چراغ ترمز ABS
0

زمانی که در حال رانندگی هستید، خودروی شما به صورت دائمی در حال بررسی سنسورهای مختلفی است تا از صحت کارکرد تمامی سیستم‌ها اطمینان حاصل کند. یکی از این سیستم‌ها سیستم ترمز ABS یا ضد قفل می‌باشد.  وظیفه سیستم ترمز ABS این است که با بررسی لحظه‌ای چرخ‌ها، اطمینان حاصل کند که هر چهار چرخ با سرعت نسبتاً یکسان می‌چرخند. سیستم در صورت لزوم می‌تواند از ترمزها برای حفظ شرایط پایداری خودرو در جاده‌های خیس و لغزنده استفاده کند. هنگامی که مشکلی در این سیستم به وجود بیاید، چراغ ترمز ABS روی داشبورد روشن می‌شود.

روشن شدن چراغ ترمز ABS به چه معناست؟

سیستم ABS از سنسورهایی روی هر چرخ برای محاسبه سرعت چرخش هر یک استفاده می‌نماید. یک کامپیوتر سیگنال‌های هر چهار چرخ و همچنین موقعیت دال ترمز را بررسی رده تا اطمینان حاصل کند خودرو همیشه پایداری خود را حفظ کرده و تحت کنترل راننده باقی می‌ماند.

سنسور سرعت سیستم ABS

سنسور سرعت سیستم ABS

اگر کامپیوتر مذکور سیگنالی غیرعادی دریافت کند، یا یکی از سنسورها هیچ سیگنالی ارسال نکنند، چراغ ترمز ABS روی داشبورد روشن می‌شود تا راننده را از وجود مشکل در سیستم آگاه کند. علاوه بر مانیتور کردن سنسورهای سرعت چرخ‌ها، کامپیوتر می‌تواند چراغ ترمز ABS را به دلایل دیگری مانند کم بودن سطح روغن ترمز یا سوختن فیوز هم روشن کند. برخی سیستم‌های ABS چند بار چراغ ABS را روشن و خاموش می‌کنند و در صورتی که مشکل رفع نشود، این چراغ همیشه روشن می‌ماند. تعداد دفعات روشن و خاموش شدن چراغ خود می‌تواند اشاره‌ای به یک کد باشد که می‌تواند به شما در کشف علت بروز مشکل کمک کند. می‌توانید با مراجعه به دفترچه راهنمای خودرو و یافتن کد مورد، ایراد موجود در سیستم ABS خودروی خود را بیابید.

اینم بخون
7 اشتباهی که هنگام آماده سازی خودرو برای فصل گرما نباید انجام بدهید

هنگام روشن شدن چراغ ترمز ABS چه کار کنیم؟

زمانی که چراغ ترمز ABS روشن می‌شود، ابتدا باید جایی امن برای توقف خودرو پیدا کرده، سپس آن را خاموش و دوباره روشن کنید. با این کار شما در واقع ECU را مجبور می‌کنید تا دوباره تمامی سنسورها را بررسی کند. درست مانند کامپیوترهای خانگی، انجام یک ریست ساده ممکن است بتواند مشکل را حل کرده و چراغ را خاموش کند. متاسفانه، بیشتر اوقات برطرف کردن مشکل به همین راحتی نیست و ممکن است به دلیل خرابی چیزی در سیستم، نیاز به بازدید خودرو توسط یک متخصص باشد. بهترین کار این است که با مراجعه به یک مرکز تست خودرو، با استفاده از یک دستگاه دیاگ نسبت به بررسی ارور ایجاد شده اقدام نمایید.

روشن شدن چراغ ترمز ABS

اگر دست به آچار هستید و ابزارهای کافی نیز دارید، در خانه نیز برخی کارها هستند که خودتان می‌توانید انجام بدهید:

  • چرخ‌ها را باز کرده و بررسی کنید که آیا سنسور سرعت چرخ و سیم‌های آن سالم هستند یا نه.
  • همچنین می‌توانید بررسی کنید که فیوز مربوط به سیستم ABS خودرو نسوخته باشد. به یاد داشته باشید که تعویض فیوز سوخته فقط یک راه حل موقتی بوده و اگر مشکل اصلی حل نشود، فیوز دوباره بعداً خواهد سوخت.

باید علت اصلی مشکل که سبب سوختن فیوز می‌شود را پیدا کنید. معمولاً برای حل کامل مشکل به دیاگ حتماً نیاز خواهید داشت.

آیا رانندگی با خودرویی که چراغ ترمز ABS آن روشن شده خطرناک است؟

معمولاً رانندگی با خودرویی که چراغ ترمز ABS آن روشن شده ایرادی ندارد. مگر این که چراغ‌های هشدار دیگر مربوط به سیستم ترمز هم روشن شده باشند، خودروی شما به هنگام روشن شدن چراغ ABS قابلیت‌های ترمزگیری خود را از دست نخواهد داد. البته هنگامی که چراغ ترمز ABS روشن می‌شود، باید به یاد داشته باشید که در صورت رانندگی در جاده خیس یا لغزنده خودروی شما توانایی ABS خود را نخواهد داشت.

اینم بخون
تمام آن چه باید در مورد تایرهای چهارفصل و مزایا و معایب آن‌ها بدانید

اگر چراغ ABS خودروی شما روشن شده و احساس می‌کنید قدرت ترمزگیری خودرو کاهش یافته است، از ادامه رانندگی پرهیز کنید. در این صورت، می‌توانید با امداد خودرو به نزدیک‌ترین تعمیرگاه مراجعه کرده و مشکل مربوط به خودرو را حل کنید.

شکار نسل جدید هیوندای توسان این بار در جاده‌های کوهستانی

مقاله قبلی

یارانه نقدی مالکان خودروهای گران‌تر از ۲۰۰ میلیون تومان حذف می‌شود

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *