اخبار خودروداخلی

قیمت خودرو صفر در بازار تهران – ۱ تیر ۱۴۰۰

0

 

قیمت ایران خودرو

قیمت سایپا

۱۸ اسفند ۹۹ – برخی از فعالان بازار خودرو عقیده دارند علت به صفر رسیدن معاملات در بازار خودرو و روند کاهشی قیمت ها به خاطر نوسانات نرخ ارز و شیوع بیماری کرونا است. هر سال با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال بازار خودرو از رونق بسیار بالایی برخوردار بود. به طوری که بسیاری از افراد برای رفاه خود و سفرهای نوروزی قصد خرید خودرو داشتند.

اما در دو سال گذشته مردم به دلیل نوسانات نرخ ارز و اختلاف قیمت خودرو در کارخانه و بازار علاقه ای به خرید خودرو نشان نمی دهند. لازم به ذکر است که شرایط شیوع کرونا و محدودیت های بهداشتی هم بر حجم کسادی بازار خودرو تاثیر زیادی گذاشته است.

فعالان بازار عقیده دارند هم اکنون قیمت خودروهای داخلی برابر با قیمت های دی ماه است و روند نزولی قیمت ها همچنان ادامه دارد. کاهش قیمت خودروهای تولید داخل امروز بین ۱ تا ۳ میلیون تومان بوده است.

فعالان بازار خودرو معتقدند که رکود بازار خودرو و کاهش قیمت ها تا اوایل اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت و همچنان بازار کساد خواهد بود.

وضعیت معاملات در بازار خودروهای وارداتی هم به دلیل روند کاهش قیمت چندان جالب نیست،

۱۳ اسفند ۹۹ – بررسی وضعیت بازار خودرو طی امروز چهارشنبه ۱۳ اسفند نشان از ثبات قیمت خودرو دارد. اگر چه با افت مدل خودرو ها به دلیل نزدیک شدن به ایام پایانی سال، خودروهای بیشتری توسط واسطه ها در بازار عرضه می شود، اما میزان معاملات و خرید ها همچنان محدود بوده و بازار در رکود به سر می برد.

همچنین قیمت خودروها در سایت های آگهی نشان دهنده ثبات نسبی قیمت خودرو می باشد. تقریبا می توان گفت نزدیک به هشت روز است که قیمت ها تغییری نداشته و در کنار آن تقاضایی هم برای خودرو وجود ندارد.

بر اساس این گزارش، در میان محصولات ایران خودرو هر دستگاه پژو ۴۰۵ جی لا ایکس ۱۸۰ میلیون تومان، پژو ۴۰۵ اس ال ایکس ۱۹۷ میلیون تومان، سمند ال ایکس ۱۸۶ میلیون تومان، دنا ۲۶۴ میلیون تومان، دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک ۴۲۷ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۲ نزدیک به ۱۹۳ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۵ حدود ۲۵۸ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ صندوق ‌دار ۲۵۸ میلیون تومان، پژو ۲۰۷ دنده ‌ای ۲۸۰ میلیون تومان و پژو پارس ساده ۲۱۳ میلیون تومان قیمت دارد.

در خانواده سایپا هر دستگاه پراید ۱۳۱ نزدیک به ۱۱۰ میلیون تومان، پراید ۱۱۱ حدود ۱۲۸ میلیون تومان و وانت پراید ۱۱۱ میلیون تومان قیمت دارد. همچنین تیبا صندوق ‌دار ۱۱۷ میلیون تومان و تیبا ۲ هاچ ‌بک ۱۲۷ میلیون تومان قیمت ‌گذاری شده است. در بخش خودروهای مونتاژی هم هر دستگاه جک اس ۵ نزدیک به ۶۳۰ میلیون تومان، هایما اس ۷ حدود ۶۷۰ میلیون تومان و پژو ۲۰۰۸ نزدیک به ۸۵۰ میلیون تومان قیمت ‌گذاری شده است.

۱۱ اسفند ۹۹ – این روزها بازار خودرو در حالی که به روزهای پایانی سال نزدیک تر می شویم شرایط متفاوتی نسبت به سال های گذشته دارد و هم اکنون این بازار در رکودی شدید به سر می برد. سیر نزولی قیمت خودرو و از طرف دیگر اوضاع ایجاد شده به خاطر بحران ویروس کرونا دردسرهایی برای صنف نمایشگاه های اتومبیل ایجاد کرده است.بازار خودرو

طی هفته پیش شاهد کاهش قیمتی ۵ درصدی در انواع مدل ها هستیم و امذور قیمت پژو ۴۰۵ از ۱۸۹ میلیون تومان در هفته گذشته به ۱۸۴ میلیون تومان رسیده است. در میان دیگر مدل های محبوب بازار نیز قیمت ‌پژو ۴۰۵ اس ال ایکس از ۲۰۵ میلیون تومان به ۱۹۷ میلیون تومان، قیمت پژو پارس ال ایکس از ۲۶۰ میلیون تومان به ۲۵۳ میلیون تومان و قیمت سمند ال ایکس هم از ۱۹۲ میلیون تومان به ۱۸۵ میلیون تومان کاهش قیمت داشته است.

معاملات در بازار خودروهای مناطق آزاد نیز به ندرت انجام می شود و قیمت این خودروها هم ثابت مانده است. در حال حاضر بازار خودرو در رکود شدیدی به سر می برد.

