5 راهکار ساده برای کاهش مصرف سوخت خودروی شما

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin

برای کاهش هزینه‌های رانندگی، همگی دوست دارند با روش‌های مختلف سبب کاهش مصرف سوخت خودروی خود شوند. ولی سوالی که مطرح می‌شود این که آیا حتماً باید یک مکانیک با تجربه زیاد و ابزارهای مختلف باشید تا بتوانید مصرف سوخت خودروی خود را کاهش بدهید یا واقعاً روش‌هایی راحت برای انجام این کار وجود دارند؟ پاسخ مثبت است. روش‌های زیادی برای انجام این کار وجود دارند. در ادامه لطفاً با مجله خودرو سوییچ همراه باشید تا شما را با این روش‌های کاهش مصرف سوخت آشنا کنیم.

باد تایرها را تنظیم کنید

تنظیم باد تایر

برای اطلاع از میزان باد مناسب خودروی خود می‌توانید علاوه بر دفترچه راهنما، به برچسبی که روی ستون وسط خودروها سمت راننده نصب می‌شود مراجعه کنید. روی این برچسب فشار باد مناسب تایر به PSI نوشته می‌شود. گرچه همیشه روی این برچسب حداکثر فشار PSI نوشته می‌شود، ولی این اعداد همیشه الزاماً برای خودروی شما مناسب نخواهند بود. عدد مناسب برای همه خودروها معمولاً بین 30 تا 35 PSI می‌باشد.

از باد کردن بیش از حد تایرها جدا خودداری کنید، برخلاف این باور که این که سبب کاهش اصطکاک و کاهش مصرف سوخت خودرو خواهد شد، باد کردن بیش از حد تایرها خطرناک بوده و طول عمر تایرها را نیز کم‌تر می‌کند.

همچنین، از تایرهای برفی همیشه در فصل زمستان استفاده کنید. تایرهای زمستانی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که چسبندگی بهتری در جاده‌های لغزنده داشته باشند و به همین دلیل، این تایرها همیشه درگ بیشتری با سطح جاده در مقایسه با تایرهای تمام فصل دارند.

از رانندگی پرسرعت بپرهیزید

عدم رانندگی پرسرعت برای کاهش مصرف سوخت خودرو

کم مصرف‌ترین حالت یک خودرو معمولاً زمانی است که با سرعت حول و حوش 90 کیلومتر بر ساعت با آن رانندگی می‌کنید. سریع‌تر رفتن شاید سبب چند دقیقه صرفه جویی در زمان شما شود، ولی همین کار سبب افزایش مصرف سوخت خودروی شما خواهد شد. حتی اگر در جاده‌ای هستید که هیچ خودروی دیگر حضور ندارد یا محدودیت سرعت بالاست، رانندگی با سرعت زیاد می‌تواند تأثیر منفی زیادی روی مصرف سوخت خودروی شما بگذارد. از طرف دیگر رانندگی سریع شما را بیشتر در معرض تصادف قرار داده و امکان جریمه شدن توسط دوربین‌ها را بالا می‌برد. پس توصیه می‌کنیم در مورد رانندگی با سرعت بالا تجدید نظر کنید.

بی خیال باربند شوید

عدم استفاده از باربند برای کاهش مصرف سوخت

یک باربند دوچرخه شاید ظاهر جذابی روی سقف خودروی شما داشته باشد، ولی پیشنهاد می‌کنیم تنها زمانی که نیاز به حمل دوچرخه دارید از آن استفاده کنید. به طور کلی انواع باربندها سبب افزایش درگ می‌شوند، موضوعی که نهایتاً سبب افزایش مصرف سوخت خودروی شما خواهد شد. معمولاً باز کردن باربندها و جعبه‌های بار کار سختی نیست. پیشنهاد می‌کنیم تنها زمانی که به این تجهیزات نیاز دارید آن‌ها را روی سقف خودروی خود نصب کنید.

از کروز کنترل استفاده کنید

استفاده از کروز کنترل

باورتان بشود یا نه، بسیاری از راننده‌ها حین رانندگی قادر به حفظ یک سرعت ثابت نیستند. آپشن کروز کنترل سرعت خودروی شما را ثابت نگه می‌دارد تا موتور خودرو بدون نیاز به شتاب گیری اضافی، سوخت کم‌تری مصرف کند. علاوه بر این، رانندگی با کروز کنترل بسیار راحت‌تر بوده و نیازی نیست در کل مسیر پای شما حتماً روی پدال گاز قرار داشته باشد. اگر خودروی شما کروز کنترل دارد، حتماً هنگام رانندگی در جاده و بزرگراه از آن استفاده کنید.

صندوق عقب را خالی کنید!

خالی کردن صندوق عقب

بسیاری از راننده‌ها از صندوق عقب خودرو خود به عنوان یک کمد اضافی استفاده می‌کنند. ولی خودرو هرچقدر سنگین‌تر باشد، موتور باید بیشتر کار بکند و بالطبع، مصرف سوخت خودرو افزایش خواهد یافت. تمامی اشیاء و لوازم غیر ضروری را از صندوق عقب خودرو خارج کرده و سعی کنید با کاهش وزن آن، به کاهش مصرف سوخت کمک کنید. لاستیک زاپاس همیشه باید در صندوق عقب قرار داشته باشد، ولی اگر قرار نیست برای بازی به زمین گلف بروید، بهتر است چوب گلف‌های خود را از صندوق خارج کرده و در خانه بگذارید.

سخن پایانی

برای کاهش مصرف سوخت خودروی خود هیچ وقت گول تبلیغات مکمل‌های سوخت یا دستگاه‌های مختلف را نخورید. برخی شرکت‌ها ادعا می‌کنند دستگاهی الکترونیکی ساخته‌اند که با اتصال به فندکی خودرو سبب کاهش مصرف سوخت آن می‌شوند، موارد این چنینی فقط کلاه برداری هستند. چنین دستگاه‌هایی هیچ وقت آن کاری که ادعا می‌کنند را انجام نخواهند داد. برخی تغییرات فنی و مکانیکی وجود دارند که اگر آن‌ها را نزد افراد متخصص انجام بدهید، نتیجه لازم را خواهید گرفت. از آن جمله می‌توان به سیستم‌های ورودی هوای خنک، تغییرات ECU و شستن اولتراسونیک انژکتور اشاره کرد. ولی به طور کلی، با رعایت این 5 مورد شما قادر خواهید بود مصرف سوخت خودروی خود را کاهش بدهید.

مقالات مرتبط
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
کیلومتر