مقدمه

در این مطلب قصد داریم به روشن شدن چراغ چک پراید بپردازیم. روشن شدن چراغ چک خودرو همواره نشانه ای است که باید به آن توجه کرد. بسیاری از افراد تا زمانی که به یک مشکل جدی بر نخورند هرگز به چراغ چک خودرو توجهی نمی‌کنند اما معمولا  مشکلات جدی همراه با هزینه‌های گزافی نیز هستند. به همین دلیل بهتر است قبل از بروز حادثه ای بزرگ به چراغ چک خودرو توجه داشته باشید. البته این گفته به این معنا نیست که بلافاصله بعد از دیدن چراغ چک خودرو باید خودرو را متوقف کنید.

اما لازم است تا در اسرع وقت به این موضوع رسیدگی کرده و مسافت طولانی را با روشن بودن چراغ چک خودرو طی نکنید. همچنین اگر چراغ چک خودرو روشن شد اما بعد از مدت کوتاهی شاهد خاموش شدن آن بودید نیز احتمالا مشکل رفع شده و نباید نگران باشید اما تکرار این داستان می‌تواند نشانه یک هشدار جدی باشد.

روشن شدن چراغ چک پراید

روشن شدن چراغ چک پراید چه علت‌هایی می‌تواند داشته باشد؟

رایج‌ترین علل روشن شدن چراغ چک پراید مربوط به موارد زیر است:

بروز مشکل در سنسور اکسیژن

اگر سنسور اکسیژن دچار مشکل شده باشد، چراغ چک خودرو روشن می‌شود. مشکلات اولیه در این سنسور با هزینه کمی رفع خواهد شد اما خرابی آن و ادامه دار بودن این مشکل می‌تواند به قطعات گران قیمت تری در خودرو مانند کاتالیزور خودرو صدمه بزند. از سویی دیگر خرابی این سنسور باعث اختلال عملکرد در کامپیوتر مرکزی خودرو می‌شود و همین امر منجر به افزایش سوخت خودرو تا 40 درصد می‌شود.

مبدل کاتالیستی دچار مشکل شده است

علت روشن شدن چراغ چک پراید در بسیاری از خودرو‌های قدیمی و فرسوده نقص در مبدل کاتالیستی خودرو است که قطعه گران قیمتی نیز به حساب می‌آید. برای جلوگیری از بروز نقص جدی در این قطعه می‌بایست به عملکرد صحیح سنسور اکسیژن توجه ویژه داشته باشید. علاوه بر آن لازم است تا شمع‌های خودرو و روغن خودرو را نیز را به موقع تعویض کنید.

معمولا خرابی قطعه کاتالیستی باعث می‌شود تا سوخت مصرفی با میزان مسافت طی شده نسبت درستی نداشته باشد. به همین دلیل با افزایش فشار روی پدال گاز افزایش سرعتی در خودرو حس نمی‌کنید.

بروز ایراد در سنسور هوای خودرو

این مورد نیز می‌تواند باعث روشن شدن چراغ چک خودرو شود. همانطور که می‌دانید سنسور هوا وظیفه دارد تا میزان هوای ورودی به موتور را اندازه گیری کند. معمولا این اطلاعات همراه با اطلاعات مهم دیگر به کامپیوتر خودرو انتقال داده شده و با پردازش آن خودرو به شکل بهینه کار می‌کند. در صورتی که در مناطقی با هوای آلوده زندگی می‌کنید باید مرتبا عملکرد سنسور هوا را مورد بررسی قرار دهید.

بروز مشکل در شمع‌ها و وایرها

علت روشن شدن چراغ چک پراید گاهی می‌تواند مربوط به بروز مشکل در شمع‌ها و وایرها باشد. شمع‌ها در خودرو وظیفه ایجاد جرقه اولیه و شروع انفجار سوخت و در نهایت روشن شدن موتور را بر عهده دارند. اما اگر اتصالات مربوط به شمع دچار مشکل شود، جرقه اولیه ای در کار نخواهد بود و شاهد روشن شدن چراغ چک پراید خواهیم بود.

بدیهی است که لوازم مصرفی خودرو مانند شمع ها، هر چند وقت یکبار باید تعویض شوند. بروز نقص در عملکرد وایرها می‌تواند در دراز مدت باعث بروز نقص در باتری و کوئل نیز شده و سایر قسمت‌های خودرو را نیز خراب کند.

نقص عملکرد کوئل

کوئل در خودرو وظیفه دارد تا الکتریسیته لازم را برای روشن شدن شمع خودرو تامین کند. بروز هر گونه نقص در کوئل می‌تواند سبب روشن شدن چراغ چک خودرو شود. بنابراین در صورتی که چراغ چک خودرو شما به علت نقص در کوئل روشن شده باشد بهتر است تا شمع‌های خودرو آسیب جدی ندیده اند به فکر تعویض آن باشید.

