی خارجی آن است که به آن یک ظاهر لوکس و نیمه اسپرت می‌دهد.

مزایا آزرا گرنجور از نظر مشخصات ایمنی و امکانات رفاهی

آپشن‌های زیاد رفاهی و ایمنی بالا، از جمله مزایا آزرا گرنجور هستند. سنسور‌های پارک جلو و عقب، دوربین دید عقب، کروز کنترل هوشمند و امکاناتی چون ایموبیلایزر، دزدگیر، و استارت و ورود بدون کلید، نقش زیادی در ایمنی یک خودرو دارند. در آزرا گرنجور همه این امکانات گنجانده شده‌اند ولی خودرو در برخی امکانات دیگر از خودروهای وارداتی هم‌قیمت و هم‌رده خود، کم می‌آورد. آزرا گرنجور در مجموع 9 عدد کیسه هوا دارد. در برخی مدل‌ها، کیسه هوای زانوی راننده در نظر گرفته نشده است.

از نظر امکانات رفاهی، نسل‌های مختلف آزرا گرنجور دارای تفاوت‌هایی هستند. با این‌همه، هر کدام از این نسل‌ها، نسبت به سال تولید و هم‌رده‌های خود، حرف زیادی برای گفتن دارند. راحتی بسیار زیاد صندلی‌ها، تنظیم برقی شیشه‌ها، فرمان ماشین و آینه‌ها بخشی از مزایا آزرا گرنجور از نظر امکانات رفاهی هستند. یک صفحه نمایش 7 اینچی در مرکز کنسول آزرا گرنجو جا خوش کرده است و یک صفحه نمایش 4 اینچی نیز روی فرمان آن قرار دارد. برخی امکانات مانند سقف پانوراما را می‌توان به‌صورت سفارشی بر روی خودرو نصب کرد.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

جمع‌بندی

آزرا گرنجور یکی از گران‌قیمت‌ترین خودروهای وارداتی در بازار ایران است که طرفداران خاص خود را دارد. یکی از مزایا آزرا گرنجور از نظر فنی، 24 سوپاپ به‌کار برده‌شده در آن است. فضای بزرگ و جادار داخل کابین و طراحی داخلی و خارجی چشم‌نواز این خودرو، بخشی دیگر از مزایا آزرا گرنجور هستند. به‌نظر می‌رسد شرکت هیوندا در ساخت این خودرو، توجه زیادی به راحتی راننده و سرنشینان آن داشته است. یک صندوق عقب جادار و بزرگ نیز بر کاربردی بودن این خودرو به‌هنگام مسافرت‌ها و خرید می‌افزاید.

بیشتر بخوانید

مقایسه هیوندای سانتافه و کیا سورنتو

مقایسه هیوندای سانتافه و کیا اسپورتیج

مقایسه فولکس واگن تیگوان و تویوتا راو ۴

مقایسه راو۴ و اسپورتیج

مقایسه سانتافه و راو۴

مقایسه هیوندای سانتافه و هیوندای وراکروز