۱۰ اسفند ۹۹ – طبق ادعای موتمنی، این روزها در بازار خودروهای وارداتی بالای یک میلیارد تومانی شاهد رکود عجیبی هستیم. رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو امروز در صحبتی با رسانه ها گفته که هم اکنون تقاضا برای خرید خودروهای زیر ۶۰۰ میلیون تومان بیشتر از خودروهای بالای یک میلیارد تومان است. وی در مورد آخرین وضعیت بازار خودرو گفته که قیمت خودرو نسبت به هفته قبل کمی کاهش یافته و هم اکنون بازار آرام است و امسال قیمت خودرو در شب عید افزایش نخواهد یافت.

موتمنی می گوید در طول دو ماه اخیر تاکنون نوسان ۲ تا ۳ میلیون تومانی در بازار بوده اما در حال حاضر این نوسان به صفر رسیده و التهابات بازار تقریبا از بین رفته است.

وی با تاکید بر این که بیش از ۹۰ درصد خودروهای خارجی بازار ارزشی بالای یک میلیارد تومان دارند، گفته که قانون اخذ مالیات از خودروهای بالای یک میلیارد تومان سبب خواهد شد تا تقاضا برای خودروهای وارداتی و لوکس به شدت کاهش یابد.

۹ اسفند ۹۹ – همیشه در بازار خودروی ایران اسفند ماهی پررونق بوده و افراد تمایل زیادی به خرید خودرو نشان داده اند. کارشناس خودرو فربد زاوه درباره قیمت خودرو در شب عید گفته که بازار خودرو تحت تاثیر عوامل سیاسی است و هرگونه تغییر در سیاست موجب تغییر وضعیت این بازار می شود.

بررسی وضعیت بازار خودرو طی چند ماه گذشته حکایت از ثبات نسبی دارد و بعید است مجددا شاهد افزایش قیمت باشیم چون که تقاضا هم در بازار متعادل شده است.

وی با ذکر این که گنگ بودن آینده توافقات سیاسی ممکن است موجب افزایش قیمت خودرو شود، اشاره کرده که گفته می شود بازار خودرو دست سیاسیون می باشد و روند توافقات سیاسی اگر بد پیش برود ممکن است شاهد افزایش مجدد قیمت ها باشیم، اما قطعا افزایش قیمت خودروها مانند قبل نخواهد بود.

زاوه با تاکید بر این که تقاضا برای خودروهای تولید داخل بیش از خودروهای خارجی شده است، گفته:

طبق معمول در آستانه شب عید مردم علاقه مند به خرید خودرو می شوند، اما تقاضا برای خرید خودروهای ایرانی افزایش یافته است. خودروهای خارجی و چینی کمی دچار نوسان شده و کسانی که در بازار حضور دارند مصرف کننده واقعی هستند که به خودرو نیاز دارند. همچنین  برخی شرکت ها محصولاتشان را در بازه زمانی پنج ساله و اقساطی به فروش می رسانند. به طور طبیعی تقاضا برای خودرو در آستانه سال جدید و شب عید بیش از ماه های دیگر است و رشد قیمت ها در اسفند ماه طبیعی می باشد.

۳ اسفند ۹۹ – رئیس اتحادیه نمایشگاه‌ داران و فروشندگان خودرو تهران درباره وضعیت بازار و قیمت خودرو توضیحاتی داده است. نعمت الله کاشانی نسب درباره وضعیت بازار و قیمت خودرو گفته که طی یک هفته گذشته آرامش خوبی در بازار خودرو برقرار شده و قیمت خودروها نوسان نداشته است.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌ داران و فروشندگان خودرو تهران با تاکید بر این که قیمت خودرو ثابت بوده، می گوید در حال حاضر تقاضا برای خرید خودروهای تولید داخل وجود دارد اما بازار خودروهای خارجی هیچ تقاضایی نداشته و راکد است. وضعیت بازار خودرو به طوری است که می توان گفت که تقاضای کاذب در بازار فروکش کرده و تنها مصرف کنندگان واقعی خرید خود را انجام می دهند.

نعمت الله کاشانی نسب با ذکر این که در شرایط فعلی بازار خودرو دیگر جذابیتی برای واسطه ها و دلالان ندارد، گفته با کوتاه شدن دست دلالان و کاهش جذابیت این بازار برای واسطه ها پیش بینی می شود که تا پایان سال هیچگونه افزایش قیمتی را تجربه نخواهیم کرد، حتی در صورت افزایش عرضه احتمالا شاهد کاهش بیشتر قیمت ها خواهیم بود.کاهش قیمت خودرو

امروز یکشنبه سوم اسفند ماه هر دستگاه پارس سال ۲۱۶ میلیون تومان، پارس ال ایکس ۲۵۵ میلیون تومان، سمند ال ایکس ۱۸۷ میلیون تومان، سمند EF7 بنزینی ۲۰۵ میلیون تومان، سمند دوگانه سوز ۲۳۰ میلیون تومان، دنا معمولی ۲۶۵ میلیون تومان، دنا پلاس معمولی ۳۰۶ میلیون تومان، ۲۰۶ تیپ ۲ نزدیک به ۱۹۷ میلیون تومان، ۲۰۷ دستی ۲۸۰ میلیون تومان و ۲۰۷ اتوماتیک پانوراما ۴۲۲ میلیون تومان در بازار قیمت دارند.

در سوی دیگر بازار خودرو پراید ۱۱۱ نزدیک به ۱۲۸ میلیون تومان، پراید ۱۳۱ نزدیک به ۱۱۰ میلیون تومان، تیبا صندوقدار ۱۲۳ میلیون تومان، تیبا هاچ بک ۱۳۳ میلیون تومان، کوییک دستی معمولی ۱۴۵ میلیون تومان و ساینا معمولی ۱۳۷ میلیون تومان معامله می شوند.