باتری و روشن شدن چراغ چک

در بسیاری از موارد با روشن شدن چراغ دینام می‌توان به نقص عملکرد باتری پی برد. البته در خودروهای نسل جدید چراغ جداگانه ای به منظور هشدار برای نقص خرابی باتری جاسازی شده است. بنابراین با توجه به نوع مدل خودرو خود می‌توانید متوجه شوید که علت چه می‌تواند باشد.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

نقص در سیستم چرخش گاز اگزوز

علت روشن شدن چراغ چک پراید می‌تواند مربوط به نقص در سیستم چرخش گاز اگزوز آن باشد. البته  مشکلات مربوط به این سیستم معمولا هزینه زیادی دارد بنابراین پیشنهاد ما این است در صورتی که احساس کردید این سیستم خراب شده است در اولین فرصت اقدام به تعمیر آن کنید. زیرا در دراز مدت می‌تواند باعث خراب شدن انژکتور شود و هزینه زیادی را روی دست شما بگذارد.

ترموستات هم باعث روشن شدن چراغ چک می‌شود

یکی از قطعات بسیار پرکاربرد و البته مهم در خودرو ترموستات آن است. ترموستات به دمای کلی خودرو نظارت داشته و می‌تواند با فرستادن جریان سرد باعث سرد شدن موتور خودرو شده و از سوختن و سایر نقایص احتمالی جلوگیری کند. تعویض به موقع مایع خنک کننده داخل ترموستات کمک می‌کند تا ترموستات به شکل صحیحی کار کرده و بتواند کنترل دقیقی روی دمای کلی خودرو داشته باشد. اما اگر این قطعه درست کار نکند می‌تواند باعث روشن شدن چراغ چک پراید شود.

انژکتور سوخت و روشن شدن چراغ چک

نقص در انژکتور هم می‌تواند علت روشن شدن چراغ چک پراید باشد. هر چند این مشکل خیلی رایج نیست اما در صورتی که این قطعه دچار نقص شده باشد، تعمیر آن هزینه زیادی را می‌طلبد. معمولا رانندگی در مسافت طولانی با سوخت کم، تاخیر در زمان تعویض صافی بنزین و سایر عادات نامطلوب هنگام رانندگی می‌تواند به این قطعه آسیب وارد کند.

اشتباه در نصب دزدگیر

شاید برای شما جالب باشد که بدانید علت روشن شدن چراغ چک پراید می‌تواند مربوط به اشتباه در روند نصب دزد گیر باشد. این اتفاق زمانی می‌افتد که نصب دزدگیر به شکل صحیح انجام نشده باشد و یا تنظیمات آن دچار مشکل شده باشد. به همین دلیل کامپیوتر خودرو مربوطه دزدگیر نصب شده را به عنوان یک عامل خطر شناسایی کرده و چراغ چک را به طور مکرر روشن می‌کند. البته نصب غلط دزدگیر خودرو یکی از مهم‌ترین عوامل در برق دزدی خودرو است که اغلب منجر به خالی شدن زودهنگام باتری نیز می‌شود.

نشتی خلا

معمولا تمامی خودروها چندین سیستم خلا دارند که هر کدام وظایف مشخصی نیز به عهده دارند. اما اگر چراغ چک خودرو شما روشن شده و خودرو مرتبا هنگام روشن بودن درجا می‌زند به احتمال زیاد نشتی خلا در خودرو شما اتفاق افتاده است.

افت شتاب

همانطور که قبلا هم ذکر شد، در صورتی که مبدل کاتالیستی خودرو شما دچار نقص شود، سنسور هوا، سنسور گاز و یا شمع‌ها دچار اختلال عملکرد می‌شوند. به همین دلیل شاهد افت شتاب در خودرو خواهید بود. به همین دلیل مجموعه این عوامل می‌توان علت روشن شدن چراغ چک پراید شود.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

کلام آخر

روشن شدن چراغ چک یکی از دغدغه‌های رانندگان است. اما این دغدغه از آنجایی بیشتر می‌شود که راننده دقیقا نمی‌داند این چراغ به چه علت روشن شده است؟ به همین دلیل دانستن علت‌های مربوط به روشن شدن چراغ چک و بررسی جدا گانه هر علت می‌تواند از دغدغه رانندگان کم کند. در این مقاله راجع به علت روشن شدن چراغ چک پراید صحبت کردیم.

با بررسی علت‌هایی که شرح داده شد می‌توانید متوجه شوید که دقیقا کدام قسمت خودرو دچار مشکل شده و قبل از ظهور مشکلات جدی‌تر به تعمیر آن قسمت بپردازید. به طور کلی به تمامی رانندگان پیشنهاد می‌شود روشن شدن چراغ چک خودرو را ندیده نگرفته و در اسرع وقت به آن رسیدگی کنند.

 

بیشتر بخوانید

علت لرزش ماشین

علت کم شدن آب رادیاتور

علائم خرابی سنسور دریچه گاز

آموزش رانندگی با خودروهای اتوماتیک

ماشین شاسی ضربه خورده

معایب شایع خودروهای ایرانی