هدف از ارائه این مطلب راهنمای جعبه فیوز تیبا 2 و محل قرارگیری آن است. فیوز خودرو به عنوان مکانیزم ایمنی برای جلوگیری از سرریز جریان برق که می‌تواند به مدار الکتریکی آسیب برساند، عمل می‌کند. فیوز معمولاً یک نوار سیم فلزی است که با عبور جریان بسیار قوی از آن ذوب شده یا می‌سوزد و در نتیجه جریان برق را قطع کرده و از این طریق مدار یک دستگاه معین را متوقف می‌کند.

یک خودرو، فیوزهای متعددی برای محافظت از اجزای مختلف الکتریکی خود در برابر وقوع ولتاژ بالا دارد. هنگامی که یک قطعه الکتریکی در یک وسیله نقلیه از کار می‌افتد، دلیل آن اغلب سوختن فیوز به دلیل وجود جریان الکتریکی بیش از حد است. در چنین شرایطی، باید یک فیوز جدید با ظرفیت مشابه، جایگزین فیوز آسیب دیده شود. در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی جعبه فیوز تیبا 2 و راهنمای استفاده از آن بپردازیم.

جعبه فیوز تیبا 2

اکثر خودروها از جمله تیبا 2، دارای دو جعبه فیوز هستند. یکی در محفظه موتور دستگاه‌هایی مانند فن‌های خنک کننده، پمپ ترمز ضد قفل و واحد کنترل موتور قرار دارد. جعبه فیوز دوم که معمولاً در داشبورد و نزدیک راننده قرار دارد، برای محافظت از وسایل الکتریکی داخلی در نظر گرفته شده است. جعبه فیوز خودرو دارای یکسری فیوز، رله و دیود مختلف برای محافظت از مدارهای الکتریکی در برابر اضافه بار یا اتصال کوتاه است.

انرژی جعبه فیوز مستقیماً توسط باتری تامین می‌شود. سیم‌های جعبه فیوز به قطعاتی از خودرو که نیاز به محافظت دارند متصل می‌شوند. فیوزها از یک سیم هادی تشکیل شده‌اند که وقتی جریان از حد معمول فراترمی‌‌رود، می‌شکنند.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

جعبه فیوز تیبا 2

حد آمپر یا ظرفیت هر فیوز معمولاً روی هر فیوز به همراه کدهای رنگی مختلف تعریف می‌شود. یک دفترچه راهنما جعبه فیوز توسط تمام شرکت‌های خودروسازی ارائه می‌شود که کد هر فیوز در آن ثبت شده است. هنگام تعویض فیوز، قرار دادن فیوز مناسب با آمپر صحیح برای محافظت از قطعات الکتریکی، امری ضروری است. در مورد تیبا 2 هم روش کار به همین صورت است و در صورت بروز مشکل در فیوزهای این خودرو می‌توانید به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید.

علت سوختن فیوز در جعبه فیوز تیبا 2

دو عامل عمده در سوختن فیوز همه خودروها، از جمله تیبا 2 دخیل هستند. برای شناسایی علت سوختن فیوز تیبا 2 باید ابتدا فیوز را از جعبه فیوز بیرون آورده و با بررسی ظاهر آن، علت آسیب دیدن فیوز را مشخص کنید. در ادامه به دو عامل موثر در سوختن فیوز اشاره می‌کنیم.

عبور بیش از حد جریان برق

اگر فکر می‌کنید که عبور بیش از حد جریان برق عامل سوختن فیوز است، قبل از عوض کردن فیوز ابتدا مدار الکتریکی را از لحاظ نحوه عملکرد اجزای الکتریکی و اتصال کوتاه مورد بررسی قرار دهید. بعد از اطمینان از این موضوع، فیوز خراب را بیرون آورده و فیوز جدید با ظرفیت مشابه را داخل جعبه فیوز قرار دهید.

قطع و وصل مداوم جریان برق

به طور معمول، این مشکل در اثر استفاده طولانی از فیوز بوجود می‌آید و احتمال وقوع آن از عامل اول کمتر است. در این مورد نیز هنگام تعویض، باید ظرفیت فیوز جدید مشابه فیوز سوخته باشد.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

راهنمای جعبه فیوز تیبا 2

در ادامه این قسمت، جدول جعبه فیوز تیبا 2 به عنوان راهنمای خرید فیوزهای این خودرو قرار داده شده است. این جدول به شما کمک می‌کند که هنگام خرید فیوز، اطلاعات مربوط به هر فیوز را داشته باشید.