۲۹ بهمن ۹۹ – بررسی شرایط بازار خودرو نشان از اثرگذاری نرخ ارز بر این بازار دارد به طوری که با نوسان نرخ ارز شاهد افزایش قیمت برخی خودروها هستیم. کاهش قیمت خودرو طی هفته های گذشته موجب خروج دلالان و واسطه گران از بازار و باعث ایجاد ثبات و آرامش در بازار شد، اما همچنان بازار خودرو از نوسانات دلار تاثیر می گیرد به طوری که امروز شاهد افزایش قیمت بعضی خودروها در بازار هستیم.

وزیر صنعت در حالی از بازنگری قیمت خودروها توسط شورای رقابت هر ۳ ماه یکبار خبر داده که رضا شیوا، رئیس شورای رقابت چندی پیش از منتفی شدن این موضوع خبر داد و گفته بود که وظیفه شورای رقابت اعلام دستور العمل قیمت کالا‌های انحصاری است.

قرار بر این بود که هر ۳ ماه یکبار و با توجه به نرخ تورم بخشی قیمت خودرو افزایش پیدا کند، اما با شرایط فعلی و کاهش نرخ ارز قرار است این اقدام از ۳ ماه به ۶ ماه تغییر پیدا کند، البته طی ۲ ماه آینده باید اقتصاد کشور رصد شود، بعد شورا تصمیم خواهد گرفت.

در واقع به دنبال مخالفت سازمان بازرسی با فرمول جدید شورای رقابت، افزایش قیمت خودرو برای ۳ ماهه آخر سال منتفی شد و شورای رقابت از موضع خود برای افزایش قیمت خودرو عقب نشینی کرد.

سمند

در هر حال امروز چهارشنبه در بازار تهران هر دستگاه پژو پارس سال ۲۱۷ میلیون تومان، پارس ال ایکس ۲۵۵ میلیون تومان، پارس اتوماتیک ۳۱۴ میلیون تومان، دنا معمولی ۲۶۵ میلیون تومان، دنا پلاس توربو دستی ۳۵۵ میلیون تومان، دنا پلاس توربو اتوماتیک ۴۳۵ میلیون تومان، ۲۰۶ تیپ ۲ نزدیک به ۱۹۷میلیون تومان، ۲۰۶ تیپ ۵ حدودا ۲۶۰ میلیون تومان، سمند ال ایکس ۱۸۷ میلیون تومان، سمند دوگانه سوز ۲۳۳ میلیون تومان قیمت دارند.

در خانواده سایپا نیز پراید ۱۱۱ حدود ۱۲۸ میلیون تومان، پراید ۱۳۱ نزدیک به ۱۱۰ میلیون تومان، تیبا صندوقدار ۱۲۴ میلیون تومان، تیبا هاچ بک ۱۳۴ میلیون تومان و کوییک آر نزدیک به ۱۵۰ میلیون تومان معامله می شوند.

۲۸ بهمن ۹۹ – این روزها وضعیت بازار خودرو به طوری است که جذابیت خود را از دست داده و رونق گذشته را ندارد، هرچند نسبت به ۳ ماه گذشته خودروهای وارداتی ۳۰ درصد افت قیمت داشته است ولی خریداران واقعی این خودروها بازار را ترک کرده اند.

نوسان قیمت در بازار خودرو و افزایشی شدن قیمت ها موجب رکود شدید این بازار شده است. به طوری که می توان گفت بازار شب عید امسال شرایط نابسامانی را تجربه خواهد کرد. معاملات بازار خودرو در روزهای پایانی سال گذشته به طوری بود که هر روز در هر نمایشگاه ۴ تا ۵ خودرو مورد معامله قرار می گرفت اما در حال حاضر در هفته ۲ تا ۳ خودرو خرید و فروش می شود.

بازار خودرو در هفته چهارم بهمن ماه سال ۹۹ شاهد رشد چند میلیون تومانی قیمت ها در بازار داشت اما روند قیمت خودرو در روز گذشته کمی نزولی شد. زیرا به دلیل افزایشی شدن نرخ دلار طی چند هفته گذشته ، بازار خودرو هم تحت تاثیر قرار گرفته و از ابتدای این هفته رشد بیشتری نسبت به هفته های قبل تجربه کرده است.

با کاهش اندک قیمت ها در روزهای گذشته فعالان بازار عقیده دارند با نزدیک شدن به پایان سال نوسان قیمت خودروها همچنان ادامه خواهد داشت. حال باید منتظر ماند و دید که بازار خودرو با نزدیک شدن به پایان سال و با وجود نوسان قیمتی روزانه چه وضعیتی خواهد داشت.

بازار خودروهای وارداتی با وجود افزایش قیمت دلار و به دنبال آن افزایش قیمت خودروهای داخلی چندان تحت تاثیر قرار نگرفت. بنابراین وضعیت بازار خودروهای وارداتی به دلیل نبود مشتری و رکود از ثبات نسبی برخوردار است.خط تولید شاهین

قیمت خودروهای وارداتی با وجود نوسان نرخ ارز طی هفته ‌های گذشته تحت تاثیر قرار نگرفت، بنابراین نتیجه می گیریم که تقاضایی برای این خودروها در بازار وجود ندارد.

فعالان بازار عقیده دارند که هفته چهارم بهمن ‌ماه با روند افزایشی نرخ ارز شروع شد اما همان‌طور که گفته شد به‌رغم آنکه خودروهای وارداتی تحت ‌تاثیر مستقیم نرخ ارز هستند اما تغییری در قیمت آنها دیده نمی‌شود.

