هدف از ارائه این مطلب بررسی جعبه فیوز پژو 207 و محل قرارگیری آن است. خودروها دارای قطعات الکتریکی مختلفی هستند که برای محافظت در برابر اتصال کوتاه به فیوز نیاز دارند. فیوزها داخل جعبه‌فیوز قرار دارند. در تمام خودروها معمولاً دو جعبه‌فیوز وجود دارد که یکی نزدیک موتور یا زیر کاپوت و دیگری نزدیک صندلی راننده قرار دارد.

جعبه‌فیوز خودرو در زیر کاپوت از اجزای موتور شامل واحد کنترل موتور  (ECU)، فن خنک کننده، موتور ABS و باتری محافظت می‌کند. در حالی که جعبه فیوز نزدیک داشبورد از اجزای کابین مانند شیشه‌های برقی، چراغ‌های داخلی، رادیو و چراغ‌های راهنما محافظت می‌کند.

جعبه فیوز پژو 207

به طور کلی، جعبه فیوز همه خودروها، از جمله جعبه فیوز 207 دارای یکسری فیوز، رله و دیود مختلف برای محافظت از مدارهای الکتریکی در برابر اضافه بار یا اتصال کوتاه هستند. انرژی جعبه فیوز مستقیماً توسط باتری تامین می‌شود. سیم‌های جعبه فیوز به اجزای خودرو که نیاز به محافظت دارند، متصل می‌شوند.

فیوزها از یک سیم هادی تشکیل شده‌اند که وقتی جریان از حد معمول فراتر رود، می‌شکند. ظرفیت آمپر معمولاً روی هر فیوز به همراه کدهای رنگی مختلف تعریف می‌شود. قرار دادن فیوز مناسب با آمپر صحیح برای محافظت از قطعه الکتریکی ضروری است.

شناسایی فیوز سوخته در جعبه فیوز پژو 207

اگر فیوز وسیله نقلیه شما بسوزد، یک یا چند قطعه الکتریکی خودرو از کار می‌افتد. از آنجایی که محل قرارگیری فیوزها بسته به برند خودرو متفاوت است، اولین قدم شناسایی فیوز سوخته از طریق بررسی جعبه فیوز است. قبل از تعویض فیوز، تشخیص فنی برای یافتن علت سوختن فیوز ضروری است.

جعبه فیوز پژو 207 و محل قرارگیری آن

برای بررسی این‌که آیا فیوز سوخته یا خیر، اولین قدم این است که به دفترچه راهنمای جعبه فیوز پژو 207 مراجعه کنید، محل جعبه فیوز و مدار اختصاص داده شده برای هر فیوز باید در نموداری در دفترچه راهنما نشان داده شده باشد. در اکثر خودروهای جدید امکان برداشتن درب جعبه فیوز با دست یا با پیچ گوشتی وجود دارد. برخی از فیوزها طوری طراحی شده‌اند که با دست بیرون بیایند، در حالی که برخی دیگر به یک موچین یا یک انبرک نیاز دارند. هر فیوز را به صورت چشمی بررسی کنید و در صورت لزوم تعویض نمایید.

علت سوختن فیوز در جعبه فیوز 207

دو عامل عمده در سوختن فیوز همه خودروها دخیل هستند. برای شناسایی علت سوختن فیوز خودرو باید ابتدا فیوز را از جعبه فیوز بیرون آورده و با بررسی ظاهر آن، علت آسیب دیدن فیوز را مشخص کنید. در ادامه به دو عامل موثر در سوختن فیوز اشاره می‌کنیم.

عبور جریان بیش از حد به دلیل اتصال کوتاه

فیوزهای خودرو برای محافظت از اجزای الکتریکی و سیستم سیم کشی وسیله نقلیه شما استفاده می‌شوند. اتصال کوتاه در سیستم الکتریکی به جای داغ یا ذوب کردن بیش از حد سیم کشی، باعث منفجر شدن فیوز می‌شود. اتصال کوتاه یک اتصال ضعیف بین دو هادی است که برق را تامین می‌کند و باعث اضافه بار الکتریکی در مدار می‌شود. سه دلیل اصلی برای اتصال کوتاه در ماشین شما وجود دارد:

از بین رفتن عایق سیم

اگر عایق یکی از سیم‌ها ساییده شود و در معرض دید قرار گیرد، می‌تواند با اسکلت فلزی یا زمین تماس پیدا کند و باعث اتصال کوتاه شود. ممکن است سیم فقط گاهی با سطوح تماس پیدا کند، ولی همین به تنهایی برای منفجر شدن فیوز کافی است.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

خراب بودن یکی از دستگاه‌های الکتریکی

آسیب داخلی به موتور برف پاک کن یا قطعات قفل کننده برق می‌تواند باعث شود این سیستم‌ها از جریان بیشتری نسبت به حالت عادی برای ادامه کار استفاده کنند. این موضوع باعث بارگذاری بیش از حد جریان الکتریکی و اتصال کوتاه در مدار می‌شود.