نام ظرفیت (آمپر) وظیفه
P/W ۳۰ A شیشه بالابر برقی
FAN ۴۰ A فن رادیاتور
FOG ۲۰ A چراغ مه شکن جلو
WIPER ۱۵ A برف پاکن و شیشه شوی جلو
HEATER ۳۰ A بخاری
ALT ۵ A آلترناتور
AIR BAG ۱۰ A کیسه هوای ایمنی
A/C ۱۵ A کولر و تهویه
ROOM ۱۰ A حافظه پخش، حافظه ساعت، چراغ های کابین و چراغ صندوق عقب
HAZARD ۱۵ A فلاشر
STOP ۱۵ A چراغ ترمز، بوق
RELAY-FAN ۵ A رله فن رادیاتور
DEFOG ۱۵ A گرمکن شیشه عقب
METER ۱۰ A چراغ های صفحه کیلومتر، درجه های آمپر، چراغ راهنما، چراغ دنده عقب
PUMP ۱۰ A پمپ بنزین
ABS ۱۰ A سیستم ترمز ABS
INJECTION ۳۰ A انژکتور
CNDS FAN ۱۵ A فن کندانسور
DOOR LOCK ۳۰ A قفل مرکزی
CIGAR ۱۵ A فندک، ساعت، رادیو پخش
EGI ۱۰ A واحد کنترل موتور
TAIL ۱۵ A چراغ خطر، چراغ نمره، چراغ کوچک جلو

 

اگر صاحب تیبا 2 هستید و قصد دارید فیوزهای آسیب دیده آن را تعویض کنید، باید قبل از خرید فیوز جدید نکاتی را در نظر بگیرید که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. از روی جدول راهنما، ابتدا باید ظرفیت فیوز آسیب دیده را تعیین کنید. در غیر این‌صورت، قرار دادن فیوزهایی که ظرفیت متفاوتی دارند، باعث خرابی قطعه الکتریکی می‌شوند. اما نکاتی وجود دارد که هنگام خرید فیوز باید رعایت شوند، از جمله:

  • موقع خرید فیوز، به جای توجه به رنگ فیوز به ظرفیت آن دقت کنید.
  • فیوزها باید استاندارد باشند. فیوزهایی که استاندارد نیستند هم عمر کمی دارند، هم به سایر قسمت‌های مربوط به انتقال جریان برق آسیب می‌رسانند.
  • فیوزها قیمت بالایی ندارند، بنابراین خرید فیوزهای مرغوب و با کیفیت، سعی کنید به بهترین و شناخته شده‌ترین فروشگاه‌های لوازم یدکی مراجعه کنید.

مواردی که باید هنگام تعویض فیوز رعایت شوند:

  • ابتدا باید سویئچ استارت خودرو را بسته و تمام تجهیزات الکتریکی را خاموش کنید.
  • جعبه فیوز را باز کرده و طبق جدول راهنمای جعبه فیوز تیبا 2 یا هر خودروی دیگری که دارید، فیوز سوخته را پیدا کنید.
  • به کمک انبرک داخل جعبه فیوز، فیوز سوخته را خارج نمایید.
  • فیوز معیوب را با فیوزی مشابه جایگزین کنید.
  • دقت کنید که فیوز جدید از لحاظ ظرفیت مشابه فیوز قبلی باشد، در غیر این صورت ممکن است خودرو دچار آتش سوزی شود.
  • اگر فیوز جدید نیز دچار آسیب شد، احتمالاً سیستم الکتریکی خودرو دچار مشکل شده است. در چنین شرایطی، برای تعمیر سیستم الکتریکی باید خودروی خود را پیش یک کارشناس یا تعمیرکار ماهر ببرید.
برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

جمع بندی

اگر وسیله نقلیه‌تان تیبا 2 است، در صورت بروز مشکل در فیوز آن می‌توانید بر اساس راهنمای جعبه فیوز تیبا 2، فیوز مورد نظرتان را خریداری کرده و جایگزین فیوز آسیب دیده کنید. دقت داشته باشید که عدم توجه به برخی نکات از جمله ظرفیت فیوزها، استاندارد بودن یا نبودن و کیفیت آن‌ها می‌تواند قسمت‌های مختلف مرتبط با فیوز خودرو را دچار آسیب کند. علاوه بر این، بهتر است پیش از تعویض فیوزها، ابتدا از خراب بودنشان اطمینان حاصل کنید و بعد از آن به دنبال جایگزین کردن فیوزها باشید.

بیشتر بخوانید

مشخصات فنی تیبا 2

مزایای تیبا

معایب تیبا

مقایسه تیبا و ساینا

مقایسه تیبا sx و ex

مقایسه تیبا و تیبا 2