بنابراین نتیجه می گیریم که تقاضای خرید خودروهای وارداتی در بازار به شدت کاهش یافته است. در هر صورت بازار خودرو این روزها جذابیت گذشته را ندارد. هرچند نسبت به ۳ ماه گذشته خودروهای وارداتی ۳۰ درصد افت قیمت داشته اند، ولی خریداران واقعی این خودروها بازار را ترک کرده اند.

بررسی وضعیت بازار نشان دهنده این است که حضور دلالان در این بخش بسیار کم رنگ شده، پیش از این دلالان در بازار سرمایه گذاری می کردند تا خودرو را با قیمت بالاتری به فروش برسانند، اما هم اکنون با کاهش تقاضا در بازار، حضور و فعالیت دلالان نیز کاهش یافته است. هرچند نوسان قیمت خودروها در بازار احتمالا ادامه خواهد داشت.

بنابه تجربه سال های گذشته بازار خودرو در آستانه شب عید رونق می گیرد و در کنار آن با افزایش تقاضا، احتمالا قیمت خودروها اندکی سیر صعودی به خود بگیرند، مگر این که محدودیت های کرونایی مانع تردد در نوروز شوند و مردم تعطیلات پایان سال را در خانه های خود سپری کنند.

از طرف ‌دیگر بعضی فعالان بازار عقیده دارند هرچند ممکن است خودروهای ایرانی و وارداتی دچار نوسان قیمتی شوند، اما در وضعیت فعلی تقاضا برای خرید خودروهای داخلی بیش‌ از خودروهای وارداتی است. بنابراین باید منتظر ماند و دید که وضعیت بازار خودرو در روزهای پایانی سال به چه شکلی خواهد بود.

۲۶ بهمن ۹۹ – روند قیمت خودرو در بازار طی چند روز گذشته به دلیل افزایش نرخ ارز صعودی شده است. فروشندگان با بالا رفتن قیمت دلار طی چند روز اخیر قیمت های بالاتری نسبت به هفته قبل اعلام می کنند اما چیزی که باید اشاره کرد این است که خریداران به دلیل احتمال ریزش مجدد نرخ ارز اقدامی برای خرید انجام نمی دهند.

در هر حال امروز یکشنبه ۲۵ بهمن ماه در بازار تهران هر دستگاه ۲۰۶ تیپ ۲ نزدیک به ۱۹۸ میلیون، پراید ۱۳۱ حدود ۱۰۹ میلیون، پراید ۱۱۱ نزدیک به ۱۳۰ میلیون، تیبا صندوقدار ۱۲۳ میلیون، تیبا هاچ بک ۱۳۱ میلیون، ساینا ۱۳۶ میلیون، کوییک معمولی ۱۴۵ میلیون،کوییک آر ۱۴۹ میلیون، ۲۰۷ دنده دستی ۲۷۹ میلیون، پژو پارس اتوماتیک ۳۱۲ میلیون، پارس ال_ایکس ۲۵۵ میلیون، پارس دوگانه سوز ۲۴۳ میلیون، ۴۰۵ SLX نزدیک به ۲۰۲ میلیون، دنا معمولی با کروز ۲۶۲ میلیون، دنا پلاس دستی معمولی ۳۱۵ میلیون، دنا پلاس توربو ۳۶۰ میلیون و دنا پلاس توربو اتوماتیک ۴۲۵ میلیون به فروش می رسند.

۲۵ بهمن ۹۹ – حجت اله فیروزی، نماینده مردم فسا در مجلس در خصوص ثبات قیمت ها در بازار خودرو گفته که بتازگی حضور وزیر صمت در کمیسون صنایع و معادن موجب مطرح شدن مطالبات نمایندگان در خصوص خودرو شده است. طبق ادعای وی، در حال حاضر چند اتفاق مثبت درباره خودرو رخ داده است که موجب ثبات بیشتر قیمت خودرو خواهد شد. به طور کلی ثبات نرخ ارز موجب خروج سرمایه های سرگردان از این بازار شده است.

یعنی افرادی که به خودرو به عنوان کالای سرمایه ای نگاه می کردند در حال حاضر اشتیاق کمتری برای ورود به این بازار را دارند. خروج دلالان و کاهش اشتیاق سوداگران موجب افت تقاضا و تداوم روند کاهشی قیمت خودروها شده است.

برنامه خودروسازان برای افزایش تولید در کنار کاهش نرخ ارز موجب ایجاد ثبات بیشتری در بازار خواهد شد. به طور کلی خودروسازان متعهد شده اند که میزان تولید خود را به طوری افزایش دهند که هم پاسخگوی تعهدات خود باشند و هم نیاز بازار را تامین کنند. خوشبختانه با رشد ۲۲ درصدی تولید خودرو و در صورت ادامه این روند تولیدات خودروسازان قرار است تا ۵۰ درصد افزایش یابد. در نتیجه نرخ ارز و تولید خودروسازان دو عامل مهم برای تداوم کاهش قیمت خودرو می باشند.اخذ مالیات از خودروهای لوکس

این نماینده مجلس در پایان صحبت خود گفته که در کنار این دو موضوع، پایان یافتن احتمالی تحریم های آمریکا و گشایش اقتصادی و بین المللی عامل دیگری است که موجب خواهد شد تا روند سرمایه گذاری در بازار خودرو افزایش پیدا کند و در مسیر بهبود حرکت کند. پیش بینی کارشناسان حاکی از آن است که روند کاهش قیمت ها و آرامش بازار تا پایان سال ادامه خواهد داشت.