مرطوب بودن سیم و نقاط اتصال

اگر در خودروی شما نشتی وجود داشته باشد، امکان دارد دسته سیم و نقاط اتصال را خیس کند. یک هادی یا اتصال دهنده مرطوب به راحتی می‌تواند باعث ایجاد اتصال کوتاه شود.

نادرست بودن درجه آمپر فیوز

اگر فیوز سوخته را با فیوز با آمپر بالاتر جایگزین کنید، فیوز دوباره می‌سوزد. انواع مختلفی از فیوزهای خودرو هم از نظر آمپر و هم از نظر جنس وجود دارد. معمولاً دفترچه راهنمای وسیله نقلیه شما حاوی نموداری‌ست که نشان دهنده درجه آمپر صحیح برای هر فیوز و مداری است که فیوز در آن قرار دارد. اگر در مورد آمپر مورد نیاز فیوزهای اتومبیل خود مطمئن نیستید، با یک متخصص مشورت کنید تا مطمئن شوید که فیوز مناسب را خریداری و در مکان درست قرار می‌دهید.

راهنمای جعبه فیوز پژو 207

در ادامه این قسمت، جدول جعبه فیوز پژو 207 به عنوان راهنمای خرید فیوزهای این خودرو قرار داده شده است. این جدول به شما کمک می‌کند که هنگام خرید فیوز، اطلاعات مربوط به هر فیوز را داشته باشید.

اگر صاحب پژو 207 هستید و قصد دارید فیوزهای آسیب دیده آن را تعویض کنید، باید قبل از خرید فیوز جدید نکاتی را در نظر بگیرید که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. از روی جدول راهنما، ابتدا باید ظرفیت فیوز آسیب دیده را تعیین کنید. در غیر این‌صورت، قرار دادن فیوزهایی که ظرفیت متفاوتی دارند، باعث خرابی قطعه الکتریکی می‌شوند. اما نکاتی وجود دارد که هنگام خرید فیوز باید رعایت شوند، از جمله:

  • موقع خرید فیوز، به جای توجه به رنگ فیوز به ظرفیت آن دقت کنید.
  • فیوزها باید استاندارد باشند. فیوزهایی که استاندارد نیستند هم عمر کمی دارند، هم به سایر قسمت‌های مربوط به انتقال جریان برق آسیب می‌رسانند.
  • فیوزها قیمت بالایی ندارند، بنابراین خرید فیوزهای مرغوب و با کیفیت، سعی کنید به بهترین و شناخته شده‌ترین فروشگاه‌های لوازم یدکی مراجعه کنید.

مواردی که باید هنگام تعویض فیوز رعایت شوند:

  • ابتدا باید سویئچ استارت خودرو را بسته و تمام تجهیزات الکتریکی را خاموش کنید.
  • جعبه فیوز را باز کرده و طبق جدول راهنمای جعبه فیوز پژو 207 یا هر خودروی دیگری که دارید، فیوز سوخته را پیدا کنید.
  • به کمک انبرک داخل جعبه فیوز، فیوز سوخته را خارج نمایید.
  • فیوز معیوب را با فیوزی مشابه جایگزین کنید.
  • دقت کنید که فیوز جدید از لحاظ ظرفیت مشابه فیوز قبلی باشد، در غیر این صورت ممکن است خودرو دچار آتش سوزی شود.
  • اگر فیوز جدید نیز دچار آسیب شد، احتمالاً سیستم الکتریکی خودرو دچار مشکل شده است. در چنین شرایطی، برای تعمیر سیستم الکتریکی باید خودروی خود را پیش یک کارشناس یا تعمیرکار ماهر ببرید.
برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

جمع بندی

اگر صاحب پژو 207 هستید، در صورت بروز مشکل در فیوز آن می‌توانید بر اساس راهنمای جعبه فیوز پژو 207، فیوز مورد نظرتان را خریداری کرده و جایگزین فیوز آسیب دیده کنید. دقت داشته باشید که عدم توجه به برخی نکات از جمله ظرفیت فیوزها، استاندارد بودن یا نبودن و کیفیت آن‌ها می‌تواند قسمت‌های مختلف مرتبط با فیوز خودرو را دچار آسیب کند. علاوه بر این، بهتر است پیش از تعویض فیوزها، ابتدا از خراب بودنشان اطمینان حاصل کنید و بعد از آن به دنبال جایگزین کردن فیوزها باشید.

 بیشتر بخوانید

مشخصات فنی پژو 207

مزایای پژو 207

معایب پژو 207

مقایسه پژو 206 و پژو 207

مقایسه پژو 207 و h30 کراس

مقایسه پژو ۲۰۷ با ۲۰۶ تیپ ۵