۲۱ بهمن ۹۹ – رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودروی تهران، با ذکر اینکه قیمت خودرو در بازار طی ۱۰ روز گذشته دارای ثبات بوده و تغییر قیمتی نداشته است. تاکید کرده که با فروکش کردن تقاضای کاذب در حال حاضر تنها خریداران واقعی خرید خود را انجام می دهند و پیش بینی ما این است که این شرایط به همراه کاهش بیشتر قیمت ها تا پایان سال ادامه خواهد داشت.

سعید موتمنی در رابطه با وضعیت فعلی بازار خودرو و روند قیمت‌ها در آن، اظهار کرده که قیمت خودروها در بازار طی ۱۰ روز گذشته تغییری نکرده و تنها با یک یا دو درصد نوسان پیش رفته است.

با توجه به نزدیک شدن به پایان سال، ممکن است برخی سودجویان بخواهند خودروهای خود را در بازار شب عید با قیمت بالاتر عرضه کنند. اما چنین فضایی امسال وجود ندارد، فضای پیش رو فضایی مثبت است و بعید است که طی یک ماه مجددا منحنی قیمت خودروها افزایشی شود.

هم اکنون تقاضای کاذب در بازار به صفر رسیده و مصرف کننده واقعی خرید خودرو را انجام می دهد. وی در ادامه افزود: با کاهش نوسان نرخ از تقاضای کاذب هم در بازار از بین رفت. اما اگر بازار ارز مجددا دچار نوسان شود، تقاضای کاذب هم در بازار ایجاد خواهد شد که در نهایت موجب بر هم زدن تعادل بازار می شود. او تاکید کرد: اگر میزان عرضه خودرو به بازار افزایش یابد شاهد کاهش بیشتر قیمت ها در بازار خواهیم بود.

هم اکنون با توجه به این موضوع که میزان تقاضا واقعی بوده و تنها مشتری که نیاز به خودرو دارد، به بازار می آید و خرید به منظور سرمایه‌گذاری وجود ندارد، بررسی این موضوع که آیا عرضه خودرو در بازار به اندازه کافی انجام می شود یا نه، خیلی دقیق نخواهد بود.

موتمنی در ادامه گفته ولی با محقق شدن وعده‌ وزیر صنعت و خودروسازها برای افزایش تولید و عرضه به بازار، فاصله قیمتی کارخانه تا بازار هم به کم ترین میزان خواهد رسید. زمانی که عرضه بیشتر و تقاضای کاذب در بازار وجود نداشته باشد، قیمت‌ها پایین خواهد آمد.

تولید خودروهای ناقصدر حال حاضر در محصولات ایران‌ خودرو، قیمت سمند LX و پژو در محدوده ۱۷۸ تا ۱۸۱ میلیون تومان، قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ حدود ۱۹۰ میلیون تا ۲۰۰ میلیون تومان، قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۵ در محدوده ۲۴۲ تا ۲۴۷ میلیون تومان، قیمت پژو پارس LX حدود ۲۴۶ میلیون تومان و قیمت دنا پلاس حدود ۲۹۸ میلیون تومان می باشد.

در بین محصولات سایپا نیز قیمت پراید ۱۳۱ بین ۹۸ تا ۱۰۲ میلیون تومان، قیمت تیبا ۲ حدود ۱۲۵ میلیون تومان و قیمت تیبا صندوق دار در محدوده ۱۱۲ تا ۱۱۴ میلیون تومان قرار دارند.

در بین خودروهای مونتاژی نیز قیمت جک S۵ اتوماتیک ۶۳۰ میلیون تومان، قیمت هایما S۷ بین ۶۶۵ میلیون تا ۶۷۰ میلیون تومان، قیمت هیوندا اکسنت حدود ۶۹۵ تا ۷۰۰ میلیون تومان و قیمت مزدا ۳ تیپ ۳ جدید حدود ۸۴۵ تا ۸۵۰ میلیون ‌تومان است.

۱۹ بهمن ۹۹ – بررسی بازار خودرو در چند وقت گذشته نشان از ثبات آن دارد و روند قیمت خودروها نه افزایشی است و نه کاهشی. اکنون بازار خودروهای تولید داخل شرایط خوب و با ثباتی دارد، اما در بازار خودروهای وارداتی روند قیمت ها نزولی است که اگر واردات خودرو آزاد شود احتمالا شاهد کاهش بیشتر قیمت خودروهای وارداتی در بازار خواهیم بود.

در حال حاضر تقاضای خرید خودروهای صفر کیلومتر کاهش یافته و مردم به دنبال خرید خودروهای دست دوم هستند. در این شرایط بیشتر افرادی که خودروهای صفر خرید و فروش می کنند دلالان و نمایشگاه داران هستند و کمتر کسی در بازار تمایل به خرید خودروهای صفر دارد.

اکنون وضعیت معاملات در بازار خودرو به طوری است که وقتی قیمت خودرو و دلار افزایشی می شود خرید و فروش هم افزایش می یابد و وقتی قیمت ها ثابت باشند معاملات کاهش می یابند.

امروز در بازار هر دستگاه پراید ۱۳۱ نزدیک به ۱۰۷ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۲ نزدیک به ۱۹۰ میلیون، ۴۰۵ دوگانه سوز ۱۸۳ میلیون تومان، ۴۰۵ SlX نزدیک به ۱۹۲ میلیون تومان، پژو پارس سال ۲۰۹ میلیون تومان، سمند ال_ایکس ۱۸۰ میلیون تومان، پارس ال_ایکس ۲۴۶ میلیون تومان، پارس دوگانه سوز ۲۳۰ میلیون تومان، سمند دوگانه سوز نزدیک به ۲۲۶ میلیون تومان، ۲۰۷ اتوماتیک ۴۰۳ میلیون تومان و دنا پلاس معمولی ۲۹۸ میلیون تومان قیمت گذاری شده اند.

۱۴ بهمن ۹۹ – بازار خودروی کشور پس از کاهش نرخ ارز و عدم افزایش قیمت کارخانه خودرو توسط شورای رقابت به آرامش رسیده و احتمالا این آرامش تا پایان سال تداوم خواهد داشت. ثبات قیمت خودرو موجب از بین رفتن تقاضای کاذب شده. بنابراین دلالان این بازار را ترک کرده و جای خود را به خریداران واقعی داده اند.خط تولید خودروهای چینی

فعالان این بازار پیش بینی می کنند که ثبات قیمت و آرامش تا پایان سال و اوایل سال ۱۴۰۰ ادامه خواهد داشت. بررسی بازار خودرو نشان می دهد که قیمت پراید ۱۳۱ بین ۹۷ تا ۱۰۴ میلیون تومان، تیبا نزدیک به ۱۲۰ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۲ بین ۱۷۹ تا ۱۸۲ میلیون تومان، سمند LX حدود ۱۷۲ میلیون تومان و پژو پار نزدیک به ۱۹۵ میلیون تومان خرید و فروش می شوند.

البته باید یادآوری کرد که این قیمت ها به طور میانگین بوده و بین ۲ تا ۳ میلیون تومان نوسان دارد. نعمت الله کاشانی نسب نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودروی تهران نیز در این خصوص گفته بازار خودرو تا حدودی به یک ثبات نسبی رسیده است.

۱۱ بهمن ۹۹ – در شرایط فعلی و با وجود رکود خرید و فروش در بازار خودرو و عدم سرمایه گذاری مردم در این بازار اگر دستگاه های اجرایی تصمیم نامربوطی در حوزه بازار خودرو نگیرند، پیش بینی می شود قیمت خودرو بیشتر ارزان شود.
طی ماه های اخیر قیمت خودرو بیش از ارزش واقعی خود افزایش یافت و در وضعیت کنونی با آگاهی مردم از سرمایه ای نبودن این کالا روند قیمت خودروها کاهشی شده است.
هم اکنون سرمایه های مردم به سمت بازار های مطمئن تری در حال سرازیر شدن است، بنابراین اگر مسئولان تصمیمات نامربوط نگیرند، پیش بینی می شود قیمت خودرو بیشتر ارزان شود. در حال حاضر بازار خودرو در رکود به سر می برد و قیمت ها تا حدودی منطقی شده است.

بنابراین دلالان انگیزه خود را از دست می دهند و مصرف کنندگان واقعی در این بازار ماندگار می شوند. با نزولی شدن نرخ ارز، بخشی از حباب بازار خودر خالی شده است و پیش بینی می شود قیمت خودروها بیش از این کاهش یابد.

همه این موارد صحبت هایی است که سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس در صحبتی با رسانه ها مطرح کرده و باید منتظر ماند و دید چقدر پیش بینی های وی درست از آب در خواهند آمد.

۹ بهمن ۹۹ – این روزها در بازار خودرو شاهد هستیم که اختلاف موجود میان قیمت خودرو کارخانه و بازار خیلی کم تر شده است و همین باعث شده کسانی که در فروش های نقدی از شرکت های خودروساز خودرو خریده و هنوز تحویل نگرفته اند از این کار خود پشیمان شوند.

قیمت خودروهاموضوع دیگر نیز که می توان به آن اشاره کرد این است که برخی دلال ها سعی دارند در شبکه های اجتماعی با ایجاد جو روانی در مورد افزایش قیمت خودرو قیمت ها را بالا ببرند. موضوعی که به هیچ وجه صحیح نبوده و قیمت ها به هیچ وجه افزایشی نیستند.

البته باید اشاره کنیم که طی هفته جاری در مقایسه با هفته پیش شاهد برخی نوسان ها در قیمت خودرو بودیم که علت آن صرفا افزایش نسبی قیمت دلار بود. روز به روز اختلاف قیمت کارخانه و بازار در حال کم شدن است.

به نظر می رسد با تثبیت قیمت دلار، می توان امید به بهبود معاملات در بازار خودرو داشت و در این شرایط، شاهد ورود خریداران واقعی به بازار خواهیم بود.

در بازار تهران قیمت کوییک حدودا ۱۳۰ میلیون، قیمت پراید تقریبا ۱۰۰ میلیون، قیمت ۲۰۶ تیپ ۲ حول و حوش ۱۸۰ میلیون و پژو ۴۰۵ نیز همین قیمت خرید و فروش می شوند.

۵ بهمن ۹۹ – این روزها در بازار اوضاع کمی عجیب شده است، در شرایطی با وجود کاهش قیمت ارز قیمت خودرو کاهشی شده بود که طی یکی دو روز اخیر، شاهد اندکی افزایش قیمت ها بودیم. ولی همه این اوصاف این فکت را تغییر نمی دهد که در بازار امروز خودرو کسی خریدار نیست.

به اعتقاد کارشناسان، با توجه به قیمت فعلی ارز در بازار، قیمت انواع خودروهای ایرانی در بازار می تواند تا ۲۰ میلیون تومان دیگر هم ارزان تر شود. به همین علت هم بود که شورای رقابت مجوز افزایش قیمت به خودروسازها در زمستان امسال را نداد. موضوعی که به نوبه خود تاثیر روانی خوبی روی بازار خودرو داشت.

به طور کلی، کاهش قیمت ها در بازار نسبت به اوایل آبان بین ۲۰ تا ۴۰ درصد بسته به خودروهای مختلف متفاوت بوده است. اوایل آبان یک خودروی خارجی که ۳ میلیارد خرید و فروش می شد اکنون با یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون هم خریدار ندارد.

کارشناسان می گویند تا اواخر امسال امکان افزایش قیمت وجود ندارد، مگر این که بازار ارز دوباره به هم بریزد که تاثیرش را روی بازار خودرو هم خواهیم دید.

در برخی از خودروهای مونتاژی چینی اوضاع به گونه ای شده که قیمت بازار از قیمت کارخانه هم ارزان تر است، ولی با این حال کسی تمایلی به خرید این خودروها نشان نمی دهد.

۴ بهمن ۹۹ – با وجود افزایش نسبی قیمت دلار نسبت به روزهای قبل، در بازار خودرو قیمت ها کماکان روند کاهشی خود را حفظ کرده و همچنان شاهد کاهش قیمت خودرو هستیم. این موضوع را مسئولان اتحادیه نمایشگاه داران خودروی تهران نیز اعلام کرده و خبر از رکود شدید در بازار خودرو داده اند.پارکینگ سایپا

نکته ای که این روزها در مورد بازار خودرو بسیار به چشم می آید کاهش شدید فعالیت دلال ها و واسطه گران است و بیشتر خریداران واقعی در بازار فعالیت می کنند.

طبق ادعای نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه داران شهر تهران، کاهش قیمت ارز بیشتر خود را روی قیمت خودروهای وارداتی نشان داده و کاهش قیمت این خودروها بسیار بیشتر از خودروهای داخلی می باشد.

باید منتظر ماند و دید این روند تا چه زمانی قرار است ادامه پیدا بکند، زیرا تا وقتی نرخ ارز در بازار ریزشی باشد، قیمت خودرو نیز به تبع آن کاهش خواهد یافت و از سویی مشتری ها تمایلی برای خرید نشان نخواهند داد.

۱ بهمن ۹۹ – از اوایل دی ماه تا به امروز که وارد بهمن شده ایم، قیمت ارز در بازار افتی تقریبا ۱۵ درصدی داشته است. بازار خودرو به تبعیت از دلار نیز مسیر کاهشی در پیش گرفته و قیمت انواع خودرو در بازار کاهش پیدا کرده است. اگر عقب تر برویم کاهش قیمت ها شدید بوده و قیمت خودرو تقریبا ۳۵ درصد پایین آمده است.

در شرایطی فعلی که بازار خودرو کاهشی است، بسیاری از فروشندگان خودرو از ترس این که قیمت ها کاهش بیشتری پیدا کند خودروهای خود را وارد بازار کرده اند، ولی به علت افت تقاضا معمولا توفیقی در فروش خودروهای خود پیدا نمی کنند.

همین موضوع از سویی دیگر سبب شده تا دیگر اوضاع برای فعالیت کردن سفته بازها هم بسیار بد شود، علت آن هم این است که حباب قیمت خودرو تقریبا تخلیه شده و دیگر دلال ها نمی توانند ریسک دپو کردن خودرو و فروش آن با قیمت بالا را به جان بخرند.

به مانند تقریبا سه ماه اخیر نیز مشتریان خودرو تمایلی به خرید نشان نمی دهند و امید دارند که به علت ادماه کاهش قیمت دلار قیمت خودرو باز هم پایین خواهد آمد.

با توجه به عرضه زیاد از سوی خودروسازها و از طرف دیگر کاهش قیمت دلار پیش بینی می شود طی روزهای آتی باز هم شاهد ریزش قیمت ها در بازار خودرو باشیم.

افزایش قیمت خودرو

همه این موارد در شرایطی می باشد که بسیاری از کارشناسان اقتصادی پیش بینی می کنند ممکن است طی روزها و هفته های آتی شاهد کاهش قیمت دلار به زیر ۲۰ هزار تومان هم باشیم، موضوعی که می تواند سبب کاهش هرچه بیشتر قیمت ها در بازار خودرو شود.

با توجه به بازگشت قیمت ها به سایت های آگهی خودرو، اکنون راحت تر می تواند قیمت ها را در بازار رصد کرد. اگر سری به این سایت ها بزنید، قیمت پراید ۱۳۱ به ۹۳ میلیون تومان، قیمت پراید ۱۱۱ به ۱۲۰ میلیون تومان، قیمت پراید ۱۳۲ مدل ۹۸ به ۹۹ میلیون تومان، قیمت پراید ۱۵۱ (وانت پراید) به ۹۹ میلیون تومان، قیمت تیبا صندوق‌دار به ۱۰۴ میلیون تومان، قیمت تیبا ۲ به ۱۱۶ میلیون تومان، قیمت ساینا به ۱۲۳ میلیون تومان و قیمت کوییک دنده دستی به ۱۳۲ میلیون تومان رسیده است.

در خانواده ایران خودرو، قیمت هر دستگاه پژو ۲۰۶ تیپ ۲ به ۱۶۹ میلیون تومان، قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۵ به ۲۲۳ میلیون تومان، قیمت پژو ۲۰۶ صندوق‌دار به ۲۲۲ میلیون تومان، قیمت پژو ۲۰۷ دنده دستی به ۲۵۸ میلیون تومان، قیمت پژو پارس سال به ۱۹۲ میلیون تومان، قیمت پژو ۴۰۵ جی ال ایکس به ۱۶۹ میلیون تومان، قیمت سمند ال ایکس به ۱۶۹ میلیون تومان، قیمت رانا به ۱۸۵ میلیون تومان و قیمت دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک به ۳۸۰ میلیون تومان رسیده است.

در گروه خودروهای مونتاژی نیز هر دستگاه جک اس ۵ به قیمت ۶۲۰ میلیون تومان، ساندرو مدل ۹۸ به قیمت ۴۱۰ میلیون تومان، پژو ۲۰۰۸ مدل ۹۸ به قیمت ۷۲۰ میلیون تومان و سیتروئن سی ۳ مدل ۹۸ به قیمت ۶۹۰ میلیون تومان در بازار معامله می شوند.

۲۹ دی ۹۹ – یکی از مقامات مسئول اتحادیه نمایشگاه داران شهر تهران، روز گذشته در مصاحبه ای با رسانه ها خبر از کاهش حدودا ۱۰ درصدی دیگر قیمت خودرو داده و گفته که علت این موضوع، کاهش قیمت دلار می باشد.

به اعتقاد وی، در صورت ورود قیمت دلار به کانال ۲۲ هزار تومان باز هم باید شاهد کاهش قیمت ادامه دار انواع خودروها در بازار باشیم.

این روزها کاهش قیمت دلار و به تبع آن قیمت خودرو در شرایطی است که کماکان در بازار تقاضا برای خرید خودرو بسیار کم شده و تقریبا همه مشتریان به امید کاهش قیمت بیشتر خودروها دست از خرید کشیده اند.

در مقایسه با مهر ماه امسال، قیمت انواع خودروهای داخلی و وارداتی در بازار تقریبا ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده، ولی هنوز با قیمت خودروقیمت های بهار امسال تفاوت زیادی دارد.

باید منتظر ماند و دید آیا این روند ادامه دار کاهش قیمت خودرو می تواند قیمت ها را به اوایل امسال بازگرداند یا نه. نظر شما در این باره چیست؟

۲۷ دی ۹۹ – موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودروی شهر تهران امروز مطابق معمول طی مصاحبه ای که با رسانه ها داشته، ادعا کرده که در حال حاضر در بازار خودروی تهران، قیمت خودرو با شیبی ملایم در حال پایین آمدن بوده و افت شدید قیمتی که طی آبان و بعد از اتفاقات ریاست جمهوری آمریکا دیده بودیم را توانسته حفظ کند.

موتمنی همچنین در صحبت های خود گریزی به تاثیر قیمت دلار روی قیمت خودرو زده و گفته که طی چند روز اخیر، کاهش قیمت دلار تاثیر زیادی روی کاهش قیمت خودرو داشته و چون این دو شدیدا به هم وابسته هستند، در صورت تداوم سقوط نرخ دلار می توان کماکان انتظار کاهش قیمت ها را داشت.

وی ادعا کرده که در صورت ورود قیمت دلار به کانال ۲۳ هزار تومان (که در زمان نوشتن این مطلب این اتفاق افتاده) می توانیم منتظر کاهش قیمت حدودا ده درصدی خودروها در بازار نیز باشیم.

۲۲ دی ۹۹ – از دو روز گذشته در بازار شاهد کاهش قیمت دلار بوده ایم و این موضوع، به نوبه خود سبب شده تا قیمت انواع خودرو در بازار تهران کاهشی بین ۵ تا ۲۰ میلیون تومانی را تجربه کند.

در شرایطی که طی یک ماه اخیر بعد از اظهارات رئیس شورای رقابت در مورد فرمول جدید قیمت گذاری خودرو شاهد افزایش قیمت خودرو در بازار بودیم، به همین علت طی دو هفته اخیر مردم تمایل بیشتری به خرید و فروش خودرو نشان می دادند، ولی کاهش قیمت اخیر دلار سبب شده تا بار دیگر بازار راکد شود.

به عبارت دیگر، مردم به مانند چند ماه اخیر به امید این که خودرو بیشتر از این ارزان خواهد شد دست از خرید نگه داشته اند. به همین دلیل است که امروز در بازار فروشنده به وفور یافت می شود، ولی خبری از خریدار نیست.

امروز در بازار خودرو تهران؛ قیمت پراید ۱۳۱ به ۱۰۰ میلیون تومان، قیمت تیبا ۲ به ۱۱۵ میلیون تومان،  قیمت پژو ۲۰۶ تیپ دو به ۱۸۳ میلیون تومان، قیمت پژو ۲۰۶ تیپ پنج به ۲۴۳ میلیون تومان، قیمت تیبا صندوقدار به ۱۰۹ میلیون و قیمت پژو ۴۰۵ به  ۱۷۵ میلیون تومان رسیده است.

از سوی دیگر در بازار قیمت سمند ال ایکس به ۱۷۵ میلیون تومان، قیمت پژو ۲۰۷ دستی به ۲۷۵ میلیون، قیمت پژو ۲۰۷ اتومات به ۳۹۵ میلیون تومان، قیمت کیا سراتو به ۷۹۰ میلیون تومان و نهایتا قیمت جک اس ۵ به ۶۶۰ میلیون تومان کاهش یافته است.تولید خودروهای ناقص

کارشناسان بازار اعتقاد دارند روند نزولی قیمت خودرو از قیمت دلار تاثیر می گیرد و تا زمانی که قیمت دلار کاهشی باشد باید انتظار کاهش قیمت ها در بازار خودرو را نیز داشته باشیم.

 

 

اتفاق روز: بازار داغ فیدلیتی، کراس اور جدید بهمن موتور

مقاله قبلی

کیتون ۷ پیکاپ جدید بازار ایران را بیشتر بشناسید

مقاله بعدی

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود / ثبت نام